Apple představil nový MacBook Pro s čipy M4, M4 Pro a M4 Max.
Na GOG.com běží Halloween Sale 2024. Při té příležitosti lze získat zdarma počítačovou hru Return of the Phantom.
Společnost OpenAI spustila internetový vyhledávač ChatGPT search.
Konference OpenAlt 2024 proběhne již tento víkend 2. a 3. listopadu v prostorách FIT VUT v Brně. Začíná ale už v pátek na warm-up party ve Studentském klubu u Kachničky v 17:00. Pokud jste ještě areál FITu nenavštívili, k dispozici jsou pokyny k orientaci. Na programu je 54 přednášek a workshopů. Témata jsou od silně technických témat jako je třeba GCC nebo PostgreSQL po méně technické témata jako eGovernment, nebo třeba detailní analýzu … více »
Byla vydána nová verze 6.9 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Přehled změn v příslušném seznamu. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.0.1. Tor client na verzi 0.4.8.13. Thunderbird na verzi 115.16.0.
Vývojáři free a open source synchronizačního nástroje (a p2p náhrady Dropboxu) Syncthing oznámili, že z důvodu odporu ze strany Google Play ukončují podporu OS Android. Bohužel v rámci toho zmizí i vydání Syncthing na F-Droid, který má slabší uživatelskou základnu. Syncthing je na Androidu implementován formou wrapper aplikace, která spustí Syncthing démon, vyžádá potřebná oprávnění a zpřístupní webové rozhraní démona. Ve srovnání se
… více »V červnu 2022 bylo oznámeno, že z K-9 Mailu se stane Thunderbird pro Android. Trvalo to poněkud déle, než vývojáři předpokládali, ale včera byl první stabilní Thunderbird pro Android 8.0 vydán.
Projekt microDMG Racer na Kickstarteru nevyšel, tak se autor rozhodl uvolnit na ESP32 postavené autíčko i ovladač jako open source.
Byl vydán TrueNAS SCALE 24.10 „Electric Eel“. Přehled novinek této open source storage platformy postavené na Debianu v poznámkách k vydání.
Byla vydána nová verze 24.10.29 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nově s podporou AI (whisper.cpp) pro generování titulků. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Ucelený přehled článků, zpráviček a diskusí za minulých 7 dní.
Týden na ScienceMag.cz: Magnet po úderu laseremV centrech výzkumu a vývoje chybí IT experti. Chování kvarků stále pořádně nerozumíme. Stephen Hawking analyzuje šipku času. Opravdu jsme objevili exoměsíc, nebo jde o omyl?
Týden na ITBiz: ČR jako velmoc v umělé inteligenci?Jak podniky nasazují analytiku pro big data? Názory na daň pro internetové firmy v ČR. Právo na digitální státní službu s otazníky.
Nejlepší letní softwarová nabídka: Windows 10 Pro a Office 2016 Pro za 31,15 eurDo léta zbývají necelé dva měsíce, to ale neznamená, že byste měli čekat na nejlepší nabídku na software tak dlouho. GoodOffer24 nabízí nejvyšší slevy na licence na Office a Windows.
Týden na ScienceMag.cz: Přenos kvantových bitů mezi třemi uživateliZávisí šipka času na tom, že vesmír se rozpíná? Kacířský faraon Achnaton a počátky vědy. Exotické kvazičástice ukazují neznámé elektromagnetické vlastnosti. Feromagnetický polovodič. Jak zmizela voda z Marsu. Barevné vidění ryb v temných hlubinách. Psi a zrcadlo.
Na Crowd Supply běží kampaň na podporu chytrého open source termostatu HestiaPi Touch pro řízení HVAC (topeni, větráni, klimatizace) a teploty vody. Termostat je postaven na Raspberry Pi Zero W a je kompatibilní s openHAB a MQTT. Zdrojové kódy HestiaPi Touch jsou k dispozici na GitHubu.
Byla vydána OpenIndiana Hipster 2019.04. Unixový operační systém OpenIndiana (Wikipedie) vychází z OpenSolarisu (Wikipedie). Přehled novinek v nejnovější verzi OpenIndiany v poznámkách k vydání.
Vyšla verze 7.6 multiplatformního prohlížeče map a GPS záznamů GPXSee. Nová verze přináší zejména podporu Garmin IMG map.
Byla spuštěna registrace na ne-konferenci jOpenSpace 2019, která se koná 11. až 13. října 2019 v Hotelu Antoň v Telči. Konference OpenSpace jsou specifické tím, že se jejich program dopředu příliš neplánuje. Mluví se zkrátka o tom, co účastníky zajímá.
Wikimedia Česká republika pořádá Wikimedia Hackathon 2019. Ten se bude konat 17. - 19. května 2019 v prostorách Národní technické knihovny v Praze. V sobotu od 10:00 do 12:00 proběhne "Czech Tech" setkání v češtině - příležitost ke vzájemnému seznámení a výměně zkušeností.
CSNOG 2019 (Czech and Slovak Network Operators Group), 2. komunitní setkání českých a slovenských správců sítí, proběhne 28. a 29. května v Brně. Na programu je řada zajímavých přednášek. Registrace je nutná.
Květnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 16. 5. 2019 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tématem pro diskusi jsou tentokrát svobodné mobilní telefony.
Richard Hughes žádá o pomoc s projektem LVFS (Linux Vendor Firmware Service), jenž umožňuje aktualizace firmwarů zařízení na počítačích s Linuxem. Nové verze LVFS a nástroje fwupd by mohly informovat nejenom o aktualizacích firmwarů ale také o aktualizacích jednotlivých UEFI modulů. Problémem je, že k jednotlivým UEFI modulům je málo informací. K některým dokonce žádné. Richard Hughes vytvořil Tabulku Google obsahující seznam aktuálně 1 932 modulů a kdokoli může informace o modulech upřesňovat. U některých UEFI modulů stačí zadat jejich název do internetového vyhledávače.
Byly zveřejněny informace o vážné (CVSS v3.0: 8.1) bezpečnostní chybě CVE-2019-11815 v Linuxu. Jedná se o chybu typu souběh (CWE-362, Race Condition) ve funkci rds_tcp_kill_sock() v net/rds/tcp.c vzdáleně zneužitelnou k spuštění libovolného kódu. Zranitelná jsou jádra do verze 5.0.8. V upstreamu je již chyba opravena [reddit].
Vyšlo šieste číslo Magazínu KPI publikujúceho články študentov informatiky na Technickej univerzite v Košiciach. V čísle je článok o architektúre Serverless a jej použití na platforme Azure Functions a tutoriál ukazujúci vytvorenie hry pomocou Unity3D.
Nadace pro svobodný software (FSF) informuje, že byly zveřejněny videozáznamy přednášek z konference LibrePlanet 2019 konané v březnu v Cambridgi (MA). K dispozici jsou na MediaGoblinu.
Intel potvrdil (INTEL-SA-00233) další bezpečnostní chyby ve svých procesorech. Jedná se o Microarchitectural Load Port Data Sampling (MLPDS) - CVE-2018-12127, Microarchitectural Store Buffer Data Sampling (MSBDS) - CVE-2018-12126, Microarchitectural Fill Buffer Data Sampling (MFBDS) - CVE-2018-12130 a Microarchitectural Data Sampling Uncacheable Sampling (MDSUM) - CVE-2019-11091. Jejich společný název je Microarchitectural Data Sampling (MDS). Další informace i s vysvětlujícími videi (3 minuty, 17 minut) například na stránkách Red Hatu.
Postupně jsou zveřejňovány další informace k aktuálním bezpečnostním chybám v procesorech Intel. K jejich společnému názvu Microarchitectural Data Sampling (MDS) přibyl nový název, doména a logo ZombieLoad Attack. Na stránce ZombieLoad Attack je videoukázka, kde proces běžící v terminálu vypisuje, co se děje v Tor Browseru spuštěném v QEMU, odkaz na příspěvek na blogu s technickými informacemi, patnáctistránkový paper nebo i PoC na GitHubu.
Fyzici ze Společné laboratoře optiky jako první na světě úspěšně realizovali kontrolovanou teleportaci kvantových bitů. Tento kvantově informační protokol propojuje tři komunikující strany. Vzniká tak trojúhelník, jehož každý vrchol lze spojit s vrcholem dalšího komunikačního trojúhelníku. Postupné propojování těchto trojúhelníků otevírá prostor pro vytvoření mnohouživatelské sítě, možného kvantového Internetu [citace] [PDF].
V Edici CZ.NIC vyšla kniha Porty, bajty, osmibity od Martina Malého. Koupit ji lze tištěnou nebo zdarma stáhnout ve formátech PDF (3,6 MB), EPUB (10,8 MB ) a MOBI (28,7 MB). Jedná se o volné pokračování knihy Hradla, volty, jednočipy. Další informace ke knihám, odkazy na zdrojové kódy nebo errata na webových stránkách Porty, bajty, osmibity a Hradla, volty, jednočipy.
K názvům Microarchitectural Data Sampling (MDS) a ZombieLoad Attack aktuálních bezpečnostních chyb v procesorech Intel přibyly nové názvy RIDL a Fallout. Na stránce RIDL and Fallout: MDS attacks jsou k dispozici další videoukázky, technické informace nebo i nástroj pro otestování, zda je konkrétní systém zranitelný. Ke stránkám ZombieLoad Attack, RIDL a Fallout lze přistupovat ze stránky CPU.fail.
Byla vydána nová major verze 9.0 svobodného systému pro řízení přístupu k síti (NAC) PacketFence (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení o vydání. Pro uživatele předchozích verzí jsou k dispozici poznámky k aktualizaci.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 164. brněnský sraz, který proběhne v pátek 17. května od 18:00 v restauraci Přístav u Vodů u Brněnské přehrady aneb v hantecu u Prýglu.
Dnes je Světový den přístupnosti, anglicky Global Accessibility Awareness Day (GAAD, Wikipedie). Světový den přístupnosti vznikl v roce 2012. Jeho smyslem je šířit osvětu v této oblasti mezi širokou veřejností a motivovat ji k diskusím, přemýšlení a chuti dozvědět se o tématice přístupnosti webu, dokumentů, software, mobilních aplikací, asistivních technologiích či potřebách lidí s nejrůznějším postižením něco nového. O víkendu proběhne v Brně Jarní Agora 2019. Agora je dvoudenní vzdělávací akce o využití informačních a komunikačních technologií pro uživatele s těžkým zrakovým postižením.
Dalších šest produktů od společnosti ThinkPenguin získalo certifikaci RYF (Respects Your Freedom, Respektuje vaši svobodu) udělovanou Nadací pro svobodný software (FSF). Certifikaci RYF má nově například také převodník z USB na paralelní port (LPT). Certifikace RYF byla představena v říjnu 2012.
Nadace XPRIZE vyhlásila před pěti lety soutěž Global Learning XPRIZE o nejlepší open source výukový program nebo inovativní způsob výuky, který umožní dětem v rozvojových zemích samostatně se naučit číst, psát a počítat. Tento týden byly vyhlášeny výsledky (YouTube). O první místo a 10 milionů dolarů se podělili Kitkit School a onebillion. Pět vítězných výukových programů bylo zveřejněno na GitHubu.
Ondřej Kokeš v podcastu Dataři představuje projekt Česká otevřená data. Jedná se o sadu skriptů, které stahují především finanční data poskytovaná státními institucemi. V rozhovoru vysvětluje, že ke správné interpretaci dat jsou potřeba doménové znalosti, a popisuje zkušenosti, jak získat dokumentaci, která u datových sad často chybí.
Hewlett Packard Enterprise (NYSE:HPE) kupuje společnost Cray Inc. (Nasdaq:CRAY) za přibližně 1,3 miliardy dolarů. Výrobce superpočítačů Cray má v seznamu 500 nejvýkonnějších superpočítačů na světě TOP500 aktuálně 52 superpočítačů. S Intelem staví další superpočítač Aurora. S AMD staví superpočítač za 600 milionů dolarů s názvem Frontier. Ten by měl v roce 2021 převzít vedení v TOP500.
Hardwarová poradna | Reakcí | Poslední |
SATA Drive Switcher pro 2,5' i 3,5' HDD i SDD do 5,25' pozice | 13 | 12.5. 23:22 |
Tichý notebook na programování | 8 | včera 21:41 |
Databázová poradna | Reakcí | Poslední |
Synchronizace struktur databazí v PostgreSQL | 9 | 11.5. 14:40 |
Programovací poradna | Reakcí | Poslední |
rename - syntax | 15 | 14.5. 22:18 |
Linuxová poradna | Reakcí | Poslední |
Fedora 30 ARM - webový prohlížeč | 1 | 11.5. 19:55 |
SWRAID s LVM po vyrazeni disku z pole bezi lvm z toho vyrazeneho disku?! | 7 | 13.5. 10:33 |
Stabilní Linuxová distribuce | 36 | 14.5. 15:53 |
Firefox a localhost: Bad request | 4 | 12.5. 17:21 |
Proxmox - Objasnění možností u položky "Realm" | 5 | 14.5. 16:01 |
btrfs raid balancing | 12 | 14.5. 15:32 |
Pridanie podpory zstd pre mc | 5 | 14.5. 11:55 |
KDE a ramfs | 7 | včera 20:14 |
Dabian 8 nefunkční zrcadlo | 2 | 15.5. 09:07 |
"sdílené" pulseaudio | 18 | včera 10:59 |
Jak efektivně organizovat ansible playbooky a role? | 1 | 16.5. 21:03 |
fileserver připojení "síťového disku" | 17 | včera 17:18 |
Knot-DNS - PowerDNS TSIG BADSIG chyba | 0 | 16.5. 13:38 |
Jakou distribuci pro dceru ? | 16 | včera 22:03 |
linux na tablet - ubunutu deaktivace onscreen klavesnice.. | 5 | včera 21:02 |
Nové IT a linuxové nabídky zaměstnání ze serveru www.abcprace.cz.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni Sdílej: