abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 19:55 | IT novinky

    Intel na veletrhu Computex 2024 představil (YouTube) mimo jiné procesory Lunar Lake a Xeon 6.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 13:44 | IT novinky

    Na blogu Raspberry Pi byl představen Raspberry Pi AI Kit určený vlastníkům Raspberry Pi 5, kteří na něm chtějí experimentovat se světem neuronových sítí, umělé inteligence a strojového učení. Jedná se o spolupráci se společností Hailo. Cena AI Kitu je 70 dolarů.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 13:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 14.1 svobodného unixového operačního systému FreeBSD. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 12:55 | Zajímavý software

    Společnost Kaspersky vydala svůj bezplatný Virus Removal Tool (KVRT) také pro Linux.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    dnes 12:33 | Nová verze

    Grafický editor dokumentů LyX, založený na TeXu, byl vydán ve verzi 2.4.0 shrnující změny za šest let vývoje. Novinky zahrnují podporu Unicode jako výchozí, export do ePub či DocBook 5 a velké množství vylepšení uživatelského rozhraní a prvků editoru samotného (např. rovnic, tabulek, citací).

    Fluttershy, yay! | Komentářů: 0
    dnes 12:00 | Nová verze

    Byla vydána (𝕏) nová verze 7.0 LTS open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 11:11 | Nová verze

    Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 22 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 17:00 | IT novinky

    Společnost AMD na veletrhu Computex 2024 představila (YouTube) mimo jiné nové série procesorů pro desktopy AMD Ryzen 9000 a notebooky AMD Ryzen AI 300.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 16:22 | Nová verze

    OpenCV (Open Source Computer Vision, Wikipedie), tj. open source multiplatformní knihovna pro zpracování obrazu a počítačové vidění, byla vydána ve verzi 4.10.0 . Přehled novinek v ChangeLogu. Vypíchnout lze Wayland backend pro Linux.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 14:00 | Zajímavý software

    Národní superpočítačové centrum IT4Innovations s partnery projektu EVEREST vydalo sadu open source vývojových nástrojů EVEREST SDK pro jednodušší nasazení aplikací na heterogenních vysoce výkonných cloudových infrastrukturách, zejména pro prostředí nabízející akceleraci pomocí FPGA.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Rozcestník

    Instalace předem připravených openSource aplikací

    14. 6. 2012 | Redakce | Reklama | 1770×

    Placená inzerce: Pokud se pohybujete ve světě www stránek, jistě jste již zaznamenali existenci tzv. openSource CMS aplikací (největší seznam jich zřejmě najdete na opensourcehosting.cz). Projděte si průvodce instalací s technikem banan.cz webhosting.

    Nejdříve co je to openSource:

    Otevřený software (anglicky open-source software nebo open software, zkratka OSS) je počítačový software s otevřeným zdrojovým kódem. Otevřenost zde znamená jak technickou dostupnost kódu, tak legální dostupnost - licenci software, která umožňuje, při dodržení jistých podmínek, uživatelům zdrojový kód využívat, například prohlížet a upravovat (na rozdíl od proprietárního software). [wikipedie.cz]

    Co to tedy znamená pro běžného uživatele?

    Většinou se věc má tak, že sice produkt není tak kvalitní jako proprietární software a jeho součástí není nutná podpora ze strany výrobce, na druhou stranu je zdarma a podporu zde zastupuje početná komunita vývojářů. Občas je tedy nutné si při správě software “ušpinit ruce” a sáhnout do kvůli vyřešení nějakého problému do zdrojového kódu aplikace.

    Zkratka CMS reprezentuje Content Management System: Systém pro správu obsahu. Takováto aplikace umožňuje uživateli snadno oddělit obsah od formy. Tedy vložit do stránek svůj vlastní text, obrázky apod. a nezabývat se tím jak aplikace funguje na pozadí.

    Instalace CMS

    Návodů jak určitý CMS nainstalovat je všude spousta (většinou přímo na stránkách výrobce), ale pro člověka který s tímto systémem nikdy nepracoval to může být celkem složitá procedura. V našem příkladu budeme používat dedikovaný prostor poskytovaný webhostingem www.banan.cz. Máme k dispozici ftp prostor a možnost vytvořit si databázi. Běžně je postup následující:

    1. Vytvoříme si databázi přes administrační rozhraní poskytovatele webhostingu www.banan.cz.
    2. Stáhneme ze stránek výrobce archiv obsahující aplikaci.
    3. Archiv rozbalíme a nahrajeme na ftp prostor.
    4. Otevřeme v prohlížeči adresu, kam jsme nahráli náš rozbalený archiv.
    5. Postupujeme dle pokynů instalačního programu. Ten se nás zeptá na název webu, přístup do databáze a administrační e-mail - na obrázku je postup zadávání přístupových údajů do databáze pro wordpress

    6. Pokud šlo všechno dobře, máme na konci procesu funkční instalaci zvoleného CMS.

    Co kdybychom ale zákazníkovi našeho webhostingu www.banan.cz tuto činnost znatelně ulehčili a instalaci mu předem připravili? Získali bychom následující výhody:

    • Jedna instalace při několika úpravách může sloužit opakovaně
    • V připravené instalaci můžou být provedeny optimalizace pro konkrétní hosting www.banan.cz
    • V připravené instalaci můžou být nainstalovány odzkoušené a užitečné pluginy, bezpečnostní záplaty
    • Na ftp je možné nastavit vhodná práva (spousta uživatelů nastaví málo restriktivní, čímž usnadňuje případnou bezpečnostní kompromitaci webu)
    • A hlavně: Uživateli by se hodně zjednodušila instalace.
    • Uživatel si může vybrat z více takto připravených instalací tu, co mu nejvíce vyhovuje.

    Instalace připraveného CMS

    Jak tedy postupovat? Vezmeme jako základ původní postup instalace a trochu jej upravíme od bodu 4 dále:

    1. Postupujeme dle pokynů instalačního programu. Ten se nás zeptá na název webu, přístup do databáze a administrační e-mail - Volíme takové hodnoty, které budou dostatečně unikátní a snadno půjdou nahrazovat pomocí automatizovaných skriptů (např. XMAILX@YDOMENAY.XYZ, …)
    2. Heslo do adminstrace vybereme nějaké jednoduché (např. “frantisek”). Uživatel bude po instalaci vyzván k jeho změně.
    3. Vyzkoušíme, zda všechny součásti aplikace fungují
    4. Provedeme instalace pluginů, aktualizací, záplat, …
    5. Uděláme dump databáze (pomocí příkazu mysqldump) a uložíme si obsah ftp (můžeme použít např. příkaz tar) Nyní již můžeme vytvořit automatizovaný software pro instalaci. Budoucí uživatel pomocí webového rozhraní zadá, jaký openSource si přeje nainstalovat a na jaké umístění. Příklad rozhraní je na následujícím obrázku (screenshot vytvořen v administraci webhostingu www.banan.cz).

    Hodnoty jsou uloženy do databáze a systém samotný už se postará o následující kroky:

    1. Načte údaje klienta z databáze
    2. Vytvoří databázi příslušnou k opensource s jedinečným jménem a heslem
    3. E-mail, doména, cesta k instalaci, jméno databáze a heslo se nahradí v připravené instalaci za hodnoty od uživatele - náhrada se provede v konfiguračních souborech a dumpu databáze. Můžeme například opakovaně použít příkaz sed
    4. Instalace se nahraje do požadovaného umístění
    5. Dump databáze se nahraje do připravené databáze
    6. Uživateli se předá kompletní adresa, kde se instalace nachází a heslo do administrace. Také je sděleno, že heslo je třeba co nejdříve změnit.
    7. Instalace CMS kompletní.

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.