abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 16:44 | Nová verze

    Byl vydán Mozilla Firefox 127.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání, poznámkách k vydání pro firmy a na stránce věnované vývojářům. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 127 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 15:11 | Nová verze

    Byla vydána (𝕏) nová verze 9.5 z Debianu vycházející linuxové distribuce DietPi pro (nejenom) jednodeskové počítače. Přehled novinek v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 11:44 | IT novinky

    Společnost Raspberry Pi dnes vstoupila na Londýnskou burzu jako Raspberry Pi Holdings plc (investor).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 01:22 | IT novinky

    Do 17. června do 19:00 běží na Steamu přehlídka nadcházejících her Festival Steam Next | červen 2024 doplněná demoverzemi, přenosy a dalšími aktivitami. Demoverze lze hrát zdarma.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 22:33 | IT novinky

    Apple na své vývojářské konferenci WWDC24 (Worldwide Developers Conference, keynote) představil řadu novinek: svou umělou inteligenci pojmenovanou jednoduše Apple Intelligence, iOS 18, visionOS 2, macOS Sequoia, iPadOS 18, watchOS 11, …

    Ladislav Hagara | Komentářů: 8
    včera 21:44 | Nová verze

    Vyšla nová verze XMPP (Jabber) klienta Gajim, která přidává podporu reakcí pomocí emoji (XEP-0444: Message Reactions) a citace zpráv (XEP-0461: Message Replies). Přehled dalších vylepšení je k dispozici na oficiálních stránkách.

    sonicpp | Komentářů: 1
    včera 15:00 | Nová verze

    Po po téměř roce vývoje od vydání verze 5.38 byla vydána nová stabilní verze 5.40 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 75 vývojářů. Změněno bylo přibližně 160 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    včera 12:00 | Zajímavý článek

    Uroš Popović popisuje, jak si nastavit Linux na desce jako Raspberry Pi Zero, aby je šlo používat jako USB „flešku“.

    Fluttershy, yay! | Komentářů: 1
    včera 08:44 | Zajímavý software

    Andreas Kling oznámil, že jelikož už se nevěnuje nezávislému operačnímu systému SerenityOS, ale výhradně jeho webovému prohlížeči Ladybird, přičemž vyvíjí primárně na Linuxu, SerenityOS opustí a Ladybird bude nově samostatný projekt (nový web, repozitář na GitHubu).

    Fluttershy, yay! | Komentářů: 2
    včera 02:22 | Nová verze

    Po dvou měsících vývoje byla vydána nová verze 0.13.0 programovacího jazyka Zig (GitHub, Wikipedie). Přispělo 73 vývojářů. Přehled novinek v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Rozcestník

    Týden na ScienceMag.cz: Temná energie vs. modifikovaná teorie relativity

    18. 3. 2022 | Redakce | Různé | 2462×

    Další exotické hydridy slibují vysokoteplotní supravodivost. Jak poznat červí díru? Vědci z Matfyzu vyvinuli automatický překladač mezi češtinou a ukrajinštinou. Vylepšili syntézu diamantových nanovláken. Neutronové hvězdy se po srážce do černé díry zřejmě nezhroutily hned

    Modifikovaná obecná teorie relativity se obejde bez temné energie

    Tak jako namísto zavedení temné hmoty můžeme matematicky upravit gravitační zákon, podobný zásah do rovnic Einsteinovy obecné teorie relativity by mohl umožnit obejít se bez temné energie; takovou úpravu rovnic lze provést tak, aby vysvětlovala současná data. Nicméně (podobně jako MOND vs. temná hmota) to neznamená, že obě teorie budou ekvivalentní – pro některá nová měření budou dávat odlišné předpovědi, takže je půjde porovnat.

    Jak poznat červí díru? Po čem má pátrat Vesmírný dalekohled Jamese Webba

    Pokud by EHT, Vesmírný dalekohled Jamese Webba ale i GRAVITY na observatoři Paranal součinně pozorovaly objekt, který by vykazoval vlastnosti červí díry, na zpracovaných snímcích to poznáme tak, že v centrální části namísto prázdného stínu odhalíme světlé prstence. Na tzv. fotonové prstence coby důkaz existence červích děr přitom fyzikové z Opavy upozorňovali už dříve…

    Neutronové hvězdy se po srážce do černé díry zřejmě nezhroutily hned

    V roce 2017 a od té doby ještě několikrát se podařilo zachytit gravitační vlny, které provázely fúzi neutronových hvězd za vzniku černé díry. Otázka zní, jak rychle tento proces („vytvoření horizontu“) proběhne. Podle nových výsledků trval asi sekundu; důkazem má být tzv. rentgenový dosvit. Dosvit lze vysvětlit jako výtrysk materiálu, k němuž došlo (odrazem) při sloučení obou hvězd. Tento materiál se dostal ven a ohřál materiál v okolí dvojhvězdy. Ten září dosud; kdyby se černá díra vytvořila hned, emise by již dávno zeslábly…

    Vědci z Matfyzu vyvinuli automatický překladač mezi češtinou a ukrajinštinou

    Výzkumníci z Ústavu formální a aplikované lingvistiky (ÚFAL) vyvinuli v rekordním čase veřejně dostupný automatický překladač mezi češtinou a ukrajinštinou. Předběžné výsledky testů ukazují, že kvalita ukrajinsko-českého překladu je vyšší než například u systému Google Translate, a to zejména díky novým metodám strojového učení, které původně vznikly pro česko-anglický překlad.

    Krátce

    Willendorfská venuše pochází nejspíš z Itálie. Téměř 11 cm vysoká figurka Venuše byla nalezena v rakouském Willendorfu. Jedná se o jeden z příkladů nejstaršího umění v Evropě.

    Jeden člověk může mít v těle více variant koronaviru současně. Různé varianty v různých orgánech. Kapsa spike proteinu viru SARS-CoV-2 je ale společná všem.

    Vodík by se mohl skladovat v nanostruktuře z palladia. To, že palladium nasává vodík jako houba, je již známo, problém je ale v tom plyn z kovu zase uvolnit. U nanočástic by to mělo jít snadněji.

    Pomocí dusíku vylepšili syntézu diamantových nanovláken. Diamantová nanovlákna jsou tvrdá jako diamant a pružná jako plast. Jediný problém, bránící jejich většímu využití, představovala až dosud obtížnost výroby.

    Kalendář ve Stonehenge měl být podobný staroegyptskému. Navrhovaný kalendář funguje jednoduše. Každý z 30 kamenů v kruhu sarsenů představuje jeden den v rámci měsíce, který je také rozdělen na tři týdny, každý o 10 dnech. Začátek každého týdne označují výrazné kameny v kruhu.

    Dog Aging Project: obří databáze psích genomů pomůže studovat i stárnutí člověka. Už jen to, že v rámci projektu se sekvenují genomy 10 000 psů, dělá z tohoto projektu unikátní zdroj dat.

    Válečné vozy Sumerů asi tahali kříženci domácích a divokých oslů. Závěr vědců zní, že kunga byl křížencem domácího a (samce) divokého osla. Tato zvířata byla obvykle sterilní (viz mezkové, muly…), takže samce divokého osla bylo třeba odchytávat opakovaně.

    Jak se RNA naučila kopírovat sama sebe – bez proteinů. Pokud kopírování RNA probíhá bez katalýzy, může být zpracováván řetězec nanejvýš několik desítek nukleotidů dlouhý. (úryvek z knihy Vladimir Rudajev: Příběh buňky. Od molekul ke vzniku života a prvním organismům)

    Objev nejbližší černé díry odvolán. Namísto černé díry se zřejmě jedná o dvojhvězdný systém s přenosem hmoty, který se nachází ve vzácné krátkodobé fázi vývoje.

    Při námluvách nosorožců hraje důležitou roli hlasový projev samců. Samice v říji se může postupně pohybovat na teritoriu 6-7 samců, přičemž na těchto územích často pobývají také další nosorožci, kterým v hierarchii patří nižší pozice nebo se na cizí teritorium zatoulali.

    Lidé v EU mohou konzumovat nové druhy mikrořas. Většina lidí zná chlorelu z doplňků výživy, z tablet nebo kapslí. Ačkoli lidé většinou netuší, jaký konkrétní druh mikrořasy se skrývá za zeleným práškem, pro producenty je to velmi důležité.

    První implantát na principu kostního vedení. Piezoelektrické vybuzení mechanické energie, která je přenesena na tekutiny vnitřního ucha a pacientem vnímána jako zvukový vjem.

    Další exotické hydridy slibují vysokoteplotní supravodivost. Výzkumníci se soustředili na ternární hydridy, tedy takové, které vedle vodíku budou obsahovat atomy 2 dalších prvků. Tím se samozřejmě krajně zvyšuje počet možných kombinací a potenciálně i možnost narazit na sloučeninu s pro nás vhodnými parametry.

    Jak se školí T lymfocyty. Správně fungující imunitní systém chrání organismy před patogeny, zároveň ale nezpůsobuje škodlivé reakce vůči vlastnímu tělu, které mohou vést ke vzniku autoimunitních onemocnění…

    Dimethylether: našli dosud největší molekulu v protoplanetárním disku. Řada složitých organických molekul, jako například dimethylether, vzniká v oblacích hmoty dokonce předtím, než se v nich začnou tvořit nové hvězdy.

    V Česku byla 14. března po půlnoci vidět polární záře. Úkaz trval velice krátce a ačkoliv bylo možné jej slabě vidět i pouhýma očima, protože to nikdo neočekával, pozorování jsou dosti ojedinělá.

           

    Hodnocení: -

    zatím nehodnoceno
            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.