Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Berkeley Humanoid Lite (Onshape, GitHub) je open source humanoidní robot. V amerických cenách jej lze sestavit do 5000 dolarů.
Jakub Jelínek oznámil vydání verze 15.1 (15.1.0) kolekce kompilátorů pro různé programovací jazyky GCC (GNU Compiler Collection). Jedná se o první stabilní verzi řady 15. Přehled změn, nových vlastností a oprav a aktualizovaná dokumentace na stránkách projektu. Některé zdrojové kódy, které bylo možné přeložit s předchozími verzemi GCC, bude nutné upravit.
Byly vyhlášeny výsledky letošní volby vedoucího projektu Debian (DPL, Wikipedie). Staronovým vedoucím zůstává Andreas Tille.
Jason Citron končí jako CEO Discordu. Od pondělí 28. dubna nastupuje nový CEO Humam Sakhnini, bývalý CSO Activision Blizzard.
Článek na Libre Arts představuje baskytarový multiefekt Anagram od společnosti Darkglass Electronics. S Linuxem uvnitř (licence, GitHub).
Městský soud v Praze vyhlásil rozsudek, který vyhověl žalobě novináře Jana Cibulky, který s podporou spolku IuRe (Iuridicum Remedium) požadoval omluvu od státu za to, že česká legislativa nařizuje operátorům uchovávat metadata o elektronické komunikaci. To je přitom v rozporu s právem. Stát se musí novináři omluvit a zaplatit náklady řízení. Především je ale součástí přelomové rozhodnutí o nelegálnosti shromažďování dat a o
… více »Americké technologické firmy Apple a Meta Platforms porušily pravidla na ochranu unijního trhu, uvedla včera Evropská komise (EK). Firmám proto vyměřila pokutu – Applu 500 milionů eur (12,5 miliardy Kč) a Metě 200 milionů eur (pět miliard Kč). Komise to oznámila v tiskové zprávě. Jde o první pokuty, které souvisejí s unijním nařízením o digitálních trzích (DMA). „Evropská komise zjistila, že Apple porušil povinnost vyplývající z nařízení
… více »Nejprve je potřeba říct, že NTFS není opensource a není známa jeho celá specifikace. Z toho vyplývají určité omezení a možné problémy. Připojit disk s NTFS lze ale nyní v linuxu velmi snadno. Můžeme použít několik ovladačů pro připojení :
ntfs-3g
Projekt ntfs-3g (3g = třetí generace) je mezi projekty zabývajícími se přístupem na NTFS nejnovější a nabízí plnou podporu čtení/zápis, vysokou stabilitu a oproti ostatním projektům odstraňuje některé chyby a má také velmi dobrý výkon. Umožňuje také připojení disku i s poškozeným souborovým systémem NTFS (třeba při výpadku proudu), kdy již není potřeba nabootovat do Windows a chybu nechat opravit příkazem chkdsk.
Připojení disku se provádí příkazem
mount -t ntfs-3g váš oddíl /media/přípojné místo # např. mount -t ntfs-3g /dev/hda1 /media/windows
nebo přidáním příslušné řádky do souboru
/etc/fstab
váš oddíl /media/přípojné místo ntfs-3g defaults,locale=cs_CZ.utf8,fmask=111 0 0
Samozřejmě, místo
váš oddíl
tam bude název vašeho NTFS disku, místo
přípojné místo
tam bude adresář, kam se váš disk připojuje.
V případě onoho "poškozeného" souborového systému NTFS lze přidat ještě volbu 'force':
mount -t ntfs-3g -o force váš oddíl /media/přípojné místo
nebo
váš oddíl /media/přípojné místo ntfs-3g defaults,locale=cs_CZ.utf8,fmask=111,force 0 0
ntfs
Modul pro práci s NTFS (ntfs.ko) který se vyskytuje v distribučních jádrech umožnuje pouze jeho čtení. Pokud je tento modul zkompilován s podporou pro zápis, tak pozor na jeho omezení - nelze měnit názvy souborů ani vytvářet soubory nové. Chcete-li tedy nějaký soubor přesunout na disk s NTFS, pak jej musíte nakopírovat do již existujícího souboru. Připojit diskový oddíl s NTFS můžete zcela běžným způsobem pomocí příkazu mount
.
# mount -t ntfs /dev/hda2 /mnt/disk_c -o nls=utf8
Připojí váš druhý primární oddíl na prvním IDE disku do adresáře /mnt/disk_c
(ten před použitím příkazu mount
musí existovat a měl by být prázdný - po připojení diskového oddílu se totiž k jeho obsahu nedostanete, dokud jej neodpojíte).
Pokud chcete k tomuto diskovému oddílu přistupovat i jako běžný uživatel, přidejte do parametru "-o" hodnotu uid="vaše_uid". Všem uživatelům povolíte přístup hodnotou umask=000, což je celkem nebezpečné. Rozumné řešení spočívá ve vytvoření skupiny např. ntfsdisk, přidání uživatelů, kteří mají mít přístup k disku do této skupiny a při připojování disku uvédst parametry uid=root,gid=ntfsdisk,umask=007. Pak soubory sice budou patřit nejen rootovi, ale i skupině ntfsdisk a všichni v této skupině budou moci zapisovat dle libosti. Pokud bude používat disk jen jeden uživatel, stačí nastavit parametr uid na jeho jméno a umask na 077.
Aby nebylo nutné připojovat disk manuálně po každém restartu, přidejte řádek s příslušně upravenými hodnotami do souboru /etc/fstab
/dev/hda2 /mnt/disk_c ntfs auto,nls=utf8,umask=007 0 0
Více man fstab.
FUSE
Kompletní podporu NTFS (čtení i zápis) poskytuje řešení přes ntfsprogs s využitím FUSE. Modul pro FUSE (fuse.ko) se vyskytuje v jádře od verze 2.6.14 (starší verze jádra je nutno patchovat), lze přes něj lokálně připojovat nejenom diskové oddíly s NTFS, ale také např. vzdálené adresáře přes SSH, FTP, WebDAV, atd..
Nejprve si ověřte, obsahuje-li vaše distribuce balíky pro práci s fuse (fuse-utils
či libfuse2
) a ntfs (libntfs8
čintfsprogs
).Názvy balíků těchto nástrojů se mohou v jednotlivých distribucích lišit. Pak si zkontrolujte zda-li je máte nainstalovány ve vašem systému.
## V balíčkovacím systému postaveném na DEB dpkg -l | grep "\(ntfs\|fuse\)" ## V balíčkovacím systému postaveném na RPM rpm -qa | grep "\(ntfs\|fuse\)" ## V balíčkovacím systému Portage epm -qa | grep -e ntfsprogs -e fuse # pokud nemáte epm, tak emerge epm## V balíčkovacím systému Pacman pacman -Q ntfsprogs
FUSE
natahoval ihned při startu, takže přidáme jeho název do souboru /etc/modules
(Ubuntu) nebo /etc/modprobe.conf
(pro jádra 2.6)
echo fuse | tee -a /etc/modules nebo echo alias fuse fuse | tee -a /etc/modprobe.conf
ntfs
addgroup ntfsPři vytváření skupiny by mělo vyléz něco podobného:
Adding group `ntfs' (1001)... Done.Tu nastavíme všem uživatelům, co by měli mít zápis do diskového oddílu s NTFS povolen
adduser uzivatel ntfs
/etc/fstab
přidáme patřičně upravený následující řádek
/dev/hda1 /mnt/disk_c ntfs-fuse auto,gid=1001,umask=0002 0 0Pokud chcete zablokovat přístup uživatelům co nejsou ve skupině
ntfs
tak nastavte umask=0007
Pozn.: V Ubuntu Dapper se vyskytuje bug. Je třeba opravit symlink /sbin/mount.ntfs-fuse
bash:~$ sudo rm /sbin/mount.ntfs-fuse && sudo ln /usr/bin/ntfsmount /sbin/mount.ntfs-fuse
Po restartu by mělo být možné disk s NTFS nejen číst, ale také na něj zapisovat.
Zde odkaz na stránku s postupem nastavení ntfs-fuse ze které jsem čerpal.
captive
Podporu pro zápis nabízí také třeba projekt captive. Jelikož používá originální ovladač ntfs.sys
z Windows, je podpora NTFS zcela kompletní. Nevýhodou je nižší rychlost ovladače (cca 500kB/s), který funguje podobným způsobem jako Wine. Také pravděpodobně budete potřebovat licenci na MS Windows abyste originální ovladač mohli použít. Toto řešení je již zastaralé a překonané.
Dokument vytvořil: Käyttäjä 11133, 21.7.2005 01:54 | Poslední úprava: Leoš Literák, 7.1.2009 12:16 | Další přispěvatelé: alium, jose17 | Historie změn | Zobrazeno: 15120×
Tiskni
Sdílej: