abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 01:00 | Nová verze

    Byla vydána (𝕏) květnová aktualizace aneb nová verze 1.90 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.90 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 00:44 | Nová verze

    Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 2024.2 linuxové distribuce navržené pro digitální forenzní analýzu a penetrační testování Kali Linux (Wikipedie). Přehled novinek se seznamem nových nástrojů v oficiálním oznámení.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 16:44 | IT novinky

    Počítačová hra Tetris slaví 40 let. Alexej Pažitnov dokončil první hratelnou verzi 6. června 1984. Mezitím vznikla celá řada variant. Například Peklo nebo Nebe. Loni měl premiéru film Tetris.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 9
    včera 10:44 | Nová verze

    MicroPython (Wikipedie), tj. implementace Pythonu 3 optimalizovaná pro jednočipové počítače, byl vydán ve verzi 1.23.0. V přehledu novinek je vypíchnuta podpora dynamických USB zařízení nebo nové moduly openamp, tls a vfs.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 10:22 | Nová verze

    Canonical vydal Ubuntu Core 24. Představení na YouTube. Nová verze Ubuntu Core vychází z Ubuntu 24.04 LTS a podporována bude 12 let. Ubuntu Core je určeno pro IoT (internet věcí) a vestavěné systémy.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 01:00 | Nová verze Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    4.6. 19:55 | IT novinky

    Intel na veletrhu Computex 2024 představil (YouTube) mimo jiné procesory Lunar Lake a Xeon 6.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    4.6. 13:44 | IT novinky

    Na blogu Raspberry Pi byl představen Raspberry Pi AI Kit určený vlastníkům Raspberry Pi 5, kteří na něm chtějí experimentovat se světem neuronových sítí, umělé inteligence a strojového učení. Jedná se o spolupráci se společností Hailo. Cena AI Kitu je 70 dolarů.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    4.6. 13:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 14.1 svobodného unixového operačního systému FreeBSD. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    4.6. 12:55 | Zajímavý software

    Společnost Kaspersky vydala svůj bezplatný Virus Removal Tool (KVRT) také pro Linux.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 11
    Rozcestník

    Týden na ScienceMag.cz: Jak odhalit červí díru

    22. 1. 2021 | Redakce | Různé | 1773×

    Možné nové částice v izolátorech: neutrální fermiony. Černé díry v raném vesmíru. Jak počítají vlci, vrány a šimpanzi. Drony v kvantovém Internetu. Magnetická zrna v mozku. Co letos očekávat v kosmonautice. Voda jako směs dvou různých kapalin. Mohou v krvi růst houby?

    Na stopě dosud neznámých částic? Kvantové oscilace objevili i v izolátorech

    Tellurid wolframičitý WTe2 vykazuje velmi zajímavé chování, které by mohlo naznačovat i existenci dosud neznámých částic – neutrálních fermionů. Při zvyšování intenzity vnějšího magnetického pole začal elektrický odpor materiálu oscilovat, i když pořád zůstával značný. Elektrony zřejmě přešly do kvantového stavu podobně jako u kovu…

    Nejvzdálenější kvasar ukazuje, že černé díry vznikly a rostly hrozně rychle

    Astronomové objevili dosud nejvzdálenější známý kvasar J0313-1806, nacházející se přes 13 miliard (přesněji 13,03 miliardy) světelných let od Země. Vidíme ho tedy ve stavu asi 670 milionů let po velkém třesku, kdy vesmír měl jen 5 % svého současného stáří. Přesto je v centru tohoto kvasaru černá díra o obrovské hmotnosti 1,6 miliardy Sluncí.

    Počítání zvířat: Vlčí smečka má představu, kolik jich je

    Nakolik zvířata počítají a nakolik odhadují? Matematické schopnosti krkavcovitých a šimpanzů. V některých případech se navíc určitě nejedná o odhady, ale skutečně o počítání, jak ho provádějí lidé – „vědomě“. Šimpanzice Ai se dokázala pracovat na monitoru přímo s číslicemi jako abstraktními kategoriemi, přiřazovat je počtu předmětů i je i umisťovat do správného pořadí podle velikosti.

    Kvantový internet by mohly zajišťovat i drony

    Pro menší kvantové sítě na úrovni města jsou satelity nepraktické a nákladné, věže zase mohou být cílem fyzických útoků. To drony samozřejmě také, nicméně takto koncipovanou síť by mělo být možné vždy rychle zase obnovit. Nově publikovaná studie popisuje, jak se laserový generátor dvojic provázaných fotonů dá namontovat na dron.

    Červí díra by mohla být vidět jako dva fotonové prstence

    Za určitých podmínek by mohl pozorovatel ze Země vidět hned dva fotonové prstence – jeden ze „své“ strany vesmíru, v okolí „svého“ konce červí díry, a druhý z toho opačného konce. Velmi podstatným momentem by pak mohlo být, kdyby fotony z „naší“ strany červí dírou procestovaly ve směru na její opačný konec, ale díky tomu, že by neměly dostatečnou energii, by se „odrazily“ zpět. Tím by ztratily dost energie a bylo by možné je jasně odlišit.

    V Milovicích testují auto s řízením drive-by-wire

    Zatímco u letadel se řízení typu fly-by-wire, tedy ovládání bez mechanické vazby přes elektronický interface, objevilo již v šedesátých letech minulého století a dnes je naprosto běžné i u dopravních letadel, u automobilů se stále lpí na mechanické vazbě mezi koly a volantem, tak i mezi brzdovým pedálem a brzdami. Nicméně s blížícím se nástupem plně autonomního řízení je jasné, že se taková vozidla neobejdou bez ovládání tzv. „po drátech“.

    Krátce

    Zdravější pivo? Poprvé upravili chmel technologií CRISPR. Po prvním úspěších se čeští vědci zaměří na cílené změny v genech zodpovědných za tvorbu hořkých kyselin, důležitých v pivovarnictví, nebo tzv. prenylovaných flavonoidů.

    Nanomagnety v mozku a Alzheimerova choroba. Zdá se, že železo může začít v mozkové tkání spontánně biomineralizovat, vytvářet magnetická zrna o stále se zvětšující velikosti.

    Izotopy stroncia mají ukazovat, kde ležel Punt. Starověcí Egypťané se po Rudém moři plavili do země Punt. Kde přesně ležela? Nový výzkum to zkouší lokalizovat podle paviánů…

    Pomocí plazmatu lze vyčistit vodu od mikroorganismů a zbytků chemikálií. Kavitace sama o sobě není příliš efektivní, lze ale doplnit výbojem plazmatu.

    Vědci odhalili a původce epidemie dětských infekcí kůže. Přenáší se hlavně z morčat. V početnosti dokonce tyto případy překonaly obávané infekce přenesené z toulavých koček.

    Kosmonautika: Na co se těšit v roce 2021? Velká pozornost se v únoru zaměří na Mars. V průběhu několika dní sem totiž mají přiletět hned tři sondy tří různých agentur.

    Dalekohled CHEOPS už dělá, co má. Upřesnil parametry planet a našel další. Na rozdíl od Keplera nebo TESS neprohledává CHEOPS obří zorné pole s desítkami tisíc hvězd. Soustředí vždy jen jednu hvězdu.

    Muž si píchl lysohlávky, začaly v něm růst. Působí to jako výmysl, nicméně publikovaná studie skutečně uvádí, že lysohlávka Psilocybe cubensis v muži začala růst a v krvi dokonce vytvářet sraženiny.

    Podchlazená voda může být stabilní. Podchlazená voda podle nového výzkumu existuje jako směs dvou kapalin s různou hustotou. Hustší struktura je „divná“, řidší více odpovídá normální kapalině.

    Vakcína proti leismanióze. Imunitu hostitele ochromují sliny přenášejícího hmyzu.

    U 8 z 25 druhů eurasijských netopýrů našli protilátky na vzteklinu. Většina pozitivních zvířat byla nalezena na přirozených stanovištích.

    Elektronový mikroskop kombinovaný se světlem. Optická elektronová mikroskopie blízkého pole. Nový mikroskop by měl dosáhnout rozlišení 3 nanometrů, a to při vysokých frekvencích snímání.

    V Brně budou vznikat nové typy elektronových mikroskopů. Kryoelektronová mikroskopie je využívána hlavně při studiu bílkovin.

    Pavel Houser

           

    Hodnocení: -

    zatím nehodnoceno
            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.