abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 19:00 | Zajímavý projekt

    Na crowdsourcingové platformě Crowd Supply byla spuštěna kampaň na podporu open source biometrického monitoru ve tvaru hodinek HealthyPi Move. Cena je 249 dolarů a plánovaný termín dodání listopad letošního roku.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    24.5. 22:22 | Upozornění Ladislav Hagara | Komentářů: 9
    24.5. 17:44 | Nová verze

    Firma Murena představila /e/OS verze 2.0. Jde o  alternativní sestavení Androidu bez aplikací Google. Mezi novinkami je podrobnější nastavení ochrany soukromí před sledováním aplikacemi. Murena prodává několik smartphonů s předinstalovaným /e/OS (Fairphone, repasovaný Google Pixel 5).

    Fluttershy, yay! | Komentářů: 0
    24.5. 14:33 | Zajímavý software

    Do 30. května lze v rámci akce Warhammer Skulls 2024 získat na Steamu zdarma hru Warhammer 40,000: Gladius - Relics of War.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    24.5. 13:33 | Nová verze

    HelenOS (Wikipedie), tj. svobodný operační systém českého původu založený na architektuře mikrojádra, byl vydán ve verzi 0.14.1. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Vypíchnou lze nabídku Start. Videopředstavení na YouTube.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    23.5. 23:22 | Zajímavý software

    BreadboardOS je firmware pro Raspberry Pi Pico (RP2040) umožňující s tímto MCU komunikovat pomocí řádkového rozhraní (CLI). Využívá FreeRTOS a Microshell.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    23.5. 16:55 | Nová verze

    Vývojáři KDE oznámili vydání balíku aplikací KDE Gear 24.05. Přehled novinek i s náhledy a videi v oficiálním oznámení. Do balíku se dostalo 5 nových aplikací: Audex, Accessibility Inspector, Francis, Kalm a Skladnik.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 10
    23.5. 12:55 | Nová verze

    Byla vydána (𝕏) nová verze 18.0.0 open source webového aplikačního frameworku Angular (Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    22.5. 23:44 | Pozvánky

    V neděli 26. května lze navštívit Maker Faire Rychnov nad Kněžnou, festival plný workshopů, interaktivních činností a především nadšených a zvídavých lidí.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    22.5. 16:33 | Nová verze

    Byla vydána nová stabilní verze 3.20.0, tj. první z nové řady 3.20, minimalistické linuxové distribuce zaměřené na bezpečnost Alpine Linux (Wikipedie) postavené na standardní knihovně jazyka C musl libc a BusyBoxu. Z novinek lze vypíchnou počáteční podporu 64bitové architektury RISC-V.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Podle hypotézy Mrtvý Internet mj. tvoří většinu online interakcí boti.
     (83%)
     (4%)
     (7%)
     (6%)
    Celkem 575 hlasů
     Komentářů: 16, poslední 14.5. 11:05
    Rozcestník

    Minidistro: Puppy Linux, Barry Kauler

    27. 2. 2009 | Luboš Doležel, Robert Krátký | Rozhovory | 5682×

    Puppy Linux je malinké, ale velmi propracované live CD. Rychle startuje, rychle reaguje a obsahuje spoustu šikovných nástrojů, které usnadňují konfiguraci a práci obecně. Barry Kauler, který Puppy Linux pojmenoval po mrňavé, avšak nebojácné čivavě, je dalším z tvůrců malých distribucí, kterým jsme položili několik otázek.

    1. Proč jsi začal používat Linux? Používal jsi ještě předtím jiné operační systémy?

    Hrál jsem si Mandrakem, Debianem, Slackwarem a SuSE, tak kolem 2002-2003. Povětšinou to bylo těžké používat a rychle jsem se vrátil k Windows.


    2. Proč jsi začal s vývojem 'alternativní' distribuce?

    Ostatní bylo otravné používat, protože jsem strávil věčnost snahou o to, aby fungovaly pořádně. Vždycky jsem narazil na omezení, bugy, podivnosti. Byly pomalé. Rozhodl jsem se, že musím lépe porozumět tomu, co se děje "pod kapotou" - a proč si přitom rovnou nepostavit od nuly vlastní distro, které bude fungovat "pořádně" (aspoň pro mě)?


    3. Co těm 'velkým' distribucím chybí (nebo čeho mají příliš)?

    V podstatě se těžko používaly, těžko konfigurovaly, byly pomalé, zachybované a s omezenou podporou hardwaru.


    4. Co odpovídáš těm, kdo tvrdí, že by měl být linuxový svět více jednotný a měl by zaměřit své úsílí na spolupráci místo řešení problémů pomocí rozdělení projektů nebo začínání nových?

    Nemám, co na to říct. Tvořivosti se daří v prostředí, které může občas vypadat chaoticky.


    5. Je Puppy tvůj primární systém? Kolik jiných distribucí už jsi používal? A které to byly?

    Vytvořil jsem Puppyho a nepoužívám nic jiného. I dnes, kdykoliv zkusím jiné distro, hodně rychle spěchám zpátky k Puppymu.


    6. Co je na Puppym nejlepší?

    Vlastně všechno. Je extrémně malý, tedy pod 100 MB, a může se kompletně nahrát do RAM, takže běží úžasně rychle. Spouštění z CD zachovává, na rozdíl od jiných dister, všechny možnosti - můžete tedy dělat vše, dokonce kompilovat jaderné moduly. Zbavte se pocitu, že musíte instalovat na harddisk! (Ale i to se dá - Puppy se nainstaluje na cokoliv.)

    Pak naše "multisession" CD/DVD, u kterého se vše ukládá zpět na CD/DVD - harddisk vůbec není potřeba (viz http://puppylinux.com/multi-puppy.htm). Navzdory malé velikosti tam je všechno - a tím myslím všechno. V podstatě stačí nabootovat a jede se, většina věcí se automaticky rozpoznává při nastavení - Puppy je například jedna z mála distribucí, která pořád aktivně podporuje vytáčené připojení. Minulý týden jsem někomu ukazoval Puppyho na jeho notebooku a jeho interní modem byl automaticky rozpoznán, nastaven a dial-up rovnou fungoval. Žádné složitosti - i když se na tom pořád ještě pracuje.

    Tak bych mohl pokračovat.

    puppy 1 puppy 2 puppy 3


    7. Co plánuješ vylepšit? Na co se můžeme těšit v nové verzi Puppyho?

    Puppy nemá udev/hal/dbus. Teď právě pracuji na "pup_event", což je moje lehká náhrada. Postará se o nahrávání modulů, firmwaru, hot-plugging. Jako u mnoha jiných věcí v Puppym, znovu vynalézám kolo. Jako například u Puppyho správce balíčků PET a našeho SFS systému - SFS soubory jsou skvělý koncept a vím jen o jednom dalším distru, které má něco podobného (viz http://puppylinux.com/development/package-management.htm).

    Pokud se chcete podívat, co se právě děje ve vývoji, tak mám blog: http://puppylinux.com/blog/.


    8. Co považuješ za největší překážku pro masové rozšíření Linuxu na desktopu?

    Hardwarová kompatibilita. A také jsou ještě mezery v dostupných aplikacích.

           

    Hodnocení: 100 %

            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    27.2.2009 09:53 letec
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Minidistro: Puppy Linux, Barry Kauler
    Linux štěněte (takový překlad jsem někde četl) je zajímavý, ale zdá se, že mnohem víc lidí tíhne např. ke Slaxu.
    27.2.2009 11:35 i_m_rich
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Minidistro: Puppy Linux, Barry Kauler
    Vcera som nainstaloval na stary comp Puppyho a musim len chvalit, bezi tam dost rychlo. Zato Ubuntulite ma sklamalo.
    Darth Phantom avatar 27.2.2009 18:11 Darth Phantom | skóre: 18 | blog: Kelvin_Fitnick | Doma
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Minidistro: Puppy Linux, Barry Kauler
    Puppy je docela fajn pididistro. Odezvy a rychlost jsou výborné, však to běží taky všechno z RAM. Filosofie Slaxu je všechno vměstnat do 200 MB (aby se to vešlo na mini CD), no a výchozí distribuce Puppy má dokonce jenom 94 MB. Dají se ale stáhnout různé tzv. puplety, které rozšiřují ten základ o další programy. Akorát je škoda, že už není Puppy binárně kompatibilní se Slackware, jako tomu bylo u verze 3.
    Tahle patička nemá hlavu ani patu
    28.2.2009 20:46 José76
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Minidistro: Puppy Linux, Barry Kauler
    Taky se musím přidat k chvále na Puppy Linux - běží velmi svižně na starším hardwaru, pokud máte aspoň 256 MB paměti, vše se spouští přímo v ní, což znamená nejrychlejší systém, který můžete mít (žádný přístup k disku). Mě osobně velmi svižně běžel na PIII 700 MHz 256 MB ram. Ukládání dokumentů a veškerého nastavení do jednoho souboru (pupsave) mi přijde taky super - snadná záloha, či obnovení instalace. Sice Puppy Linux nepoužívám jako primární systém, ale několikrát jsem se k němu vrátil pro jeho jednoduchost a přímočarost. Pro začátečníky (kteří dokáží vypálit cd a nabootovat z něj) je ideální stránka http://puppylinux.org/downloads/puplets , kde si mohou vyzkoušet různé odnože Puppy Linuxu s různými grafickými prostředími a různou volbou programů, beze strachu, že by si rozvrtali windows instalaci. Za největší slabinu považuji balíčkovací systém, kde je opravdu málo programů a pokud se člověk nehodlá pouštět do kompilace, výběr softu je omezený nebo se musíte obrátit na fórum.

    José
    1.3.2009 09:52 letec
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Minidistro: Puppy Linux, Barry Kauler
    Kdysi jsem zkoušel verzi 3, ale nezdálo se mi tam písmo. Jestli to už není zlepšené, tak to vidím jako slabinu.
    31.1.2018 18:13 Radovan | skóre: 2 | Vsetín
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Minidistro: Puppy Linux, Barry Kauler
    Hezký den, chci si nainstalovat Puppy linux na HDD a po nainstalování prostě linux nejde nabootovat pouze černá obrazovka a jakési devítky, nejde mě žádná řada linuxu nainstalovat, a to chci mít pouze puppy linux na HDD. A proč není ten puppy linux aspoň částečně v češtině? prosím kde mám chybu. Děkuji Radovan

    Založit nové vláknoNahoru

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.