Portál AbcLinuxu, 24. května 2024 15:22

Vypalování CD - I

4. 2. 2003 | Robert Krátký
Články - Vypalování CD - I  

První díl velkého seriálu o vypalování CD pod Linuxem. Začínáme teorií a vysvětlením pojmů.

Tímto článkem začíná seriál o vypalování CD pod Linuxem. Jedná se o spolupráci více autorů, z nichž každý přispěl jedním nebo více díly. Jednotlivé části budou zaměřeny na všechny možné věci, které se týkají této problematiky.

Postupně budou pokryta následující témata:

CéDéčko
  1. Pojmy. Teorie. Obecný úvod. Hardware.
  2. Nastavení systému: kompilace jádra, používání SCSI emulace.
  3. Software. Formáty. Image soubory. Joliet. El Torito. Kopírování.
  4. Multisession. CDRW. Packet Writing.
  5. Frontendy (X-CD-Roast, k3b, gtoaster, atd.).
  6. FAQ (často kladené dotazy).

Základní pojmy, teorie

Měl jsem původně v úmyslu vyprávět pohádky o tom, kterak se narodí malé kulaťoučké cédéčko, co se s ním stane ve vypalovačce, a jak s tím souvisí všechny možné barvičky, kterých se můžete na těch placatých věcičkách dočkat. Rozhodl jsem se však změnit přístup a radši vám nabídnu spoustu zkratek a termínů, o které jste třeba už někdy zavadili. Vše je doplněno definicemi, vysvětlením a samozřejmě také odkazy. Předem upozorňuji, že článek je plný teorie, která je sice zajímavá, ale jak vypálit cédéčko vám neporadí. O tom budou další díly. Rozepsána je navíc úplně každá zkratka, takže pokud o jejich význam nestojíte nebo jej už znáte, směle početné závorky přeskakujte.

Máte-li zájem o velmi pěkně zpracované články o výrobě CD-R, vypalovacích technologiích a všech možných technických záležitostech týkajících se vypalování, doporučuji český server www.cdr.cz. Je si trošku win-centrický, ale na kvalitě informací to neubírá.

Ponořme se tedy do bahna hardwarové terminologie. Začneme banalitami obecného rázu a postupně se propracujeme až k čistě linuxové problematice.

CD
Compact Disc. No comment.
CD-ROM (WORM)
Compact Disc - Read Only Memory: Paměť pouze pro čtení
Write Once Read Many: Jednou zapsat, mockrát přečíst.
www.CD-Info.com
CD-R/E/W
Compact Disc - Recordable / Erasable / Rewritable: Zapisovatelný / Smazatelný / Přepisovatelný
www.CDR-Info.com
CD 'knihy' - záznamové standardy
Red Book: Originální specifikace fyzikálních vlastností kompaktního disku a digitálního audio (CD-DA: Digital Audio) kódování (PCM: Pulse Code Modulation). Později rozšířené např. o CD-Text (informace týkající se audio obsahu CD)
Yellow Book: Red Book doplněná o možnost ukládání počítačových dat (CD-ROM, Mode 1). Specifikace fyzického uspořádání dat je v praxi podkladem pro další standardy určující adresářovou a souborovou strukturu jako ISO9660 (PC) nebo HFS (Hierarchical File System, MAC). Rozšířena o CD-ROM XA (eXtended Architecture, Mode 2) - základ pro další formáty/knihy - kombinace audia (ADPCM: Adaptive Differential PCM) a videa.
Orange Book: CD-R. Zapisovatelné CD (juch). Ve skutečnosti se jedná o tři odnože: Part I, II a III:
I: CD-MO (Magneto Optical: magnetooptické) přepisovatelné disky.
II: CD-R (Recordable: zapisovatelné), dříve CD-WO (Write Once: jeden zápis)
III: CD-RW (ReWritable: přepisovatelné)
Blue Book: CD-Extra (Enhanced Music CD: vylepšené hudební CD). Standard pro lisovaná MultiSession CD obsahující hudbu i data.
White Book: mimo jiné: VCD (Video CD - MPEG-1 (Motion Picture Experts Group) video), SVCD (Super VCD - MPEG-1/2 video)
a další deriváty: Green Book (CD-I: Interactive), Beige Book (Kodak Photo CD), ...
DVD (- ROM, R, RW)
Digital Versatile/Video Disc
ISO
International Standards Organization (Mezinárodní organizace pro standardy).
ANSI
American National Standards Institute (Americký národní institut pro standardy).
SFF
Small Form Factor Committee: Ad hoc seskupení firem zabývajících se výrobou a vývojem diskových jednotek.
SCSI
Small Computer System Interface: ANSI standard paralelního rozhraní pro připojování periferních zařízení k počítači.
IDE
Intelligent/Integrated Drive Electronics: Rozhraní pro MSD (Mass Storage Device: zařízení ukládající velký objem dat, např. FD (Floppy Disk: pružný disk, disketa) nebo HDD (Hard Disk Drive: pevný disk)), u kterého je řadič začleněn do samotného zařízení (HDD, CD-ROM). IDE bývá chybně používáno pro označení ATA specifikace.
EIDE
Enhanced IDE: Jméno, které Western Digital zvolil pro své ATA-2 disky. Často bývá pužíváno i pro disky s novější specifikací ATA rozhraní.
ATA
AT Attachment: AT (Advanced Technology, viz IBM PC/XT (eXtended Technology) a PC/AT) připojení. Rozhraní prvotně vyvinuté firmami Imprimis (divize Control Data Corporation), Western Digital a Compaq Computers. Během doby své existence doznalo významných změn:
ATA: První z řady. Podporuje až dvě diskové jednotky, 16-bitové rozhraní a PIO režimy 0, 1 a 2.
ATA-2: Rychlejší PIO režimy (3 a 4), multiword DMA režimy 0, 1 a 2 a také podpora LBA (Logical Block Addressing: logické adresování bloků). Známé jako Fast-ATA nebo EIDE.
ATA-3: Žádné zvýšení rychlosti. Zavedení nových vlastností: S.M.A.R.T. (Self Monitoring Analysis and Reporting Technology: Technologie pro analýzu a hlášení auto-monitorování zařízení) a Security Mode (bezpečnostní režim), který umožňuje chránit jednotku heslem.
ATA/ATAPI-4: ATA bylo rozšířeno o nový protokol pro provádění příkazů ATAPI. Zavedeno UDMA, které kromě vyšší rychlosti poskytovalo i CRC (Cyclical Redundancy Checking) kontrolu. Podle maximální propustnosti UDMA režimu 2 (lze se setkat i s označením DMA Mode 3) bývá (z prodejních důvodů) označováno jako Ultra ATA/33 (33 MBps).
ATA/ATAPI-5: Dva nové UDMA režimy: 3 a 4 (režim 3 /44,4 MBps/ se v praxi nikdy nepoužíval). Také známé jako Ultra ATA/66.
ATA/ATAPI-6: UDMA režim 5 (Ultra ATA/100), počet LBA bitů se zvýšil z 28 na 48 => větší adresovatelný prostor (až 144 PB ;), rozšíření maximální velikosti přenášeného bloku z 8 (131 kB) na 16 bitů (33 MB).
PIO
Programmed Input/Output: Programovaný vstup-výstup. Způsob přenosu dat mezi dvěma zařízeními, který jako součást cesty využívá hlavní procesor počítače (CPU: Central Processing Unit). Existují(-ovaly) režimy 0 (3,3 MBps) - 4 (16,6 MBps).
DMA
Direct Memory Access: Přímý přístup k paměti. Metoda přenosu dat z hlavní paměti na zařízení bez průchodu přes CPU. Původní 'singleword' DMA (word odpovída dvěma bajtům (byte: binary term) a zároveň 16 bitům (bit: binary digit)) používané třeba kartami na ISA (Industry Standard Architecture) sběrnici bylo již u ATA-2 nahrazeno 'multiword' DMA, které využívalo 32-bitového rozhrani VLB (VESA /Video Electronics Standards Association/ Local Bus) a pak PCI (Peripheral Component Interconnect) sběrnice (konec konců ATA vychází ze 16-bitového AT). ATA/ATAPI-4 přineslo Ultra-DMA, které bylo schopné zdvojnásobit přenosovou rychlost posíláním dat na obou koncích frekvenčního cyklu.
ATAPI
ATA Packet Interface: SFF standard pro posílání SCSI příkazů přes IDE rozhraní (s určitým omezením...).
USB
Universal Serial Bus: univerzální sériová sběrnice. Standard externí sběrnice podporující PnP (Plug and Play) a přenosové rychlosti až 12 Mbps. USB 2.0 až 480 Mbps.
PCMCIA/PC-Card, CardBus
PCMCIA (Personal Computer Memory Card International Association). Standard pro přídavná zařízení velikosti telefonní/kreditní karty. Ačkoliv původně vyvinuté jako prostředek pro přidávání paměti do přenosných počítačů, několikero vylepšení umožnilo připojení téměř libovolného periferního zařízení.
CardBus: 32-bitová verze standardu PC-Card.
IEEE 1394 (FireWire, iLink)
IEEE (Institute of Electrical and Electronics Engineers). Velmi rychlý (400 Mbps) standard externí sběrnice podporující (kromě jiného) isynchronní přenos.
Paralelní port/rozhraní
Kanál schopný přenášet najednou více než jeden bit. Rozšíření: EPP (Enhanced Parallel Port), ECP (Extended Capabilities Port); obě cca 10 x rychlejší než klasický Centronics/Epson PP.

Způsoby připojení vypalovaček

Z čeho lze vybírat? Možností je dost (IDE, SCSI, paralelní port, USB, 1394, PCMCIA/PC-Card a CardBus), většinou však záleží na tom, jaký počítač používáte a jaké jsou tedy vaše možnosti, respektive potřeby. U externích zařízení je často k dispozici kombinace více možností připojení, což vám dává možnost využít rozhraní, které dané situaci nejvíce vyhovuje.

Co koupit a kam to dát?

Vypalovačka Nejedná-li se vám o interní mechaniku do klasického stolního počítače, budou vaše nároky asi vycházet především z možností připojení a případně napájení. Naopak máte-li v počítači volný 5¼ slot a místo na IDE řadiči, vaší volbou bude určitě běžná ATAPI vypalovačka. Ceny těchto šikovných kousků hardware jsou dnes směšně nízké. Kolem dvou tisíc se prodává většina 48 rychlostních modelů. Vzpomenu-li si, jak dlouho jsem čekal, až bude čtyřrychlostní zázrak stát 12 tisíc...

Nebudu se pouštět do vychvalování své oblíbené značky. Dvě věci jsou však při výběru důležité:

Nepoužíváte-li nějaký druh RAID (Redundant Array of Independent/Inexpensive Disks), máte pravděpodobně na IDE sběrnici k dispozici dva kanály (Primární a Sekundární), na které lze na každý připojit dvě IDE zařízení. Pro umístění vypalovačky lze použít jednoduché pravidlo. Měla by být na jiném kabelu než předpokládaný zdroj dat. To znamená, že pokud například počítáte s častým kopírováním přímo z CD na CD, obě mechaniky (CD-ROM/DVD-ROM a vypalovačka) by neměly sdílet jeden kabel. Plánujete-li však spíše vypalování dat z pevného disku, připojte raději disky na Primary a vypalovačku na Secondary.

A nakonec se zmíním o prázdných médiích. Kvalitu, použité materiály, skutečnou kapacitu a spoustu dalších informací vám ze své úctyhodné databáze může poskytnout již zmiňovaný CDR server. Pokud nejste příliš paranoidní a věříte prostě tomu, co v obchodě mají, dávejte pozor na podporované rychlosti zápisu. Vaše nové dělo vám nepřinese tolik užitku, koupíte-li média, na které lze zapisovat třeba jen poloviční rychlostí.

Tak to by bylo 'stručně' na úvod... V druhém díle se již Juraj Remenec pustí do praktičtějších záležitostí.

Seriál Vypalování CD (dílů: 6)

První díl: Vypalování CD - I, poslední díl: Vypalování CD - VI.
Následující díl: Vypalování CD - II

Související články

Vypalování CD - II
Vypalování CD - III
Vypalování CD - IV
Vypalování CD - V
Vypalování CD - VI

Odkazy a zdroje

www.cdr.cz
www.CD-Info.com
www.CDR-Info.com

Další články z této rubriky

VDR a DVB-T2, část 2.
VDR a DVB-T2, část 1.
Šifrovaný Proxmox VE 6: ZFS, LUKS, systemd_boot a Dropbear
MapTiler – proměňte obrázek v zoomovatelnou mapu
Syncthing

Diskuse k tomuto článku

4.2.2003 08:07 Chicky
Rozbalit Rozbalit vše DVD+/-R/W
Odpovědět | Sbalit | Link | Blokovat | Admin
Dobry den. Podle obsahu vypada serial pekne, ale troufam si tvrdit, ze technika vypalovani CD je pomerne zvladnuta. Myslim si, ze by se mnohem vic hodilo napsat info o vypalovani DVD. Precejenom je tam mezi formaty pekny zmatek :-), kazdy se vyrabi jinak opatchovanym programem... Myslim, ze by stalo za uvahu napsat DVD pokracovani tohoto serialu.
4.2.2003 08:26 Robert Krátký | skóre: 94 | blog: Robertův bloček
Rozbalit Rozbalit vše DVD+/-R/W
to jsem rad, ze to nekdo zminil. uvazoval jsem o takovem clanku jiz drive, ale dospel(i) jsem k zaveru, ze DVD vypalovacky preci jen jeste nejsou tak rozsirene, aby mohl byt o navod k jejich pouziti zajem. kazdopadne prozatim vim, ze juraj remenec se chysta alespon zminit dvdrecord ve svem dilu o vypalovacim software.
4.2.2003 15:21 martin
Rozbalit Rozbalit vše DVD+/-R/W
Take se primlouvam k DVD pokracovani serialu, mam v tom docela zmatek :)
4.2.2003 08:45 jiri
Rozbalit Rozbalit vše Díky za článek!
Odpovědět | Sbalit | Link | Blokovat | Admin
Vypadá to jako velmi slibný začátek dobrého seriálu. Souhlasím, že pálení CD je celkem zvládnutá věc, ale řekl bych, že jen teoreticky. Až se dostanete k vlastnímu pálení, hodily by se triviální příklady pro začátečníky ve stylu "chcete-li okopírovat audioCD 1:1, tak postupujte takto...". Prostě jen taková začátečnická okénka, která by doplňovala jinak odborný text.
CIJOML avatar 4.2.2003 09:23 CIJOML | skóre: 58 | Praha
Rozbalit Rozbalit vše No...
Odpovědět | Sbalit | Link | Blokovat | Admin
No myslim, ze jaky hw se pouziva kazdy vi... :) ale to nic... :)
4.2.2003 09:29 Leoš Literák | skóre: 74 | blog: LL | Praha
Rozbalit Rozbalit vše No...
to je casty problem pocitacovych odborniku: oni tomu rozumeji, takze tomu rozumi kazdy a kdo o tom pise, dela zbytecnou praci ..
Zakladatel tohoto portálu. Twitter, LinkedIn, blog, StackOverflow
CIJOML avatar 4.2.2003 09:45 CIJOML | skóre: 58 | Praha
Rozbalit Rozbalit vše No...
Mozna jsme mohli i napsat, ze obycejna CD mechanika ma 4 dirky pro sroubky, ale ze staci 3, pri dobrem utazeni a rozmisteni jen 2 a extremaci, kteri porad komp rozebiraj pouzivaj dokonce jeden :)))
4.2.2003 10:10 Robert Krátký | skóre: 94 | blog: Robertův bloček
Rozbalit Rozbalit vše No...

ano, opravdu jsem mohl napsat i neco takoveho... a mozna by to i nekomu pomohlo. kdyz jsem poprve stavel svuj vlastni pocitac, take jsem peclive dotahoval vsechny sroubky, s procesorem zachazel s posvatnou uctou (ackoliv to byla 286) a bal jsem se zatlacit na kartu, abych ji zasunul do slotu. - a nestydim se za to. kdyz jsem to delal podruhe, vedel uz jsem vic. podvacate uz to slo uplne samo.

jsem jen clovek a jak se rika, uceny jsem z nebe nespadl. ty asi ano, takze pokud pro tebe clanek neni prinosem, proste jej necti - pouze jej doporuc tem, kterym by mohl pomoci.

4.2.2003 12:33 Jan Navratil | skóre: 6
Rozbalit Rozbalit vše No...
Proc ta ironie? Myslim ze plno lidem tenhle clanek muze pomoci (at uz jde o zacatecniky s linuxem nebo ne..). Palim a palil jsem driv nez tenhle clanek vysel a taky jsem musel kouknout po webu "jak se to vlastne dela" ... Takze - vice takovychto clanku!
4.2.2003 12:47 Jan Navratil | skóre: 6
Rozbalit Rozbalit vše No...
a koukam ze Cijoml dnes rozjel uplne stejne tema na rootu :) tak uvidime co z toho bude :)
4.2.2003 13:20 Michal Sojka
Rozbalit Rozbalit vše No...
Presne tak. Vypalovacku jsem koupil teprve nedavno a takovy clanek se mi vyborne hodi.
4.2.2003 15:27 artur
Rozbalit Rozbalit vše No...
cijomlovi zrejme zamrzla hlava, z toho lezeni po strechach a proto se zacina trefovat do jinych pisatelu, jen tak dal cij-mole,zacina se z tebe stavat pekny prudic.
Jiří Svoboda avatar 4.2.2003 15:57 Jiří Svoboda | skóre: 37 | blog: cat /dev/mind | Prostějov
Rozbalit Rozbalit vše No...
A to jste si jeste nevsimli, ze CIJOML ma vsechno nejlepsi, nejvetsi, je ze vsech nejchytrejsi, vsude byl, kde nebyl, tam se chysta... :-) Aspon to tak prezentuje skoro pod kazdym clankem (resp. v kazdem clanku).
4.2.2003 16:27 Zdeněk Burda | skóre: 61 | blog: Zdendův blog | Praha
Rozbalit Rozbalit vše No...
To ho prejde, az zjisti, ze na svete nejni sam :-)
-- Nezdar není hanbou, hanbou je strach z pokusu.
CIJOML avatar 4.2.2003 17:13 CIJOML | skóre: 58 | Praha
Rozbalit Rozbalit vše No...
:) ja jen prezentoval svuj nazor, podle ktereho je proste tenhle dil naprosto zbytecny :) nic vic nic min - a prosil bych NEKOMOLIT muj nick... DEKUJI
5.2.2003 08:22 Dino
Rozbalit Rozbalit vše No...
Na tomto seriali sa mi asi paci to, ze to nie je nic na sposob clanku, ktory sa objavil na root-e. Clovek tam v jednom clanku najde pomaly cele napalovanie a ziadna blizsie popisana problematika. Dakujem pekne, radsej si pockam na dalsi diel.
5.2.2003 14:06 Zdeněk Burda | skóre: 61 | blog: Zdendův blog | Praha
Rozbalit Rozbalit vše No...
jo,jo, me se ten clanek taky liby a budu cekat na dalsi dil. Vypaluju uz delsi dobu a zatim vetsinu problemu, ktere jsem mel jsem vyresil, ale trocha teorie navic neuskodi.
-- Nezdar není hanbou, hanbou je strach z pokusu.
5.2.2003 08:51 artur
Rozbalit Rozbalit vše No...
mit svuj vlastni nazor je jiste dulezita vec, je nezbytny k zivotu a zdravemu vyvoji osobnosti kazdeho znas, ale snazme se rozlisovat nazory od narazek a zbytecneho prudeni.myslim si ze tento clanek je velmi pekne pojat pro naprosteho zacatecnika, a doufam ze autora tve rikejme tomu "nazory" neodradi od dalsiho dilu.a co se tyce zkomoleni tveho nicku > cij-mol > mol je taky urcite bezpochybne uzitecny tvorecek, ale ne vsichni tleskaji, aby mu tim prokazali hold a slavu.
7.2.2003 14:57 Stan
Rozbalit Rozbalit vše No...
Az na toho CIJOMLa to tady nema chybu. Je dulezite to vysvetlit i zacatecnikum, protoze by se jinak Linux nerozsiril a nemel dostatecnou podporu. Jen tak dal.
4.2.2003 11:53 Josef Varilek
Rozbalit Rozbalit vše Pekny clanek!
Odpovědět | Sbalit | Link | Blokovat | Admin
Pekny clanek - problematika popsana pekne od zacatku a vypada podrobne, pokud to neupadne bude vyborny UCELENY clanek. Jen tak dal :)))) a nenechte se odradit pany PERFEKTNIMI! :-(
6.2.2003 07:49 Vrána
Rozbalit Rozbalit vše Ultra ATA 100 a 144PB?!
Odpovědět | Sbalit | Link | Blokovat | Admin
Jste si tím jist? Není to Ultra ATA/133?!
6.2.2003 09:24 Robert Krátký | skóre: 94 | blog: Robertův bloček
Rozbalit Rozbalit vše Ultra ATA 100 a 144PB?!
na beton :-). krome toho, ze je to proste soucasti specifikace t13, tak to lze odvodit napr. z faktu, ze existuji 200 GB harddisky, ktere maji ATA/100 rozhrani - s 28 bitovym adresovanim by to nebylo mozne (2^28 sektoru po 512 bajtech = 137,439 MB).
7.2.2003 07:52 Quasar
Rozbalit Rozbalit vše Pochvala
Odpovědět | Sbalit | Link | Blokovat | Admin
Vyborny pocin tento clanek. Podle mne se ma zacinat pekne od zacatku. Nemam rad clanky typu "ctenar snadno nahledne" ;-) Uz se nemuzu dockat dalsich dilu. Podle planu ma byt v 3. casti popis formatu. Rad si bych predem objednal ;-) popis formatu, ktery umozni, ze CD prohlizene ve Windows obsahuje neco jineho, nez prohlizene v Linuxu. Dostalo se mi takove CD do ruky, tusim Lingea Lexicon 2001 (nebo 2002?). Neni mi zcela jasne, jak se takova vychytavka dela ;-)
7.2.2003 08:53 Leoš Literák | skóre: 74 | blog: LL | Praha
Rozbalit Rozbalit vše Pochvala

ahoj, snad to autori zmini. nicmene pro netrpelive, najdete to v man mkisofs:

The following command puts the contents of the directory cd_dir on the CD along with the three README files - but only one will be seen from each of the three filesystems:

mkisofs -o cd.iso -hfs -J -r graft-points
-hide README.hfs
-hide README.joliet
-hide-joliet README.hfs
-hide-joliet README.unix
-hide-hfs README.joliet
-hide-hfs README.unix
README=README.hfs
README=README.joliet
README=README.unix
cd_dir

i.e. the file README.hfs will be seen as README on the HFS CD and the other two README files will be hidden. Similarly for the Joliet and ISO9660/RockRidge CD.

Zakladatel tohoto portálu. Twitter, LinkedIn, blog, StackOverflow
17.3.2004 18:04 Buchar
Rozbalit Rozbalit vše *** PREHOZENI DVD-ROM MECHANIKY VE STOLNIM DVD PREHRAVACI ***
Odpovědět | Sbalit | Link | Blokovat | Admin
Snad Vas to vsechny bude zajimat. STRANECKU KTERA POJEDNAVA O PREHOZENI DVD-ROM MECHANIKY VE STOLNIM DVD PREHRAVACI JSEM DAL NA http://www.bigosi.com/phprs/view.php?cisloclanku=2004031701
1.7.2005 18:14 Kerny
Rozbalit Rozbalit vše ISO
Odpovědět | Sbalit | Link | Blokovat | Admin
Len som chcel poznamenat ze ISO nie je skratka od International Standards Organization. ISO znamena: International Organization for Standardization

From Wikipedia: "It is a common misconception that ISO stands for International Standards Organization, or something similar."

http://en.wikipedia.org/wiki/International_Organization_for_Standardization

ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.