abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 12:55 | Nová verze

    Farid Abdelnour se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 24.05.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení brzy také na Flathubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 11:22 | Zajímavý článek

    David Revoy, autor mj. komiksu Pepper&Carrot, se rozepsal o své aktuální grafické pracovní stanici: Debian 12 Bookworm, okenní systém X11, KDE Plasma 5.27, …

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 22:44 | Nová verze

    Wayland (Wikipedie) byl vydán ve verzi 1.23.0. Z novinek lze vypíchnout podporu OpenBSD.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 21:22 | Zajímavý článek

    Craig Loewen na blogu Microsoftu představil novinky ve Windows Subsystému pro Linux (WSL). Vypíchnout lze GUI aplikaci pro nastavování WSL nebo správu WSL z Dev Home.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 12:44 | Pozvánky

    V sobotu 1. června lze navštívit Maker Faire Ostrava, festival plný workshopů, interaktivních činností a především nadšených a zvídavých lidí.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 12:22 | Nová verze

    Webový server Caddy (Wikipedie) s celou řadou zajímavých vlastností byl vydán ve verzi 2.8 (𝕏). Přehled novinek na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 11
    29.5. 22:11 | Nová verze

    Byla vydána verze 3.0 (@, 𝕏) svobodného softwaru HAProxy (The Reliable, High Performance TCP/HTTP Load Balancer; Wikipedie) řešícího vysokou dostupnost, vyvažování zátěže a reverzní proxy. Detailní přehled novinek v příspěvku na blogu společnosti HAProxy Technologies.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    29.5. 21:11 | IT novinky

    Společnost Framework Computer představila novou vylepšenou verzi svého modulárního notebooku Framework Laptop 13 s Intel Core Ultra Series 1, displej s lepším rozlišením a novou webovou kameru. Přímo do Česka jej zatím koupit nelze.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    29.5. 15:44 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 2.16 svobodného video editoru Flowblade (GitHub, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Videoukázky funkcí Flowblade na Vimeu. Instalovat lze také z Flathubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    28.5. 21:22 | Zajímavý software

    TerminalTextEffects (TTE) je engine pro vizuální efekty v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 47
    Podle hypotézy Mrtvý Internet mj. tvoří většinu online interakcí boti.
     (90%)
     (3%)
     (4%)
     (4%)
    Celkem 1026 hlasů
     Komentářů: 16, poslední 14.5. 11:05
    Rozcestník

    Týden na ScienceMag.cz: První feromagnetický kvazikrystal

    3. 12. 2021 | Redakce | Různé | 2101×

    Magneten, další 2D materiál, nabízí extrémně nízké tření. Neutrony tvoří na povrchu atomového jádra slupku. Atomová jádra tvaru ragbyového míče namísto koule. Jak snadno najít Tatooine. Jak vytvořit na Marsu umělé magnetické pole. Věda a koronavirus.

    Objevili první feromagnetický kvazikrystal

    Vědci zjistili, že že v kvazikrystalech s ikosaedrickou (ikosaedr = dvacetistěn) symetrií existuje magnetický řád s dlouhým dosahem, který se pod určitou teplotou mění ve feromagnetismus. Všechny dosavadní pokusy o syntézu magnetických kvazikrystalů skončily spinovým zamrznutím, které se vyznačuje neuspořádaným magnetickým stavem. Objev feromagnetického uspořádání s dlouhým dosahem v této studii má mít významné důsledky a otevírá cestu k novým magnetickým materiálům na míru.

    Jak snadno najít Tatooine

    Tatooine, planeta z Hvězdných válek, obíhá okolo dvou sluncí. Tzv. cirkumbinární planety již dnes nejsou žádnou fikcí. Díky lovců exoplanet, především dalekohledům Kepler a TESS, již nyní máme potvrzeno 14 takových těles. Nová metoda by měla umožnit odhalovat planety se dvěma slunci ale podstatně rychleji a efektivněji.

    Terraformace Marsu může znamenat i umělé magnetické pole

    Při projektech planetárního inženýrství se nejčastěji předpokládá, že bychom na Marsu upravovali teplotu, složení/hustotu atmosféry a vlhkost. Můžeme ale po pozemském vzoru zkusit rudou planetu vybavit i magnetickým polem. A jakou roli by zde mohl sehrát Phbos?

    Centrum HiLASE slaví třetí světový rekord na laserovém systému BIVOJ

    V tomto roce se jedná již o druhý světový rekord. Při konverzi do druhé harmonické frekvence se na něm podařilo vygenerovat pulzy o vlnové délce 515 nm s energií vyšší než 68 J při opakovací frekvenci 10 Hz, což v tuto chvíli znamená světově nejvyšší střední výkon v oblasti vysokoenergetických laserů (> 1 J)

    Krátce

    Děti času a Děti zmaru. Jak by vypadala civilizace pavouků? Co civilizace hlavonožců? Proč si lidé nezotročili mravence? A chtěli bychom prožít život jen jako epizody mezi dlouhými hibernacemi?

    Po zmrazení metastazujícího nádoru se pacient z rakoviny zcela vyléčil. Dostavil se abskopální efekt, při kterém po lokální terapii ustupují nádorové léze i v dalších orgánech.

    Neutrony tvoří na povrchu atomového jádra slupku. Alespoň taková struktura zřejmě vzniká tam, kde jádra obsahují více neutronů než protonů.

    Proč jsou některé planetky poseté kameny? Vědci se domnívali, že planetka Bennu má povrch připomínající písečnou pláž, kde dominuje jemný písek a drobné oblázky…

    Magneten nabízí extrémně nízké tření. Magneten (magnetene) je dalším přírůstkem do rodiny 2D materiálů. Je tvořen z magnetitu, tedy molekul oxidu železnato-železitého Fe3O4. Ten normálně netvoří na sobě položené vrstvy jako grafit, takže připravit 2D formu není tak jednoduché.

    Tvar ragbyového míče mohou mít i atomová jádra bismutu. Přechod atomového jádra z běžného kulovitého tvaru na šišatý ragbyový míč se poprvé podařilo zjistit u jiného prvku než u rtuti. Uvádějí to vědci provádějící v CERNu experimenty na zařízení ISOLDE.

    Lepidlo zastavující krvácení se inspirovalo svijonožci. Existuje celá řada „lepidel“, náplastí i sprejů, které mají zacelit prudce krvácející rány, ať už při chirurgických zákrocích nebo v terénních podmínkách. Teď je k dispozici další a ještě efektivnější.

    Magellanův proud je k Mléčné dráze mnohem blíže. Malé a Velké Magellanovo mračno obíhají kolem naší galaxie a pomocí slapových sil z nich mnohem hmotnější Mléčná dráha vyrvala obrovský mrak plynu označovaný jako Magellanův proud.

    Chytrá okna s oxidem vanadičitým. Oxid vanadičitý se specifickou strukturou při určité teplotě změní své vlastnosti a začne odrážet infračervené záření.

    Laserová terapie proti covidovému zápalu plic. Řada pacientů po prodělání onemocnění COVID-19 trpí zvýšenou únavností, reziduální dušností…

    Covidový očkovací paradox. Nižší důvěru k očkování mají spíše osoby s vyšším vzděláním a vyšším příjmem. Zcela opačné pravidlo ale platí u ochoty k očkování proti onemocnění covid-19.

    Zmizení magnetismu z míst, kam dopadl meteorit. Ukázalo se, že horniny přivezené ze Spojených států mají svůj magnetismus více nežli o řád nižší, než je běžné u hornin běžně nacházených na zemském povrchu.

    Nový elektronový mikroskop pomůže expertům zvýšit bezpečnost jaderných elektráren. Nový elektronový mikroskop bude sloužit jako podpora pro aplikace, které jsou požadovány v rámci celé skupiny ÚJV Řež.

    Znovu vyrobí parfémy používané za časů Kleopatry. Jak lidé ve starověku získávali, kombinovali a uchovávali rostlinné esence? A jaké vůně z nich vyráběli?

    Nová česká značka kosmetiky SAIN založená na alaptidu. Směs topicky hojivých peptidových složek s alaptidem nachází využití zejména při hojení ran.

    Původce černého kašle si dokáže opravit gen pro metabolismus manganu. Bordetella pertusis si „pamatuje“, že kdysi bývala bakterií žijící ve volné přírodě, kde se mohla setkat s vysokými koncentracemi manganu.

    Které chobotnice jsou nejchytřejší? Mnohé projevy inteligence chobotnic nás fascinují, nicméně chobotnic samozřejmě existuje celá řada druhů. Jak je porovnávat mezi sebou?

    Pavel Houser

           

    Hodnocení: -

    zatím nehodnoceno
            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Diskuse k tomuto článku

    Vložit první komentář
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.