abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 10:44 | Nová verze

    MicroPython (Wikipedie), tj. implementace Pythonu 3 optimalizovaná pro jednočipové počítače, byl vydán ve verzi 1.23.0. V přehledu novinek je vypíchnuta podpora dynamických USB zařízení nebo nové moduly openamp, tls a vfs.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 10:22 | Nová verze

    Canonical vydal Ubuntu Core 24. Představení na YouTube. Nová verze Ubuntu Core vychází z Ubuntu 24.04 LTS a podporována bude 12 let. Ubuntu Core je určeno pro IoT (internet věcí) a vestavěné systémy.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 01:00 | Nová verze Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 19:55 | IT novinky

    Intel na veletrhu Computex 2024 představil (YouTube) mimo jiné procesory Lunar Lake a Xeon 6.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 13:44 | IT novinky

    Na blogu Raspberry Pi byl představen Raspberry Pi AI Kit určený vlastníkům Raspberry Pi 5, kteří na něm chtějí experimentovat se světem neuronových sítí, umělé inteligence a strojového učení. Jedná se o spolupráci se společností Hailo. Cena AI Kitu je 70 dolarů.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 13:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 14.1 svobodného unixového operačního systému FreeBSD. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 12:55 | Zajímavý software

    Společnost Kaspersky vydala svůj bezplatný Virus Removal Tool (KVRT) také pro Linux.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 6
    včera 12:33 | Nová verze

    Grafický editor dokumentů LyX, založený na TeXu, byl vydán ve verzi 2.4.0 shrnující změny za šest let vývoje. Novinky zahrnují podporu Unicode jako výchozí, export do ePub či DocBook 5 a velké množství vylepšení uživatelského rozhraní a prvků editoru samotného (např. rovnic, tabulek, citací).

    Fluttershy, yay! | Komentářů: 3
    včera 12:00 | Nová verze

    Byla vydána (𝕏) nová verze 7.0 LTS open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 11:11 | Nová verze

    Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 22 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    Rozcestník

    Týden na ScienceMag.cz: Grafen, mangan a kyberegyptologie

    13. 7. 2018 | Redakce | Různé | 1612×

    Kvantový blockchain a stroj času, dává to smysl? Nové nápady na budoucí baterie, ovládání vodivosti pomocí tlaku, fotosyntéza v infračerveném spektru.

    Kvantový blockchain, co to vůbec je?

    Záznamy transakcí by mohly být reprezentovány dvojicemi provázaných (entanglement) fotonů. Tyto dvojice budou navíc chronologicky seřazeny. Při provedení transakce bude pár fotonů v rámci sítě vygenerován a zase absorbován. Přitom lze prý zařídit, aby provázané částice neexistovaly současně, ale v různém čase. Čili prý ještě navíc máme jakýsi stroj času... (Dává to smysl, nebo se to hodí leda tak na shánění investorů?)

    Kouzla s manganem – nové elektrody pro sodíkovou baterii

    Hlavní novinkou má být zcela nová konstrukce anody. V Na-Ion bateriích se podobně jako v Li-Ion nejčastěji využívá anoda z uhlíku, nový návrh ale počítá s elektrodou ze sloučeniny manganu, uhlíku a dusíku. Katoda pak je vyrobena ze sloučeniny obsahující měď, dusík, uhlík a železo.

    Grafen lze ovládat pomocí tlaku

    Grafen výzkumníci vložili mezi dvě vrstvy nitridu bóru, který je izolantem. Nitrid bóru ovlivní chování elektronů v grafenu tak, že vznikne zakázaný pás, ten je však příliš úzký, než aby takový tranzistor mohl fungovat za pokojové teploty. To se však změní, pokud se vrstvy bóru ke grafenu přitlačí…

    Nejvýkonnější německý superpočítač

    V superpočítačovém centru v Jülichu (JSC) je právě uváděn do provozu superpočítač JUWELS dodávaný společností Atos, který je postaven na technologii BullSequana X1000 využívající tzv. chlazení teplou vodou. Superpočítač dosahuje teoretického špičkového výkonu (Rpeak) 12 petaflopů, což z něj činí nejrychlejší superpočítač v Německu. Na jeho instalaci se podílí i tým českých specialistů.

    Krátce

    Vodník jako česká zvláštnost? Opravdová kuriozita, převzali ve skutečnosti hastrmana Němci od Čechů?

    Jak se pěstování rýže šířilo jihovýchodní Asií. Přejímali ho spíše místní lidé, nebo docházelo k migraci?

    Mohou existovat měsíce u planet dvou sluncí? Kosmický dalekohled Kepler objevil v rámci své první mise několik cirkumbinárních systémů, kterým se s oblibou přezdívá Tatooine podle planety z Hvězdných válek.

    Jak dingové mění Austrálii. Když přítomnost vlků v národních parcích ovlivňuje tok řek, proč by dingo nemohl za velikost a tvar dun? Jistěže může.

    Co je to kyberegyptologie? Aplikace teorie skrytých Markovových modelů odkryla detaily transformace správy země v období 5. dynastie.

    Tři kočky. Jestliže tři kočky chytí tři myši za tři minuty, kolik potřebujete koček, aby chytily za 100 minut 100 myší? (hříčka; úryvek z knihy: Martin Gardner: Zábavné matematické hádanky)

    NGC 4725, co to vůbec je? Česká astrofotografie měsíce.

    Objev fotosyntézy za hranicí viditelného světla. Chlorofyl f a využití záření v infračervené oblasti.

    Pavel Houser

           

    Hodnocení: -

    zatím nehodnoceno
            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Diskuse k tomuto článku

    Vložit první komentář
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.