Jakub Jelínek oznámil vydání verze 15.1 (15.1.0) kolekce kompilátorů pro různé programovací jazyky GCC (GNU Compiler Collection). Jedná se o první stabilní verzi řady 15. Přehled změn, nových vlastností a oprav a aktualizovaná dokumentace na stránkách projektu. Některé zdrojové kódy, které bylo možné přeložit s předchozími verzemi GCC, bude nutné upravit.
Byly vyhlášeny výsledky letošní volby vedoucího projektu Debian (DPL, Wikipedie). Staronovým vedoucím zůstává Andreas Tille.
Jason Citron končí jako CEO Discordu. Od pondělí 28. dubna nastupuje nový CEO Humam Sakhnini, bývalý CSO Activision Blizzard.
Článek na Libre Arts představuje baskytarový multiefekt Anagram od společnosti Darkglass Electronics. S Linuxem uvnitř (licence, GitHub).
Městský soud v Praze vyhlásil rozsudek, který vyhověl žalobě novináře Jana Cibulky, který s podporou spolku IuRe (Iuridicum Remedium) požadoval omluvu od státu za to, že česká legislativa nařizuje operátorům uchovávat metadata o elektronické komunikaci. To je přitom v rozporu s právem. Stát se musí novináři omluvit a zaplatit náklady řízení. Především je ale součástí přelomové rozhodnutí o nelegálnosti shromažďování dat a o
… více »Americké technologické firmy Apple a Meta Platforms porušily pravidla na ochranu unijního trhu, uvedla včera Evropská komise (EK). Firmám proto vyměřila pokutu – Applu 500 milionů eur (12,5 miliardy Kč) a Metě 200 milionů eur (pět miliard Kč). Komise to oznámila v tiskové zprávě. Jde o první pokuty, které souvisejí s unijním nařízením o digitálních trzích (DMA). „Evropská komise zjistila, že Apple porušil povinnost vyplývající z nařízení
… více »Americká společnost OpenAI, která stojí za chatovacím robotem ChatGPT, by měla zájem o webový prohlížeč Chrome, pokud by jeho současný majitel, společnost Google, byl donucen ho prodat. Při slyšení u antimonopolního soudu ve Washingtonu to řekl šéf produktové divize ChatGPT Nick Turley.
Po roce vývoje od vydání verze 1.26.0 byla vydána nová stabilní verze 1.28.0 webového serveru a reverzní proxy nginx (Wikipedie). Nová verze přináší řadu novinek. Podrobný přehled v souboru CHANGES-1.28.
Byla vydána nová verze 10.0.0 otevřeného emulátoru procesorů a virtualizačního nástroje QEMU (Wikipedie). Přispělo 211 vývojářů. Provedeno bylo více než 2 800 commitů. Přehled úprav a nových vlastností v seznamu změn.
42 svobodných a otevřených projektů získalo finanční podporu od NLnet Foundation (Wikipedie).
Diskuse byla administrátory uzamčena.
"Debian" /etc/network/interfaces je už rok používán také v Source Mage.
Pekny clanek, ale nakonci vidim tunelovani IPv6 z lokalni site na IPv4 ven s pevnou IP adresou. Nevidim duvod proc nasazovat na tri pocitace doma v siti IPv6. Az se budou pouzivat pouze IPv6, tak jo, ale jinak mi to prijde kanon na vrabce.
a kde vlasnt prijdu k vlastnimu rozsahu ipv6, kde jej zadat?
Namísto
#alternativou je použití direktivy: post-up dns-nameservers 1.2.3.1 1.2.3.2
by tam mělo být
#alternativou je použití direktivy: dns-nameservers 1.2.3.1 1.2.3.2
Díky za článek, já se určitě přimlouvám za pokračování.
Typ MTU? Nemělo by být spíš velikost MTU, nebo jenom MTU?
netmask - Síťová maska, na rozdíl od IPv4 se udává jako počet bitů síťové části, nejběžněji 48 nebo 64.
Podle toho clanku se adresa zapisuje stejne jako v ipv4.
address 2001:15c0:1234:1::2 netmask 64kdežto pro ipv4 je třeba masku do interfaces zapsat ve tvaru s tečkami oddělujícími jednotlivé bajty:
address 1.2.3.4 netmask 255.255.192.0
jo uz to chapu ... on nemluvil o zapisu adres ipv6 obecne, ale o zapisu ipv6 do konfiguraku :) ... v tom to bude ;) dik
Zrovna vcera jsem si hral s IPv6 na serveru. Jeden dotaz - nevite, jak idealne nastavit Debian spolu s tunnelbroker.net (Hurricane)? Podle jejich konfigurace je to sada "ifconfig" prikazu. Nakonec jsem to nabastlil jako if-up skript hlavniho eth0 rozhrani, ale libilo by se mi to spis jako zaznam v interfaces. Poradi nekdo?
Jinak - SixXS je SHIT a vsechny pred nima durazne varuju. Mam totiz osobne dva dny starou zkusenost shodnou s touhle. Proti tomu jsou Hurricane super. Mel jsem tam problem s tim, ze uz na moji IP adresu uz jeden tunel existoval. Odepsali do par hodin, poradili reseni, odblokovali, proste parada.
auto he-ipv6
iface he-ipv6 inet6 v4tunnel
endpoint ipv4_adresa_endpointu
local lokalni_ipv4_adresa
gateway ipv6_adresa_brany (kvuli default route)
ttl 255
Jinak samozřejmě je možný tomuhle rozhraní přidat i IPv6 adresu, já jí mám jinde. Víc informací je v man interfaces v odpovídající sekci (INET6 address family, v4tunnel method).
Diky za skvely clanek, urcite se primlouvam za pokracovani, hlavne ta wifi me zajima.
V praxi se mi osvědčilo za každý příkaz spouštěný v rámci direktiv pre-up, up, post-up, pre-down, down, post-down vložit " || true". Případná chyba v právě prováděném příkazu totiž přeruší konfiguraci rozhraní a další příkazy v pořadí se už neprovedou.
Příklad:
up ip route add 10.70.239.0/30 dev $IFACE src 10.70.239.2 table hotswap || true
up ip route add default via 10.70.239.1 table hotswap || true
down ip route del default via 10.70.239.1 table hotswap || true
down ip route del 10.70.239.0/30 dev $IFACE src 10.70.239.2 table hotswap || true
up ip addr add 172.16.237.2/29 brd '+' dev $IFACE || true
down ip addr del 172.16.237.2/29 brd '+' dev $IFACE || true
Dá se nějak elegantně řešit více IPv4 adres na jednom interface? V současné chvíli používám vícenásobný ip addr add
přes post-up
. Jen mě zajímalo, zda na to není nějaký fígl (kromě věcí typu eth0:0). Díky.
Tiskni
Sdílej: