abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 15:44 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 2.16 svobodného video editoru Flowblade (GitHub, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Videoukázky funkcí Flowblade na Vimeu. Instalovat lze také z Flathubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 21:22 | Zajímavý software

    TerminalTextEffects (TTE) je engine pro vizuální efekty v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 18
    včera 17:11 | Pozvánky

    Od čtvrtka 30. 5. do soboty 1. 6. lze v Praze navštívit Veletrh vědy, tj. největší populárně naučnou akci v České republice, kterou každoročně od roku 2015 pořádá Akademie věd ČR. Vstup zdarma.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 8
    včera 14:11 | Komunita

    Canonical představil Ubuntu optimalizované pro jednodeskový počítač s RISC-V procesorem Milk-V Mars.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    27.5. 21:22 | Nová verze

    Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 24.5.1 Havier. Přehled novinek v Changelogu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    27.5. 19:44 | IT novinky

    Společnost xAI založena Elonem Muskem a stojící za AI LLM modelem Grok získala investici 6 miliard dolarů.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    27.5. 15:44 | IT novinky

    Finálový zápas mistrovství světa v ledním hokeji přinesl nový rekord NIX.CZ (𝕏): "Dosavadní absolutní maximum našeho propojovacího uzlu bylo překonáno v čase 21:10, kdy jsme při přenosu dat dosáhli 3,14 Tbps. Je třeba také doplnit, že po deváté hodině večerní byly na maximu i ostatní datové přenosy nesouvisející s hokejovým šampionátem".

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    27.5. 15:11 | Pozvánky

    Přihlaste svou přednášku na další ročník konference LinuxDays, který proběhne 12. a 13. října na FIT ČVUT v pražských Dejvicích. CfP poběží do konce prázdnin, pak proběhne veřejné hlasování a výběr přednášek.

    Petr Krčmář | Komentářů: 0
    25.5. 19:00 | Zajímavý projekt

    Na crowdsourcingové platformě Crowd Supply byla spuštěna kampaň na podporu open source biometrického monitoru ve tvaru hodinek HealthyPi Move. Cena je 249 dolarů a plánovaný termín dodání listopad letošního roku.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 13
    24.5. 22:22 | Upozornění Ladislav Hagara | Komentářů: 25
    Podle hypotézy Mrtvý Internet mj. tvoří většinu online interakcí boti.
     (89%)
     (3%)
     (4%)
     (4%)
    Celkem 961 hlasů
     Komentářů: 16, poslední 14.5. 11:05
    Rozcestník

    Jaderné noviny - 17 a 18/2008

    3. 6. 2008 | Jirka Bourek | Jaderné noviny | 2988×

    Výchozí 4k zásobníky. Užitečnost linux-next. Ksplice, bezpečnostní aktualizace jádra bez rebootu. Btrfs 0.14, zvládá více zařízení. Aktivní začleňovací okna. Citáty: Jak to bylo provedeno? Podpora pro všechna Atheros zařízení. Vlastně ne, počkej... Pravopisy, překlepisy a gramatisy. Otázky o licencování.

    Obsah

    Následující obsah je © KernelTrap.

    Výchozí 4k zásobníky

    link

    22. duben, originál

    Andrew Morton reagoval na začleňovací zprávu, ke commitu, který nastavuje 4k zásobníky jako výchozí: Tenhle patch způsobí, že jádra budou padat. Ingo Molnár odpověděl: Která jádra z hlavní řady padají a jak budou padat? Fedora i další distra mají povolené 4k zásobníky už roky. Provedli jsme desítky tisíc bootovacích testů s povolenými všemi možnými ovladači a jadernými volbami a ještě jsme neviděli žádný pád, za který by mohly 4k zásobníky. Během dlouhé diskuze bylo naznačeno, že kombinace nfs+xfs+raid a používání ndiswrapperru jsou nejběžnější důvody pro přetečení zásobníku o velikosti 4k.

    Andi Kleen zpochybnil užitečnost 4k zásobníků: Ať nad tím přemýšlím, jak chci, nestojí to za to. Možná by stály za použití na mizerných VM z jader 2.4, ale ty časy jsou dávno pryč. Arjan van de Ven řekl, že i když je VM v řadě 2.6 o mnoho lepší než v 2.4, fragmentace s 8k zásobníky zůstává neřešitelným problémem. Jsou to kupecké počty - VM v Linuxu se musí potýkat s dlouho i krátce trvajícími alokacemi bez ohledu na to, jak moc se snažíme udržet určitou úroveň fragmentace; obzvlášť díky 15:1 akceleraci, která nastane kvůli problémům s dolní pamětí [lowmem]. A předtím, než řeknete 'měl bys na takových strojích použít 64bit' - byl bych moc rád, kdyby víc lidí používalo 64bitový Linux. Bohužel rychlost přechodu na něj zdaleka není dobrá.

    V jiném e-mailu Arjan vyjmenoval dvě výhody 4k zásobníků: 1) menší spotřeba paměti v oblasti dolní paměti [lowmem zone] (kritické pro podnikové využití a také pro všeobecnou výkonnost) a 2) jaderné zásobníky o 8k patří mezi nejvýznamnější jaderné alokace řádu 1; opět je problém fragmentace v dolní paměti v systémech s velkou pamětí (a distra, která se vydávají se 4k zásobníky, to dělají kvůli stížnostem zákazníků)

     

    Citát: Jak to bylo provedeno?

    Kdo dělal to reverzní inženýrství a jak to udělal? Prosím ujistěte nás, že naše zadky nebude nikdo tahat po soudech nebo tak něco.

    Andrew Morton, zpráva z 13. dubna 2008 na Linux Kernel mailing list.

     

    Užitečnost linux-next

    link

    23. duben, originál

    V diskuzi o nedávnému rozbití stromu linux-next Stephen Rothwell napsal, že problému si nikdo nevšiml, protože arm strom momentálně není začleňován, to je důvod, proč bych byl rád, aby ses podílel na stromu linux-next. Správce arm architektury Russell King zpochybnil užitečnost: Linux-next mi nedává nic, co by mi nedal -mm. Jak jsem řekl v diskuzi, hodnota linux-next je pro mě velmi malá. Omlouvám se, ale je to tak. V reakci na to se ozvali někteří další a zmínili několik důvodů, proč je strom linux-next užitečný.

    Andrew Morton psal: Vložení arm do linux-next znamená, že Stephen (a git) zvládnou začlenění místo toho, abych to musel dělat já (a ne-git). To pomáhá mě. Očekávám, že linux-next se bude testovat cross-kompilací mnohem důkladněji než -mm. To pomůže tobě.

    Greg KH dodal: Vložení tvých věcí do linux-next by ostatním poskytlo veřejné místo, kde vzít základní bod. Tím se jim zjednoduší posílání patchů, protože se zajistí, že se aplikují správně. To nakonec pomůže ostatním snadněji přispívat a tobě to pomůže tím, že ti budou posílat patche, u kterých nebudeš muset měnit základ stromu sám [rebase].

    Stephen Rothwell shrnul výhody pro správce: Pětkrát týdně se tvůj strom slučuje se spoustou dalšího kódu, který je určen pro Linusovo další vydání. Z toho potom musíš zjistit, které věci v ostatních stromech kolidují s tvými. Linux-next se překládá pro několik architektur a konfigurací (včetně arm), takže přijdeš na to, když věci v ostatní stromech rozbijí tvoje. Jsem rád, že překládám víc (prakticky všechny) configy pro arm tak, jak jsem nabízel dříve.

     

    Citát: Podpora pro všechna Atheros zařízení

    Píšu, abych vás informoval, že jsem se rozhodl přijmout u Atherosu práci na plný úvazek jako softwarový inženýr, abych jim pomohl v jejich cíli podporovat každé Atheros zařízení v upstreamu v Linuxu.

    Luis Rodriguez, zpráva z 16. dubna 2008 na ath5k development mailing list.

     

    Ksplice, bezpečnostní aktualizace jádra bez rebootu

    link

    25. duben, originál

    Dal jsem dohromady automatický systém pro aplikování jaderných bezpečnostních patchů bez restartu jádra a chtěl bych tento systém nabídnout komunitě pro případ, že by pro někoho byl zajímavý a hodil se mu, psal Jeff Arnold v oznámení ksplice. Vstupem pro tento systém je jaderný bezpečnostní patch (což může být unifikovaný diff převzatý přímo z Linusova GIT stromu) a zdrojový kód odpovídající běžícímu jádru. Automaticky se pak vygenerují moduly, které provedou update. Běžící kernel nemusí být žádným způsobem upravován předem.

    Webová stránka projektu k tomu poznamenává: Ksplice nedokáže zvládnout sémantické změny datových struktur - tj. změny, které by vyžadovaly transformaci existujících instancí jaderných datových struktur. I s tímto omezením by však podle Jeffa ksplice byl schopný automaticky aplikovat 84 % jaderných bezpečnostních patchů uvolněných mezi květnem 2005 a prosincem 2007. Jeff dále řekl:

    O tento projekt jsem se snažil, protože nerad dělám rebooty pokaždé, když je objevena lokální bezpečnostní slabina jádra. Postupy/systémy pro aktualizace bez rebootu, které se používají, vyžadují ruční sestavení aktualizace (což je proces, který může být ošidný a náchylný k chybám) a mívají i další nevýhody (jako potřebu vlastního jádra, špatného zpracování inline funkcí atd.). Tento nový systém funguje na existujících jádrech a jako vstup jednoduše bere unifikovaný diff, zbytek udělá sám.

     

    Citát: Vlastně ne, počkej...

    To proto, že tě nenávidím. Vlastně ne, počkej, to proto, že mně jsi ten patch neposlal.

    Linus Torvalds, zpráva z 26. dubna 2008 na Linux kernel mailing list.

     

    Btrfs 0.14, zvládá více zařízení

    link

    30. duben, originál

    Btrfs 0.14 je nyní dostupný ke stažení, oznámil Chris Mason, prosím, berte na vědomí, že diskový formát se změnil a je nekompatibilní se staršími verzemi btrfs. Projekt získal novou domácí wiki stránku v doméně kernel.org, kde je popsán: Btrfs je nový souborový systém typu kopírování při zápisu. Je určen pro Linux a zaměřen na implementaci pokročilých vlastností při zachování tolerance chyb, možnosti opravy a jednoduché administrace. Původně byl vyvinut Oracle, nyní je Btrfs uvolněn pod licencí GPL a otevřený příspěvkům od kohokoliv.

    K nejnovější verzi Chris řekl: v0.14 obsahuje několik oprav výkonnosti a uzavírá několik souběhů [race condition], které by mohly vést k poškození metadat ve v0.13. Hlavní novou velkou vlastností je schopnost spravovat několik zařízení [multiple devices, MD] pod jedním Btrfs připojením [mount]. Podporovány jsou RAID0, RAID1 a RAID10. A i pro souborové systémy na jednom zařízení jsou metadata ve výchozím nastavení duplikována. Po dokončení čtení jsou ověřovány kontrolní součty a pokud nesouhlasí, použijí se kopie.

    Chris nabídl odkazy na benchmarky pro více zařízení a shrnul: Obecně tato čísla ukazují, že Btrfs při této konfiguraci úložných zařízení dobře škáluje a stejně dobře se vyrovnává jak s HW raidem, tak s MD. Zprávu zakončil pohledem do budoucnosti: Další položkou na TODO seznamu Btrfs je dokončení odstranění zařízení a kód pro řešení I/O chyb. Poté přidám jemnější zamykání do b-stromů.

     

    Citát: Pravopisy, překlepisy a gramatisy

    Nerad začleňuji patche, které opravují pravopisy, překlepisy a gramatisy, jednoduše proto, že bych tím byl zavalený. Takové opravy beru jenom v textu viditelném pro uživatele (Documentation/, komentáře v kerneldoc a printk výpisy).

    Andrew Morton, zpráva z 14. dubna 2008 na Linux kernel mailing list.

     

    Aktivní začleňovací okna

    link

    2. květen, originál

    Tohle pro mě začíná být víc než frustrující, stěžoval si David Miller na nejaktuálnější začleňovací okno, čímž začal velmi dlouhou a ještě pokračující diskuzi o vývojovém procesu linuxového jádra.

    Koncept pravidelného "začleňovacího okna" byl poprvé diskutován v červenci 2005 při vydání jádra 2.6.14-rc4 po summitu vývojářů v roce 2005. Od 2.6.14 dále je vydání každého oficiálního 2.6.y jádra následováno čtrnáctidenním obdobím, během kterého se do něj začleňují významné změny, potom vychází 2.6.y-rc1.

    David si stěžoval, že toto konkrétní začleňovací okno je horší než ostatní: Strom se každý den rozbije a jako prostředí pro práci je to čím dál tím méně zábavné. Potřebujeme zpomalit začleňování, potřebujeme věci více revidovat, potřebujeme, aby lidi testovali své [...] věci!

    Během dlouhé diskuzi tvůrce Linuxu Linus Torvalds napsal:

    Názor, že bychom se měli vůbec pokusit věci zpomalit, považuji za pravděpodobně nesprávný a ani nechápu, proč by to někdo považoval za logický cíl. Samozřejmě - když bude méně změn, bude méně chyb. To ale není cíl, to je tautologie a naprosto nezajímavá. Malý program pravděpodobně bude mít míň chyb, ale to, že je něco malé, ještě neznamená, že je to 'lepší' než něco, co je větší a umí víc.

    Stejně tak stagnující komunita vývojářů bude méně často zanášet nové chyby. Ale bude ta stagnující lepší než komunita kypící aktivitou? To ani omylem. Takže neříkám, že bychom se měli snažit o horší kvalitu, ale dávám argumenty proti falešné dichotomii - víře, že kvalita je nekompatibilní se spoustou změn.

     

    Citát: Otázky o licencování

    Otázky o licencování by se měly pokládat spíše právníkům, ne programátorům. Položil bys náhodné skupině právníků ve veřejné mailové konferenci medicínskou otázku a věřil bys pak jejich odpovědi?

    Greg KH, zpráva z 29. dubna 2008 na Linux kernel mailing list.

           

    Hodnocení: 100 %

            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    progdan avatar 3.6.2008 01:40 progdan | skóre: 34 | blog: Archař | Teplice/Brno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny - 17 a 18/2008
    Krasny poctenicko jako obvykle :) Diky moc
    Akorat v kapitole linux-next v citatu Andrew Mortona se asi omylem pripletlo linux-text.
    Collecting data is only the first step toward wisdom, but sharing data is the first step toward the community.
    3.6.2008 09:28 Thunder.m | skóre: 35 | blog: e17
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny - 17 a 18/2008
    Kéž bych se jednou dočkal plné a stabilní podpory všech atheros karet přímo v jádře, to dřív vyjde stabilní verze WM E17 :)
    3.6.2008 12:22 Jiri Slaby
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny - 17 a 18/2008
    No jo, my se nerozkrajime. Ale doufam, ze se blyska na lepsi casy. Jeden z madwifi vyvojaru se nechal zamestnat u atherosu.
    3.6.2008 10:54 Ondřej
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny - 17 a 18/2008
    V citátu o překlepech chybí podstatný detail: jedná se o překlepy v komentářích.
    3.6.2008 13:00 trekker.dk | skóre: 72
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny - 17 a 18/2008
    Vždyť jo... jiný text neviditelný pro uživatele tam IMO není.
    Quando omni flunkus moritati
    5.6.2008 08:11 Ondřej
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny - 17 a 18/2008
    Když jsem psal ten přízpěvek ještě tam ta věta o viditelnosti nebyla.
    5.6.2008 23:44 trekker.dk | skóre: 72
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny - 17 a 18/2008
    Byla. Je i v originálním textu, který dostal Robert, takže jsi ji spíš přehlédl.
    Quando omni flunkus moritati
    Grunt avatar 3.6.2008 12:03 Grunt | skóre: 23 | blog: Expresivní zabručení | Lanžhot
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny - 17 a 18/2008
    Ksplice, bezpečnostní aktualizace jádra bez rebootu
    Tak to je absolutní špica. Doufám, že se to dostane i do hlavního stromu nebo alespoň do Debianích patchů.
    Na co 64-bitů když to jde i s jedním? | 80.78.148.5 | Hack (for) free or Die Hard!
    3.6.2008 13:02 trekker.dk | skóre: 72
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny - 17 a 18/2008
    Tak to je absolutní špica. Doufám, že se to dostane i do hlavního stromu nebo alespoň do Debianích patchů.
    Začlenění se plánuje, ale problém je, že patent na tenhle postup drží Moft. Část z toho patentu je teda neplatná (prior art), ale u zbytku by mohl být problém. Víc bude popsáno v jednom z následujících dílů LWN.
    Quando omni flunkus moritati
    Grunt avatar 3.6.2008 13:43 Grunt | skóre: 23 | blog: Expresivní zabručení | Lanžhot
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny - 17 a 18/2008
    Vždyť je to kód sepsaný od základu vlastními silami, ne? Tak na co může držet Moft patent? Nebylo by někde více informací?
    Na co 64-bitů když to jde i s jedním? | 80.78.148.5 | Hack (for) free or Die Hard!
    3.6.2008 14:16 trekker.dk | skóre: 72
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny - 17 a 18/2008
    Microsoft drží patent na

    "Systém a metody pro automatické aktualizace komponent software na běžícím počítačovém systému bez potřeby přerušení služby. Softwarový modul je patchován za běhu nahráním patche do paměti a modifikací instrukce v původním modulu tak, aby se skočilo do patche."

    Tak ksplice funguje, ale taky tak fungovaly aktualizace provozované už před několika desítkami let, takže tahle část patentu je neplatná. Problém je v tom, že jsou tam další klauzule jako zablokování běhu všech programů na všech procesorech, což už se dřív nepoužívalo.

    Více informací tady: http://lwn.net/Articles/279557/ (časem vyjde překlad)
    Quando omni flunkus moritati
    xxx avatar 3.6.2008 19:17 xxx | skóre: 42 | blog: Na Kafíčko
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny - 17 a 18/2008
    Tak snad taky funguji exploity ne?
    Please rise for the Futurama theme song.
    4.6.2008 00:11 Generator | skóre: 4
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny - 17 a 18/2008
    3.6.2008 14:24 Filip Jirsák | skóre: 68 | blog: Fa & Bi
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny - 17 a 18/2008
    Patenty se bohužel netýkají konkrétního kódu, ale nápadu nebo myšlenky. Když budete držet patent na to, že koloběžka se nejlépe nakreslí jako velké L a přes spodní čáru dvě kolečka, nezáleží na tom, že někdo jiný takový postup vymyslí také – u patentů platí to, že vy jste jej vymyslel první, tím pádem se má za to, že všichni ostatní už na to nepřišli sami ale okopírovali to od vás. A není možné dokázat, že to vymysleli nezávisle na vás – museli by jedině dokázat, že to vymysleli dřív. Proto jsou softwarové patenty, kdy se nepatentuje konkrétní provedení, ale samotná myšlenka, tak nesmyslné.
    3.6.2008 14:40 trekker.dk | skóre: 72
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny - 17 a 18/2008
    Patenty se bohužel netýkají konkrétního kódu, ale nápadu nebo myšlenky.
    Ještě nedávno bych řekl, že tohle platí jenom pro softwarové patenty a u těch ostatních musíš mít realizaci. Jenže to už taky není pravda - Sony má patent na "ovlivňování pocitů diváka v kinosále pomocí infrazvuku" (mám pocit, že je to infrazvuk). Ještě sice neví, jak to udělat, ale patent na to už mají.
    Quando omni flunkus moritati
    3.6.2008 14:50 Krakonoš | skóre: 17 | Nová Ves v Horách
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny - 17 a 18/2008
    To je prostě patent na rozum. "Jo, uvařím si brambory, budou lepší než syrové!" A každý kdo si bude chtít dát brambory tě bude muset žádat o povolení a zaplatit licenci. Softwarové patenty jsou dobrá věc, že? :-)
    stativ avatar 3.6.2008 12:07 stativ | skóre: 54 | blog: SlaNé roury
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny - 17 a 18/2008
    V cittátu o přklepisech atd je místo odkazu na Andrew Mortona odkaz na Linuse.
    Ať sežeru elfa i s chlupama!!! ljirkovsky.wordpress.com stativ.tk
    Jakub Lucký avatar 3.6.2008 13:31 Jakub Lucký | skóre: 40 | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny - 17 a 18/2008
    Vložení arm do linux-text
    asi má být linux-next
    If you understand, things are just as they are; if you do not understand, things are just as they are.
    Luboš Doležel (Doli) avatar 3.6.2008 14:18 Luboš Doležel (Doli) | skóre: 98 | blog: Doliho blog | Kladensko
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny - 17 a 18/2008
    Obojí opraveno, díky.
    xxxs avatar 3.6.2008 18:24 xxxs | skóre: 25 | blog: vetvicky
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny - 17 a 18/2008
    prosím, berte na vědomí si,

    nejako sa mi ta cast nezda.
    stativ avatar 3.6.2008 18:26 stativ | skóre: 54 | blog: SlaNé roury
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny - 17 a 18/2008
    Co nezdá se ti na tom? :-D
    Ať sežeru elfa i s chlupama!!! ljirkovsky.wordpress.com stativ.tk
    9.6.2008 11:15 kkaarreell | skóre: 6 | blog: perkele
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny - 17 a 18/2008
    Mozna se tam pripletla citace Mistra Yody.
    Luboš Doležel (Doli) avatar 3.6.2008 18:45 Luboš Doležel (Doli) | skóre: 98 | blog: Doliho blog | Kladensko
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny - 17 a 18/2008
    Už je to ok :-)
    3.6.2008 21:24 Non_E | skóre: 24 | blog: hic_sunt_leones | Pardubice
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny - 17 a 18/2008
    Citát: Otázky o licencování

    Otázky o licencování by se měly pokládat spíše právníkům, ne programátorům. Položil bys náhodné skupině právníků ve veřejné mailové konferenci medicínskou otázku a věřil bys pak jejich odpovědi?
    Nevím, jak by se právník tvářil na problematiku odvozeného díla ala GPL… vzpomínám si na diskuze o linkování.
    Only Sith deals in absolutes.

    Založit nové vláknoNahoru

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.