abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 19:55 | IT novinky

    Intel na veletrhu Computex 2024 představil (YouTube) mimo jiné procesory Lunar Lake a Xeon 6.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 13:44 | IT novinky

    Na blogu Raspberry Pi byl představen Raspberry Pi AI Kit určený vlastníkům Raspberry Pi 5, kteří na něm chtějí experimentovat se světem neuronových sítí, umělé inteligence a strojového učení. Jedná se o spolupráci se společností Hailo. Cena AI Kitu je 70 dolarů.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 13:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 14.1 svobodného unixového operačního systému FreeBSD. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 12:55 | Zajímavý software

    Společnost Kaspersky vydala svůj bezplatný Virus Removal Tool (KVRT) také pro Linux.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    včera 12:33 | Nová verze

    Grafický editor dokumentů LyX, založený na TeXu, byl vydán ve verzi 2.4.0 shrnující změny za šest let vývoje. Novinky zahrnují podporu Unicode jako výchozí, export do ePub či DocBook 5 a velké množství vylepšení uživatelského rozhraní a prvků editoru samotného (např. rovnic, tabulek, citací).

    Fluttershy, yay! | Komentářů: 0
    včera 12:00 | Nová verze

    Byla vydána (𝕏) nová verze 7.0 LTS open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 11:11 | Nová verze

    Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 22 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    3.6. 17:00 | IT novinky

    Společnost AMD na veletrhu Computex 2024 představila (YouTube) mimo jiné nové série procesorů pro desktopy AMD Ryzen 9000 a notebooky AMD Ryzen AI 300.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    3.6. 16:22 | Nová verze

    OpenCV (Open Source Computer Vision, Wikipedie), tj. open source multiplatformní knihovna pro zpracování obrazu a počítačové vidění, byla vydána ve verzi 4.10.0 . Přehled novinek v ChangeLogu. Vypíchnout lze Wayland backend pro Linux.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    3.6. 14:00 | Zajímavý software

    Národní superpočítačové centrum IT4Innovations s partnery projektu EVEREST vydalo sadu open source vývojových nástrojů EVEREST SDK pro jednodušší nasazení aplikací na heterogenních vysoce výkonných cloudových infrastrukturách, zejména pro prostředí nabízející akceleraci pomocí FPGA.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Rozcestník

    Týden na ScienceMag.cz: Ověřujeme fungování kvantových algoritmů

    14. 8. 2020 | Redakce | Různé | 1258×

    Kvantové počítače, entropie a šipka času. Velikost kosmologické konstanty a geometrie vesmíru. Fúze neutronových hvězd, planety u černých děr a ledové řeky na Marsu. V CERNu pozorovali vznik bosonů W. Grafen modifikovaný dusíkem. Chemická vazba méně než jednoduchá. Mohlo být v zemské atmosféře více než 25 % kyslíku a jak to souvisí s obřími vážkami? Co se při depresi děje s hipokampem a amygdalou?

    Čas kvantového počítače lze přetočit zpátky

    Stroj času nebo ošálení druhého zákona termodynamiky? Teplem k rekonstrukci roztáté sněhové vločky. A prý by se to celé dokonce dalo využívat v praxi pro ověření funkčnosti kvantových algoritmů… Již před rokem dokázali vědci ze stejného týmu, jak lze stav kvantového systému vrátit do minulosti. Mělo to ovšem celé jednu vadu: bylo potřeba se „podívat“ na konečný stav kvantového systému (respektive: stav qubitů kvantového počítače) a podle toho najít konkrétní způsob převodu zpět. Nyní by stroj času měl fungovat i bez toho.

    Kosmologická konstanta má být konstantní a vesmír je plochý

    Nové výsledky mají naznačovat, že kosmologická konstanta je opravdu konstanta (příspěvek temné energie k rozpínání vesmíru nemění svou hodnotu) a geometrie vesmíru jako celku je plochá (nikoliv sférická ani hyperbolická). V tom je v rozpor s nedávnými závěry z založenými na datech ze satelitu Planck…

    Řeky na Marsu prý tekly pod ledem

    Hypotéza teplého a vlhkého Marsu jako planety celkem pohostinné pro život pozemského typu dostává trhliny. Podle nové studie nevznikla údolí na rudé planetě činností řek, ale spíše ledovců, eventuálně vody, která se objevovala pod ledovou krustou.

    Neutronové hvězdy fúzují různě

    Pokud dvě neutronové hvězdy splynou do černé díry, obvykle to zaznamenáme pouze v podobě gravitačních vln. „Pouze“ proto, že elektromagnetické záření (světlo) pohltí vznikající černí díra. Další výzkum ale naznačuje, že za určitých podmínek mohou mít gravitační vlny i svůj výrazný optický protějšek.

    Na LHC se podařilo pozorovat vzácný jev ve srážkách vysokoenergetických fotonů

    Experiment ATLAS v CERNu oznámil první pozorování vzácného procesu, kdy srážka dvou fotonů vede ke vzniku páru intermediálních bosonů W, elementárních částic, které zprostředkovávají jednu ze čtyř fundamentálních sil, tzv. slabou sílu. Měření potvrdilo jednu z hlavních predikcí teorie sjednocující elektromagnetickou a slabou sílu: že nosiče těchto sil spolu přímo interagují. Výsledek otevírá nové možnosti přímého zkoumání těchto elektroslabých procesů a ukazuje nový způsob využití LHC jako srážeče fotonů.

    Porézní grafen s dusíkem

    Vlastnosti tohoto materiálu ovlivňuje jak chemická změna, tak i přítomnost pórů. Takto modifikovaný grafen se chová jako polovodič a měl by mít vhodné vlastnosti z hlediska možného nasazení v kvantových počítačích. Vysoká koncentrace dusíku je v jiných materiálech tohoto typu navíc odpovědná za zajímavé magnetické vlastnosti.

    Planety kolem černých děr prý opravdu vznikat mohou. Ba i hnědí trpaslíci

    Blanets. Po měsících kroužících kolem jiných měsíců (moonmoons) a velkých měsících velkých planet, z nichž se staly planety (ploonets) jako speciální kategorii astronomických objektů prý má smysl definovat i black hole planets – blanety.

    Krátce

    Přesnost až na krev. Jak vědci váží exoplanety, které nevidí. Měřili hmotnosti v systému TRAPPIST-1, který obsahuje hned sedm planet.

    Vazba méně než jednoduchá: Trojúhelník atomů se dvěma elektrony. Kdo se chemii učil před pár desítkami let a vývoj oboru dále nesledoval, často se dnes nestačí divit.

    Kyslík, požáry a obří vážky Žádná Gaia, která by udržovala Zemi k konstantních podmínkách. Neexistuje důvod si myslet, že 25 % bylo pro obsah kyslíku v atmosféře karbonu či permu opravdové maximum.

    Jak se mouchám a včelám létá se závažím. Tvrzení, že obří permská vážka se skoro metrovým rozpětím křídel by dnes létat nedokázala, úplně dokázáno není.

    Bioetika a princip slasti. Ve většině případů neexistuje faktický rozdíl mezi aktivní eutanazií, pasivní eutanazii a asistovaným suicidiem. (úryvek z knihy Petr Bakalář: Morana. Příručka pro trpící)

    Parazitem může být i jednobuněčná zelená řasa. Pokud chceme najít Achillovu patu parazitů, musíme se někdy ponořit hluboko do jejich evoluční historie.

    Vědci zachytili syntézu bílkovin v nebývalých detailech. Ribozomy spojí více než deset aminokyselin za sekundu, proto představovala vizualizace tohoto procesu na téměř atomárním rozlišení velkou výzvu.

    Řasovou biomasu lze levně získat elektrolýzou. Využití řas se v mnohých odvětvích stane neporovnatelně efektivnějším. Tato biomasa je využívána v potravinářství, kosmetice a krmivářství…

    Hipokampus se při depresi zmenšuje, amygdala může ale růst. Zmenšení hipokampu může nejspíš urychlit vznik a vývoj Alzheimerovy choroby i jiných demencí.

    Astrofoto: Kometa NEOWISE. V roce 2020, po jasných kometách Hale-Bopp a Hyakutake z konce minulého století, nám příroda poslala další kometu, kterou jsme mohli pohodlně pozorovat i zvečera…

    Na slimáky lze nasadit hlístice. Největší škody působí plzák španělský, který likviduje prakticky všechno včetně okrasných rostlin. Hlístice dokážou parazitovat v tělech slimáků.

    Pavel Houser

           

    Hodnocení: -

    zatím nehodnoceno
            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.