abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 01:00 | Nová verze

    Byla vydána (𝕏) květnová aktualizace aneb nová verze 1.90 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.90 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 00:44 | Nová verze

    Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 2024.2 linuxové distribuce navržené pro digitální forenzní analýzu a penetrační testování Kali Linux (Wikipedie). Přehled novinek se seznamem nových nástrojů v oficiálním oznámení.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 16:44 | IT novinky

    Počítačová hra Tetris slaví 40 let. Alexej Pažitnov dokončil první hratelnou verzi 6. června 1984. Mezitím vznikla celá řada variant. Například Peklo nebo Nebe. Loni měl premiéru film Tetris.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 9
    včera 10:44 | Nová verze

    MicroPython (Wikipedie), tj. implementace Pythonu 3 optimalizovaná pro jednočipové počítače, byl vydán ve verzi 1.23.0. V přehledu novinek je vypíchnuta podpora dynamických USB zařízení nebo nové moduly openamp, tls a vfs.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 10:22 | Nová verze

    Canonical vydal Ubuntu Core 24. Představení na YouTube. Nová verze Ubuntu Core vychází z Ubuntu 24.04 LTS a podporována bude 12 let. Ubuntu Core je určeno pro IoT (internet věcí) a vestavěné systémy.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 01:00 | Nová verze Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    4.6. 19:55 | IT novinky

    Intel na veletrhu Computex 2024 představil (YouTube) mimo jiné procesory Lunar Lake a Xeon 6.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    4.6. 13:44 | IT novinky

    Na blogu Raspberry Pi byl představen Raspberry Pi AI Kit určený vlastníkům Raspberry Pi 5, kteří na něm chtějí experimentovat se světem neuronových sítí, umělé inteligence a strojového učení. Jedná se o spolupráci se společností Hailo. Cena AI Kitu je 70 dolarů.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    4.6. 13:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 14.1 svobodného unixového operačního systému FreeBSD. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    4.6. 12:55 | Zajímavý software

    Společnost Kaspersky vydala svůj bezplatný Virus Removal Tool (KVRT) také pro Linux.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 11
    Rozcestník

    Týden na ScienceMag.cz: K čemu jsou umělé inteligenci rozmazané obrázky

    1. 2. 2019 | Redakce | Různé | 2405×

    LaH10: supravodivost za zatím nejvyšší teploty, u látky, kterou česky skoro nepojmenujeme. Kvantové qubity počítají tak krátce, že je problém to vùbec změřit. Holografický vesmír, bludné planety a nezdravý kanibalismus.

    Problémy vesmíru jako hologramu

    „Fundamentální stupně volnosti“, základní stavební kameny obsahující informaci, jsou umístěny na povrchu prostoru – v tom smyslu, že maximální hodnota informace, kterou někam můžeme vtěsnat, závisí nikoliv na objemu, ale na ploše povrchu. Zdánlivě bohatší 3D struktury včetně nás samých pak jako by byly jen projekcí z 2D světa. Kde má ale tato teorie problémy?

    Supravodivost nad nulou (stupňů Celsia)

    Projektů, které deklarují úspěchy při dosahování supravodivosti za vyšších teplot, postupně přibývá. Prozatím ovšem vyžaduje taková supravodivost zase jinak extrémní podmínky, nejčastěji obří tlaky. Vědci z George Washington University nyní přišli s hydridem lanthanu o vzorci LaH10.

    Syntéza rozmazaných obrázků

    Jakési strojové učení na druhou. Výzkumníci v Googlu vyvinuli systém, který generuje rozmazané obrázky v pohybu. To vše kvůli tomu, aby se na jejich základě dokázaly jiné programy umělé inteligence naučit přesněji určovat jejich charakteristiky.

    Jak dlouho vydrží grafenový qubit

    Vědcům z MITu se poprvé podařilo změřit, jak dlouho vydrží qubity na bázi grafenu ve stavu superpozice – tedy v oné známé „kombinaci nul a jedniček“, která kvantovým výpočetním systémům umožňuje za určitých podmínek vyšší rychlost, než mají klasické počítače. Výsledně stanovené trvání je ovšem až směšně krátké: koherence trvá 55 nanosekund. Tak dlouho tedy může probíhat výpočet, poté systém nevratně zkolabuje v důsledku šumu – je to strašně málo i na poměry kvantového počítání.

    Krátce

    Galaxie je plná vesmírných odpadlíků. Už pár let víme díky simulacím, ale i prvním objevům, že v Galaxii existuje spousta planet bez hvězd – ale nejsou to jen bludné planety.

    Hybridní hostitelé mají i hybridní parazity. Jak jsou hybridní zóny vůbec udržovány a jak je možné, že se oba druhy postupně kompletně nepromíchají?

    Pražský kosmický inkubátor podpoří vývoj suborbitální rakety. S podporou ESA BIC Prague agentury CzechInvest ji chce start-up Suborbitality poprvé vypustit do vesmíru již letos.

    Neandrtálci a priony. Mohla choroba podobná kuru stát za vymizením neandrtálců? (úryvek z knihy Bill Schut: Přírodopis kanibalismu)

    Jak vypadala LUCA: alkalofil z horkých temnot. Stopování genů k jejich společnému počátku vede k závěru, že poslední společný předek všeho dnes živého pobýval někde v hlubinách u podmořských vývěrů a živil se vodíkem.

    Ostravská univerzita otevírá Centrum diagnostiky lidského pohybu veřejnosti. Příčiny svalově-kosterních zranění či prevence chronických civilizačních onemocnění jsou témata, která vám může přiblížit prestižní vědecké pracoviště v Ostravě.

    Pavel Houser

           

    Hodnocení: -

    zatím nehodnoceno
            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.