Apple představil nový MacBook Pro s čipy M4, M4 Pro a M4 Max.
Na GOG.com běží Halloween Sale 2024. Při té příležitosti lze získat zdarma počítačovou hru Return of the Phantom.
Společnost OpenAI spustila internetový vyhledávač ChatGPT search.
Konference OpenAlt 2024 proběhne již tento víkend 2. a 3. listopadu v prostorách FIT VUT v Brně. Začíná ale už v pátek na warm-up party ve Studentském klubu u Kachničky v 17:00. Pokud jste ještě areál FITu nenavštívili, k dispozici jsou pokyny k orientaci. Na programu je 54 přednášek a workshopů. Témata jsou od silně technických témat jako je třeba GCC nebo PostgreSQL po méně technické témata jako eGovernment, nebo třeba detailní analýzu … více »
Byla vydána nová verze 6.9 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Přehled změn v příslušném seznamu. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.0.1. Tor client na verzi 0.4.8.13. Thunderbird na verzi 115.16.0.
Vývojáři free a open source synchronizačního nástroje (a p2p náhrady Dropboxu) Syncthing oznámili, že z důvodu odporu ze strany Google Play ukončují podporu OS Android. Bohužel v rámci toho zmizí i vydání Syncthing na F-Droid, který má slabší uživatelskou základnu. Syncthing je na Androidu implementován formou wrapper aplikace, která spustí Syncthing démon, vyžádá potřebná oprávnění a zpřístupní webové rozhraní démona. Ve srovnání se
… více »V červnu 2022 bylo oznámeno, že z K-9 Mailu se stane Thunderbird pro Android. Trvalo to poněkud déle, než vývojáři předpokládali, ale včera byl první stabilní Thunderbird pro Android 8.0 vydán.
Projekt microDMG Racer na Kickstarteru nevyšel, tak se autor rozhodl uvolnit na ESP32 postavené autíčko i ovladač jako open source.
Byl vydán TrueNAS SCALE 24.10 „Electric Eel“. Přehled novinek této open source storage platformy postavené na Debianu v poznámkách k vydání.
Byla vydána nová verze 24.10.29 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nově s podporou AI (whisper.cpp) pro generování titulků. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Začleňovací okno 4.8 je stále otevřeno; viz níže o tom, co již bylo začleněno.
Stabilní aktualizace: tento týden žádné nebyly vydány.
Říkám to od samého začátku: se stávajícími souborovými systémy a DAX nedokážeme využít všech možností pmem (perzistentní paměti). DAX má být *provizorním opatřením*, dokud nativní řešení pro pmem nedozrají. To, že se přichází na omezení, jako jsou ta výše, jenom dokladuje skutečnost, že DAX je na ext4/XFS pouze částečným řešením.
Skutečný problém je – jako ostatně vždycky – nedostatek zdrojů na implementaci všeho, co bychom chtěli. Udělat nový souborový systém je těžké, vyžaduje to spoustu času a všichni schopní lidé, které máme, mají plné ruce práce s udržováním dosavadních linuxových souborových systémů a doplňováním podpory věcí jako DAX, které uživatelé chtějí (např. rmap, reflink, copy offload atd.).
ABI zvyšují užitečnost jádra.
Existuje mnoho způsobů, jak v jaderné komunitě udělat špatný dojem. Baole Ni nepochybně narazil na jeden z nich: zveřejnil 1285 samostatných čistících patchů, všechny se stejným předmětem a každý zkopírovaný na dlouhý seznam vývojářů. Byl to David Miller, kdo řekl: „Je to jedno z nejhorších podání série patchů v historii.“ Teoreticky byl cíl patche rozumný: nahradit natvrdo nakódované konstanty jejich symbolickými ekvivalenty. Ale zřejmě jde o příklad, u kterého by komunita viděla čísla raději přímo.
Ona změna se týká míst v jádře, kde jsou specifikována oprávnění souborů – většinou oprávnění soubory, které mají být vytvořeny v sysfs nebo /proc. Pro tato oprávnění existuje sada maker definovaných v <linux/stat.h>, ale mezi uživateli unixových systémů bývá zvykem používat pouze jejich ekvivalenty v osmičkové soustavě. Takže se často můžeme setkat s 0444
místo s S_IRUGO. Vlastně to vypadá, že vzhledem k velikosti sady patchů, které mají z jádra eliminovat oprávnění zadaná oktalově, se s nimi člověk setká alespoň 1285krát.
Samozřejmě se ke způsobu podání sady patchů objevila spousta stížností, ale objevilo se také hodně odpůrců změny samotné. Vypadá to, že pro řadu lidí je řetězec typu 0644
čitelnější než S_IWUSR|S_IRUGO. Nakonec tento přístup potvrdil také Linus, a to se slovy, že by byl nerad, kdyby došlo k začlenění diskutovaných čistících patchů a že by bylo lepší naopak konvertovat makra na oktalový zápis.
Ani oktalový zápis ale není dokonalý. Jak poukázal Al Viro, jsou předmětem drobných, těžko viditelných chyb. Možná, jak bylo navrženo, je skutečný problém v tom, že makra S_*
(ze standardu POSIX) jsou těžko čitelná, takže záměry vývojáře spíše zakrývají, než aby je vyjasňovaly. Jako alternativu navrhuje Ingo Molnár přijetí nové sady maker, která je definována takto:
#define PERM_rw_______ 0600 #define PERM_rw_r_____ 0640 #define PERM_rw_r__r__ 0644 #define PERM_rw_rw_r__ 0664 #define PERM_rw_rw_rw_ 0666
Všechny „užitečné“ kombinace mají definovaná makra, zatímco ty nesmyslné nemají žádná. Použití těchto maker by podle Molnára učinilo kód jasnějším a bylo by těžší do něj zavléct bezpečnostní problémy. Avšak jejich začlenění může vyžadovat překonání návyků vývojářů, kteří oktalové konstanty používají již desítky let. Případná diskuze tak nakonec může být ještě delší než sada patchů, která ji vyvolala.
V době psaní tohoto článku bylo Linusem do hlavního repozitáře začleněno již 10 589 neslučovacích sad změn, z toho 7 433 od minulého reportu. Zjevně šlo o rušný týden. Jak už to tak bývá, většina začleněné práce měla formu vnitřních vylepšení, která nejsou na první pohled uživatelům jádra viditelná, ale došlo i na několik zajímavých funkcí.
Mezi ty významnější, uživatelům viditelné patří následující:
Změny viditelné vývojářům zahrnují následující:
Začleňovací okno 4.8 bylo v době psaní tohoto článku ještě otevřeno, takže můžeme očekávat další funkce, než dojde k vydání 4.8-rc1. V příštím dílu se budeme věnovat posledním změnám, které v tomto vývojovém cyklu čeká začlenění.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni Sdílej:
ethernetové přepínače Broadcom BCM53xx- jsou to ty co jsou osazené na Banana PI R1 - https://dev.openwrt.org/browser/trunk/target/linux/generic/files/drivers/net/phy/b53/Kconfig?rev=35305 - bo je to jiný?
použít bo ve smyslu nebo
*ve smyslu moderního „nebo“ – historicky se „nebo“ používalo jako dnes „protože“, leč z toho se dochovalo pouze „neboť“