abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 10:44 | Nová verze

    MicroPython (Wikipedie), tj. implementace Pythonu 3 optimalizovaná pro jednočipové počítače, byl vydán ve verzi 1.23.0. V přehledu novinek je vypíchnuta podpora dynamických USB zařízení nebo nové moduly openamp, tls a vfs.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 10:22 | Nová verze

    Canonical vydal Ubuntu Core 24. Představení na YouTube. Nová verze Ubuntu Core vychází z Ubuntu 24.04 LTS a podporována bude 12 let. Ubuntu Core je určeno pro IoT (internet věcí) a vestavěné systémy.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 01:00 | Nová verze Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 19:55 | IT novinky

    Intel na veletrhu Computex 2024 představil (YouTube) mimo jiné procesory Lunar Lake a Xeon 6.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 13:44 | IT novinky

    Na blogu Raspberry Pi byl představen Raspberry Pi AI Kit určený vlastníkům Raspberry Pi 5, kteří na něm chtějí experimentovat se světem neuronových sítí, umělé inteligence a strojového učení. Jedná se o spolupráci se společností Hailo. Cena AI Kitu je 70 dolarů.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 13:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 14.1 svobodného unixového operačního systému FreeBSD. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 12:55 | Zajímavý software

    Společnost Kaspersky vydala svůj bezplatný Virus Removal Tool (KVRT) také pro Linux.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 9
    včera 12:33 | Nová verze

    Grafický editor dokumentů LyX, založený na TeXu, byl vydán ve verzi 2.4.0 shrnující změny za šest let vývoje. Novinky zahrnují podporu Unicode jako výchozí, export do ePub či DocBook 5 a velké množství vylepšení uživatelského rozhraní a prvků editoru samotného (např. rovnic, tabulek, citací).

    Fluttershy, yay! | Komentářů: 4
    včera 12:00 | Nová verze

    Byla vydána (𝕏) nová verze 7.0 LTS open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 11:11 | Nová verze

    Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 22 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    Rozcestník

    Týden na ScienceMag.cz: Atomární víry nabízejí nové způsoby zpracování dat

    23. 4. 2021 | Redakce | Různé | 2239×

    Kapalné krystaly budoucnosti. Feroelektrické supermřížky. Temná hmota. Tanec černých děr ukazuje řadu relativistických efektů. Podléhají psi optickým iluzím podobně jako lidé? Mimozemský prach na Zemi. Kyslík v atmosféře exoplanet a život.

    Kapalné krystaly mají mnohem bohatší symetrie

    Kapalné krystaly mohou mít rozmanitější uspořádání a blížit se tím „klasickým“ krystalům pevným. Díky tomu budoucí displeje nebo třeba chytrá okna nabídnou podstatně zajímavější vlastnosti a dokáží se světlem provádět dosud netušené triky. Jeden z použitých postupů zahrnoval např. smíchání dvou typů kapalných krystalů, kdy molekuly prvního měly tvar tyček, druhého ultratenkých disků…

    Sledovali rotace černých děr, temnou hmotu opět nenašli

    Jedním z typů částic představujících kandidáty na temnou hmotu jsou ultralehké bosony, tedy částice s klidovou hmotností menší než miliardtina elektronu. Mezi tento typ bosonů by spadaly i často v této souvislosti zmiňované axiony. Fyzici se nyní ultralehké bosony pokusili najít pomocí černých děr.

    Optické iluze pro psy

    Zajímavá otázka zní: Podléhají psi (nebo samozřejmě i jiná zvířata, ale u psů to jde zjišťovat nejlépe) podobným optickým klamům jako lidé? Víme, že preferují např. misku s více granulemi. Co když ale posypeme pamlsky dvě stejně velké plochy, ovšem tak, aby lidem jedna z nich připadala větší? Jak to budou vnímat psi? Müller-Lyerova iluze, Ebbinghaus-Titchenerova iluze, Delboeufova iluze…

    NASA ukazuje, jak vypadá ohyb světla u binární černé díry

    Nová vizualizace NASA ukazuje tanec dvojice černých děr. Gravitace ohýbá světlo vystupující z akrečního disku. Světlo vycházející ze vzdálenější černé díry se přitom transformuje na rychle se měnící dvojici oblouků. Animace ukazuje celou řadu nezvyklých fyzikálních jevů, k nimž v tomto prostředí dochází…

    Atomární víry nabízí nové způsoby zpracování dat

    Studie věnuje pozornost dynamickým aspektům feroelektrických supermřížek. Pomocí terahertzové excitace a femtosekundových měření rentgenové difrakce výzkumníci pozorovali ultrarychlou kolektivní dynamiku polarizačních vírů. Experiment i výpočty dokazují, že frekvence oscilace je laditelná pomocí teploty či volbou vhodného substrátu a THz pulzy mohou vyvolat polarizační víry v nanometrickém měřítku, což otevírá možnosti pro elektrickým polem řízené zpracování dat v topologických strukturách s ultravysokou rychlostí a hustotou.

    Krátce

    CRISPR může fungovat reverzibilně, měnit jenom expresi genů. Nová technologie slibuje podstatně rozšířit možnosti úprav genomu. Změna bude trvalá a dědičná, současně ale snadno vratná.

    Bakterie vyrobí magnetické nanočástice. Oproti syntetickým magnetickým nanočásticím mají magnetosomy některé zajímavé vlastnosti. Jde třeba o jednotný tvar a krystalovou strukturu a stejně tak jednotnou velikost.

    Na Zem ročně spadne přes 5 000 tun mimozemského prachu. Mimozemský prach, mikrometeority o rozměrech několika desetin až setin mikrometru, běžně procházejí atmosférou a dopadají na povrch, nicméně je poměrně obtížné jejich množství kvantifikovat.

    Eutanázie: problém dříve vyslovených přání. Současná Margo zemře, pokud dřívější Margo považovala demenci za nedůstojnou – jsou ale obě vůbec toutéž osobou? (úryvek z knihy Tomáš Hříbek: Obrana asistované smrti)

    Inhibitor proteinu GAB1 proti leukémii. Protein GAB1 je zodpovědný za migraci a přežití buněk a adaptaci nádorových B buněk na léčbu.

    Restaurace pravěké studny. Pravěkou studnu našli archeologové u Ostrova na Chrudimsku. Studna je z dubového dřeva a pochází podle výsledků dendrochronologického průzkumu z let 5 259 nebo 5 258 př. n. l.

    Ireverzibilní elektroporace pro katetrizaci srdce. Ablace pulsním polem využívá ultrakrátké pulsy v délce nanosekund s vysokou voltáží, které prakticky nevytvářejí termický efekt.

    Astrofotografie měsíce: Polárka v prachu. Polárka, zcela tuctová hvězda ve zcela tuctovém souhvězdí Malého medvěda. Jejím jediným kladem je fakt, že přibližně jejím směrem míří prodloužení zemské rotační osy.

    Nový genotyp třešní zvýší jejich produkci. Česká republika má dlouholetou tradici v pěstování třešní. Některé odrůdy jsou známé po celém světě.

    Příprava mise Plato pokračuje, pomůže najít obyvatelné zóny ve vesmíru. Kompletní konstrukci i vývoj servisního modulu, ze kterého se skládá sonda PLATO, mají na starosti inženýři v brněnské firmě SAB Aerospace.

    Iminy detekují i odstraňují ozon. Ozon chrání pozemský život v ozonosféře, působí jako dezinfekce, ale přímo s ním interagovat nechceme…

    Kyslík v atmosféře život nedokazuje, ani na planetách podobných Zemi. Na Zemi se kyslíková atmosféra objevila téměř jistě až v souvislosti s životem. Nicméně na kamenných planetách podobných Zemi může nastat několik scénářů, které povedou ke kyslíkové atmosféře i anorganickými procesy.

    Pavel Houser

           

    Hodnocení: -

    zatím nehodnoceno
            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.