Jakub Jelínek oznámil vydání verze 15.1 (15.1.0) kolekce kompilátorů pro různé programovací jazyky GCC (GNU Compiler Collection). Jedná se o první stabilní verzi řady 15. Přehled změn, nových vlastností a oprav a aktualizovaná dokumentace na stránkách projektu. Některé zdrojové kódy, které bylo možné přeložit s předchozími verzemi GCC, bude nutné upravit.
Byly vyhlášeny výsledky letošní volby vedoucího projektu Debian (DPL, Wikipedie). Staronovým vedoucím zůstává Andreas Tille.
Jason Citron končí jako CEO Discordu. Od pondělí 28. dubna nastupuje nový CEO Humam Sakhnini, bývalý CSO Activision Blizzard.
Článek na Libre Arts představuje baskytarový multiefekt Anagram od společnosti Darkglass Electronics. S Linuxem uvnitř (licence, GitHub).
Městský soud v Praze vyhlásil rozsudek, který vyhověl žalobě novináře Jana Cibulky, který s podporou spolku IuRe (Iuridicum Remedium) požadoval omluvu od státu za to, že česká legislativa nařizuje operátorům uchovávat metadata o elektronické komunikaci. To je přitom v rozporu s právem. Stát se musí novináři omluvit a zaplatit náklady řízení. Především je ale součástí přelomové rozhodnutí o nelegálnosti shromažďování dat a o
… více »Americké technologické firmy Apple a Meta Platforms porušily pravidla na ochranu unijního trhu, uvedla včera Evropská komise (EK). Firmám proto vyměřila pokutu – Applu 500 milionů eur (12,5 miliardy Kč) a Metě 200 milionů eur (pět miliard Kč). Komise to oznámila v tiskové zprávě. Jde o první pokuty, které souvisejí s unijním nařízením o digitálních trzích (DMA). „Evropská komise zjistila, že Apple porušil povinnost vyplývající z nařízení
… více »Americká společnost OpenAI, která stojí za chatovacím robotem ChatGPT, by měla zájem o webový prohlížeč Chrome, pokud by jeho současný majitel, společnost Google, byl donucen ho prodat. Při slyšení u antimonopolního soudu ve Washingtonu to řekl šéf produktové divize ChatGPT Nick Turley.
Po roce vývoje od vydání verze 1.26.0 byla vydána nová stabilní verze 1.28.0 webového serveru a reverzní proxy nginx (Wikipedie). Nová verze přináší řadu novinek. Podrobný přehled v souboru CHANGES-1.28.
Byla vydána nová verze 10.0.0 otevřeného emulátoru procesorů a virtualizačního nástroje QEMU (Wikipedie). Přispělo 211 vývojářů. Provedeno bylo více než 2 800 commitů. Přehled úprav a nových vlastností v seznamu změn.
42 svobodných a otevřených projektů získalo finanční podporu od NLnet Foundation (Wikipedie).
Zajímavé dotazy sebrané v diskuzích pod jednotlivými díly seriálu. Neváhejte navrhnout lepší řešení případně další otázky. Rovnou je zařadím do seznamu.
Pojmenování CD je možné pomocí parametru -V
při vytváření
image souboru programem mkisofs. Také můžete zadat -A
(application ID), -P
(publisher ID), -p
(preparer ID) a ještě další...
Parametr -multi
automaticky přepne na 'CD-ROM XA2' (a tedy
mode 2 form2). Pokud chcete vypalovat běžné CD v mode 2 (násobky 2048
bytů), použijte prostě parametr -mode2
. K dispozici jsou ještě
parametry -xa1
a -xa2
pro rozlišení mezi
form 1 (2048 b/sektor) a form 2 (2324 b/sektor).
Ovladač ide-cd spusťte s parametrem, který mu řekne, kterých zařízení
si nemá všímat: modprobe ide-cd ignore=hdc
. Ještě lépe je
zahrnout tento parametr přímo do /etc/lilo.conf
. Do oblasti
image
začleňte např. (pokud máte CD/DVD jako secondary master
a vypalovačku jako sec. slave) řádek:
append="ide-cd=ignore=hdd, hdd=ide-scsi"
. CD/DVD pak bude v
systému přístupné jako /dev/hdc
, kdežto vypalovačka coby
/dev/scd0
.
Pokud vynecháme množství nestandardních přepisovatelných DVD formátů, lze říci, že na DVD lze vypalovat s cdrecord(-ProDVD)(a tímpádem i frontendy) úplně stejně jako na (velké) CD. Existuje samozřejmě ještě dvdrecord, což je však pouze klon cdrecordu. Při kopírování je třeba si uvědomit, že mnoho lisovaných DVD je dvouvrstvých, a proto mají dvojnásobnou kapacitu, kterou běžné zapisovatelné médium nepojme. Nestačí-li vám DVD-R/RW, pak pálením DVD+R/RW se zabývá projekt dvd+rw-tools.
Použijeme parametry -hide
a -graft-points
a
využijeme toho, že Windows používají pro CD formát Joliet, Linux RockRidge
a MacOS HFS. man mkisofs
nabízí tento příklad, ve kterém
vypalujeme soubor README
a adresář cd_dir
:
mkisofs -o cd.iso -hfs -J -r graft-points \
-hide README.hfs -hide README.joliet \
-hide-joliet README.hfs -hide-joliet README.unix \
-hide-hfs README.joliet -hide-hfs README.unix \
README=README.hfs README=README.joliet \
README=README.unix cd_dir
Teoreticky ne. Pokud nemá váš počítač problém s přísunem dat (podtečení bufferu), vypalovačka pálí spolehlivě data i při vysoké rychlosti a používáte kvalitní prázdná média, která jsou certifikovaná pro danou vypalovací rychlost, pak by měla být výsledná vypálená CD identická jako při nižších rychlostech. Dokonce bývá daleko častěji problém s vypalováním menší než maximální rychlostí, protože si s tím mechanika neumí správně poradit (i když by to měla papírově podporovat).
Problém bude pravděpodobně buď v médiu, které, ač by mělo, tak požadovanou rychlost nepodporuje, nebo, a to je pravděpodobnější, ve vypalovačce, která dané médium nerozpozná jako schopné tak rychlého zápisu a sama rychlost omezí. Řešením může být použití médií doporučovaných výrobcem mechaniky, případně upgrade firmware, který s sebou často přináší i podporu rozeznávání nových typů médií.
Cdrecord tuto ptákovinu podporuje od verze cdrtools-1.11a32 (ve
většině distribucí). Slouží k tomu parametr
tattoofile=obrázek
, který je nutno použít spolu s přepínačem
-checkdrive
. Soubor s obrázkem musí samozřejmě splňovat určité
podmínky, více viz man cdrecord
.
Můžete zkusit třeba: CDox, KCDLabel, Kover (oba podporuji CDDB).
Vesele doplňujte otázky, upřesňujte odpovědi.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
cdrecord -pad
vlastne by to tam nemuselo byt vubec, do lilo.conf staci zadat 'hdX=ide-scsi' a ide-cd si toho zarizeni uz nebude vsimat. diky za upozorneni.