abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 22:11 | Nová verze

    Byla vydána verze 3.0 (@, 𝕏) svobodného softwaru HAProxy (The Reliable, High Performance TCP/HTTP Load Balancer; Wikipedie) řešícího vysokou dostupnost, vyvažování zátěže a reverzní proxy. Detailní přehled novinek v příspěvku na blogu společnosti HAProxy Technologies.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 21:11 | IT novinky

    Společnost Framework Computer představila novou vylepšenou verzi svého modulárního notebooku Framework Laptop 13 s Intel Core Ultra Series 1, displej s lepším rozlišením a novou webovou kameru. Přímo do Česka jej zatím koupit nelze.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 15:44 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 2.16 svobodného video editoru Flowblade (GitHub, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Videoukázky funkcí Flowblade na Vimeu. Instalovat lze také z Flathubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    28.5. 21:22 | Zajímavý software

    TerminalTextEffects (TTE) je engine pro vizuální efekty v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 32
    28.5. 17:11 | Pozvánky

    Od čtvrtka 30. 5. do soboty 1. 6. lze v Praze navštívit Veletrh vědy, tj. největší populárně naučnou akci v České republice, kterou každoročně od roku 2015 pořádá Akademie věd ČR. Vstup zdarma.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 10
    28.5. 14:11 | Komunita

    Canonical představil Ubuntu optimalizované pro jednodeskový počítač s RISC-V procesorem Milk-V Mars.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    27.5. 21:22 | Nová verze

    Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 24.5.1 Havier. Přehled novinek v Changelogu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    27.5. 19:44 | IT novinky

    Společnost xAI založena Elonem Muskem a stojící za AI LLM modelem Grok získala investici 6 miliard dolarů.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    27.5. 15:44 | IT novinky

    Finálový zápas mistrovství světa v ledním hokeji přinesl nový rekord NIX.CZ (𝕏): "Dosavadní absolutní maximum našeho propojovacího uzlu bylo překonáno v čase 21:10, kdy jsme při přenosu dat dosáhli 3,14 Tbps. Je třeba také doplnit, že po deváté hodině večerní byly na maximu i ostatní datové přenosy nesouvisející s hokejovým šampionátem".

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    27.5. 15:11 | Pozvánky

    Přihlaste svou přednášku na další ročník konference LinuxDays, který proběhne 12. a 13. října na FIT ČVUT v pražských Dejvicích. CfP poběží do konce prázdnin, pak proběhne veřejné hlasování a výběr přednášek.

    Petr Krčmář | Komentářů: 0
    Podle hypotézy Mrtvý Internet mj. tvoří většinu online interakcí boti.
     (89%)
     (3%)
     (4%)
     (4%)
    Celkem 977 hlasů
     Komentářů: 16, poslední 14.5. 11:05
    Rozcestník

    Týden na ScienceMag.cz: Jak odpařit kov při nízké teplotě

    12. 11. 2021 | Redakce | Různé | 2104×

    Sterilní neutrina. Účinnost různých perovskitů v solárních článcích. Obří simulace vesmíru a temné hmoty. Exoplaneta z cizí galaxie. Svítící rostliny. Mikroorganismy mohou vytvářet čistý uhlík.

    60 bilionů: Největší simulace temné hmoty vedla ke vzniku kup galaxií

    Největší soubor simulací vesmíru modeluje celkem chování 60 bilionů (trillions) částic – ve smyslu kusů hmoty/těles, nikoliv částic elementárních. Simulace podle studie mj. ukazují, jak gravitace formovala rozložení temné hmoty ve vesmíru. Modelování vede k výsledkům, které cca odpovídají velkorozměrným strukturám našeho vesmíru, jako je kosmická pavučina a obří kupy galaxií.

    Našli mikroorganismy produkující čistý uhlík

    Pozemský život je založen na sloučeninách uhlíku, nicméně samotný čistý (atomární) uhlík vzniká nikoliv biologicky, ale rozkladem uhlíkatých sloučenin za vysoké teploty a tlaku bez přístupu kyslíku. Nebo při nedokonalém spalování (saze – amorfní uhlík). Nová studie ale ukazuje, že výše uvedené neplatí na 100 %. Vědci totiž objevili organismy, které dokážou produkovat i čistý uhlík.

    Jak poznat oceán na subneptunu

    Mezi dosud objevenými exoplanetami je celá řada těch, jejichž obdobu ve Sluneční soustavě nemáme. Planety s průměrem 1,7 až 3,5 Země se často označují jako subneptuny. Pod hustou atmosférou mohou mít skalnatý pevný povrch i vodní oceán, nebo samozřejmě jejich kombinaci.

    Psi rozlišují úmysl a omyl

    Psi reagují na lidské signály. Pro diskuse o tom, zda (respektive v jaké míře) disponují teorií mysli, je důležité, zda chápou rozdíl mezi úmyslným a neúmyslným jednáním (ve druhém případě prostě náhoda, chyba apod.). Na těchto experimentech bývá často zajímavý už jejich design, a pak samozřejmě interpretace výsledků…

    Krátce

    Možná poprvé zachytili exoplanetu mimo Mléčnou dráhu. Rentgenová observatoř Chandra zřejmě zaznamenala tranzit přes hvězdu nacházející se mimo naši Galaxii. Možný kandidát na exoplanetu se nachází ve spirální galaxii Messier 51 (M51, Vírová galaxie).

    Jak odpařit kov při nízké teplotě. Ke kovu stačí přidat speciálně navržené organické ligandy, čím dojde k podstatnému zvýšení tlaku par materiálů a to umožní jejich odpařování při nižších teplotách.

    Souhrnná zpráva k vyhodnocení tornáda na jihu Moravy Z analýzy meteorologických podmínek, které vedly ke vzniku tornáda, vyplynuly návrhy na zlepšení využití dostupných informací pro efektivnější předpovědi nebezpečných jevů.

    Proč divočáci vytahují sazenice stromků? Divočák nerozlišuje mezi dřevinami. Stromy jednoduše vytáhne bez jakýchkoli stop poškození kořenového systému.

    Na různé druhy zvěře psi štěkají různě. Nejvíce odlišné bylo štěkání na nejnebezpečnější z testovaných zvířat, prase divoké.

    Vynález zubní vrtačky V roce 1728 použil francouzský lékař Pierre Fauchard, jenž je často označován za zakladatele moderní stomatologie, vrtačku, jejíž vrták roztáčela šňůra připojená k jakémusi pohyblivému luku. (úryvek z knihy Clifford A. Pickover: Kniha o medicíně. Od šamanů k robotické chirurgii. 250 milníků v historii lékařství)

    Sterilní neutrina asi neexistují. Po více než dvě desetiletí zůstávala teorie čtvrtého neutrina slibným vysvětlením anomálií pozorovaných při dřívějších fyzikálních experimentech. Nové výsledky experimentu MicroBooNE vedou k závěru, že žádné rozšíření Standardního modelu se nekoná.

    Falklandy navštěvovali lidé už před Evropany. Plus záhada vyhubeného falklandského vlka warraha. Šlo o domácího mazlíčka?

    Mars měl nejspíš smůlu už kvůli velikosti. To, že Mars je dnes suchý, není podle nové studie výsledkem jedinečných událostí („mohlo to dopadnout jinak“), ale prostě velikosti naší sousední planety.

    Čistě anorganické perovskity by měly být v solárních článcích účinnější. Převládá názor, že organické molekuly v materiálu mají zásadní význam pro dosažení vyššího výkonu, protože potlačují rekombinaci nosičů elektrického náboje způsobovanou defekty.

    Budeme si svítit rostlinami? Pomocí specializovaných nanočástic zabudovaných do listů rostlin vytvořili inženýři z MITu rostlinu vyzařující světlo, kterou lze nabíjet přirozeným světlem i pomocí LED diody.

    Možná vyřešili záhadu podivného tvaru centra galaxie v Andromedě. Při srážce dvou galaxií způsobují supermasivní černé díry v jejich centrálních oblastech gravitační úder podobný zpětnému rázu brokovnice. Tento impulz může být tak silný, že miliony hvězd srazí na nestandardní dráhy.

    Vědci zkoumají geny G. J. Mendela. Zda se podaří zrekonstruovat celý genom otce genetiky, ukážou až další genomické a bioinformatické analýzy.

    Ve vzdálené mladé galaxii poprvé detekovali fluor. Nejpravděpodobnějšími producenty fluoru jsou Wolf-Rayetovy hvězdy – velmi hmotné stálice, které žijí pouze několik milionů let.

    Pavel Houser

           

    Hodnocení: -

    zatím nehodnoceno
            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    12.11.2021 18:26 Want
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Týden na ScienceMag.cz: Jak odpařit kov při nízké teplotě
    Na různé druhy zvěře psi štěkají různě. Nejvíce odlišné bylo štěkání na nejnebezpečnější z testovaných zvířat, prase divoké.
    Hm. Fakt převratný objev. Tohle se píše už ve 150 let starých knížkách o myslivosti.
    15.11.2021 07:20 Sabaka
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Týden na ScienceMag.cz: Jak odpařit kov při nízké teplotě
    Priste se zameri jak pes steka na linuxaka a jak na windowsaka. To uz se v te tve knizce nedovis :-)
    18.11.2021 02:21 pavel houser
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Týden na ScienceMag.cz: Jak odpařit kov při nízké teplotě
    pardon, reaguji se zpozdenim. a je to zcela mimo tematickou napln ABCL, za coz se omlouvam. ti lide, co delali vyzkum, jsou z katedry myslivosti na prazske zemedelce, tak bych soudil, ze starsi vyzkumy tykajici se loveckych psu znaji. sam bych zkusil vyzkum, zda by pes dokazal pochopit spojeni treba mezi hrackou-plysovym zajicem a realnym zajicem (jasne, cichova informace atd. dalsi problem je, ze rozpoznavani obecnych kategorii zvladaji nejlepe border kolie, nebo obecne plemena ovcacka, a ta zase maji omezenejsi zajem o zver nebo i dovednosti v tomto ohledu, asi). uzivatele linuxu a windows by se (talentovany) pes s nejakou uspesnosti podle meho nazoru prekvapive rozlisovat naucil. proste byste predpokladali, ze obe skupiny se - statisticky - budou odlisovat. v necem, neresilo by se v cem, asi jako kdyz ucite psa, aby stekal na nemocne s dosud nediagnostikovanou rakovinou, take nevite, co vlastne nakonec identifikuje. tolik kynologicke okenko :-)
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.