Apple představil nový MacBook Pro s čipy M4, M4 Pro a M4 Max.
Na GOG.com běží Halloween Sale 2024. Při té příležitosti lze získat zdarma počítačovou hru Return of the Phantom.
Společnost OpenAI spustila internetový vyhledávač ChatGPT search.
Konference OpenAlt 2024 proběhne již tento víkend 2. a 3. listopadu v prostorách FIT VUT v Brně. Začíná ale už v pátek na warm-up party ve Studentském klubu u Kachničky v 17:00. Pokud jste ještě areál FITu nenavštívili, k dispozici jsou pokyny k orientaci. Na programu je 54 přednášek a workshopů. Témata jsou od silně technických témat jako je třeba GCC nebo PostgreSQL po méně technické témata jako eGovernment, nebo třeba detailní analýzu … více »
Byla vydána nová verze 6.9 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Přehled změn v příslušném seznamu. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.0.1. Tor client na verzi 0.4.8.13. Thunderbird na verzi 115.16.0.
Vývojáři free a open source synchronizačního nástroje (a p2p náhrady Dropboxu) Syncthing oznámili, že z důvodu odporu ze strany Google Play ukončují podporu OS Android. Bohužel v rámci toho zmizí i vydání Syncthing na F-Droid, který má slabší uživatelskou základnu. Syncthing je na Androidu implementován formou wrapper aplikace, která spustí Syncthing démon, vyžádá potřebná oprávnění a zpřístupní webové rozhraní démona. Ve srovnání se
… více »V červnu 2022 bylo oznámeno, že z K-9 Mailu se stane Thunderbird pro Android. Trvalo to poněkud déle, než vývojáři předpokládali, ale včera byl první stabilní Thunderbird pro Android 8.0 vydán.
Projekt microDMG Racer na Kickstarteru nevyšel, tak se autor rozhodl uvolnit na ESP32 postavené autíčko i ovladač jako open source.
Byl vydán TrueNAS SCALE 24.10 „Electric Eel“. Přehled novinek této open source storage platformy postavené na Debianu v poznámkách k vydání.
Byla vydána nová verze 24.10.29 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nově s podporou AI (whisper.cpp) pro generování titulků. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Těch klacků už Intel naházel svým procesorům pod nohy víc. Dávno ty tam jsou doby, kdy šlo u CPU Intel měnit většinu provozních parametrů, díky kterým jsme dosahovali OC na úrovni +50 % celkem běžně. Když si vezmeme dnešní OC-friendly modely, například Core i7 řady K, pak se běžně dosahovaný OC (tj. bez složitého ladění napětí za bezpečnou hranici a použití nestandardních metod chlazení) pohybuje tak do zhruba +33 % u těch lepších kusů CPU. Ale to se bavíme o procesorech, které jsou často s cenou kolem 10 tisíc Kč, nebo minimálně kolem 7 tisíc Kč. Jedinou výjimkou je snad to výroční Pentium G3258, ale i to je vlastně „fosilní“ záležitost, řada Haswell Refresh, přičemž mezitím Intel vydal Broadwell a Skylake.
Solidním polenem do soukolí overclockingu i K-čkových procesorů Skylake je ztenčení podložky, která nese celé CPU, tedy známá kauza kolem ohýbání CPU. To spolu s obligátním méně kvalitním materiálem pro přenos tepla z pouzdra čipu na heatspreader CPU tvoří už celé seskupení polen. Ale když odbočíme k dnešnímu tématu, tak i přesto všechno se výrobcům základních desek doteď dařilo nabídnout zákazníkům možnost přetaktovávat procesory Skylake navzdory Intelu.
Modelový je v tomto ASRock, který u svých desek pro Skylake nabídl tzv. SkyOC, možnost přetaktovávat zamčené procesory změnou taktu sběrnice (BCLK). Tedy všech těch ještě relativně levných Core i3 či i5. Nedlouho poté, co tuto věc inzeroval, ale začalo najednou být ticho po pěšině a s nejnovějšími BIOSy najednou SkyOC mizí pryč. Zlí jazykové tvrdí, že za to může velký tlak Intelu na výrobce desek. Intel sám ale vše sichruje ještě dalším polenem do soukolí, které představují aktualizace mikrokódu CPU, které dokáží taktování změnou frekvence sběrnice znemožnit. Takže ve výsledku jsou Skylake procesory hned několika způsoby uměle zaříznuty v možnosti vymáčknout z nich více, nemluvě o té chatrné mechanické konstrukci podkladového materiálu CPU.
A mezitím AMD na to nadále kašle a prostě své ve srovnání s Intelem levné procesory umožňuje taktovat. Doufejme, že to zachová i pro 14nm Zen, to by mohli Intelu trochu zavařit, neboť…
De facto potvrzenou je nově informace, že architektura Zen od AMD nabídne až 32jádrové procesory pro servery, dále 16jádrové a v běžných desktopech minimálně 8jdárové procesory. Těch 32 jader bude možná obligátní slepenec dvou 16jádrových čipů, to prozatím nepředjímejme, ale povězme si o daleko podstatnější informaci, která vzešla z materiálů prezentovaných v CERNu [video](nutná registrace).
Ta tvrdí, že Zen bude mít o 40 % vyšší IPC než stávající firemní CPU architektury, tedy o 40 % vyšší výkon na takt. Aktuální procesory pro socket AM3+ mají sice též 8 jader, ale jsou vyráběny 32nm procesem, zatímco Zen bude vyráběn 14nm FinFET. Pokud si toto sečteme, lze předpokládat, že pokud má dnes AMD 32nm osmijádra s TDP od řekněme 65/95 W přes nejběžnějších 125W až po 220W monstra, Zen bude v těch nejnižších hladinách TDP a při dané frekvenci nabídne minimálně o 40 %, ale spíše o 50 až 100 % vyšší výkon oproti procesorů FX rodiny Piledriver. Ten přitom dává v multi-thread úlohách srovnatelný výkon s procesory AMD stejné cenové třídy a jeho hlavním neduhem je právě vyšší spotřeba.
Mně to dává zatím papírově následující úvahu: Zen má šanci překonat architektury Haswell Refresh a Haswell-E a vzhledem k tomu, že Skylake není nikterak zásadně lepší než Haswell Refresh, bude muset Intel s Kaby Lake předvést něco hodně moc úžasného. Vím, že jsem hodně optimistický, ale prozatím věřím/doufám, že Zen bude pro AMD něco jako první K7 Athlony. A s ohledem na to jak se Intel poslední roky chová a jak snižuje kvalitu svých produktů (teplovodivá pasta místo pájení u Ivy Bridge, lámající se Skylake), bude jedině dobře, pokud se AMD zase po mnoha letech něco opravdu povede. On 32jádrový Opteron se SMT by mohl nadělat vrásky na čele i Broadwellovým Xeonům s více než dvěma desítkami CPU jader.
Když SanDisk vydal řadu SSD Z400s, první s 15nm TLC čipy Toshiba/SanDisk, udával u některých modelů životnost zápisu odpovídající pouze směšným 281 přepisům celého prostoru SSD. OCZ nyní po několika měsících přichází s řadou SSD Trion 150, který nese jak SSD/NAND flash řadič Toshiba, tak 15nm TLC čipy Toshiba. Lze u něj tedy předpokládat maximální know-how samotného japonského výrobce a měsíce ladění, aby životnost byla vyšší.
Jenže je tomu právě naopak, OCZ inzeruje kapacity snížené (tedy ne 128-256-1024GB, ale pouze 120-240-480-960 GB) a k tomu přidává informaci o garantované životnosti 250 přepisů celého povrchu SSD, v datasheetu vtipně přepočítané na denní objem zápisu po dobu tří let, což je shodou okolností délka záruky.
Ne, že by to bylo nepřekonatelně málo, pro 120GB model to znamená garanci tříleté výdrže při přepisu 27 GB dat denně, pro vyšší modely adekvátně výše. SSD tedy většině lidí v běžném užití vydrží déle než tři roky, nebo ještě jinak řečeno svojí životností překoná většinu současných HDD. Ale i tak jde v případě 15nm TLC čipů o suverénně nejhorší volbu SSD pro vaše PC, kterou však nekompenzuje adekvátně nižší cena. Ta je v podstatě srovnatelná s 15nm/16nm MLC či také 19nm/20nm MLC/TLC a není tak jediný důvod, proč tuhle nešťastnou věc kupovat (můžeme ale dle informací OCZ očekávat, že s rostoucím výskytem řady Trion 150 v eshopech půjde cena dostatečně dolů, také je třeba dodat, že udávaná životnost je shodná s předchozí 19nm řadou Trion 100). Toshiba to už pochopila, pro QLC plánuje výrazně konzervativnější výrobní proces a použití vrstvených čipů, to ale nic nemění na tom, že Trionu 150 bude lepší se vyhnout.
Matroxu se celkem daří využívat flexibility GCN architektur AMD tak, jak sama AMD nečiní. Nejnovější grafika C900 tak sází na zjevně nižší typ GPU, ze kterého ale díky osázení karty rozbočovači výstupů (vzpomeňme, že jde o dědictví externích krabiček DualHead2Go a TrippleHead2Go) vyvedla celkem devět microHDMI výstupů. Ty jsou omezeny na rozlišení 1920×1200, ale i tak jde o unikátní produkt pro speciální použití, s nímž jsou dodávány i ovladače pro Linux a software Matrox PowerDesk.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni Sdílej:
Intel sám ale vše sichruje ještě dalším polenem do soukolí, které představují aktualizace mikrokódu CPU, které dokáží taktování změnou frekvence sběrnice znemožnit.A teď když si člověk uvědomí to, že když může mikrokódem intel ovládat takovéhle blbosti (ten mikrokód musí mít interface k ovládání režimů vnitřní PLL násobičky), tak co všechno dalšího by se mohlo mikrokódem prakticky neviditelně "upravit". Je ta změna z firmware permanentní (=odpálení nějakého můstku v čipu) nebo stačí vrátit starej mikrokód/BIOS? BTW udělal by někdo, kdo je tímto postižen, binární porovnání těch mikrokódů, aby šlo zjistit, kterej bit to ovládá? Ale nový firmwary asi budou šifrovaný, že?
Intel jednoduše jen chce, aby byl prémiový segment včetně desek, kde bude mít největší marže.Citation needed, jinak je to jen a jen tva interpretace...
Křemík je to vždy stejný (to platí jak pro čipsety, tak pro CPU)Nemůže se třeba kvůli nepřesnostem při výrobě stát, že některé kusy jedou stabilně do 2.8 GHz, a některé až do 3.5, tak je podle toho prodají?