abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 16:44 | IT novinky

    Počítačová hra Tetris slaví 40 let. Alexej Pažitnov dokončil první hratelnou verzi 6. června 1984. Mezitím vznikla celá řada variant. Například Peklo nebo Nebe. Loni měl premiéru film Tetris.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 6
    dnes 10:44 | Nová verze

    MicroPython (Wikipedie), tj. implementace Pythonu 3 optimalizovaná pro jednočipové počítače, byl vydán ve verzi 1.23.0. V přehledu novinek je vypíchnuta podpora dynamických USB zařízení nebo nové moduly openamp, tls a vfs.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 10:22 | Nová verze

    Canonical vydal Ubuntu Core 24. Představení na YouTube. Nová verze Ubuntu Core vychází z Ubuntu 24.04 LTS a podporována bude 12 let. Ubuntu Core je určeno pro IoT (internet věcí) a vestavěné systémy.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    dnes 01:00 | Nová verze Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 19:55 | IT novinky

    Intel na veletrhu Computex 2024 představil (YouTube) mimo jiné procesory Lunar Lake a Xeon 6.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 13:44 | IT novinky

    Na blogu Raspberry Pi byl představen Raspberry Pi AI Kit určený vlastníkům Raspberry Pi 5, kteří na něm chtějí experimentovat se světem neuronových sítí, umělé inteligence a strojového učení. Jedná se o spolupráci se společností Hailo. Cena AI Kitu je 70 dolarů.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 13:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 14.1 svobodného unixového operačního systému FreeBSD. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 12:55 | Zajímavý software

    Společnost Kaspersky vydala svůj bezplatný Virus Removal Tool (KVRT) také pro Linux.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 11
    včera 12:33 | Nová verze

    Grafický editor dokumentů LyX, založený na TeXu, byl vydán ve verzi 2.4.0 shrnující změny za šest let vývoje. Novinky zahrnují podporu Unicode jako výchozí, export do ePub či DocBook 5 a velké množství vylepšení uživatelského rozhraní a prvků editoru samotného (např. rovnic, tabulek, citací).

    Fluttershy, yay! | Komentářů: 1
    včera 12:00 | Nová verze

    Byla vydána (𝕏) nová verze 7.0 LTS open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Rozcestník

    Týden na ScienceMag.cz: Chatboty dospěly

    23. 10. 2017 | Redakce | Různé | 2099×

    Kdy bude umělá inteligence psát dobré knihy? Další pozorování gravitačních vln. Jak zrychlit kompresní algoritmy. Vzpomínka na Kon-Tiki po 70 letech.

    Pozorován optický protějšek zdroje gravitačních vln

    Poprvé v historii se astronomům podařilo pozorovat gravitační vlny a elektromagnetické záření z téhož zdroje. V galaxii NGC 4993 vzdálené asi 130 milionů světelných let se odehrál se jev, jaký dosud nebyl pozorován – následkem sloučení a exploze dvojice neutronových hvězd zde došlo k explozi kilonovy. Při tomto jevu došlo také ke vzniku gravitačních vln a k záblesku záření gama.

    Jak atomy difundují plynem

    Základem experimentu bylo vystřelování cesiových atomů do rubidiového plynu. Po určitém čase zastavil tým pohyb cesiových atomů aplikováním světelného pole na past a zaznamenal polohu uvězněných atomů použitím různých laserových paprsků. Ukázalo se, že pouze jediná srážka stačí k tomu, aby odebrala atomu cesia kinetickou energii, a to tak, že cesiový atom skončí s prakticky stejnou energií, jakou mají okolní atomy rubidia.

    Umělá inteligence odhaduje prodejnost literární děl

    Kdy bude software psát dobré knihy? Největší problém dnes už prý nepředstavuje samotná tvorba textu, ale tvorba textu dostatečně zajímavého pro lidi. Proto by v první fázi stačilo, kdyby umělá inteligence dokázala rozlišit texty kvalitní od nekvalitních, předstupněm spisovatele bude tedy automatický literární kritik.

    Top technologické trendy podle Gartneru

    Konverzační platformy (chatboty) dosáhly bodu zlomu ve smyslu chápání jazyka a základních uživatelských požadavků. Během následujících několika let získá prakticky každá aplikace a služba v nějaké míře umělou inteligenci. Půjde jednak o zjevně inteligentní aplikace, které by bez AI a strojového učení nemohly existovat. Pak tu ale budou i nenápadní „uživatelé” AI poskytující inteligenci na pozadí. Vznikne tak nová inteligentní vrstva mezi lidmi a systémy. (Další zmíněné trendy: digitální dvojče, pohlcující zážitky, inteligentní věci…)

    Krátce

    Patent CESNETu umožňuje implementaci rychlých kompresních algoritmů. Vynález spočívá v novém řešení hashovacích tabulek implementovaných v programovatelných hradlových polích FPGA.

    Dlouhý a těžký boj s rakovinou slinivky. Většina pacientů umírá během prvního roku a méně než pět procent přežívá pět let.

    Do vody a na souš: cesty tam a zase zpátky. Evoluce želv; a také o tom, k čemu je želvě půlka krunýře.

    Genetika praví: Mezi Velikonočním ostrovem a Peru spojení nebylo. Kdo si dnes pamatuje na Hayerdahlovu plavbu s vorem Kon-Tiki? Ale co opačný směr, plavby Polynésanů?

    Enzymy štěpící bílkoviny proti parazitům. Schistosomóza je po malárii druhé nejvýznamnější parazitární onemocnění na světě.

    Proteiny ve slinách dokazují dávné křížení předků člověka. Genom obyvatel subsaharské Afriky (ale nikoliv jiných populací) v sobě nese doklady o pravděpodobné hybridizaci předků Homo sapiens a nějakého dalšího, velmi archaického druhu.

    Čeští egyptologové objevili v Abúsíru nový chrám Ramesse II. Chrám odpovídá státní ideologii Ramesse II. a místním tradicím, zaměřeným na sluneční kult.

    2017: České úspěchy v biotechnologiích a farmacii. Laserem proti cukrovce či tuky bojující s rakovinou.

    Atmosféry exoplanet: klíčová je velikost, ne hmotnost. V nejbližších letech by vědci rádi začali škatulkovat exoplanety také podle jejich atmosfér.

    Pavel Houser

           

    Hodnocení: -

    zatím nehodnoceno
            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    Bedňa avatar 24.10.2017 00:26 Bedňa | skóre: 34 | blog: Žumpa | Horňany
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Týden na ScienceMag.cz: Chatboty dospěly
    Ak by mal niekto dojem, že grvitačné vlny sú preukázané rezonovaním nejakého lana, alebo tak nejak, merania sú na menšej úrovni ako je veľkosť atómu a je tam hrozne veľa šumu.

    Celé chytanie gravitčných vĺn je otázne a bez emócií mlžeme povedať, že je na hranici bulváru.

    Možno si treba pozrieť štandartný model a všeobecnú teóriu relativity. Kozmickú, alebo Einsteinovu konštantu. Prečo v časticovej fyzike chýba gravitácia. Prečo teória strún ako jediná vysvetľuje gravitáciu, ale proste stojí za hovno, preto že si v nej každý počíta ako chce.

    Gravitácia je slabo interagujúca sila a je stále otvorené ako to vlastne je. Je to rovnako otvorené ako singulirata a či je nekonečná, alebo bod nula, keď tam neplynie čas a kde nieje čas nemáme ju kedy zmerať, keď na to nemáme čas :-)
    KERNEL ULTRAS video channel >>>
    24.10.2017 11:34 HonzaRez | skóre: 19 | blog: Jsou_mezi_nami
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Týden na ScienceMag.cz: Chatboty dospěly
    Chatbot dospěl...
    http://bandzone.cz/_90972
    24.10.2017 12:18 AlYoSHA
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Týden na ScienceMag.cz: Chatboty dospěly
    No neviem :)
    26.10.2017 11:00 karbik
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Týden na ScienceMag.cz: Chatboty dospěly
    kde jsou ty chatboty?

    Založit nové vláknoNahoru

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.