abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 19:44 | IT novinky

    Společnost xAI založena Elonem Muskem a stojící za AI LLM modelem Grok získala investici 6 miliard dolarů.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 15:44 | IT novinky

    Finálový zápas mistrovství světa v ledním hokeji přinesl nový rekord NIX.CZ (𝕏): "Dosavadní absolutní maximum našeho propojovacího uzlu bylo překonáno v čase 21:10, kdy jsme při přenosu dat dosáhli 3,14 Tbps. Je třeba také doplnit, že po deváté hodině večerní byly na maximu i ostatní datové přenosy nesouvisející s hokejovým šampionátem".

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    dnes 15:11 | Pozvánky

    Přihlaste svou přednášku na další ročník konference LinuxDays, který proběhne 12. a 13. října na FIT ČVUT v pražských Dejvicích. CfP poběží do konce prázdnin, pak proběhne veřejné hlasování a výběr přednášek.

    Petr Krčmář | Komentářů: 0
    25.5. 19:00 | Zajímavý projekt

    Na crowdsourcingové platformě Crowd Supply byla spuštěna kampaň na podporu open source biometrického monitoru ve tvaru hodinek HealthyPi Move. Cena je 249 dolarů a plánovaný termín dodání listopad letošního roku.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 13
    24.5. 22:22 | Upozornění Ladislav Hagara | Komentářů: 21
    24.5. 17:44 | Nová verze

    Firma Murena představila /e/OS verze 2.0. Jde o  alternativní sestavení Androidu bez aplikací Google. Mezi novinkami je podrobnější nastavení ochrany soukromí před sledováním aplikacemi. Murena prodává několik smartphonů s předinstalovaným /e/OS (Fairphone, repasovaný Google Pixel 5).

    Fluttershy, yay! | Komentářů: 0
    24.5. 14:33 | Zajímavý software

    Do 30. května lze v rámci akce Warhammer Skulls 2024 získat na Steamu zdarma hru Warhammer 40,000: Gladius - Relics of War.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    24.5. 13:33 | Nová verze

    HelenOS (Wikipedie), tj. svobodný operační systém českého původu založený na architektuře mikrojádra, byl vydán ve verzi 0.14.1. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Vypíchnou lze nabídku Start. Videopředstavení na YouTube.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    23.5. 23:22 | Zajímavý software

    BreadboardOS je firmware pro Raspberry Pi Pico (RP2040) umožňující s tímto MCU komunikovat pomocí řádkového rozhraní (CLI). Využívá FreeRTOS a Microshell.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    23.5. 16:55 | Nová verze

    Vývojáři KDE oznámili vydání balíku aplikací KDE Gear 24.05. Přehled novinek i s náhledy a videi v oficiálním oznámení. Do balíku se dostalo 5 nových aplikací: Audex, Accessibility Inspector, Francis, Kalm a Skladnik.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 20
    Podle hypotézy Mrtvý Internet mj. tvoří většinu online interakcí boti.
     (89%)
     (3%)
     (4%)
     (4%)
    Celkem 872 hlasů
     Komentářů: 16, poslední 14.5. 11:05
    Rozcestník

    Snímání obrazovky aneb vyfoťte si okno

    13. 3. 2003 | Milan Muller | Tipy a triky | 22153×

    Jednoduchý návod pro začátečníky.

    Pokud navozuje titulek zdání, že se bude jednat o fotografování, a ještě k tomu televize a okna, tak je to opravdu jen zdání. Titulkem jsem chtěl říct, že si klidně můžete vyfotit vlastní pracovní plochu na počítači - a nejen to. Výsledkem pak bude obrázkový soubor, který se dá dále zpracovávat.

    Nejprve si ale ujasněme, o čem že je to řeč. To co právě budeme dělat je nazýváno screenshot. Používá se to především k ilustraci dění na obrazovce, nebo k popisu nějakého programu, přičemž má autor možnost vše demonstrovat nejen slovem, ale i obrazem. Je to tedy praktická pomůcka. Pokud tedy budu hovořit o snímku, tak tím mám namysli právě náš screenshot.

    Screenshot se dá vytvořit pomocí několika desítek programů (většinou se jedná o grafické editory). Obsluha takového programu je natolik jednoduchá, že ji zvládne i pouhý začátečník. Jako vzorek takových programů jsem vybral čtyři nejznámější, z nichž tři jsou určeny pro grafické prostředí a jeden pro Shell (příkazový řádek). Tento program sice není pohodlně klikací, ale jak jsem byl ujištěn, tak je opravdu dokonalý a jeho ovládání je snadné - ale o tom až později.

    Jako první bych popsal vytvoření screenshotu pomocí programu Gimp. Tento program je dostupný pro všechny platformy operačních systémů a je zdarma. Tím chci říct, že si jej může vyzkoušet každý, bez ohledu, zda má ve svém počítači MS Windows nebo Linux.

    A ještě jedno malé upozornění před vlastním popisem. Neočekávejte nic takového, jako jsou odpovědi na to, jak se který program instaluje, konfiguruje či spouští. O všech programech existuje celá řada článků, zabývajících se právě touto problematikou, a obsahem tohoto článku je pouze ukázání, jak se takový screenshot dá vytvořit.

    Jak to dělá Gimp

    Tento program jsem vybral zcela záměrně. Mimo toho, že jej mám nejraději, tak je to právě jeho mnohostrannost (nejen přes operační systémy, ale i co do umu grafického) a snadná použitelnost.

    gimp

    Spusťte si Gimp a v jeho menu "Soubor/Získat" vyberte položku "Snímek pracovní plochy". Otevře se vám dialogové okno, v němž si můžete nastavovat to, co právě chcete udělat.

    gimp1

    Jak můžete vidět na obrázku, tak jsou zde volby pro snímek okna nebo celé pracovní plochy. Pokud chceme snímat pouze okno (jako je obrázek), tak máme opět na vybranou, zda to má být s dekorací nebo bez. Dekorací je zde míněn okraj okna (já dekoraci nepovolil). Další volbou je nastavení prodlevy, což umožňuje před samotným snímáním otevřít například menu (což uznáte, že nejde tak rychle). Program proto počká nastavený počet sekund a teprve pak spustí samotné snímnutí daného objektu.

    Snímáte-li celou pracovní plochu, tak k snímnutí dojde okamžitě (pokud jste nenastavili prodlevu) po kliknutí na tlačítko OK. Výsledný obrázek se pak automaticky zobrazí v samostatném okně. Zde si ho pak můžete dodatečně doupravovat nebo jej pouze uložíte do výsledného grafického souboru.

    KSnapshot (snímač oken pro KDE)

    Jak sám název programu napovídá, tak je tento prográmek jednoúčelový. Má na starosti vlastní snímání pracovní plochy a oken. Jeho funkce jsou téměř totožné s funkcemi u Gimpu. Opět tu máme okno s nabídkou, jak a co má snímat, ale oproti Gimpu nabízí náhled výsledného snímku, což nám ušetří čas věčným spouštěním příkazu. Bohužel tu chybí volba snímání okna bez dekorace - tedy bez rámu okna.

    ksnapshot

    Jak můžete vidět na obrázku, tak program umožňuje nejen daný snímek uložit (přičemž rovnou nabízí název souboru), ale také jej rovnou vytisknout na nastavené tiskárně. Musím zde zmínit i malou nevýhodu, kterou je předem definovaný formát obrázku. Program neumožňuje nastavení vlastního typu souboru. Umožňuje pouze uložení do formátu PNG. Zkušenější uživatelé si s tímto malým problémem jistě poradí, ale ti méně zkušení pak mohou mít problémy při posílání obrázku pomocí elektronické pošty. Formát PNG je pro posílání emailem příliš velký.

    Protože je ovládání prográmku jednoduché a podobné ovládání popsaného u Gimpu, tak se tím nebudu více zdržovat, a raději přejdu k třetímu programu.

    Captura

    Třetím, graficky zaměřeným, programem je Captura. Tento program se dokonce neinstaluje, pouze si jej stáhnete z webu a pak po rozbalení spustíte (jedná se o jeden soubor).

    Opět se vám zobrazí již známé nabídky. Jelikož je tento program v angličtině, tak si dovolím malý popis.

    captura

    "Capture a section of the screen" znamená, že se sejme pouze okno, které si určíte. Snímané okno je bez dekorace (rámů). Na druhou stranu je "Capture full screen" určen k sejmutí celé pracovní plochy. "Capture full screen in 10 seconds" vám zas dává deset sekund k dobru, abyste mohli na pracovní ploše cokoli zobrazit, co by jinak ani nebylo vidět. Výsledné obrázky jsou ukládány do formátu JPEG (tím odpadá práce s převodem obrázku z jednoho formátu do druhého).

    Jak je vidno, tak v jednoduchosti je síla. Tento jednoúčelový program je snadno použitelný v kterékoli Linuxové distribuci. Nemusí se instalovat a přesto pracuje správně.

    Jde to i jinak

    Leoš Literák

    Milan vám předestřel několik variant sejmutí obrazovky pomocí GUI programů. Existuje ale i jiný způsob, který je standardně už po desetiletí dodáván s X. Je jím xwd.

    Xwd je konzolový program využívající všech možností knihoven X Window a výhod příkazové řádky. Pokud jej spustíte bez parametrů, objeví se malý křížek a obsah zvoleného okna je sejmut. V souladu s filozofií Linuxu je výstup zaslán na standardní výstup, tedy do shellu, ze kterého jste jej spustili. Výsledkem je takzvaný rozsypaný čaj, viz obrázek :-).

    ukazka

    Proto je nutné výstup zachytit do souboru. Viz následující dva ekvivaletní příkazy

    xwd > screenshot.xwd
    xwd -out screenshot.xwd

    Xwd používá svůj vlastní formát pro ukládání obrázků, který podporuje jen málo programů. Můžete si jej prohlédnout například reverzní utilitou xwud, programem display z balíku ImageMagick nebo jej bez potíží otevřete v GIMPu. Nicméně jednodušší bude použít transformaci na běžnější formáty. Například takto pomocí programu convert opět z balíku ImageMagick:

    xwd | convert - screenshot.png

    Jako správná unixová utilita xwd umožňuje i neinteraktivní práci. K tomu slouží parametry -name a -id. Jejich parametrem je identifikace okna podle Resources. Tyto údaje zjistíte například příkazem xwininfo.

    [literakl@leos tmp]$ xwininfo

    xwininfo: Please select the window about which you
    would like information by clicking the
    mouse in that window.

    xwininfo: Window id: 0x3800122 "GIMP"

    Absolute upper-left X: 4
    Absolute upper-left Y: 66
    Relative upper-left X: 0
    Relative upper-left Y: 0
    Width: 170
    Height: 220
    Depth: 24
    Visual Class: TrueColor
    Border width: 0
    Class: InputOutput
    Colormap: 0x20 (installed)
    Bit Gravity State: ForgetGravity
    Window Gravity State: NorthWestGravity
    Backing Store State: NotUseful
    Save Under State: no
    Map State: IsViewable
    Override Redirect State: no
    Corners: +4+66 -850+66 -850-482 +4-482 -geometry 5x4+0+46

    Oba následující příkazy jsou ekvivalentní a zobrazí hlavní okno GIMPu.

    xwd -id 0x3800122 | display
    xwd -name GIMP | display

    Parametr -root slouží k sejmutí celé obrazovky. V kombinaci se standardním parametrem -root by se teoreticky dal xwd zneužít ke špehování cizích počítačů, nicméně tato bezpečnostní díra je již ošetřena a server odmítne spojení.

    Jak vidíte, existuje spousta způsobů, jak pod Linuxem sejmout obrazovku. Na své si přijdou milovníci programů s grafickým rozhraním i příkazové řádky. Xwd má navíc tu výhodu, že je možné navázat jeho spuštění na stisk určité klávesy, například PrintScreen. Doufám, že někdo napíše jak na to v diskusním fóru :-).

    Závěrem

    Závěrem chci znova podotknout, že programu na vytváření screenshotu je mnoho. Některé programy mají tyto možnosti zahrnuty v sobě, a tím nám nabízí jistou výhodu při úpravách snímků.

    Vlastní využití screenshotů jistě najde každý sám, takže jen popřeji, ať se vám daří.

           

    Hodnocení: 62 %

            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    13.3.2003 08:30 ik | skóre: 4
    Rozbalit Rozbalit vše xv !
    jak můžete opominout klasiku, myslím tím xv? To jste takoví holobrádci, bez úcty ke stáří? xv od Johna Bradleye umí screenshoty minimálně od roku 1989, kdy jsem se s ním setkal na SGI, a umí to i dnes na Linuxu. Dokáže nejen počkat s tím, než sejme okno (s dekorací či bez) nebo celý desktop, ale dokáže i schovat během akce svá okna. Umí také vyříznout jen část okna, tj. sejme jen zvolený obdélník. Osobně nechápu, na co jsou všechny ty nové prohlížečky v distribucích, a la M$ Widlous, když by jednomu stačilo mít xv a Gimp.
    13.3.2003 08:53 Leoš Literák | skóre: 74 | blog: LL | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše xv !
    je, xv, to je klasika ;-) uplne jsem na nej zapomnel, nemam jej na svem pocitaci uz hezkych par let. hlavnim duvodem asi bude licence, tusim ze se jednalo o shareware a zdarma byl jen pro studenty. takze jsem po skonceni skoly zacal pouzivat open source alternativy ..
    Zakladatel tohoto portálu. Twitter, LinkedIn, blog, StackOverflow
    13.3.2003 09:56 Tomas Zellerin
    Rozbalit Rozbalit vše xv ! (Off topic)
    ... když by jednomu stačilo mít xv a Gimp. No, xv a Gimp maji dost zasadni (obcas) nevyhodu, chteji X :) Takze takove zgv je rozhodne dobry doplnek... ale tim jsme se od tematu screenshotu ponekud vzdalili :)
    13.3.2003 10:15 Robert Krátký | skóre: 94 | blog: Robertův bloček
    Rozbalit Rozbalit vše xv !
    tak v tom pripade jste jeste nepouzili import z imagemagicku. ten umi opravdu kouzla :-)
    fict10n avatar 13.3.2003 12:34 fict10n | skóre: 2 | Nové Město na Moravě
    Rozbalit Rozbalit vše screenshot MPlayeru, jak na to ?
    Když chci udělat screenshot okna s přehrávaným filmem, získám místo filmu jen modrou barvu. Dík za tip.
    13.3.2003 12:45 Michal Karas | skóre: 45 | blog: /dev/random
    Rozbalit Rozbalit vše screenshot MPlayeru, jak na to ?
    Nesouvisi to nahodou s video vystupem? Zkousel jste pouzit neco jineho misto xv? V MPlayeru je to volba -vo.
    13.3.2003 14:15 Michal 'Mišú' Úradník | skóre: 9
    Rozbalit Rozbalit vše screenshot MPlayeru, jak na to ?
    cely problem je v tom ze mplayer to hra ako overlay :) Takze okno je fakt modre :) a ta modra je takzvana priesvitna farba do spodnej vrstvy v ktorej hra film :) Inak mplayer vie posielat vystup ako jpg alebo png a da sa nastavit aj presne ktory okamih to ma byt, takze potreba robit screenshot inak sa mi zda zbytocna :)
    13.3.2003 14:35 HS
    Rozbalit Rozbalit vše screenshot MPlayeru, jak na to ?
    Vystup v MPlayeri treba dat na x11 (-vo x11) a pomocou Gimpu zosnimat okno _bez_ dekoracii.
    13.3.2003 16:31 kokot
    Rozbalit Rozbalit vše xwud+xwd rulez!!!
    xwud+xwd rulez!!!
    14.3.2003 12:18 Michal Vojan
    Rozbalit Rozbalit vše Pixie umí také
    Je to sice především prohlížeč, ale snímat obrazovku umí také.
    17.3.2003 10:33 L.Lunak
    Rozbalit Rozbalit vše ksnapshot
    Dovolit jsem si vzit tu stiznost na nemoznost sejmuti obrazku bez dekoraci okna jako feature request pro KDE3.2 (hotovo).
    17.3.2003 14:13 Leoš Literák | skóre: 74 | blog: LL | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše ksnapshot
    skvele!
    Zakladatel tohoto portálu. Twitter, LinkedIn, blog, StackOverflow
    17.3.2003 16:45 Robert Krátký | skóre: 94 | blog: Robertův bloček
    Rozbalit Rozbalit vše ksnapshot
    fakt? tak to ja bych mel jeste dalsi :-) :
    • snimani libovolne casi obrazovky
    • opakovane snimani v nastavenem intervalu
    18.3.2003 13:36 L.Lunak
    Rozbalit Rozbalit vše ksnapshot
    No, nic se nema prehanet :). Asi bude jistejsi navstivit bugs.kde.org a dat to tam jako wishlist. Ale jinak pro to snimani casti se da zkratka sejmout cela a pak orezavat, a pro intervaly by mohlo jit neco jako :
    #! /bin/sh
    ksnap=`dcopstart ksnapshot`
    dcop $ksnap interface slotGrab
    dcop $ksnap interface slotSave
    sleep 5
    dcop $ksnap interface slotGrab
    dcop $ksnap interface slotSave
    dcop $ksnap interface exit
    
    17.3.2003 21:46 Solvina
    Rozbalit Rozbalit vše To je fakt
    Ono se to zda byt strasna blbost, sejmout obrazek. Ale je fakt, ze kdyz clovek nezna ty uplne zaklady, dost ho to potrapi. Sam sem s tim mel pred par lety celkem problemy.
    19.3.2003 17:50 pb
    Rozbalit Rozbalit vše Framebuffer
    Inu clanek je to hezkej, ale co mam delat, kdyz treba potrebuju sejmout obrazek framebufferu s i tema barevnyma sracickama dokola, jak ma treba SuSE Linux? ;-)
    20.3.2003 14:03 Robert Krátký | skóre: 94 | blog: Robertův bloček
    Rozbalit Rozbalit vše Framebuffer
    zkuste fbdump , fbgrab nebo fbshot.
    13.4.2003 17:30 Radek
    Rozbalit Rozbalit vše Alt + Print Screen z Windows
    Chci ssse zeptat, nefunguje n aLinuxu podobna zkratka jak ove voknech? Tj. Alt + Print Screen,nebo samotne Printscreen rovnou v systemu bez instalace jakych koli pridavnych programu? Vzdyt je to funkce napsana primo na kalvesnici a myslim, ze je stara jako pocitac sam? Proc to tedy v tech blbych Windowswch funguje a v Linuxu ne? Proc neni primo v jadre Linuxu kratka utilita, co sejme obrazovku do schranky, kde by se jakymkoli programem dala upravit?
    17.7.2003 16:19 Hynek (Pichi) Vychodil | skóre: 43 | blog: Pichi | Brno
    Rozbalit Rozbalit vše Alt + Print Screen z Windows
    Bohužel ne, ono to může být možná tím, že PC není jediný možný počítač (mimochodem na mé klávesnici žádný PrintScreen není ale je tady jakýsi SysRq, hádej co to znamená) a zrovna tahle fature nepřišla nikomu životně důležitá, tak proč to strkat například do jádra na diskless firewallu, když to dokáže obsloužit aplikace v userland. xwd by mělo být součástí každé instalace X a nabindovat klávesnici na určitou akci umí snad každý winmanager a když ne, tak je tu xbindkeys. Co si kolem toho namlátíš za scripty je už jen tvoje věc.
    XML je zbytečný, pomalý, nešikovný balast, znovu vynalézané kolo a ještě ke všemu šišaté, těžké a kýčovitě pomalované.
    18.3.2007 12:20 nightentity | skóre: 5 | dobruška
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Alt + Print Screen z Windows
    no ono nekdo ma treba na print scr dany tisk na tiskarnu:) Co mi ale chybi je programek (nejlepe pro KDE) po spusteni automaticky sejme fullscreen a ulozi ne do souboru ale do schranky abych ho mohl vlozit kam je treba....

    Mozna by to slo udelat scriptem, ale nemam tuseni jak se nejaky soubor v kde da dostat nejakym prikazem do schranky.

    nevite nekdo?
    Lama nekouše, jen prská....Hep číííííík
    cooler avatar 18.7.2003 18:39 cooler | skóre: 19 | Medzilaborce
    Rozbalit Rozbalit vše KSnapshot
    Muzu si dovolit podotknout malicku vyhradu k tomu, ze v KSnapshotu nejde ulozit jinak nez png. Nevim o jake verzi autor mluvil, ale verze 0.5 dokaze i do jinech formatu.
    3.8.2003 12:24 Milan Muller
    Rozbalit Rozbalit vše KSnapshot
    Pravda, u Mandrake 9.1 je již novější verze, která má tuto možnost. Článek jsem psal v době, kdy jsem pracoval s Mandrake 9.0 a tam KSnapshot neumožnil jiný formát. Takže, používá-li někdo novější verzi, tak může obrázky ukládat i v různých formátech.
    10.3.2006 10:05 kovas
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Snímání obrazovky aneb vyfoťte si okno
    nevíte někdo jak vyfotit celý obsah okna, i když je už jeho část za hranicemi plochy? V KSnapshot to vezme jeho správnou velikost, ale to co se nachází za hranicemi plochy je zobrazeno jako černá barva :/

    Jinak z výše zmíněných programů fungují všechny jen do rozměru plochy... :(
    18.8.2006 21:46 své jméno.
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Snímání obrazovky aneb vyfoťte si okno
    hmmm :(( taky jsem na to narazill. A na nic jsem neprisel
    25.7.2006 15:13 Petr Hidvéghy
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Snímání obrazovky aneb vyfoťte si okno
    Dobrý den, chtěl bych se optat mám operační systém Windows XP a nefunguje my tlačítko Print screen na mé klávesnici.Nemohli byste mi poradit? Předem děkuji za odpověď.

    Založit nové vláknoNahoru

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.