abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 14:55 | IT novinky

    Před 70 lety, 7. června 1954, ve věku 41 let, zemřel Alan Turing, britský matematik, logik, kryptoanalytik a zakladatel moderní informatiky.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 11:44 | Zajímavý software

    NiceGUI umožňuje používat webový prohlížeč jako frontend pro kód v Pythonu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    dnes 10:55 | Nová verze

    Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána ve verzi 2024.6. Z novinek lze vypíchnout lepší integraci LLM (OpenAI, Google AI, Ollama) nebo podporu Matter 1.3.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 20:55 | IT novinky

    IKEA ve Spojeném království hledá zaměstnance do své nové pobočky. Do pobočky v počítačové hře Roblox. Nástupní mzda je 13,15 liber na hodinu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 10:44 | Zajímavý článek

    Alyssa Rosenzweig se v příspěvku na svém blogu Vulkan 1.3 na M1 za 1 měsíc rozepsala o novém Vulkan 1.3 ovladači Honeykrisp pro Apple M1 splňujícím specifikaci Khronosu. Vychází z ovladače NVK pro GPU od Nvidie. V plánu je dále rozchodit DXVK a vkd3d-proton a tím pádem Direct3D, aby na Apple M1 s Asahi Linuxem běžely hry pro Microsoft Windows.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 30
    včera 01:00 | Nová verze

    Byla vydána (𝕏) květnová aktualizace aneb nová verze 1.90 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.90 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 00:44 | Nová verze

    Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 2024.2 linuxové distribuce navržené pro digitální forenzní analýzu a penetrační testování Kali Linux (Wikipedie). Přehled novinek se seznamem nových nástrojů v oficiálním oznámení.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    5.6. 16:44 | IT novinky

    Počítačová hra Tetris slaví 40 let. Alexej Pažitnov dokončil první hratelnou verzi 6. června 1984. Mezitím vznikla celá řada variant. Například Peklo nebo Nebe. Loni měl premiéru film Tetris.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 10
    5.6. 10:44 | Nová verze

    MicroPython (Wikipedie), tj. implementace Pythonu 3 optimalizovaná pro jednočipové počítače, byl vydán ve verzi 1.23.0. V přehledu novinek je vypíchnuta podpora dynamických USB zařízení nebo nové moduly openamp, tls a vfs.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    5.6. 10:22 | Nová verze

    Canonical vydal Ubuntu Core 24. Představení na YouTube. Nová verze Ubuntu Core vychází z Ubuntu 24.04 LTS a podporována bude 12 let. Ubuntu Core je určeno pro IoT (internet věcí) a vestavěné systémy.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    Rozcestník

    HW novinky: spousta foto novinek

    20. 3. 2017 | David Ježek | Hardware | 11329×

    V dnešním dílu se podíváme na velké trápení Nikonu na fotografickém trhu, nové přistroje od Canonu a také nový rychlostní standard paměťových karet SD/SDHC/SDXC, jelikož nejnovější počin od Sony (téměř) narazil na možnosti rozhraní UHS-II.

    Nikon zrušil profi kompakty řady DL dřív, než přišly na trh

    Před více než rokem se objevily informace o tom, že Nikon uvede na trh tři kompakty nové profi řady DL. Ty se vyznačovaly použitím 20Mpix 1" CMOS snímače a ve stručnosti by se dalo říci, že mělo jít o obdobu poslední nikoní bezzrcadlovky 1 J5, avšak se třemi různými pevně osazenými objektivy. Skoro to až vypadalo, že bezzrcadlovky Nikon 1 končí a nahradí je právě tyhle kompakty řady DL. To první platí (Nikon na řadu 1 kašle, jen občas jeho manažeři mlží, že s ní nadále počítají), to druhé ne. Nikon řadu DL kompletně zrušil.

    Připomeňme, že konkrétně mělo jít o kompakty DL18-50 f/1.8-2.8 (tedy se světelným super-širokoúhlým objektivem), DL24-85 f/1.8-2.8 (takový „záklaďák“) a DL24-500 f/2.8-5.6 (šikovný ultrazoom). Měly přijít na trh loni v létě. Jenže se přihodila nešťastná věc v podobě zemětřesení u japonského Kumamota, kde má Sony továrnu na snímače a jsou zde i další výrobní kapacity na komponenty, které v Nikonech DL měly být. Takže nastal poměrně velký odklad (tohle postihlo třeba i Hasselblad, který kvůli tomu měl nedostatek 100Mpix sf snímačů od Sony, až musel zpozdit uvedení 100Mpix verze zrcadlovky H6D a místo ní na přechodnou dobu zdarma nabídl zákazníkům 50Mpix verzi).

    HWN

    Nikonům DL ale srazil hřebínek i fakt, že kromě modelu DL18-50 měly oba zbývající na trhu již dávno špičkovou konkurenci. Vedle kompaktů a ultrazoomů od Panasonicu to byly zejména kompakty Sony řady RX100 (a ultrazoomy RX10). Než se Nikon oklepal, Sony prohnala trhem další generace a aktuální model RX100 V je vynikající, skoro bych až řekl pro Nikon nepřekonatelný.

    Nikon tak měl v podstatě na 100 % hotové tři nové profi kompakty, ale už je nemělo smysl uvést na trh – konkurence už na trhu měla modely lepší. Došlo tedy na drastické a velmi bolestivé rozhodnutí celou tuhle řadu zaříznout, což dokonce Nikon oznámil v tiskové zprávě (a to se FAKT standardně nedělá).

    Ano, pravdou je, že to firma schytala od přírody. Ale kromě toho se na tomto příkladu ukazuje, jak Nikon „mele z posledního“. Stejně jako ostatní firmy, i jemu padají prodeje běžných kompaktů k nule. Není schopen se udržet v profi kompaktech a jeho pokus o bezzrcadlovky skončil podobně špatně jako u Pentaxu s řadou Q. Zbývají tak pouze zrcadlovky, ať již APS-C, nebo full-frame, ale ty jej nemohou živit donekonečna – trh D-SLR se stále zmenšuje. Dávám Nikonu 5-10 let. Pokud během nich něco nepředvede, čeká jej velmi smutný osud. Ostatně i v zrcadlovkách ukazuje Pentax K-1, že lze hodně inovovat. Nikon neinovuje, Nikon jenom přežívá, tápe, neví jak dál.

    U Canonu to není nijak zásadně jiné, ale tomu se alespoň daří poslední dobou uvádět konečně zajímavé bezzrcadlovky, což je segment, který se jakž-takž zoufale drží.

    Když na přelomu století přišla radikální změna z filmových na digitální přístroje, vyhynuli někteří tradiční výrobci. Vedle Minolty (no dobře, Konica-Minolta) to smetlo hlavně Kodak a téměř i Leicu (o středoformátech typu Rolleiflex asi netřeba obšírněji mluvit). S příchodem smartphonů to může ve výsledku smést další tradiční výrobce a rozhodně mám třeba větší obavu o Nikon než Fujifilm – ten nemilosrdně průběžně ukončuje produkci filmových materiálů, které se prodávají méně a místo toho mu rychle roste trh instantních foťáků a také jeho bezzrcadlovky nabírají na popularitě (a také ho živí vývoj/výroba těl a objektivů pro Hasselblad). Nikon by se mohl od firem typu Pentax, Fujifilm či Olympus hodně učit. Jeho zaběhlé postupy už dnes prostě nefungují.

    Nová zrcadlovka Canon EOS 800D

    Když už jsme u toho Canonu, tak ten v poslední době uvedl dvě nové zrcadlovky. Navazují na předchozí modely této třídy, ale dávají šanci dosáhnout na poslední generaci snímače i lidem s menším obsahem peněženky.

    Nižší model EOS 800D nese 26Mpix APS-C CMOS s canoním cropem 1,6×, u kterého se efektivně využívá 24 Mpix (resp. 6000×4000). Procesorem je zde stále DIGIC7, ISO dosahuje od 100 do 25600 (51200), RAWy jsou 14bitové, AF systém má 45 křížových bodů a hledáček je zrcátkový s 95% pokrytím a 0,82× zvětšením. Rychlost dosahuje 6 fps, video je pouze 1080/60p, z rozhraní je zde USB 2.0, HDMI, Mic-in, Wi-Fi, Bluetooth 4 LE a s dodávaným akumulátorem má výdrž 600 snímků (měřeno metodikou CIPA). To vše při rozměrech 131 × 100 × 76 mm a hmotnosti 532 g.

    HWN HWN HWN HWN HWN HWN HWN HWN

    Osobně si na těchto canonech pochvaluji displej výklopný do strany, to je asi nejlepší řešení. Škoda toho chybějícího 4k videa. Cena je stanovena na 749, resp. 899, resp. 1299 USD za tělo, resp. kit s 18-55, resp. kit s 18-135.

    Nová zrcadlovka Canon EOS 77D

    Vyšším modelem, u kterého najdeme i horní klasický LCD a více ovládacích prvků na těle, je model 77D.

    No vlastně lze říci, že právě to vyšší množství tlačítek a páček a horní displej jsou to jediné, co jej odlišuje od 800D. Tělo má rozměry 131 × 100 × 76 mm a hmotnost 540 g, přičemž jej lze koupit samotně za 899 USD, resp. v kitu s 18-55mm F4-5.6 IS STM (nový zmenšený seťák s horší světelností) za 1049 USD, resp. v kitu s 18-135mm F3.5-5.6 IS USM za 1499 USD.

    HWN HWN HWN HWN HWN HWN

    Sony představila nejrychlejší SD kartu světa

    Již dříve jsme tu měli SD karty s rychlostí dosahující 300 MB/s. Kupříkladu Lexar nabízí tyto karty s rychlostním indexem 2000× (násobí se jím rychlost single-speed CD, tedy 150 kB/s – neptejte se proč :-)) a samozřejmě UHS-II rozhraním (UHS-I takové rychlosti neumí). Stejně na tom je i SanDisk s řadou Extreme PRO SD UHS-II. Obě tyto značky spojuje rychlost čtení 300 MB/s, ale rychlost zápisu „pouze“ 260 MB/s.

    Sony touto novou řadou posouvá hranici na 300 MB/s pro čtení a 299 MB/s pro zápis. Jako vždy tyto hodnoty znamenají „až“, tedy že tyto rychlosti jsou dosahovány v optimálním případě souvislého zápisu dat. Sony nabízí kapacity 32, 64 a 128 GB a také možnost koupě nové čtečky MRW-S1 s rozhraním USB 3.1 Gen 1, která tyto rychlosti podporuje. Čestně také uvádí formátované kapacity 28,8, resp. 57,6, resp. 115,2 GB.

    HWN

    A jelikož teoretická propustnost rozhraní SD UHS-II končí na 312 MB/s, lze de facto říci, že jsme narazili na jeho strop, pročež…

    SD Asociace představila rozhraní UHS-III

    Třetí generace UHS rozhraní zvyšuje rychlosti na dvojnásobek, tedy až na 624 MB/s. Na nějakou dobu jsme tedy opět „v bezpečí“. Nic se zatím nemění na kapacitách karet samotných, stále je stropem 2TB hranice SDXC karet (pročež připomínám, že byla nedávno představena 1TB SDXC karta).

    U karet s rozhraním UHS-III se počítá s použitím rychlostního ratingu V60 a vyšší, kdy karty budou schopné přenášet data ve stovkách MB/s, ale současně budou garantovat i tuto nejnižší úroveň zápisu dat rychlostí 60 MB/s.

    HWN

           

    Hodnocení: 75 %

            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Diskuse byla administrátory uzamčena

    22.3.2017 08:54 Neutronium
    Rozbalit Rozbalit vše Re: HW novinky: spousta foto novinek
    Nikon se podle mě ohledně systémových kompaktů chová jako naprostý idiot. Jeden Nikoňák mi říkal, že větší čipy do SK nedávají, protože mají zrcadlovky s většími čipy. Jenže ty jejich CX pidičipy jejich SK naprosto degradují. I Olympus s M4/3 má větší čipy, nehledě na ostatní výrobce s APS-C a fullframy. Takže pokud chce někdo slušný SK, koupí si Fuji, Sony, atd. Pokud chce levný SK, M4/3 je pořád lepší alternativou. O Nikonských SK by se dalo uvažovat ještě pokud by člověk chtěl menší tělo s EVF k použití s Nikonskými objektivy, jenže díky pidičipu s obrovským crop faktorem (2.7x!?) to skoro nikdo dělat nebude. Nasadím 50mm a mám 135mm ekvivalent. Takže kdo vlastně bude nikonské SK používat?
    22.3.2017 10:46 David Ježek | skóre: 83 | blog: Mostly_IMDB
    Rozbalit Rozbalit vše Re: HW novinky: spousta foto novinek
    Já třeba Nikon 1 koupil jako vhodný kompromis ceny, kvality fotek, rozměrů. A když na něj dám právě Rokkor 50/1.7, tak mám parádní 135mm objektiv se skvělou světelností, s nímž se výborně portrétuje :-).
    22.3.2017 11:17 Joelp
    Rozbalit Rozbalit vše Re: HW novinky: spousta foto novinek
    To krásně ukazuje, že hodnotit fototechniku dle papírových čísel moc nedává smysl. Vždy záleží na tom co kdo požaduje/chce. Co kdo fotí, ale hlavně jak se komu s čím pracuje.

    Ty čísla jsou dobré akorát tak pro reklamu.
    22.3.2017 20:25 radix
    Rozbalit Rozbalit vše Re: HW novinky: spousta foto novinek
    Rozliseni full frame objektivu na takovem crop faktoru ale nebude nic moc.
    23.3.2017 07:13 David Ježek | skóre: 83 | blog: Mostly_IMDB
    Rozbalit Rozbalit vše Re: HW novinky: spousta foto novinek
    Je více než dostatečné, tedy lépe řečeno při přiclonění na f2.8 nevidím na 14Mpix 1" těle žádný rozdíl oproti současnému seťáku. Zas ty starý objektivy nepodceňuj. Jiné to je samozřejmě na plnou díru, tam to má svá specifika.
    27.3.2017 10:23 Prohnutá nudle
    Rozbalit Rozbalit vše Re: HW novinky: spousta foto novinek
    Ono je to zase dost kompenzovany tim, ze se obraz bere jen ze stredu cocky, kde je zpravidla nejlepsi. co ale byva treba otestovat je bezodraznost vnitrku fotaku, kde na tom s takovym objektivem co sviti vsude kolem chipu extra zalezi.
    29.3.2017 02:08 Neutronium
    Rozbalit Rozbalit vše Re: HW novinky: spousta foto novinek
    Dobrý tip. A taky bacha na adaptéry a mezikroužky, u některých se světlu zvenčí daří proniknout dovnitř, jak jsem zjistil. Někdy je toho tak málo, že si toho člověk všimne až při delších expozicích, kdy často marně pátrá, proč je ten obraz takový nějaký divný... :-)
    24.3.2017 23:20 Neutronium
    Rozbalit Rozbalit vše Re: HW novinky: spousta foto novinek
    To je pravda, ale zase větší crop znamená menší hloubku ostrosti. DoF při cloně f/1.7 je na CX čipu ekvivalentem f/4.5 u fullframu. Při přiclonění na f/2.8 dává CX senzor ekvivalentní DoF k f/8 u FF. Když oproti tomu vezmu 85mm f/1.8 objektiv na APS-C čipu, tak mám také ekvivalent 135mm FOV, ale DoF je jako f/2.8 u FF. Když přicloním na f/2.8, mám ekviv. DoF f/4.
    25.3.2017 09:51 David Ježek | skóre: 83 | blog: Mostly_IMDB
    Rozbalit Rozbalit vše Re: HW novinky: spousta foto novinek
    Ano to vím, držím se obecně Zeissovy tabulky (kterou jsem si obohatil o svůj vf stroj). Ale i tak dává ten rokkor parádní fotky s parádním bokehem, takže to neřeším. na velké hrátky mám 6x6 flexu s f/3.5, resp. 9x12 voigtländer s f/4.5 anastigmatem (což je taky další takové velké téma, jaký vliv na snímek má konkrétní optická konstrukce objektivu).
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.