Jakub Jelínek oznámil vydání verze 15.1 (15.1.0) kolekce kompilátorů pro různé programovací jazyky GCC (GNU Compiler Collection). Jedná se o první stabilní verzi řady 15. Přehled změn, nových vlastností a oprav a aktualizovaná dokumentace na stránkách projektu. Některé zdrojové kódy, které bylo možné přeložit s předchozími verzemi GCC, bude nutné upravit.
Byly vyhlášeny výsledky letošní volby vedoucího projektu Debian (DPL, Wikipedie). Staronovým vedoucím zůstává Andreas Tille.
Jason Citron končí jako CEO Discordu. Od pondělí 28. dubna nastupuje nový CEO Humam Sakhnini, bývalý CSO Activision Blizzard.
Článek na Libre Arts představuje baskytarový multiefekt Anagram od společnosti Darkglass Electronics. S Linuxem uvnitř (licence, GitHub).
Městský soud v Praze vyhlásil rozsudek, který vyhověl žalobě novináře Jana Cibulky, který s podporou spolku IuRe (Iuridicum Remedium) požadoval omluvu od státu za to, že česká legislativa nařizuje operátorům uchovávat metadata o elektronické komunikaci. To je přitom v rozporu s právem. Stát se musí novináři omluvit a zaplatit náklady řízení. Především je ale součástí přelomové rozhodnutí o nelegálnosti shromažďování dat a o
… více »Americké technologické firmy Apple a Meta Platforms porušily pravidla na ochranu unijního trhu, uvedla včera Evropská komise (EK). Firmám proto vyměřila pokutu – Applu 500 milionů eur (12,5 miliardy Kč) a Metě 200 milionů eur (pět miliard Kč). Komise to oznámila v tiskové zprávě. Jde o první pokuty, které souvisejí s unijním nařízením o digitálních trzích (DMA). „Evropská komise zjistila, že Apple porušil povinnost vyplývající z nařízení
… více »Americká společnost OpenAI, která stojí za chatovacím robotem ChatGPT, by měla zájem o webový prohlížeč Chrome, pokud by jeho současný majitel, společnost Google, byl donucen ho prodat. Při slyšení u antimonopolního soudu ve Washingtonu to řekl šéf produktové divize ChatGPT Nick Turley.
Po roce vývoje od vydání verze 1.26.0 byla vydána nová stabilní verze 1.28.0 webového serveru a reverzní proxy nginx (Wikipedie). Nová verze přináší řadu novinek. Podrobný přehled v souboru CHANGES-1.28.
Byla vydána nová verze 10.0.0 otevřeného emulátoru procesorů a virtualizačního nástroje QEMU (Wikipedie). Přispělo 211 vývojářů. Provedeno bylo více než 2 800 commitů. Přehled úprav a nových vlastností v seznamu změn.
42 svobodných a otevřených projektů získalo finanční podporu od NLnet Foundation (Wikipedie).
E-mailový klient Thunderbird podporuje jako celá řada webových prohlížečů možnost nainstalování rozšíření, které poskytují více funkcí. Je tedy na každém uživateli, zda se spokojí s tím základním nebo se rozhodne stáhnout nějaké to rozšíření. Ta se přitom nemusí týkat jen e-mailů, ale mohou rozšiřovat funkčnost aplikace i do jiných směrů.
Příkladem je Lightning, které rozšiřuje Thunderbird o integrovaný kalendář a s tím celou řadou souvisejících funkcí jako například vytváření událostí a úkolů, jejich připomínání atd. Uživatel tak dostává do ruky kompletní řešení nejen na řešení své elektronické komunikace, ale také organizaci svého pracovního i soukromého času. Není třeba připomínat, že je příhodné organizovat svůj čas právě v souvislosti a závislosti na došlé elektronické poště. Když vám přijde pozvánka, upozornění na poradu nebo potvrzení pracovní aktivity – stačí přímo v aplikaci použít klávesovou zkratku a hned danou událost nebo úkol zapsat.
Rozšíření Lightning ve verzi 1.5 stáhnete na adrese addons.mozilla.org. Webová stránka automaticky rozpozná operační systém a nabídne soubor s rozšířením ke stažení. V této souvislosti je třeba sledovat kompatibilitu. Některé verze rozšíření jsou totiž kompatibilní s Thunderbirdem od určité verze.
Pro instalaci staženého rozšíření jděte do Nástroje | Správce doplňků. Rozklikněte ikonku vlevo od pole Hledat doplňky a vyberte daný soubor. Dále už instalace proběhne automaticky a Thunderbird bude pravděpodobně restartován. Mimochodem instalaci můžete provést také přímo z aplikace, viz snímky níže.. .
Po restartu Thunderbirdu se v hlavním menu zobrazí Události a úkoly a dále se objeví ikonky Kalendáře a Úkolů vpravo nahoře nad vyhledávacím polem. Screenshoty jsou v tomto článku vinou technických problémů z anglické verze aplikace.
Právě podle Kalendáře a Úkolů bychom také mohli rozdělit celé rozšíření. Obě možnosti se totiž i samostatně otevírají v jakýchsi kartách, které fungují úplně stejně jako v případě webových prohlížečů. Na rozdíl o nich se v nich nezobrazují načtené webové stránky, ale jednotlivé složky, otevřené zprávy a rozšíření (využití karet nicméně nijak nesouvisí s instalací rozšíření Lightning, ale to je pouze využívá).
Kliknutím na ikonku Kalendáře vpravo nahoře se tedy na nové kartě otevře Kalendář. V panelu po levé straně se nachází klasický měsíční kalendář (využijete hlavně ke zjištění, jaký den je kolikátého). Níže se pak nachází tučný nadpis Kalendář, pod kterým máte jeden výchozí. Kliknutím pravým tlačítkem myši však iniciujete nabídku, na které můžete kliknout například Nový kalendář. Lightning totiž umožňuje mít v rámci jediného e-mailového klienta hned několik kalendářů.
Vedle vytvoření nového kalendáře však můžete také naimportovat kalendář, který si přenášíte odjinud. Při změně počítače nebo nové instalaci systému tak nepřijdete o svá data. Vývojáři mysleli také na skloubení jednotlivých kalendářů. Při zadávání Nové události si totiž můžete jednoduše zaškrtnout, do kterých všech Kalendářů se má uložit. Stejně tak je možné zobrazovat ve střední části kalendáře jen Události vytvořené v určitých kalendářích podle toho, jak je zaškrtáte. Tímto způsobem si tak můžete velice jednoduchým způsobem zkontrolovat, zda například nemáte být v jeden čas na dvou místech. Lightning však za vás kontrolu automaticky neprovede, protože netuší, zda se nejedná o události bez nebo se závislostí na místě.
V centrální části zabírá pochopitelně nejvíce místa samotný kalendář. Ten je možno opět pomocí jakýchsi karet vpravo nahoře přepínat dle následujících zobrazení: Den, Týden, Vícetýden, Měsíc. Ty je pak dále možno vybírat po levé straně pomocí jednoduchých šipek. U zobrazení dne si snad nemohu odpustit poznámku k barevnému vyznačení, kdy „brzo ráno“ a „pozdě večer“ je tmavší barvou. Tmavší barvou je už sedmnáctá hodina odpolední, což se mnoha pracantům v našich zeměpisných šířkách může zdát stejně jako mně úsměvné.
Samotné události jsou pak na jednom místě vypsané v horní části uprostřed. Vlevo nahoře si navíc můžete velmi šikovně vybrat, zda chcete jen události daného dne, nebo události vytříděné podle celé řady dalších kritérií jako například události příštích 7, 14 dnů, ale také události v aktivním pohledu – tedy podle zobrazení kalendáře níže. Události nicméně můžete také vyhledávat podle všeho, co obsahují. Stačí tedy klidně jen, aby v popisku bylo hledané slovo.
Po pravé straně si nakonec můžete listovat v Událostech, Událostech a úkolech a Úkolech.
Panel úkolů taktéž zapnete přes Události a úkoly | Úkoly nebo přes ikonku vpravo nahoře. Na nové kartě se následně otevřou Úkoly, přičemž levý a pravý panel vypadají v podstatě úplně stejně jako v případě Kalendáře. Nicméně svému účelu je přizpůsobená centrální část.
Nový úkol si můžete vytvořit hned několika způsoby. Za prvé můžete jít v menu do Události a úkoly | Nový úkol nebo stejnou možnost vyvolat klávesovou zkratkou Ctrl+D. V obou případech vyvoláte okno, ve kterém můžete daný úkol nastavit detailně stejně, jako když na kartě Úkoly kliknete na tlačítko s ikonkou Nový úkol.
Klávesové zkratky jinak můžete použít i pro vyvolání dalších funkcí a úkonů:Konkrétně si v Úkolu můžete nastavit Název, Místo, Kategorii, umístění do Kalendáře, Začátek a nutnost splnění do určitého data a času. Zajímavé je, že v Události i Úkolu si můžete nastavit připomenutí, čas i místo konání. Úkol si nicméně můžete vložit přímo na kartě Úkoly přes textové pole „na rychlo“ a bez dalšího nastavení, čímž se vám vytváří jakýsi checklist. Dalším logickým rozdílem, ačkoliv podobná nastavení mohou mást, je ten, že událost má většinou pevně daný termín, zatímco u úkolu se jedná o termín splnění. Připomenutí pak lze nastavit, jak pro události, tak pro úkoly – a nemusí být jen jedno. Stačí po rozkliknutí Připomenutí vybrat Vlastní a nastavit si podle potřeby třeba hned několik připomenutí.
Další odlišnosti naleznete v levém panelu a to pod rozklikávacím nadpisem Zobrazit. Pomocí předvolených časových období si můžete zobrazit například jen ty úkoly, které nemají daleko k zadanému splnění termínů. U již vytvořených a označených úkolů si pak ještě dodatečně nastavujete Kategorii a Prioritu. Samozřejmě nelze opomenout na tlačítko Označit jako dokončené, ve kterém si dokonce můžete vybírat z kolika procent. To je ostatně něco, co u události už z principu věci nejde.
Lightning tedy umožňuje v Thunderbirdu kompletně organizovat čas a zároveň zajistí, aby uživatel nezapomněl na nic důležitého. Velkou výhodou je také možnost nastavení synchronizace například s Google Kalendářem, což ocení zejména uživatelé Gmailu, kteří z nějakého důvodu nemohou přistupovat ke své poště pouze z Thunderbirdu, ale využívají na cestách nebo při práci z jiných počítačů webové rozhraní. Detailnímu nastavení takové synchronizace se budeme věnovat ostatně v příštím článku, který vedle toho bude věnován Gmail službám.
A jaké nástroje pro organizaci svého času používáte vy?
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
Nemám rád, když mi něco diktuje denní rozvrh. Stačí ústně sdělená informace obsahující úkoly, které se mají plnit podle jejich povahy a ne podle vůle úkolujícího či dokonce nástroje, jež úkolující používá.Krom lidí co mají vůli úkolovat neznám nikoho kdo by to měl rád. Ale naopak je to docela silná zbraň právě proti takovému ustnímu úkolovači co vydá tisíc úkolů za jednu sekundu a mezitím zapomene další tisíc o sekundu zpět. Prostě se musí podívat co už zadal a jak to zařídit aby se stihlo vše a že ani čas není natahovací. Ještě větší sílu Lightningu (dá se to provázat sítí) vidím v tom, když to dobrovolně používá skupina lidí a tak nějak se podle toho zařizuje sama.
Strpím ale jednoduché dokopávací utility typu 'píp' #za hodinu to máš mít hotovéTohle by mě přivedlo k šílenství.
Já osobně používám Thunderbird bez Lightningu a místo toho využívám kalendář v Evolution. Ten je mnohem lépe integrován do systému. Události se zobrazují v systémovém kalendáři, upozornění na schůzky zařizuje systém apod.
Navíc u Lightningu se mi nikdy nepodařilo rozchodit synchronizaci přes CalDAV kalendářem v Kerio Mail Serveru, což Evolition nedělá problém. Možná to je ale naším specifickým nastavením.
Dalším problémem Lightningu pro mě vždy bylo, že odpověď na pozvánky k událostem se lidem v MS Utlouku zobrazovala jako by ji poslali sami, za což mi neustále nadávali. Ale je pravda, že to je spíše specifikum tohoto klienta než chyba Lightningu. Šlo pouze o zobrazení v přijatých mailech, u události se stav pozvaných zaktualizoval správně. Teď to řeším tak, že odpovědi na schůzky posílám výhradně z webového rozhraní mailu, kalendář mi zařizuje Evolution a poštu čtu v Thunderbirdu. Evolution mi na poštu samotnou nepřišlo nejlepší, protože jsem ho nedokázal přesvědčit, aby maily skutečně mazal místo označování jako smazaných, ale hlavně se mi nelíbí jeho GUI
Nastavení: http://manuals.kerio.com/connect/adminguide/en/sect-caldavset.html
Jsou nějaké české kalendářové servery s webovým rozhraním (nejlépe bezplatné) který se umí synchronizaci s Lightningem ?
Server URL: https://exchange.firma.cz/ews/exchange.asmx Mailboxname: user@firma.cz Username: user Domainname: firma Share folder Id: nevyplneno Folderbase: Calendar folder Path below folderbase: /
lightning-extension
se závislostí na balíku xul-ext-lightning
, ten závisí na balíku xul-ext-calendar-timezones
a doporučuje balík xul-ext-gdata-provider
(podpora Google kalendáře). Po aktualizaci Thunderbirdu na verzi 13 jsem měl několik dní Lightning stále ve verzi 1.4, což nepodporovalo tuto verzi Thunderbirdu. Na těch pár dní jsem to řešil betaverzí Lightningu ze stránek addons.mozilla.org.
Proč v článku není přímý odkaz na tu stránku https://addons.mozilla.org/cs/thunderbird/addon/lightning/?
Dá se Lightning překládat? Když už mám Thunderbird v češtině tak by se mi líbilo, kdyby i Lightning byl v češtině. Jinak angličtina mi problém nedělá. A Enigmail česky umí