abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 22:22 | Upozornění Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    včera 17:44 | Nová verze

    Firma Murena představila /e/OS verze 2.0. Jde o  alternativní sestavení Androidu bez aplikací Google. Mezi novinkami je podrobnější nastavení ochrany soukromí před sledováním aplikacemi. Murena prodává několik smartphonů s předinstalovaným /e/OS (Fairphone, repasovaný Google Pixel 5).

    Fluttershy, yay! | Komentářů: 0
    včera 14:33 | Zajímavý software

    Do 30. května lze v rámci akce Warhammer Skulls 2024 získat na Steamu zdarma hru Warhammer 40,000: Gladius - Relics of War.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 13:33 | Nová verze

    HelenOS (Wikipedie), tj. svobodný operační systém českého původu založený na architektuře mikrojádra, byl vydán ve verzi 0.14.1. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Vypíchnou lze nabídku Start. Videopředstavení na YouTube.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    23.5. 23:22 | Zajímavý software

    BreadboardOS je firmware pro Raspberry Pi Pico (RP2040) umožňující s tímto MCU komunikovat pomocí řádkového rozhraní (CLI). Využívá FreeRTOS a Microshell.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    23.5. 16:55 | Nová verze

    Vývojáři KDE oznámili vydání balíku aplikací KDE Gear 24.05. Přehled novinek i s náhledy a videi v oficiálním oznámení. Do balíku se dostalo 5 nových aplikací: Audex, Accessibility Inspector, Francis, Kalm a Skladnik.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 10
    23.5. 12:55 | Nová verze

    Byla vydána (𝕏) nová verze 18.0.0 open source webového aplikačního frameworku Angular (Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    22.5. 23:44 | Pozvánky

    V neděli 26. května lze navštívit Maker Faire Rychnov nad Kněžnou, festival plný workshopů, interaktivních činností a především nadšených a zvídavých lidí.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    22.5. 16:33 | Nová verze

    Byla vydána nová stabilní verze 3.20.0, tj. první z nové řady 3.20, minimalistické linuxové distribuce zaměřené na bezpečnost Alpine Linux (Wikipedie) postavené na standardní knihovně jazyka C musl libc a BusyBoxu. Z novinek lze vypíchnou počáteční podporu 64bitové architektury RISC-V.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    22.5. 14:11 | IT novinky

    Společnost Jolla na akci s názvem Jolla Love Day 2 - The Jolla comeback představila telefon se Sailfish OS 5.0 Jolla Community Phone (ve spolupráci se společností Reeder) a počítač Jolla Mind2 Community Edition AI Computer.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 20
    Podle hypotézy Mrtvý Internet mj. tvoří většinu online interakcí boti.
     (82%)
     (4%)
     (7%)
     (7%)
    Celkem 524 hlasů
     Komentářů: 16, poslední 14.5. 11:05
    Rozcestník

    Minidistro: NimbleX, Bogdan Rădulescu

    30. 12. 2008 | Luboš Doležel, Robert Krátký | Rozhovory | 4115×

    NimbleX je malé a rychlé (instalovatelné) živé distro založené na Slackwaru. Přestože má jen 200 MB, obsahuje plnohodný KDE desktop, který lze bootovat z CD, USB i po síti. Na webových stránkách nabízí rychlé vygenerování vlastní "naklikané" distribuce.

    1. Proč jsi začal používat Linux? Používal jsi ještě předtím jiné operační systémy?

    He he. Začnu odpovědí na druhou otázku. Většina z nás nejprve používala Windows, před deseti lety to byl systém, který byl k dispozici. Takže ano, před Linuxem jsem používal Windows, a dokonce jsem kdysi dávno experimentoval s Visual C. S Linuxem jsem začal se zvědavosti, pak jsem ho používal, protože byl COOL, a teď ho mám proto, že mi připadá opravdu dobrý. O tom, proč používám Linux, bych toho mohl říct ještě mnohem více, ale, ale nechci nudit...


    2. Proč jsi začal s vývojem 'alternativní' distribuce?

    Založil jsem NimbleX, protože jsem měl pocit, že žádné jiné distro tehdy nenaplňovalo moje potřeby.

    nimblex 1 nimblex 2


    3. Co těm 'velkým' distribucím chybí (nebo čeho mají příliš)?

    Většina 'velkých' distribucí je tak trochu pomalých, má spoustu kravin, které nikdo nepotřebuje, a také mi připadá, že hodně věcí není dotažených. Mají také velké výhody, ale když se vezmou v potaz nevýhody, tak to podle mě nestojí za to. Například když jsem minule na Fedoře instaloval z repozitáře MPlayer, takto vypsalo celou stránku závislostí, z nichž možná víc než polovina nedávala smysl. SUSE se mi zdálo velmi pomalé a v Ubuntu si asi myslí, že jsou uživatelé blbí. Přesto mají hodně výhod.


    4. Co odpovídáš těm, kdo tvrdí, že by měl být linuxový svět více jednotný a měl by zaměřit své úsilí na spolupráci místo řešení problémů pomocí rozdělení projektů nebo začínání nových?

    Jsem si celkem jistý, že většina těch, kdo tohle říkají, do žádného projektu nepřispívají. Co myslíte? Nechápu, proč někomu malá distra vadí, a nemyslím, že bych někomu dlužil čas, který věnuji vývoji - kromě uživatelů NimbleXu :-). Tak to vidím, když to vztáhnu na NimbleX, protože si myslím, že je NimbleX dost odlišný od jiných distribucí. A zároveň si myslím, že se od sebe liší i jiná malá distra - a doufám, že se v tom nemýlím. Pokud bychom mluvili o jiných open source projektech, možná bych měnil názor podle různých projektů. Například oddělení Joomla od Mambo byla skvělá věc a takových příkladů by se dalo uvést více. Ale jsou i forky, které nemusí být nutně ten nejlepší způsob řešení.

    nimblex 4 nimblex 5


    5. Je NimbleX tvůj primární systém? Kolik jiných distribucí už jsi používal? A které to byly?

    Samozřejmě, že je NimbleX můj hlavní OS. Začal jsem NimbleX proto, aby splnil moje požadavky. Teď existuje proto, aby z něj měli radost i další lidé. Používal jsem HODNĚ distribucí. Opravdu nevím kolik. Tři, které jsem obdivoval nejvíce, byly Red Hat/Fedora, Slax a Slackware. Jak už jsem říkal, nakonec mě nejvíce zklamala Fedora.


    6. Co je na NimbleXu nejlepší?

    • Asi nejdůležitější je, že po nabootování věci většinou fungují.
    • Myslím, že uživatelé mají rádi software, které je ve výchozím systému (spousta softwaru v 200 MB).
    • Další prima funkce je Custom NimbleX (http://custom.nimblex.net), která umožňuje vygenerovat vlastní Linux pomocí pár kliknutí na webové stránce.
    • Potěšilo mě, že jsem do NimbleX 2007 přidal funkci síťového bootu na jedno kliknutí.
    • Také myslím, že je celkem fajn (i když nic více), že se nám do 200 MB vešel Compiz.
    • NimbleX sub100 je také prima. Je to jediné distro pod 100 MB s KDE.

    nimblex 3 nimblex 6


    7. Co plánuješ vylepšit? Na co se můžeme těšit v nové verzi NimbleXu?

    To je dlouhý seznam, ale myslím, že nejzajímavější je tohle: Pracuji na implementaci jiného volitelného způsobu bootování NimbleXu ze vzdáleného umístění (data budou pouze případě potřeby natahováno přes HTTP). Vylepšuji funkci Safe Install, abych umožnil uživatelům, kteří už používají jiný OS (jako XP nebo jiný Linux, ale bohužel ne Vista), nainstalovat NimbleX bez přerozdělování disku a změn MBR. K dispozici bude také základní kioskový režim.


    8. Co považuješ za největší nevýhodu masového rozšíření Linuxu na desktopu?

    Hmmm... není to dobře? Pokud mluvíš o tom, že Linux používá stále více netechnickyzaložených lidí (kteří neví, jak použít CD)... co na to říct?! Linux není vše, co v životě máme, a i oni si mohou užít dobrým bezpečný a otevřený OS, pokud k němu přistupují s otevřenou myslí.

    Rád bych velmi poděkoval všem, kteří přispívají do open source, protože každá malá pomoc se počítá. Každá malá oprava chyby, dobrý nápad a vše ostatní posouvá věci kupředu, i když to není hned vidět.

    Díky za otázky. Bogdan Rădulescu        

    Hodnocení: 83 %

            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    30.12.2008 02:38 fff
    Rozbalit Rozbalit vše ssss
    neumi to cesky, software je z praveku a ani gui si nelze vybrat
    30.12.2008 08:56 Robert Krátký | skóre: 94 | blog: Robertův bloček
    Rozbalit Rozbalit vše Re: ssss
    Že se někdo nesnaží cpát lokalizační balíčky do 200 MB mi připadá pochopitelné. Nelze si vybrat GUI? E16, E17, KDE, EDE, Fluxbox, IceWM, OpenBox a TWM nestačí?
    30.12.2008 10:01 vojtam
    Rozbalit Rozbalit vše Re: ssss
    Jsem asi fakt slepej, ale prošel jsem průvodce (všechny 3) co na stránkách je ale nikde jsem tam nenašel kde si vybrat prostředí (myslím jako třeba E17, které bych upřednostnil před KDE).. :(
    30.12.2008 10:08 Robert Krátký | skóre: 94 | blog: Robertův bloček
    Rozbalit Rozbalit vše Re: ssss
    Co třeba mrknout na screenshoty v článku? Nejenže je tam obrázek, na kterém je ukázané menu KDM se všemi desktopy/okenními manažery, které můžeš vybrat, ale dokonce je tam i přímo screenshot z E17. A hned na prvním screenshotu je vidět bootovací volba "other desktops"...
    30.12.2008 02:41 fff
    Rozbalit Rozbalit vše ssss
    a opravte si web, na n810 sem nelze psat komentare, textarea zmizi
    30.12.2008 08:53 Robert Krátký | skóre: 94 | blog: Robertův bloček
    Rozbalit Rozbalit vše Re: ssss
    A co na tom je za prohlížeč?
    30.12.2008 12:35 Kill_Bill
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Minidistro: NimbleX, Bogdan Rădulescu
    Bylo by to netaktni, ale meli jste se Bohouse Radulesca zeptat v cem je NimbleX lepsi nez SLAX...
    Darth Phantom avatar 30.12.2008 14:10 Darth Phantom | skóre: 18 | blog: Kelvin_Fitnick | Doma
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Minidistro: NimbleX, Bogdan Rădulescu

    No já bych řekl, že pro českého uživatele není Nimblex lepší téměř v ničem. Filosofie Nimblexu je stejná. Jako Slax se snaží vměstnat základní distribuci pod 200 MB (aby se vešla na mini CD). Vychází také ze Slackware a software je distribuován v lzm modulech, které jsou dokonce ve většině případů se Slaxem kompatibilní.

    Mě Nimblex moc nenadchnul. Zdá se mi, že to je jen trochu pozměněný Slax. Ta myšlenka si vytvořit vlastní "custom" distribuci je sice možná dobrá, ale toho lze dosáhnout celkem jednoduše i po instalaci přidáním dodatečných modulů. Tomáš Matějíček taky myslím něco podobného chystá. Jediné, co je možná lepší, je přehledné seřazení modulů do sekcí. Na stránkách http://www.nimblex.net lze poměrně jednoduše vyhledat moduly. Já jsem dokonce jeden takový použil i pro Slax. Je to modul openoffice.org-3.0.0-mini.lzm, což je modul osekaný o nápovědu a jiné drobnosti, což se pro potřeby mini distribucí hodí. Oficiálních modulů pro Slax je málo, ostatní moduly si musí uživatel dost krkolomně a nepřehledně vyhledávat ve fóru na slax.org, a nebo hledat v jiných zdrojích.

    Tahle patička nemá hlavu ani patu
    1.1.2009 11:46 tomolc | skóre: 29 | blog: Live Desktop Tuning | Bratislava
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Minidistro: NimbleX, Bogdan Rădulescu
    Zdravím

    Možno by Vás oslovil tento repozitár pre Slax a LDT: www.ldt.linuxos.sk

    tomolc
    pocasienahorach.sk
    Fluttershy, yay! avatar 30.12.2008 21:10 Fluttershy, yay! | skóre: 92 | blog:
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Minidistro: NimbleX, Bogdan Rădulescu
    Myslím, že uživatelé mají rádi software, které je ve výchozím systému (spousta softwaru v 200 MB).

    Není tam software v divném rodu? Jako to software?

    🇵🇸Touch grass🇺🇦 ✊ no gods, no masters
    31.12.2008 16:06 mobo
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Minidistro: NimbleX, Bogdan Rădulescu

    Dobré je taky Puppe Linux,je to maličká věc vejde se na klíčenku,má vše co je třeba k práci a je rychlá.Prostředí je příjemné a že nemá češtinu mne netrápí,při prvním spuštění nastavíte czkverz a je to pak píše i česky.Má vše co člověk potřebuje hry nehraju tak co víc si přát.

    4.1.2009 11:31 Honza
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Minidistro: NimbleX, Bogdan Rădulescu

    Mohl by jsi na to prosimte poslat link? Na googlu to nejak nemuzu najit..

    Dik

    Darth Phantom avatar 4.1.2009 11:58 Darth Phantom | skóre: 18 | blog: Kelvin_Fitnick | Doma
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Minidistro: NimbleX, Bogdan Rădulescu
    No to bude tím, že to není Puppe, ale Puppy Linux http://www.puppylinux.org/. Puppy je docela fajn, je malý a rychlý. Ale i tak používám Slax.
    Tahle patička nemá hlavu ani patu

    Založit nové vláknoNahoru

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.