Portál AbcLinuxu, 1. června 2024 12:00

Týden na ScienceMag.cz: Kde se skrývá informace

17. 5. 2017 | Redakce
Články - Týden na ScienceMag.cz: Kde se skrývá informace  

Tedy třeba informace o tom, že Grant je pohřbený v Grantově hrobce, se nachází kde? Technologie sledování mozkové aktivity pro autentizaci. Umělá inteligence a změny pracovního trhu. Umělá inteligence zkoumá filmy. Největší a nejchytřejší hlavonožci, fakta a fámy. Fotbal, kde vyhrávají vlastní góly. Nové verze Matlabu a Comsol. 3D tisk invalidního vozíku.

Malé logické cvičení: Kde se skrývá informace

Můžeme říct, že informace se nachází v něčí hlavě? Zkopírovaná ve všech hlavách lidí, jimž se oznámila? Odpovídá prostě konkrétním molekulám proteinů v mozku nebo uhlíku na stránce papírové knihy, disku v počítači?

Biometrie přímo podle mozku

Pomocí fMRI jde rozlišit, zda si lidé jsou vědomi toho, co provádějí, metoda umožňuje po zadání standardizované úlohy i identifikaci jednotlivých lidí. Budou na bankomatech jakási sluchátka pro čtení EEG?

Umělá inteligence jako pracovní síla

Do roku 2022 by chytré stroje a roboti mohli nahradit vysoce kvalifikované specialisty v odvětvích, jako je zdravotnictví, právní služby či IT. AI promění komplexní práci na měřenou službu, za kterou lze platit podobně jako za elektřinu; řada vysoce konkurenčních odvětví s tradičně vysokými maržemi se postupně začne podobat utilitám.

Opravdu ztřeštěné fotbalové utkání

Aneb když vyhrávají vlastní góly. Pořadatelé jisté fotbalové soutěže zavedli nové pravidlo, jehož záměrem bylo bodově zvýhodnit mužstva, která v nastaveném čase zvítězila takzvaným „zlatým gólem“. Protože gólem v prodloužení (někdy) zápas končí, nemůžete v něm zvítězit o víc než jednu branku, což se někomu zřejmě zdálo nespravedlivé. Pořadatelé Karibského poháru tedy rozhodli, že se zlatý gól bude počítat za dva. A jak to dopadlo…

Svět hlavonožců: Rozeznávají i jednotlivé lidi?

Jak moc jsou hlavonožci inteligentní? Chovají se jako pes a mohou si brát potravu z ruky? Známe opravdu krakatici vážící tunu, nebo ještě větší obludy, která napadají lodě? Plus něco o evoluci hlavonožců a jejich taxonomii.

Krátce

3D tisk invalidního vozíku pro zvířata. Český startup AnyoneGo výrobek představil na pražské konferenci 3D Expo.

Hobiti z Flores jsou sesterským druhem Homo habilis? Po objevu „hobitů“ na indonéském ostrově Flores se nejčastěji předpokládalo, že jde o potomky Homo erectus.

COMSOL Multiphysics 5.3 zvyšuje automatizaci. Trojrozměrné grafy nově umožňují pomocí filtrů zobrazovat výsledky vybraných částí geometrie.

MATLAB 2017a lze provozovat ve webovém prohlížeči. Algoritmy Fast R-CNN a Faster R-CNN využívají deep learning pro detekci objektů v obrazových datech.

Technologická agentura podpoří vývoj ekologických výbušnin. Použití nového českého přístroje umožňuje zjistit rychlost detonace už při výbuchu malého množství testované látky.

Zrna a mezikrystalová křehkost. Mezikrystalová křehkost je jedním z nejnebezpečnějších jevů způsobujících katastrofické selhání kovových konstrukčních materiálů, např. pády mostů.

Umělá inteligence se snaží porozumět filmovým scénám. Cílem je vyvinout např. služby pro automatickou detekci scén, filtrování nevhodného obsahu či rozpoznávání žánrů.

Určili hmotnost záhadného objektu SIMP0136. Je to bludná planeta? Hnědí trpaslíci jsou objekty na pomezí planet a hvězd.

Pavel Houser

Další články z této rubriky

Týden na ITBiz: Výkonný elektromagnet z 3D tiskárny
Týden na ScienceMag.cz: Neutronové molekuly – neutrony se mohou vázat na kvantové tečky
Týden na ITBiz: Polovina českých firem si není jistá blízkou budoucnosti svého oboru, většina ale počítá s velkým vlivem AI
Týden na ScienceMag.cz: Působivá simulace pádu do černé díry
Týden na ITBiz: Platby výkupného za ransomware vzrostly za poslední rok na pětinásobek

Diskuse k tomuto článku

ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.