abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    31.5. 23:55 | Nová verze

    Byla vydána nová stabilní verze 24.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Uakari. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    31.5. 17:33 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 1.48.0 sady nástrojů pro správu síťových připojení NetworkManager. Novinkám se v příspěvku na blogu NetworkManageru věnuje Fernando F. Mancera. Mimo jiné se v nastavení místo mac-address-blacklist nově používá mac-address-denylist.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 11
    31.5. 17:11 | Komunita

    Před 25 lety, 31. května 1999, započal vývoj grafického editoru Krita (Wikipedie). Tenkrát ještě pod názvem KImageShop a později pod názvem Krayon.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    31.5. 12:55 | Nová verze

    Farid Abdelnour se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 24.05.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení brzy také na Flathubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    31.5. 11:22 | Zajímavý článek

    David Revoy, autor mj. komiksu Pepper&Carrot, se rozepsal o své aktuální grafické pracovní stanici: Debian 12 Bookworm, okenní systém X11, KDE Plasma 5.27, …

    Ladislav Hagara | Komentářů: 9
    30.5. 22:44 | Nová verze

    Wayland (Wikipedie) byl vydán ve verzi 1.23.0. Z novinek lze vypíchnout podporu OpenBSD.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    30.5. 21:22 | Zajímavý článek

    Craig Loewen na blogu Microsoftu představil novinky ve Windows Subsystému pro Linux (WSL). Vypíchnout lze GUI aplikaci pro nastavování WSL nebo správu WSL z Dev Home.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    30.5. 12:44 | Pozvánky

    V sobotu 1. června lze navštívit Maker Faire Ostrava, festival plný workshopů, interaktivních činností a především nadšených a zvídavých lidí.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    30.5. 12:22 | Nová verze

    Webový server Caddy (Wikipedie) s celou řadou zajímavých vlastností byl vydán ve verzi 2.8 (𝕏). Přehled novinek na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 16
    29.5. 22:11 | Nová verze

    Byla vydána verze 3.0 (@, 𝕏) svobodného softwaru HAProxy (The Reliable, High Performance TCP/HTTP Load Balancer; Wikipedie) řešícího vysokou dostupnost, vyvažování zátěže a reverzní proxy. Detailní přehled novinek v příspěvku na blogu společnosti HAProxy Technologies.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    Rozcestník

    Týden na ScienceMag.cz: Statistika a korektura textu

    20. 2. 2017 | Redakce | Různé | 1948×

    Rekord v lokalizaci světla do co nejmenšího objemu, jaderná fúze, deep learning v Matlabu. Nová aplikace virtuální reality: Simulujeme zážitky blízké smrti. Matematické kouzlo: Kolik neopravených chyb zbývá v textu, který čtou nezávisle na sobě dva korektoři, jejichž zásahy se pochopitelně do určité míry překrývají? Obyvatelné oblasti hvězd a UV záření. Pentazol: chemická detektivka molekuly HN5.

    Rekordně nacpané světlo

    Světlo bylo poprvé lokalizováno do objemu menšího, než je velikost jediného atomu, na pouhých 40 kubických nanometrů. Nová dutina by mohla být použita ke studiu chování molekul a atomů kovu ve velmi malých rozměrech. Protože objem této „pikodutiny“ je tak malý, světlo kolem ní nemůže cirkulovat. To zesiluje všechny interakce mezi zachyceným světlem a objektem uvnitř.

    Deep learning v Matlabu

    Podrobný výkladový článek, obsahuje např. popis rozpoznávání obrazu pomocí konvoluční neuronové sítě (CNN), učení metodou transfer learning… V prostředí MATLAB se s CNN pracuje velmi pohodlně. Jsou zde připraveny funkce pro vytvoření jednotlivých vrstev sítě, u kterých může uživatel nastavovat parametry.

    Patent týkající se jaderné fúze

    Podstatou vynálezu vědců z tuzemského laserového centra ELI Beamlines je specifická vrstva pevného terče, zařízení a metoda na iniciaci jaderné fúze. Vyznačuje se tím, že dvouvrstvý pevný terč obsahuje v jedné vrstvě substrát z pevného křemíku. Tento terč je ozářen laserovým před-pulsem, který před první vrstvou terče vytvoří plazma. Poté se terč ozařuje hlavním laserovým pulsem…

    Virtuální realita a strach ze smrti

    Proveden byl docela zábavný experiment, ve kterém se lidé ve virtuální realitě jakoby přenesou tak, aby mohli vidět své tělo shora. Trochu to má připomínat všemožné zážitky blízkosti smrti. Uspořádání experimentu je celkem sofistikované, zahrnuje různé padající míčky a senzory, které slouží k tomu, aby se člověk do virtuální reality co nejvíce ponořil. Poté brýle/helma ukážou pohled na tělo shora, následují dotazníky včetně otázek vztahu ke smrti. Cílem je zjistit, jaké změny zážitek z virtuální reality vyvolal. Jak to dopadlo, jak výsledky interpretovat?

    Jazyková korektura a slovní zásoba Shakespeara

    Kolik pravopisných chyb zbývá v textu po redakci? Následuje opravdová lahůdka v podání Johna Barrowa, ukazující využití pravděpodobnosti. Dáme určitý text dvěma korektorům, každý z nich najde určitý počet chyb, obě množiny se nějak překrývají. Z pouhých tří čísel pak dokážeme vypočítat, kolik chyb v textu pravděpodobně ještě zbývá. Stejný matematický princip lze aplikovat i řadou dalších způsobů. Fascinující je třeba použít vzorkování k odhadu, kolik slov znal Shakespeare, na základě počtu různých slov užitých v každé z jeho her. (Pokud se objeví nějaké nové Shakespearovo dílo, lze předpovědět, kolik slov zde bude „nových“. Dále se tímto způsobem dá ověřovat autorství.)

    Možnost života na exoplanetách

    Obyvatelná zóna je oblast okolo hvězdy, kde případná planeta může mít podmínky vhodné k udržení vody v kapalném skupenství. Co se ale stane, pokud začneme uvažovat také ultrafialové záření? Z hlediska možné existence života na exoplanetách jsou pak výsledky náhle o dost pesimističtější…

    Krátce

    Jak uvolnit sirovodík na přání? Sirovodík není jen prudký jed, ale může také chránit proti infarktu i předcházet neurodegenerativním onemocněním.

    Gartner: v roce 2017 bude na trh dodáno na tři miliony osobních a komerčních dronů. Tempo výroby dronů pro osobní i komerční účely rychle roste – globální obrat tohoto trhu vzroste v letošním roce o 34 % na více než 6 mld. dolarů.

    Lidé s vyšší hmotností při chůzi méně ohýbají kolena. Pravděpodobně tím šetří energii i své kosti.

    Moderní laboratoř pomůže zavádět do praxe nové metody šlechtění. Během několika let nastane ve šlechtění revoluce a začne se využívat nová generace GMO.

    V ČR by mohl vzniknout okruh pro testy autonomního řízení. Ministerstvo dopravy chce iniciovat vybudování zkušebního okruhu pro testování vozidel bez řidiče.

    Chytré osvětlení jako klíčová technologie pro Smart City. Vědci z VŠB-TUO vyvíjejí technologii technologii BroadbandLIGHT, tedy širokopásmové dálkové řízení svítidel.

    Pentazol – připravena sloučenina, která se chemikům století vzpírala. Vzorec to má HN5 a je to celá chemická detektivka.

    Pavel Houser

           

    Hodnocení: -

    zatím nehodnoceno
            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.