abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 10:44 | Zajímavý článek

    Alyssa Rosenzweig se v příspěvku na svém blogu Vulkan 1.3 na M1 za 1 měsíc rozepsala o novém Vulkan 1.3 ovladači Honeykrisp pro Apple M1 splňujícím specifikaci Khronosu. Vychází z ovladače NVK pro GPU od Nvidie. V plánu je dále rozchodit DXVK a vkd3d-proton a tím pádem Direct3D, aby na Apple M1 s Asahi Linuxem běžely hry pro Microsoft Windows.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    dnes 01:00 | Nová verze

    Byla vydána (𝕏) květnová aktualizace aneb nová verze 1.90 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.90 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 00:44 | Nová verze

    Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 2024.2 linuxové distribuce navržené pro digitální forenzní analýzu a penetrační testování Kali Linux (Wikipedie). Přehled novinek se seznamem nových nástrojů v oficiálním oznámení.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 16:44 | IT novinky

    Počítačová hra Tetris slaví 40 let. Alexej Pažitnov dokončil první hratelnou verzi 6. června 1984. Mezitím vznikla celá řada variant. Například Peklo nebo Nebe. Loni měl premiéru film Tetris.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 10
    včera 10:44 | Nová verze

    MicroPython (Wikipedie), tj. implementace Pythonu 3 optimalizovaná pro jednočipové počítače, byl vydán ve verzi 1.23.0. V přehledu novinek je vypíchnuta podpora dynamických USB zařízení nebo nové moduly openamp, tls a vfs.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 10:22 | Nová verze

    Canonical vydal Ubuntu Core 24. Představení na YouTube. Nová verze Ubuntu Core vychází z Ubuntu 24.04 LTS a podporována bude 12 let. Ubuntu Core je určeno pro IoT (internet věcí) a vestavěné systémy.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 01:00 | Nová verze Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    4.6. 19:55 | IT novinky

    Intel na veletrhu Computex 2024 představil (YouTube) mimo jiné procesory Lunar Lake a Xeon 6.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    4.6. 13:44 | IT novinky

    Na blogu Raspberry Pi byl představen Raspberry Pi AI Kit určený vlastníkům Raspberry Pi 5, kteří na něm chtějí experimentovat se světem neuronových sítí, umělé inteligence a strojového učení. Jedná se o spolupráci se společností Hailo. Cena AI Kitu je 70 dolarů.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    4.6. 13:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 14.1 svobodného unixového operačního systému FreeBSD. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Rozcestník

    Týden na ScienceMag.cz: Poprvé ochladili antihmotu laserem

    9. 4. 2021 | Redakce | Různé | 1842×

    Nová verze minimálního organismu: 492 genů. Hexagonální syntetický diamant. Genetický doping sportovců. Magnetismus temné hmoty. Černé díry střední velikosti.

    JCVI-syn3A: Syntetická buňka se 492 geny normálně roste a dělí se

    Craig Venter, který na sebe upozornil hlavně během projektu sekvenování lidského genomu na přelomu tisíciletí, se v dalších letech mj. zaměřil na konstrukci minimálního organismu – jinak řečeno, osekat z genomu nejjednodušších bakterií (míněno: bakterií s nejmenším genomem) co nejvíce genů a dostat tím minimální sadu nezbytnou pro život. Aktuálně jsme se dostali k verzi 3A.

    Magnetismus temné hmoty umožní obejít se bez temné energie

    Temnou energii, neboli kosmologickou konstantu, respektive neznámou sílu odpudivé povahy, nedokážeme detekovat přímo. Vlastně jde jen o matematickou veličinu, která má vysvětlit pozorované zrychlující se rozpínání vesmíru. Vědci zkusili přiřadit pomalým a těžkým částicím temné hmoty navíc speciální magnetismus a shodou okolností zjistili, že tím bude přesně odpovídat temné energii.

    Syntetický diamant triumfuje v tvrdosti

    Diamant normálně krystalizuje v krychlové soustavě, laboratorně lze ovšem připravit i v soustavě šesterečné. Malé kousky těchto diamantů (chceme-li dál používat tento termín, jistě si můžeme vymyslet i další modifikaci uhlíku s vlastním názvem) byly nalezeny i v meteoritech. Až dosud ale byly šesterečné diamanty příliš malé nebo nestabilní na to, aby je bylo možné komplexněji prozkoumat.

    Krátce

    Co všechno může být středně hmotná černá díra. Primordiální objekty z doby krátce po velké třesku, jádra kulových hvězdokup i trpasličích galaxií.

    Nejstarší evropské „peníze“ pocházejí už ze starší doby bronzové. Zajímavé přitom je, že i ve vyspělé únětické kultuře se nástrojů z bronzu vyrábělo překvapivě málo.

    Atmosféra Titanu nás může poučit i o dávné Zemi. Molekuly oparu na Titanu často označujeme jako tholiny… Vědci nyní v nádobě z nerezové oceli pouštěli do směsi metanu a dusíku elektrické výboje a poté analyzovali vzniklou směs.

    Dávná Země byla celá pod vodou. Množství vody na povrchu bylo větší než dnes ne v důsledku toho, že by Země mezitím o tolik vody přišla, ale kvůli vyšší teplotě zemského pláště.

    Poprvé dokázali zchladit antihmotu pomocí laseru. Ne snad, že by zde stály v cestě nějaké principiální překážky, ale nebylo jednoduché celý systém sestrojit tak, aby při něm antihmota nepřišla do kontaktu s běžnou hmotou a neanihilovala.

    Kolonie rypošů má vlastní jazyk. Nebo možná lépe mluvit o dialektech? Každopádně rypoši takto poznají našince od cizinců.

    Jurij Gagarin nás pozval do vesmíru. Ve středu 12. dubna 1961 ráno se nad kazašským kosmodromem Bajkonur ozval signál, oznamující všem v doslechu, že začíná nové éra lidstva. Éra pilotovaných letů do vesmíru.

    První známá mezihvězdná kometa Borisov se vyhýbala hvězdám. Prostředí, odkud pochází 2I/Borisov, se příliš nelišilo od místního oblaku, ze kterého se zrodila Sluneční soustava.

    Solární nanopece umí odstranit toxické plyny, generovat páru i vyrábět nanomateriály. Na vnitřní stěny nanopecí lze poměrně snadno umístit katalyzátory.

    Archeologové představují platformu pro spolupráci s amatérskými hledači. Komunikace profesionálních archeologů a amatérských hledačů nabývala už od dob prvních sběratelů kuriozit v 19. století různých podob, v duchu obohacující spolupráce i vzájemného soupeření…

    CESNET navýšil výpočetní výkon o čtvrtinu. MetaCentrum v roce 2020 využívalo 2225 uživatelů. Ti v loňském roce propočítali celkem 16 630 CPU let ve více než 13 miliónech výpočetních úloh.

    Budou sportovci dopovat pomocí CRISPR/CAS9? Může jít jak o trvalé zásahy do genomu, tak i o změnu exprese příslušných genů, která samotnou genetickou analýzou odhalit nelze.

    O kolik let nás připravil COVID-19? Minus 1,7 let v USA je nepřekvapivě největší pokles od druhé světové války, jinde jsou ale čísla ještě vyšší.

    Signaturou života na exoplanetách by mohl být i isopren. Isopren na Zemi vzniká prakticky výhradně činností živých organismů nebo při průmyslových výrobách. Právě tato molekula by proto mohla být velmi nadějným signálem při průzkumu exoplanet.

    Po hedvábné stezce putovalo nejen zboží, ale i rostlinné viry. Virus mozaiky vodnice TuMV je hlavním původcem chorob brukvovitých plodin.

    Nový protinádorový cíl: mitochondriální metabolismus železa. Mitochondriálně cílený deferoxamin má vliv na biosyntézu železo-sirných klastrů a hemu, což vede ke snížení mitochondriální respirace.

    Mikroroboti jsou řízení laserem a termoforézou. Brownovský svět odděluje makrosvět, známý každodenního života, od mikrosvěta, který se řídí kvantovou mechanikou.

    Pavel Houser

           

    Hodnocení: -

    zatím nehodnoceno
            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.