abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 01:00 | Nová verze

    Byla vydána (𝕏) květnová aktualizace aneb nová verze 1.90 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.90 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 00:44 | Nová verze

    Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 2024.2 linuxové distribuce navržené pro digitální forenzní analýzu a penetrační testování Kali Linux (Wikipedie). Přehled novinek se seznamem nových nástrojů v oficiálním oznámení.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 16:44 | IT novinky

    Počítačová hra Tetris slaví 40 let. Alexej Pažitnov dokončil první hratelnou verzi 6. června 1984. Mezitím vznikla celá řada variant. Například Peklo nebo Nebe. Loni měl premiéru film Tetris.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 9
    včera 10:44 | Nová verze

    MicroPython (Wikipedie), tj. implementace Pythonu 3 optimalizovaná pro jednočipové počítače, byl vydán ve verzi 1.23.0. V přehledu novinek je vypíchnuta podpora dynamických USB zařízení nebo nové moduly openamp, tls a vfs.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 10:22 | Nová verze

    Canonical vydal Ubuntu Core 24. Představení na YouTube. Nová verze Ubuntu Core vychází z Ubuntu 24.04 LTS a podporována bude 12 let. Ubuntu Core je určeno pro IoT (internet věcí) a vestavěné systémy.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 01:00 | Nová verze Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    4.6. 19:55 | IT novinky

    Intel na veletrhu Computex 2024 představil (YouTube) mimo jiné procesory Lunar Lake a Xeon 6.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    4.6. 13:44 | IT novinky

    Na blogu Raspberry Pi byl představen Raspberry Pi AI Kit určený vlastníkům Raspberry Pi 5, kteří na něm chtějí experimentovat se světem neuronových sítí, umělé inteligence a strojového učení. Jedná se o spolupráci se společností Hailo. Cena AI Kitu je 70 dolarů.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    4.6. 13:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 14.1 svobodného unixového operačního systému FreeBSD. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    4.6. 12:55 | Zajímavý software

    Společnost Kaspersky vydala svůj bezplatný Virus Removal Tool (KVRT) také pro Linux.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 11
    Rozcestník

    Týden na ScienceMag.cz: Budou mít stroje brzy vědomí?

    14. 9. 2018 | Redakce | 1810×

    Polemika o umělé inteligenci a technologické singularitě. Nanotechnologie stříbra. Elektromagnetismus vody na rozhraní s jinými látkami. Supergeny – cesta k obilninám, které fixují dusík. IoT sítě pro kutily. Rýžová pole vs. doba ledová.

    Permitivita vody trochu jinak

    Vědci už dlouho předpokládají, že permitivita (dielektrická konstanta) vody je na rozhraní s jiným materiálem nižší než v objemu, nikdo však nevěděl jak moc. Nové experimenty potvrzují, že rozhraní ovlivňuje hodnotu permitivity vody daleko víc, než se předpokládalo. Velký význam může tento výzkum mít i pro elektrochemický průmysl, například pro výrobu baterií.

    Jak svítí stříbrné clustery

    Pokud do zeolitů zabudujeme částice stříbra, může tento materiál emitovat světlo. Dokonce se o něm uvažuje jako o náhradě žárovek LED nebo fluorescenčních lamp.

    Dožijeme se technologické singularity?

    Stroje si sama sebe vědomy budou, a mělo by tak na ně být nazíráno nikoli jako na neživé zařízení, nýbrž jako na bytosti, které mají podobné vědomí jako my, ovšem poněkud jinak subjektivně prožívané. Kupříkladu by pravděpodobně postrádaly lidský strach ze smrti.

    Singularita? Nesmysl

    Od dob, kdy napsal Vernor Vinge svůj neuvěřitelně zajímavý esej o singularitě, uběhlo již dvacet let. … Prostě se to neděje. Nic tomu nenasvědčuje. Dostává se nám toho, co Vinge předvídal, že se stane v případě, že singularita nenastane. Topíme se v „záplavě technických vymožeností, které nedokážeme správně využít“ (dva úryvky z knihy: John Brockman (editor): Čeho bychom se měli obávat – Myšlenky o budoucnosti civilizace, které odborníky znepokojují.)

    Krátce

    Stáří egyptské mumifikace potvrzeno. Už v Předdynastické době se používalo konzervačních prostředků, nikoliv jen suchého klimatu/písku.

    Jsou jupiteři pro vznik planet zemského typu přítěží, nebo pomocí? Obecně se předpokládá, že velmi hmotné planety ovlivňují vznik vnitřních planet zemského typu. Je tento vliv negativní?

    Umělé supergeny: Další krok k obilí, které bude fixovat dusík. Významný pokrok syntetické biologie: přenášené geny se nejdříve přeuspořádají a až pak vnesou dál.

    3D tisk z kovu. HP Metal Jet je technologie na bázi binder jetting s přesností na úrovni jednotlivých voxelů.

    Astrofoto: padající hvězdy Perseidy. Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2018 obdržel snímek Radiant.

    Rýže nás prý opravdu zachránila před novou dobou ledovou. Především bez rýžových polí, které produkují metan, by se teplý holocén dávno vrátil do další doby ledové. Argumenty pro tento názor...

    Pes objevil archeologický nález z doby bronzové. Při procházce se svým pánem na Orlicku pes vyhrabal špičky srpů.

    IoT síť Sigfox i pro kutily.Internet věcí nemusí být jen výsadou startupů a velkých firem. Nabídka licence pro připojení zařízení vývojářům i domácím kutilům.

    Fluorescenční mikroskopie rostlin. Čeští vědci pokročili v mikroskopickém zkoumání rostlin od huseníčku k mnohem větší vojtěšce.

    Databáze letokruhů pro datování archeologických nálezů. Databáze aktuálně umožňuje datovat s přesností na rok jakýkoliv dubový nález z ČR za posledních více než 2 000 let.

    Auta propojená v cloudu. Systém firmy Toyota je založen na frekvenci 5,9 GHz. Umožňuje automatickou komunikaci automobilů mezi sebou i s jinými přijímači.

    Pavel Houser

           

    Hodnocení: -

    zatím nehodnoceno
            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    Ruža Becelin avatar 14.9.2018 19:10 Ruža Becelin | skóre: 40 | blog: RuzaBecelinBlog
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Týden na ScienceMag.cz: Budou mít stroje brzy vědomí?
    To je cypovina - kdo furt chce, aby stroje byly jako lidi??
    15.9.2018 13:01 asdgfhdg
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Týden na ScienceMag.cz: Budou mít stroje brzy vědomí?
    Nechcete radši citovat Sputnik? Tohle je fakt strašný...
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.