abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 19:55 | IT novinky

    Intel na veletrhu Computex 2024 představil (YouTube) mimo jiné procesory Lunar Lake a Xeon 6.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 13:44 | IT novinky

    Na blogu Raspberry Pi byl představen Raspberry Pi AI Kit určený vlastníkům Raspberry Pi 5, kteří na něm chtějí experimentovat se světem neuronových sítí, umělé inteligence a strojového učení. Jedná se o spolupráci se společností Hailo. Cena AI Kitu je 70 dolarů.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 13:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 14.1 svobodného unixového operačního systému FreeBSD. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 12:55 | Zajímavý software

    Společnost Kaspersky vydala svůj bezplatný Virus Removal Tool (KVRT) také pro Linux.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    včera 12:33 | Nová verze

    Grafický editor dokumentů LyX, založený na TeXu, byl vydán ve verzi 2.4.0 shrnující změny za šest let vývoje. Novinky zahrnují podporu Unicode jako výchozí, export do ePub či DocBook 5 a velké množství vylepšení uživatelského rozhraní a prvků editoru samotného (např. rovnic, tabulek, citací).

    Fluttershy, yay! | Komentářů: 0
    včera 12:00 | Nová verze

    Byla vydána (𝕏) nová verze 7.0 LTS open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 11:11 | Nová verze

    Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 22 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    3.6. 17:00 | IT novinky

    Společnost AMD na veletrhu Computex 2024 představila (YouTube) mimo jiné nové série procesorů pro desktopy AMD Ryzen 9000 a notebooky AMD Ryzen AI 300.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    3.6. 16:22 | Nová verze

    OpenCV (Open Source Computer Vision, Wikipedie), tj. open source multiplatformní knihovna pro zpracování obrazu a počítačové vidění, byla vydána ve verzi 4.10.0 . Přehled novinek v ChangeLogu. Vypíchnout lze Wayland backend pro Linux.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    3.6. 14:00 | Zajímavý software

    Národní superpočítačové centrum IT4Innovations s partnery projektu EVEREST vydalo sadu open source vývojových nástrojů EVEREST SDK pro jednodušší nasazení aplikací na heterogenních vysoce výkonných cloudových infrastrukturách, zejména pro prostředí nabízející akceleraci pomocí FPGA.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Rozcestník

    Týden na ScienceMag.cz: Boseho-Einsteinův kondenzát z excitonů a při vyšší teplotě

    19. 12. 2021 | Redakce | Různé | 3424×

    Magnetismus „bez spinů“ objevili i v grafenu. Temnou hmotu by mohly tvořit mraky bosonů. Povaha čísel. Jaderná energie na Měsíci a Marsu. Cykly uhlíku a křemíku na exoplanetách. Slunce jako původce pozemské vody. Pfizer vs. Moderna.

    Temnou hmotu by mohly tvořit mraky bosonů

    Temná hmota by podle jedná teorie mohla být alespoň zčásti tvořena obřími bosonovými mračny. Takové útvary složené z ultralehkých částic by ovšem bylo extrémně těžké detekovat. Nová studie navrhuje k tomu zkusit využít gravitační vlny zachycované observatořemi LIGO, Virgo a KAGRA. Tyto observatoře by takto mohly dohlédnout až k mrakům bosonů vzdáleným miliardy světelných let.

    Magnetismus „bez spinů“ objevili i v grafenu

    Extrémně čisté dvojvrstvy grafenu vykazují kvantování elektrického odporu při nízkých teplotách a téměř nedetekovatelných magnetických polích. Elektrický proud za určitých podmínek navíc protéká bez jakýchkoli ztrát energie. Důvodem tohoto chování je forma magnetismu, která nevzniká obvyklým způsobem (pomocí spinů elektronů), ale pohybem nabitých částic v samotné dvojvrstvě grafenu.

    Unikátní navigační řešení pro drony pochází z Brna

    Nové řešení Honeywell Compact Inertial Navigation System (HCINS) má zhruba velikost balíčku karet a používá inerciální senzory v nejvyšší kvalitě, aby mohlo nabídnout komerčním i vojenským zákazníkům přesné informace o poloze. Tato druhá vrstva odolnosti umožňuje navigaci i během kratších výpadků signálu GNSS. To je zvlášť užitečné v takzvaných městských kaňonech, kde je dostupnost GNSS sporadická, nebo v prostředích se silným rušením, kde protirušící systémy nepostačují.

    Dalekohled ESO/VLT zachytil exoplanetu u hmotné dvojhvězdy

    Dalekohled VLT Evropské jižní observatoře pořídil snímek exoplanety obíhající kolem dvojhvězdy b Centauri, která je na obloze pozorovatelná pouhým okem. Jedná se zatím o nejteplejší a nejhmotnější systém hvězd, u jakého byla objevena planeta.

    Excitony by mohly tvořit teplý Boseho-Einsteinův kondenzát

    Vědci z National University of Singapore nyní předpověděli, že Boseho-Einsteinův kondenzát může existovat i při relativně vysokých teplotách (kolem 50 až 100 K), a to sice v systémech tvořených organickými molekulami umístěnými na dvourozměrných polovodičových materiálech. Až dosud bylo toto zvláštní skupenství hmoty známé pouze za teplot blízko absolutní nuly. Kondenzující částice v nově navrženém systému by nebyly atomy, ale excitony – tedy páry elektron-díra.

    Krátce

    Povaha čísel. Známý bonmot Leopolda Kroneckera říká: Přirozená čísla stvořil Bůh; vše ostatní je lidský výmysl. Možná ale, že Bůh stvořil přirozená čísla až teprve prostřednictvím pythagorejců. (úryvek z knihy Petr Kůrka, Bedřich Velický: Hermeneutika a metaforika čísel)

    Co pohánělo rozvoj vojenských technologií. Závěr studie: na vývoj vojenské techniky měly nejsilnější vliv velikost světové populace, propojenost geografických oblastí a pokrok v kritických technologiích, jako je metalurgie železa nebo jízda na koni.

    NASA stojí o jaderné zdroje energie pro Měsíc i Mars. Systém by měl být schopen autonomního provozu na palubě lunárního landeru či vozítka. Související projekty mají být motorem inovací i pro využití zde na Zemi.

    Cykly uhlíku a křemíku na exoplanetách mohou naznačit jejich obyvatelnost. Pro stabilní obyvatelnost Země mají klíčový význam dva procesy: uhličitano-křemičitanový cyklus a desková tektonika. Měli bychom k tomu přihlížet i při odhadech pravděpodobnosti života na terestrických exoplanetách.

    Zdrojem pozemské vody může být překvapivě i Slunce. Proč je na Zemi tolik vody? Svou roli zde mohl sehrát i sluneční vítr, proud nabitých částic ze Slunce, který do velké míry tvoří ionty vodíku.

    Proč je marihuana cítit jako skunk. Prý za to mohou látky obsažené také v česneku. Nikoliv terpeny, ale tzv. prenylované těkavé sirné sloučeniny.

    České know-how pomáhá Evropské kosmické agentuře. Čeští vědci otestovali míru tepelného vyzařování speciálního povlaku určeného do kosmického prostoru. Tuto povrchovou úpravu využije sonda JUICE, která má zkoumat planetu Jupiter a její měsíce.

    Měření starověkých keltských mincí na ELI Beamlines. Fluorescence prokázala, že mince tvoří převážně čisté zlato (nad 90%), přičemž u jednoho vzorku bylo odhaleno také stopové množství prvků osmia a iridia.

    SOTIO dostane od PPF na vývoj protinádorových metod 280 milionů eur. SOT101 je přípravek, který stimuluje imunitní systém tak, že aktivuje bílé krvinky, hlavně T-lymfocyty a NK buňky.

    Vědci umí kontrolovat složení střevních mikroorganismů u myší. Modularita bakteriálních směsí umožňuje přidávat nebo odebírat bakteriální kmeny a sledovat, jaký mají vliv na ostatní bakterie i na fungování hostitele.

    GJ 367b: ultralehká a superrychlá planeta, kde tají kovy. Objev dokazuje, že je možné přesně určit vlastnosti i těch nejmenších a nejméně hmotných exoplanet.

    Astrofoto měsíce: konec supernovy. Hmlovina je od nás vzdialená necelých 10 000 svetelných rokov, má úctyhodný priemer 98 svetelných rokov a rozpína sa rýchlosťou vyše 1 000 km/s.

    I listnaté stromy mají své druhy kůrovců. Kůrovec ořešákový, který byl do Evropy zavlečen z Himálají pravděpodobně dovozem nezpracovaného dříví či štěpky, nyní páchá lokální škody na jižní Moravě na ořešáku černém i ořešáku královském.

    Pfizer vs. Moderna: celkem nerozhodně. Přímé porovnání obou vakcín ukázalo, že poskytují srovnatelný stupeň ochrany před onemocněním COVID-19.

    Pavel Houser

           

    Hodnocení: -

    zatím nehodnoceno
            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.