abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 14:55 | IT novinky

    Před 70 lety, 7. června 1954, ve věku 41 let, zemřel Alan Turing, britský matematik, logik, kryptoanalytik a zakladatel moderní informatiky.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    včera 11:44 | Zajímavý software

    NiceGUI umožňuje používat webový prohlížeč jako frontend pro kód v Pythonu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 10:55 | Nová verze

    Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána ve verzi 2024.6. Z novinek lze vypíchnout lepší integraci LLM (OpenAI, Google AI, Ollama) nebo podporu Matter 1.3.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    6.6. 20:55 | IT novinky

    IKEA ve Spojeném království hledá zaměstnance do své nové pobočky. Do pobočky v počítačové hře Roblox. Nástupní mzda je 13,15 liber na hodinu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    6.6. 10:44 | Zajímavý článek

    Alyssa Rosenzweig se v příspěvku na svém blogu Vulkan 1.3 na M1 za 1 měsíc rozepsala o novém Vulkan 1.3 ovladači Honeykrisp pro Apple M1 splňujícím specifikaci Khronosu. Vychází z ovladače NVK pro GPU od Nvidie. V plánu je dále rozchodit DXVK a vkd3d-proton a tím pádem Direct3D, aby na Apple M1 s Asahi Linuxem běžely hry pro Microsoft Windows.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 34
    6.6. 01:00 | Nová verze

    Byla vydána (𝕏) květnová aktualizace aneb nová verze 1.90 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.90 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    6.6. 00:44 | Nová verze

    Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 2024.2 linuxové distribuce navržené pro digitální forenzní analýzu a penetrační testování Kali Linux (Wikipedie). Přehled novinek se seznamem nových nástrojů v oficiálním oznámení.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    5.6. 16:44 | IT novinky

    Počítačová hra Tetris slaví 40 let. Alexej Pažitnov dokončil první hratelnou verzi 6. června 1984. Mezitím vznikla celá řada variant. Například Peklo nebo Nebe. Loni měl premiéru film Tetris.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 10
    5.6. 10:44 | Nová verze

    MicroPython (Wikipedie), tj. implementace Pythonu 3 optimalizovaná pro jednočipové počítače, byl vydán ve verzi 1.23.0. V přehledu novinek je vypíchnuta podpora dynamických USB zařízení nebo nové moduly openamp, tls a vfs.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    5.6. 10:22 | Nová verze

    Canonical vydal Ubuntu Core 24. Představení na YouTube. Nová verze Ubuntu Core vychází z Ubuntu 24.04 LTS a podporována bude 12 let. Ubuntu Core je určeno pro IoT (internet věcí) a vestavěné systémy.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    Rozcestník

    Linux.conf.au 2009 – Linux u protinožců

    26. 1. 2009 | Robert Krátký | Různé | 4038×

    Exkluzivní reportáž z desátého ročníku australské linuxové konference linux.conf.au, který se konal na Tasmánii, kde jej v hlavním městě Hobart hostila University of Tasmania. Sešla se tam velká skupina prominentních hackerů jádra, kteří strávili celý týden klábosením, posloucháním přednášek a v neposlední řadě programováním.

    Linux.conf.au

    Linux.conf.au založil Rusty Russell (první ročník se konal v roce 1999 jako CALU: Conference of Australian Linux Users) a brzy se z ní stala jedna z hlavních linuxových konferencí na světě. Pravidelně se účastní Linus Torvalds i další velká jména. Konference je putovní, ale omezuje se samozřejmě jen na Austrálii (a v jednom případě Nový Zéland) – vzhledem k australským vzdálenostem to však i tak znamená, že už konference nacestovala několik desítek tisíc kilometrů. Na Tasmánii zavítala poprvé a všichni organizátoři z toho byli patřičně nadšení. Tasmánie je krásný a nenapodobitelný ostrov, takže letos se lákalo nejen na zajímavé prezentace, ale také na přírodu a unikátní atmosféru.

    linux conf au 2009 4 utas

    linux.conf.au 2009, Tuz logo

    Tuz

    Maskotem konference je tentokrát tasmánský čert s klaunovskou maskou tuxovského zobáku. Název Tuz je kombinací slov Tux (linuxovský tučňák) a Taz (tasmánský čert v podání Warner Brother a Looney Tunes). Postavička je to opravdu legrační a musím říct, že když jsem viděl plyšové ztvárnění tasmánského čerta, který je schválně vyveden po vzoru obtloustlého Tuxe, neubránil jsem se smíchu (částečně proto, že bez zobáku by mu to slušelo mnohem více). Linus si myslí, že je roztomilý.

    linux conf au 2009 7 utas

    Pochodujte na jih!

    Mottem konference je slogan „March South Together“ (pochodujte společně na jih), protože Tasmánie je nejjižnějším místem Austrálie, kde se zatím konference konala (a tak to i zůstane, neb na jih od Hobartu už moc pevniny není). Součástí akce byl i jeden skutečný, i když symbolický, pochod; v sobotu 24. 1., což byl tzv. Open Day vyhrazený pro relaxační aktivity, se účastníci sešli na Parliament Square, odkud „pochodovali“ ulicemi Hobartu, aby zvýšili povědomí o open source a svobodném softwaru. Samozřejmě, že adresa marchsouth.org přesměrovává na linux.conf.au.

    linux conf au 2009 2 utas linux conf au 2009 3 utas

    Program

    Celotýdenní konference byla rozdělena do dvou hlavních částí: v pondělí a v úterý proběhly tzv. minikonference, které se zabývaly spoustou různých témat. Namátkou například kubrickovsky pojmenované sezení „How I Learned To Stop Worrying And Love ACPI“ (Jak jsem se naučil nedělat si starosti a mít rád ACPI) – přednášel Dr. Divnoláska, totiž Matthew Garrett... V úterý odpoledne také proběhlo tradiční podepisování klíčů.

    linux conf au 2009 0 rusty russell lguest linux conf au 2009 1 rusty russell lguest
    Tutoriál o hackování lguest, Rusty Russell

    Středa, čtvrtek a pátek byly věnovány hlavním přednáškám. Opět vybírám podle názvu, např. „Use the Fork Luke!“ (jde to vůbec přeložit?), ve kterém mluvil Brian Aker o projektu Drizzle (fork MySQL). Kdybych měl vybírat podle zajímavosti, tak např. „HW-Accelerated HD video playback under Linux“ (Hardwarově akcelerované přehrávání videa v Linuxu), přednášel Zou Nanhai (bohužel zrovna ve stejný časový slot jako další dvě prezentace, které jsem chtěl vidět).

    Poslední den konference (sobota, Open Day) byl otevřen všem zájemcům a nabízel množství aktivit od hraní her na Linuxu přes vytváření clip artů až po výstavu Linuxem ovládaných robotů. Kompletní program konference naleznete na stránkách linux.conf.au.

    Vybraná přednáška: Jonathan Corbet – vývojový proces

    Přednáška Jonathana Corbeta, který se mimo jiné stará o LWN.net, je stálicí skoro všech linuxových konferencí na světě. Jedná se o neustále aktualizovanou prezentaci, která i méně technickým typům dokáže rámcově představit a vysvětlit způsob vývoje linuxového jádra. Jonathan provádí pravidelné analýzy statistických údajů vypovídajících o přispěvatelích, jejich zaměstnavatelích atp. (vizte Jaderné noviny). Kromě toho se aktivně zajímá o všechny nové vlastnosti a funkce přidávané do jádra, a proto má dobrý přehled o tom, kdo, kdy a za jakých okolností uspěl s návrhem na zařazení nebo odstranění jaderného kódu. Přednáška byla nazvána „Joining the mob: the kernel development process“ (jak se přidat k partě: vývojový proces jádra).

    linux conf au 2009 5 jonathan corbet joining the mob linux conf au 2009 6 jonathan corbet joining the mob

    Během přednášky došlo také na dotazy posluchačů, přičemž odpověď na některé nabídl sám Linus Torvalds, který byl také v hledišti. Jedna z těch zajímavějších otázek se týkala regresí (chyb, které způsobují, že něco, co dříve fungovalo, již s novým kódem nefunguje). Jonathan vysvětloval, proč jsou regrese tolik obávané a proč je jim věnováno tolik pozornosti. Jde o to, že podobnou chybu často způsobí kód, který přidává nové a žádoucí vlastnosti či funkce. Mnoha lidem se tedy zdá, že je lepší nechat v jádře nové potřebné funkce, než bazírovat na tom, aby fungoval kdejaký starý počítač. Ačkoliv není příjemné, pokud chybí požadovaná funkce, mnohem horší je, když přestane fungovat systém, který dříve fungoval. V té souvislosti padl dotaz, jestli existuje situace, kdy by bylo lepší ponechat regresi v jádře.

    Linus odpověděl tak, že jediným důvodem pro ponechání regrese v kódu může být závažná bezpečnostní chyba. Jinými slovy, taková chyba, kterou je nutné opravit i za cenu toho, že něco jiného přestane řádně fungovat. Zdůraznil však, že v naprosté většině případů není pro regrese žádná omluva. Upozornil také, že vývojáři někdy nabudou falešného dojmu, že jejich kód opravuje chyby na více strojích, než kolik jich rozbije. Téměř nikdy to tak není, jelikož hlášení lidé posílají pouze v případě, že jim něco nefunguje. Pokud vše funguje podle očekávání, není obvykle důvod na to upozorňovat. Zdání tedy klame a systémů, které s danou verzí fungují, bývá mnohem více než rozbitých. Linus argumentaci zakončil tím, že pokud za ním někdo přijde s tvrzením, že jeho patch opravuje více případů, než kolik rozbíjí, vysměje se mu do očí, protože je to nesmysl a takový kód nikdy nebude zařazen.

           

    Hodnocení: 100 %

            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    26.1.2009 10:02 Michal Ludvig | skóre: 16
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Linux.conf.au 2009 – Linux u protinožců
    Konference je putovní, ale omezuje se samozřejmě jen na Austrálii

    Ne tak docela - v roce 2006 byla v Dunedinu na Novém Zélandu. Ale co, protinožci jako protinožci ;-)

    Mimochodem díky za pohled Roberte. Na linux.conf.au jsem letos nevyrazil, takže jsme se nepotkali.

    26.1.2009 10:22 Robert Krátký | skóre: 94 | blog: Robertův bloček
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Linux.conf.au 2009 – Linux u protinožců
    v roce 2006 byla v Dunedinu na Novém Zélandu
    A jo... omlouvám se za chybku.
    alblaho avatar 26.1.2009 10:27 alblaho | skóre: 17 | blog: alblog
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Linux.conf.au 2009 – Linux u protinožců

    Upozornil také, že vývojáři někdy nabudou falešného dojmu, že jejich kód opravuje chyby na více strojích, než kolik jich rozbije. Téměř nikdy to tak není, jelikož hlášení lidé posílají pouze v případě, že jim něco nefunguje.

    Já to nějak nechápu. Jako vývojář nějakou svou opravou něco jiného rozbiju (způsobím tedy regresi). Pak se neozve nikdy z těch, kteří čekali na mou opravu, ale ozvou se všichni ti, kterým jsem to rozbil. Takže nabudu falešného dojmu, že můj kód toho víc rozbil než opravil. V článku je to ale řečeno opačně, ne?

    26.1.2009 11:07 Robert Krátký | skóre: 94 | blog: Robertův bloček
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Linux.conf.au 2009 – Linux u protinožců
    Linus řekl, že ten falešný dojem vzniká kvůli lidem, kteří si stěžují na chybu v určité verzi. Vývojář nabude dojmu, že je ta verze celá vadná a vyrobí opravu, u které mu nevadí, že rozbíjí něco jiného, protože "všichni" si stěžují na chybu. Ale ve skutečnosti je těch, kteří si stěžují, mnohem méně než těch, kteří si na danou verzi nestěžují. Takže regrese v tomto kódu ovlivní více funkčních než nefunkčních systémů.
    xxxs avatar 26.1.2009 13:49 xxxs | skóre: 25 | blog: vetvicky
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Linux.conf.au 2009 – Linux u protinožců
    toto vysvetlenie je logicke. v clanku je to vadne. pletu sa tam dve roviny argumentacie, namietka bola spravna.
    27.1.2009 13:07 Viktor z VŠCHT
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Linux.conf.au 2009 – Linux u protinožců

    Dovoluji si upozornit, ze spousta stroju, ktere regrese vyradi z provozu, ani neposle chybove hlaseni...

    Fluttershy, yay! avatar 26.1.2009 15:51 Fluttershy, yay! | skóre: 92 | blog:
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Linux.conf.au 2009 – Linux u protinožců
    Asi začnu číst Jaderné novinky...
    🇵🇸Touch grass🇺🇦 ✊ no gods, no masters

    Založit nové vláknoNahoru

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.