abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 16:44 | IT novinky

    Počítačová hra Tetris slaví 40 let. Alexej Pažitnov dokončil první hratelnou verzi 6. června 1984. Mezitím vznikla celá řada variant. Například Peklo nebo Nebe. Loni měl premiéru film Tetris.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    dnes 10:44 | Nová verze

    MicroPython (Wikipedie), tj. implementace Pythonu 3 optimalizovaná pro jednočipové počítače, byl vydán ve verzi 1.23.0. V přehledu novinek je vypíchnuta podpora dynamických USB zařízení nebo nové moduly openamp, tls a vfs.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 10:22 | Nová verze

    Canonical vydal Ubuntu Core 24. Představení na YouTube. Nová verze Ubuntu Core vychází z Ubuntu 24.04 LTS a podporována bude 12 let. Ubuntu Core je určeno pro IoT (internet věcí) a vestavěné systémy.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    dnes 01:00 | Nová verze Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 19:55 | IT novinky

    Intel na veletrhu Computex 2024 představil (YouTube) mimo jiné procesory Lunar Lake a Xeon 6.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 13:44 | IT novinky

    Na blogu Raspberry Pi byl představen Raspberry Pi AI Kit určený vlastníkům Raspberry Pi 5, kteří na něm chtějí experimentovat se světem neuronových sítí, umělé inteligence a strojového učení. Jedná se o spolupráci se společností Hailo. Cena AI Kitu je 70 dolarů.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 13:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 14.1 svobodného unixového operačního systému FreeBSD. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 12:55 | Zajímavý software

    Společnost Kaspersky vydala svůj bezplatný Virus Removal Tool (KVRT) také pro Linux.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 11
    včera 12:33 | Nová verze

    Grafický editor dokumentů LyX, založený na TeXu, byl vydán ve verzi 2.4.0 shrnující změny za šest let vývoje. Novinky zahrnují podporu Unicode jako výchozí, export do ePub či DocBook 5 a velké množství vylepšení uživatelského rozhraní a prvků editoru samotného (např. rovnic, tabulek, citací).

    Fluttershy, yay! | Komentářů: 1
    včera 12:00 | Nová verze

    Byla vydána (𝕏) nová verze 7.0 LTS open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Rozcestník

    Týden na ScienceMag.cz: Magnetická tornáda

    6. 3. 2020 | Redakce | Různé | 1451×

    Podařilo se poprvé objevit bílkovinu mimozemského původu? Vrstvy elektronů – nová forma hmoty? Jak souvisejí kvantové počítače a urychlovače částic? Průlom ve výrobě kvalitního grafenu? Diamanty utlučené z ropy. Silná interakce může asi i odpuzovat. Na uzly pomocí matematiky.

    Magnetická tornáda poprvé zaznamenána a vizualizována ve 3D

    Magnony, skyrmiony, spintronika – paměti a možná i procesory nové generace budou nejspíš založeny na ovládání magnetických vlastností namísto elektrického náboje. Přitom ale teprve nyní přišli vědci s technikou, která umožňuje přímo pozorovat komplexní chování magnetických materiálů typu různých extrémně rychlých „vln“ a „tornád“, a to včetně těch, které fungují v opravdu nanoměřítku.

    Lstivá výroba diamantu z uhlovodíků v ropě

    Na začátku je nenápadný bílý prášek, ten se stlačí pomocí diamantového hrotu a kovadlinky, aplikujeme laser – a kouzlo je hotovo, diamant se nachází i v komoře uvnitř. Nové syntetické diamanty se vyrábějí z tzv. diamantoidů, vše se obejde bez drahé katalýzy…

    Silná interakce mezi neutrony je na velmi malých vzdálenostech odpudivá

    Alespoň to tvrdí nový výzkum z MITu a z výsledků se odvozuje i nový popis fungování neutronových hvězd. Dost nečekané závěry jsou založeny na analýze dat z urychlovačů, kdy na velmi krátkých vzdálenostech (vysokých hybnostech) se prý vyskytovalo méně párů neutron-neutron...

    Rozměrné plochy kvalitního grafenu lze levně pěstovat ze semen

    Monokrystal grafenu můžeme rozřezat, kousky pečlivě rozmístit a nechat srůst dalším uhlíkem, čímž vznikne větší fólie. Víc kusů se dokáže za určitých podmínek propojovat bez toho, aby na místech doteku vznikaly „švy“, otvory a jiné deformace. Výsledný grafen má pak pravidelnou strukturu a vodivost dostatečnou pro aplikace v elektronice.

    Matematika, spin a triky s polévkovým talířem

    …podíváme se na zajímavý trik, který si můžete vyzkoušet s polévkovým talířem nebo jiným podobným předmětem. Nejprve si položte talíř na rozevřenou dlaň, jako když číšník servíruje večeři. A teď si zkuste následující manévr: kruhovým pohybem paže protočíte ruku s talířem o celou jednu otáčku, přičemž talíř budete neustále udržovat ve vodorovné poloze. (úryvek z knihy Ian Stewart: Kufřík matematických záhad profesora Stewarta)

    Obecný matematický model předvídá stabilitu uzlů

    Různé uzly jsou různě silné. Námořníci, horolezci a další lidé z praxe mají o vlastnostech uzlů spoustu empirických znalostí, jejich zkušenost by měl nyní doplnit i (prý) první obecnější teoretický model. Na MITu vytvořili matematici a inženýři jednotný popis, který pro stabilitu uzlu používá takové základní veličiny, jako je počet křížení a směrů, v nichž jsou části lana vůči sobě.

    Prý se našel mimozemský protein, tomu se až věřit nechce

    V meteoritu, který na Zemi dopadl před 30 lety, byl údajně objeveny protein mimozemského původu. Celá práce byla dosud publikována pouze na webu ArXiv (tj. bez odborné recenze/oponentury), pokud by se příslušné tvrzení ovšem potvrdilo, mělo by to dost zásadní důsledky. Navíc protein prý připomíná i přímo funkční enzymy.

    Nový stav hmoty: Elektrony mezi 2D materiály vytvářejí samostatnou vrstvu

    Když se dvě vrstvy různých 2D materiálů položily na sebe, nejdřív to vypadalo, že došlo k chybě, protože analytické techniky ukazovaly na přítomnost tří vrstev. Ukázalo se však, že mezi oběma 2D materiály se vytvořila nová, téměř samostatná mezivrstva z elektronů, které zde vytvořily pravidelný vzor představující krystalovou mřížku.

    Kvantové počítače z urychlovačů částic

    Technologie používaná v urychlovačích částic, tzv. supravodivé radiofrekvenční dutiny, by mohla sloužit jako ochranná „kapsa“, v níž by probíhaly výpočty pomocí qubitů. Životnost qubitů dosud představuje velký problém kvantového počítání, protože zapletený stav dokážeme udržet pouze krátkou dobu…

    Krátce

    Astronomům půl století unikalo, že galaxie NGC 4490 má dvojité jádro. Nejpravděpodobnějším scénářem je, že NGC 4490 vznikla fúzi dvou galaxií.

    Nový výzkum: paleolitičtí vlci z Předmostí opravdu byli spíš psi. Protopsi pravděpodobně žrali kosti a jiné méně žádoucí kusy potravy, ke kterým se dostali na lidských sídlištích…

    Vědci objevili dosud neznámou část RNA tvořenou signalizačními molekulami. Alarmony, čepičky na RNA a jak buňka šetří RNA v hubených časech.

    GE Hitachi a ČEZ zkoumají možnosti malých modulárních reaktorů v ČR. Malý modulární reaktor BWRX-300 je vodou chlazený varný reaktor o výkonu 300 MWe s pasivními bezpečnostními systémy.

    Nový software vytváří 3D model stromu, vylepší péči o městskou zeleň. Software sám vypočítá odolnost stromu vůči větru, zlomu a vývratu.

    DNA inspirovala nanoskládačky z magnetů. Nadějným přístupem k nanotechnologiím bylo už řadu let vytváření přesně definovaných struktur pomocí DNA.

    Katastrofy a hrdla lahve: Lidé expanzi vulkánu Toba přežili lépe. Jako bottleneck (hrdlo lahve) označujeme situaci, kdy nějaký druh projde drastickým poklesem početnosti populace. Potkalo to i Homo sapiens.

    Pavel Houser

           

    Hodnocení: -

    zatím nehodnoceno
            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.