Jakub Jelínek oznámil vydání verze 15.1 (15.1.0) kolekce kompilátorů pro různé programovací jazyky GCC (GNU Compiler Collection). Jedná se o první stabilní verzi řady 15. Přehled změn, nových vlastností a oprav a aktualizovaná dokumentace na stránkách projektu. Některé zdrojové kódy, které bylo možné přeložit s předchozími verzemi GCC, bude nutné upravit.
Byly vyhlášeny výsledky letošní volby vedoucího projektu Debian (DPL, Wikipedie). Staronovým vedoucím zůstává Andreas Tille.
Jason Citron končí jako CEO Discordu. Od pondělí 28. dubna nastupuje nový CEO Humam Sakhnini, bývalý CSO Activision Blizzard.
Článek na Libre Arts představuje baskytarový multiefekt Anagram od společnosti Darkglass Electronics. S Linuxem uvnitř (licence, GitHub).
Městský soud v Praze vyhlásil rozsudek, který vyhověl žalobě novináře Jana Cibulky, který s podporou spolku IuRe (Iuridicum Remedium) požadoval omluvu od státu za to, že česká legislativa nařizuje operátorům uchovávat metadata o elektronické komunikaci. To je přitom v rozporu s právem. Stát se musí novináři omluvit a zaplatit náklady řízení. Především je ale součástí přelomové rozhodnutí o nelegálnosti shromažďování dat a o
… více »Americké technologické firmy Apple a Meta Platforms porušily pravidla na ochranu unijního trhu, uvedla včera Evropská komise (EK). Firmám proto vyměřila pokutu – Applu 500 milionů eur (12,5 miliardy Kč) a Metě 200 milionů eur (pět miliard Kč). Komise to oznámila v tiskové zprávě. Jde o první pokuty, které souvisejí s unijním nařízením o digitálních trzích (DMA). „Evropská komise zjistila, že Apple porušil povinnost vyplývající z nařízení
… více »Americká společnost OpenAI, která stojí za chatovacím robotem ChatGPT, by měla zájem o webový prohlížeč Chrome, pokud by jeho současný majitel, společnost Google, byl donucen ho prodat. Při slyšení u antimonopolního soudu ve Washingtonu to řekl šéf produktové divize ChatGPT Nick Turley.
Po roce vývoje od vydání verze 1.26.0 byla vydána nová stabilní verze 1.28.0 webového serveru a reverzní proxy nginx (Wikipedie). Nová verze přináší řadu novinek. Podrobný přehled v souboru CHANGES-1.28.
Byla vydána nová verze 10.0.0 otevřeného emulátoru procesorů a virtualizačního nástroje QEMU (Wikipedie). Přispělo 211 vývojářů. Provedeno bylo více než 2 800 commitů. Přehled úprav a nových vlastností v seznamu změn.
42 svobodných a otevřených projektů získalo finanční podporu od NLnet Foundation (Wikipedie).
Zdravím! Mám Macbook Pro 16" (2019), 2,3GHz i9, 32GB RAM, AMD Pro 550M 8GB, 1TB disk.
Po cca třech letech najednou černá obrazovka.
Zasláno na opravu: Odhad ceny cca 22,5 tisíc.
Kupoval jsem MBP, protože jsem potřeboval kvalitní hardware pro každodenní práci.
Koupil jsem ho (na doporučení) těsně před tím, než se Apple vytasil se svým M1.
A ještě nedávno jsem tu někde psal, jak jsem spokojený s kvalitou hardware.
No jo no, člověk se pořád učí..
Ale, že by po třech letech odešel takovýmto způsobem, to jsem nečekal.
Takže teď řeším co s tím.
Opravit ho dát musím, to je jasné.
Ale co dál.
Uvažuju o tom, že se vrátím k Linuxu.
Jenže nevím jaký hardware.
Lenovo se mi předtím mechanicky "rozpadlo pod rukama".
Chci se zeptat: Máte nědo nějaké tipy, které bych mohl zvážit?
Co třeba Dell? Nebo třeba Xiaomi? Fakt nevím.
Rád bych něco podobného jako současný MBP 16".
Byl bych s tím docela spokojený (kdyby se to takto nerozsypalo) a kdyby to mělo free OS
(stejně používám často Linux ve virtualizaci.
Takže děkuji moc za případné tipy!
Řešení dotazu:
+1, to mne pobavilo, protože jsem o tom přemýšlel stejně (nepochopitelně špatné displeje)
Ale one se to asi už zlepšuje.
PS: Jinak já teď píšu ze starého T 460 i5, 8GB Ram, Ubuntu Rhino a nějak to stále funguje, což je docela fajn pocit
Díky moc! U toho Dellu jsem to nevěděl, to vypadá lákavě. Delly se mi i docela líbí. Ale já jsem měl s Dellem několik špatných zkušeností. A fakt jsem se snažil, dokonce jsem se stal partnerem a chtěl jsem od nich dodat pracovní stanice pro firmy. Začalo to ale problémy s telefonem (to už je dávno a říkal jsem si, že to byla asi náhoda). Naposledy jsem reklamoval Dell 27" profi display. Odešlo po roce podsvícení okolo okraje. Naštěstí se ještě stihla záruka. Předtím jsem řešil reklamaci úplně nové pracovní stanice. Oboje to byla konstruktérská pracoviště. Tady zas odešel disk.
Tak jsem si říkal, že Dell asi ne.. a raději jsem do firem doporučil HP (s tím mám naopak mnoho let docela dobré zkušenosti. Například PC řady Elite fungovaly snad dvanáct let v produkčním prostředí naprosto bez problémů. Děkuju moc za tip. Dell zkusím znovu promyslet.
Díky moc! Přesně o té variantě s AMD uvažuju. Ale asi to chvíli potrvá: Budu muset zahájit postupný přechod a náhradu aplikací. Apple má docela sofistikovaný způsob jak si uživatel připoutat díky jejich ekosystému. Moc jsem to nevyužíval, ale stejně jsem se zaháčkoval (pohodlí je "potvora")
Na druhou stranu to pro mne byla zajímavá zkušenost:
Do té doby jsem netušil jak moc Ubuntu vlastně kopírovalo Apple (a pořád lituju, že Ubuntu ve své době vzdalo (mimo jiné) nápad s propojením desktopů a telefonů atd. Mohla to být zajímavá alternativa). Řada věcí je fakt inspirativních. Uvidím, jak to celé dopadne..
Zdravím Vás,
doporučuji Vám MacBook Pro M1.
Důvod: Faktor generování tepla od procesoru, grafiky, HDD/SDD způsobuje teplotní šoky mezi "šváby" na kondenzátorech a pájce v základové desce.
Pokud vezmu svoji osobní zkušenost z MacBook Pro pro Apple stroje vyrobené:Hypotéza k diskuzi: Životnost notebooků zabíjí interní teplotní dilatace v místě "výpočetních švábů" a základové desky + konstrukční kurvítka. Jo, někdy/asi i levné baterie
Z pohledu jiných výrobců jsem před Apple míval profi DELL a HP a ty mohu taktéž doporučit. Nyní jsem pro moji 70 letou mámu pořizoval bazarové Lenovo T580, které vypadá konstrukčně velmi solidně. A pro její aktivity - interní bankovnictví, univerzita třetího věku, atp. - je s LENOVO spokojená.
Tož tak.
Děkuji moc. Uvažuju podobným směřem. Jen ta cena za MBP 16" s M1 mne odradila. Ten svůj MBP stejně musím dát opravit. A přemýšlel jsem přesně o tom o čem píšete.. ohledně tepla právě nevím, jestli nebudou další problémy.
Budu se muset rozhodnout jestli opustit Apple ekosystém (jsou věci, které mne dost štvou) a vrátit se k Linuxu s nějakým dobrým hardwarem, nebo právě zkusit M1.
Jen jsem s podobnými investicemi počítal až později. Myslel jsem, že MBP v této ceně aspoň pět let vydrží v pohodě...
To je docela dobré téma k diskuzi a pro mne je docela aktuální.
Osobně mne Mac strašně štve právě kvůli té nesvobodě. A opravdu mi to prakticky vadí.
Proto dál v používám linuxové programy a to v maximální možné míře.
Znám ale lidi, kteří uzavřenost považují za výhodu. A chápu to, protože pokud to funguje dobře, pro uživatele je to výhoda.
O nic se nestará a dělá to k čemu si počítač pořídil. A to je taky jedna z vizí Apple, pokud vím. A respektuju to.
No, ale pak je někde průsečík těchto dvou přístupů:
- propojení počítač - telefon - tablet - hodinky - (HomePod.. atd).
- zakoupené aplikace (pro mne jsou problém hlavně knihy, ale nekoupil jsem jich moc: Jakmile jsem zjistil, že si je nikde jinde nepřečtu, rychle jsem s tím přestal)
- pár programů, které mi budou chybět. Používám iMovie pro jeho jednoduchost: Snadno a rychle udělá co potřebuju. Tady si s obžížemi asi poradím s linuxovými variantami.
GarageBand: Náhradu jsem nikdy nenašel.
Takže největší problém je asi první bod (provázanost fungujícího ekosystému).
No a pak taky: Jakou distribuci zvolit.
Osobně potřebuji rpm nebo deb based distro, protože používám některé programy, které jsou jinde problematické. Například FlexiBee pro účetnictví (jen pro příklad).
Kdyby opravdu spolehlivě fungovalo něco jako je Fedora Silverblue, byl bych spokojený (tedy bez Gnome, na které jsem si nikdy nezvykl. To je ale detail).
Jenže Fedora je prostě fedora (naposledy se mi rozbila při přechodu na 36). Tohle pro pracovní prostředí fakt nechci.
Takže zbývá Ubuntu, se kterým mám dlouhodobě dobrou zkušenost i ve firemním prostředí. S Cinnamonem ho asi dokážu používat bez lítosti nad ztrátou MacOS prostředí.
Ale aktualizace jsou "vopruz", velké ještě větší (mám rád způsob aktualizací na MacOs).
Rolling based "Ubuntu" s umírněnými aktualizacemi by bylo fajn. Rhinno je moc "development", asi bych se bál ho pro práci jako jediný systém použávat.
Takže za mne:
- otázka kvalitního hadrware (viděl jsem nějaká nová 16" Lenova, zkusím zjistit nějaké podrobnosti, jinak za mne určitě něco s AMD a s podporou)
- otázka co nejlepší náhrady Apple ekosystému (100% to asi nebude, ale pokud by něco přibližně tak fungovalo, bylo by to fajn)
- otázka distribuce: Tady fakt váhám asi nejvíc.
Jakkoliv mne MacOs v některých věcech štve, nakonec musím uznat, že to funguje.
A spolu s HomeBrew (atd.), si vlastně nemám na co stěžovat.
No, takže uvidíme.. zatím čekám na návrat MBP z opravy.
Mezi tím, zkusím popřemýšlet.
Děkuji Vám všem za Vaše odpovědi.
Moc si vážím toho, jak byly "konstruktivní".
Když jsem otázku psal, trochu jsem se bál flameware.
Ale nic z toho se nestalo.
Takže kdyby se tu dal dát palec nahoru, tak ode mne všem spolu s poděkováním.
+1
Příběh pokračuje: Včera jsem dostal ze servisu zprávu, že Apple nemá náhradní díly. V mém případě je třeba nový displej a čidlo (náklonu?). Předpokládaný termín dostupnosti u Apple 10. června. + doprava, + oprava + doprava. Když budu mít štěstí, tak někdy okolo poloviny června se snad dostanu ke svým datům.
Mezi tím používám starší MBP (Mid 2014), který stále funguje.
Včera jsem se potřeboval dostat do Windows, které mám v Parallels Desktops.
-> Nemáte licenci.
To jako fakt? Stojí to každoročně spoustu peněz a když to člověk potřebuje na jiném počítači, protože jeho hardware kleknul, tak smůla?
Fajn. Další důvod proč odejít z vendor lockingu.
Účetnictví stěhuju na server, co jde přesouvám do režimu, který jde zastoupit.
Ještě mne čeká nějaká náhrada za Google Workspace pro firmy.
Asi NextCloud a OnlyOffice. Nebo Zimbra.
Zpět k osvědčeným řešením.
Raději 70% funkčnost, kterou lze lehce zastoupit, než tohle..
Přesně, navíc pokud zálohujete, obnova je snadná.
Disk může odejít u kteréhokoliv hardware / os.
Souhlasím. Většinou ale, pokud pominu nákupy typu "protože to dobře vypadá", to lidi kupují protože chtějí maximálně funkční systém (o který se nemusejí starat) a za tu cenu kvalitní hardware, který se nerozbije.
Při pohledu "dovnitř" to vypadá, že by to tak mohlo být.
Všechno je krásně uspořádané a zdá se, že to navrhoval (i vyráběl) někdo, kdo u toho myslel.
Otázkou je, jestli to to dnes není jen "naleštěná bída", protože dnešní výrobní procesy počítají s "rychlou spotřebou".
A pak je právě otázka, jestli si za stejnou cenu v průběhu času nekoupit raději 3 - 4 "normální" notebooky,
než jeden MBP, který nevydrží (v mém případě) ani tři roky bez poruchy.
Pro studenty "levný" MB proč ne. Ale já myslím profi nástroj pro práci, ne jen pro zábavu.
Pokračování příběhu.
Abych mohl vůbec nějak fungovat, použil jsem starý hardware HP Elite s i7 a nVidia grafikou.
Pro desktop jsem zkusil dvě distribuce:
Fedora Silverblue a Keinote a Ubuntu Rhino.
Fedora fungovala na "první dobrou", což mne opravdu příjemně překvapilo. Systém je rychlý, všechno je super, až na rozbitý Gnome Software, který je u rpm-ostree & flatpak distribuce docela důležitý. Dost mne to znejistilo.
Zkusiljsem tedy Ubuntu 22.04, když už je to LTS.
Ale rozchodit grafiku bylo opravdu "peklo".
Stejně tak jako Asus wifi dongle.
Sice se to po velkém úsilí povedlo, ale stejně to pořádně nefungovalo (časté výpadky).
Vzdal jsem to a připojil PC kabelem.
Nakonec se povedlo i rozběhnutí grafiky, nastavil jsem všechno co jsem potřeboval a.. funguje to
Sice ne tak dobře jako Fedora, což mne také překvapilo. Ale vlastně mám podobnou zkušenost i se servery (CentOS, AlmaLinux x Ubuntu Server), takže je to asi "normálka".
Moc mne potěšila integrace online účtů s Diskem Google.
Od doby, kdy jsem to zkoušel naposledy a kdy to ještě moc nefungovalo je to velký krok k lepšímu.
Network Manager funguje, VPNky také.
Jsem spokojený, nejdůležitější věci fungují..
Instalaci jsem si naklonoval na další disk a také do VirtualBoxu, abych nebyl závislý na hardware.
Na mém starém MBP 13" jsem Parallels nerozchodil. Koupená verze už není kompatibilní s verzí OS
Takže jsem zkusil UTM (v AppleStore za 240 Kč, na webu zdarma) a tvářilo se to nadějně.
Víc času jsem ale neměl. Důležité je být funkční.
Teď budu postupně zjišťovat co mi vlastně z Macu chybí.
Mezi tím jsem udělal malý průzkum hardware, ale zatím jen velmi povrchní.
Dell notebooky XPS vypadají pěkně, všechno co jsem našel bylo ale s Intelem.
Podobný problém s Lenovo X1, ale tam se to asi pomalu mění.
Budu pokračovat a uvidíme.
Jsem šťasný, že díky open source funguju.
Měsíc bez hlavního pracovního stroje by to fakt nešlo.
Stejně tak jako Asus wifi dongle.Pro informaci, co to bylo za kartu? Mně zatím vždycky stačilo nainstalovat firmware, teda kromě jednoho intelu co si nerozumí s jedním APčkem co máme v práci (s jinými APčky funguje).
Dell notebooky XPS vypadají pěkně, všechno co jsem našel bylo ale s Intelem.No ano, to je snad dobře, když chceš, aby to v Linuxu fungovalo, ne? :)
S těma ovladačema je to fakt pakárna. Koupil jsem druhou anténu, která má prý podporu Linuxu (cudy AC1300). Je přibalené cd s ovladači, ale je to zase RTL88x2BU, takže pro Fedoru Silverblue nepoužitelné. Protože ale wifi skutečně potřebuji, rozchodil jsem to podle následujícího postupu (třeba se to bude někomu hodit:
1) Je potřeba odemknout systném pro zápis:
ostree admin unlock --hotfix
Přetrvá i po restartu. ale po rebase/aktualizaci se to vymaže..
2) Ruční instalace DKMS
git clone "https://github.com/RinCat/RTL88x2BU-Linux-Driver.git" /usr/src/rtl88x2bu-git
sed -i 's/PACKAGE_VERSION="@PKGVER@"/PACKAGE_VERSION="git"/g' /usr/src/rtl88x2bu-git/dkms.conf
dkms add -m rtl88x2bu -v git
dkms autoinstall
(Zdroj: https://github.com/RinCat/RTL88x2BU-Linux-Driver/#manual-dkms-installation)
Takže pro opravu v mém případě stačilo:
rpm-ostree install dkms dkms autoinstall
systemctl reboot
Informace k problému zde
Update (současný stav):
Díky za podnětné informace. Na Xubuntu pro google disk funguje?
To ale není řešené přes online accounts jako v Gnome, že?
Nedal by se ten klient z Xubuntu použít i v jiných prostředích?
Zkoušel jsem online accounts právě i na nešifrovaném stroji s Fedorou Silverblue 36
a je to ještě horší (v podstatě to funguje jako read-only), při přesunu souboru
úložiště nahlásí chybu a soubor zcela zmizí.
Ad Ubuntu: Zkoušel jsem i Rhino. Nějakou dobu ho používám na nepodstatných stanicích. Je to IMHO pořád stabilnější než klasická Fedora. Ale jasně, o té zpožděné aktualizaci vím, každopádně díky za připomenutí
Aha, no nevadí, díky za odpověď!
Pokračuju v hledání.
Stačilo by mipřipojit GD jako externí śíťový disk.
Ani nepotřebuju synchronizaci. Jasně, pořád to jde používat přes prohlížeč, ale někdy je to dost nepohodlné :)
PS: Tohle vypadá docela zajímavě:
Rclone mounts any local, cloud or virtual filesystem as a disk on Windows, macOS, linux and FreeBSD, and also serves these over SFTP, HTTP, WebDAV, FTP and DLNA.
Docker-OSX jsem neznal. O Hackintoshi jsem také uvažoval. Problém je, že
a) musím fungovat, takže jsem potřeboval velmi rychle zprovoznit maximum toho co šlo.
Takže jsem neměl moc času zkoušet (třeba jestli Hackintosh pojede na nějakém mně dostupné starším hw a podobně).
Hackintosh by ale byla dobrá volba, abych se aspoň dostal k datům v záloze.
b) potřebuju zabránit, aby se podobná situace opakovala. Tady je Linux jasná volba.
Pro mne dobré připomenutí, abych se nenechal ukolébat snadností Macu, ale měl všechno co potřebuji
funkční na otevřené platformě.
Takže je to trochu komplexnější problém a potřebuju vymyslet optimální řešení do budoucna,
aby se podobná situace neopakovala, nebo aby mne nezaskočila. Tentokrát jsem to nečekal, takže příště už budu připravený.
Možná to bude kombinace více věcí najednou a bude mi to určitě nějakou dobu trvat.
Na ten docker se určitě podívám (až se situace trochu uklidní), protože mne to zajímá
Díky!
Takže po čase doplnění ohledně Google Drive:
Gnome online účty
mi nikde (Fedora 38 Worskatation a Silverblue) nefungují. Sice se připojí, ale kopírovat soubory nebo cokoliv dalšího nejde. Operace vždy selže.
Opravdu nechápu, proč je to pořád rozbité.
Kio-gdrive
Fedora 38 Worksatation funguje. Což mne naplnilo nadšením. Klidně použiju Dolphin.
Fedora 38 Silverblue nefunguje.
Takže nic.
Ostatní jako OpenDrive (nefunguje už dlouho):
"Chyba 401: disabled_client
Sign in with Google temporarily disabled for this app. This app has not been verified yet by Google in order to use Google Sign In."
VGrive:
"Access blocked: VGrive’s request is invalid"..
atd., nefungují.
Google Drive ve wine
se mi nepodařilo rozchodit.
Insync
To funguje. Zaplatil jsem (dříve než jsem objevil rclone),
ale nemohu si zvyknout na rozhraní. Potřebuju něco jednoduššího.
Rclone
Tohle funguje skvěle. Počáteční konfigurace je trochu složitější než by to bylo
u Google Drive, který se jen stáhne, nainstaluje a připojí.
Zato to funguje opravdu dobře. Navíc nejen s Google - nabídka je opravdu široká.
Takže sláva, vyřešeno.
PS: U Silverblue je potřeba nainstalovat poslední verzi rclone.
Verze v repozitářích neumožňuje připojit disk v jehož názvu jsou netypické znaky (třeba @).
Poslední verze funguje dobře.
Když jste zkoušel Silverblue Fedoru, zkusil jste I klasicky Workstation? Co se míry testování týče právě Workstation dostává největší péči.
Jako příklad uvedu problém s velkou klávesnici v KDE špínu, ale pokud použiji jako základ Workstation a následně doinstaluji KDE prostředí, vše funguje pez problémů.
Děkuji za tip. Klasická fedora je na to co potřebuji příliš development distro. Asi by byl lepší Alma Linux (etc..), nebo LTS Ubuntu.
Kdysi jsem se snažil provozovat Fedoru ve firemním prostředí. Mám ji opravdu rád, ale už něco takového raději nebudu zkoušet.
Dobrý den,
chtěl bych Vám ještě jednou poděkovat za tuto odpověď.
Dostal jsem úplně stejnou odpověď z dalšího nezávislého zdroje.
Musím říct, že mne to potěšilo. Zdá se, že Fedora udělala co se týče kvality výrazná skok kupředu.
Rozhodně to prověřím, díky!
Odrazuje mne špatná úroveň testování před vypuštěním nové verze. Nemohu si dovolit, aby to upgrade rozbil..Zrovna tohle považuji naopak za jednu z největších předností Silverblue - Update to prakticky nemůže trvale rozbít. Když narazím na bug, je triviální udělat rollback na předchozí ostree.
Jj, nakonec Silverblue používám. Znejistila mne nefunkční aplikace Software po upgrade z 35 na 36.
Myslím, že to doteď nikdo neopravil (teď jsem to znovu nekontroloval, tak nevím přesně).
Čistá instalace 36 je v pořádku. Tedy zatím.. :)
Našel jsem docla zajímavý web Migrating to Linux from Apple.
Je to sice starší příběh o přechodu z From MacBook Air to Dell XPS 13,
ale může se ještě někomu dalšímu hodit.
Update:
- Náhradní díl pro MBP stále nedorazil. Původní termín 10. 6. již neplatí. Po dotazu je další termín 17.6. Zatím ale žádné potvrzení, že by se něco změnilo.
- Mezi tím díky Linuxu "funguju".
al- Největší problém je zatím s přístupem ke Google Disku. Gnome Online Accounts by vyhovovaly, ale nefungují. Resp. někdy chvíli fungují, jindy ne.
Snažil jsem se najít nějaké alternativní možnosti. V podstatě je vše funkční "tak napůl". Ocamfuse celkm funguje, ale zase se nedostanu ke sdíleným diskům.
Možná to jde nějak nastavit, ale zatím se mi to nepodařilo.
Asi jediná funkční japlikace e insync. Je ale docela drahá.
- Nenašel jsem funkční screen recording. Používám to docela často k záznamu přednášek, ke kterým se chci potom vrátit. Díky Waylandu jsem našel funkční pouze Koohu.
Vyzkoušel jsem, ale když jsem potřevoval záznam tak selhala. Takže záznam nemám.
Nebude se opakovat, takže dost frustrující situace..
Přemýšléím, že zkusím ještě nějakou jinou distribuci.
Nemám problém řešit problémy, ale momentálně na to nemám čas.
Potřebuju rychle nasadit něco, co funguje out-of-the-box.
Další záznamy případně doplním...
Ocamfuse celkm funguje, ale zase se nedostanu ke sdíleným diskům. Možná to jde nějak nastavit, ale zatím se mi to nepodařilo.Mně sdílený disk funguje s
google-drive-ocamlfuse -label jméno_sdíleného_disku
.
Nenašel jsem funkční screen recording. Používám to docela často k záznamu přednášek, ke kterým se chci potom vrátit.Já nahrávám normálně ffmpegem.
ffmpeg -threads 2 -video_size 1280x720 -framerate 15 -thread_queue_size 32 -f x11grab -show_region 1 -region_border 1 -i :0.0+64,64 -f pulse -thread_queue_size 32 -i default -ac 1 -preset faster -acodec pcm_s16le -r 15 -crf 20 -async 1 -vsync 1 -s $r -pix_fmt yuv420p -y desktop-`date +%F-%H-%M-%S`.mkvTím +64,64 se nastavuje levý horní roh; thread_queue_size jsem musel takto zvětšit jinak bylo rozsynchronizované A/V. Wayland nepoužívám a doporučil bych ti totéž. Ale ffmpeg určitě bude umět nahrávat i z waylandu.
Díky! V manuálu google-drive-ocamlfuse -label jméno_sdíleného_disku jsem tuto volbu našel,
ale nebylo mi jasné jak to použít, když mám více účtů a label používám k určení toho, který účet a jeho sdílené disky připojuji.
Tak jsem neměl odvahu to zkusit
Pak ještě je rozdíl mezi Shared a Shared Drives. Sdílené se mi zobrazují, Sdílené disky se mi nezobrazily.
Ale vyzkouším to a dám vědět.
Děkuji!
Mně sdílený disk funguje s google-drive-ocamlfuse -label jméno_sdíleného_disku
.
Konečně jsem se k tomu dostal a funguje to!
Ještě udělám připojení a autostart a jeden velký problém vyřešen!
Já nahrávám normálně ffmpegem.
Zatím mi to nefunguje, skript hází chyby.
Změna parametru :0.0
podle echo $DISPLAY
na :1.0 v mém případě a missing out
je v pohodě, s invalid frame rate size
jsem se zatím nestihl víc zabývat...
Přepnul jsem se ale defaultně na Xorg (zatím nevím co to udělá se 4K displejem)
a zjistil jsem, že pro screen recording i se zvukem funguje SimpleScreenRecorder,
takže ho příště otestuju.
Zatím to vypadá na dobré cestě, uvidíme jak to bude pokračovat dál
Môžeš pozrieť jeden môj blog kde sú informácie o zaznamenávaní obrazovky.
Undefined constant or missing '(' in 'X'
[xcbgrab indev @ 0x55624ee5b340] Unable to parse option value "X"
[xcbgrab indev @ 0x55624ee5b340] Error setting option grab_x to value X.
:0.0: Invalid argument
Ale simplescreenrecorder funguje dobře, takže tohle je zatím ok.
Tak ne, nadšení bylo předčasné.
google-drive-ocamlfuse -label PRAXE ~/GoogleDrive/SharedDrives/PRAXE
mi připojí kořenový oddíl Google DIsku, nikoliv sdílený disk.
Někde dělám chybu :-/
Další krok: Připojení AirPods
Pomohl mi tento link.
V mém přípdě fungoval o nastavení ControllerMode = bredr
debtap
a bylo po problému.
Další informace, která mi chybí v diskuzi, je AMF (advanced multimedia framework). Psal jsi o multimédiích, tak to bude dobré zmínit. VAAPI je poměrně v pohodě (převod/střih videí), ale jsou určité situace, kdy potřebuji grafický výkon a zároveň chci natáčet dění na obrazovce. V takovém případě musím sáhnout po AMF, protože v takové situaci VAAPI drhne (v Archu/Manjaru stačí doinstalovat z AURu balík amf-amdgpu-pro
bez potřeby použití uzavřených ovladačů). Až budeš mít grafiku/APU AMD, vyzkoušej si, co ti více vyhovuje a hlavně otestuj ve zvolené distribuci, jestli funguje třeba tento příkaz v terminálu a jak (výsledná kvalita) např. pro grab:
VK_ICD_FILENAMES=/usr/share/vulkan/icd.d/amd_pro_icd64.json ffmpeg -hwaccel auto -vaapi_device /dev/dri/renderD128 -f x11grab -video_size 2560x1440 -i :0 -c:v h264_amf -rc 1 -b:v 10M test.mkv
popř. pokud preferuješ hevc_amf, zaměň kodeky. Podle diskuze výše moc z ffmpegem nekamarádíš, tak video_size je rozlišení, zadej rozlišení svoje.
Píšu to proto, že je poměrně velký rozdíl v kvalitě výsledného videa napříč distribucemi, nemluvě o tom, že leckde AMF nefunguje vůbec.
Např. Kdenlive, který ti doporučím co by video editor (zkus v něm i editaci zvuku, není to terno, ale koukni) funguje s obojím poměrně dobře. Včetně natáčení obrazovky, jen je potřeba si to nastavit. V sekci HW akceleraci prozatím AMF chybí, je přednastaveno prozatím jen NVENC a VAAPI.
Ohledně Google Drive zkus Dolphin a KIO GDrive. Konec konců si můžeš hodit třeba do VirtualBoxu třeba i to Manjaro a tyhle věci si vyzkoušet bez zásahu do systému nainstalovaného. Osobně nemám vůbec nic proti Cinnamonu, je to fajn prostředí, ale já osobně (nikomu to nevnucuji) musím mít na pracovním stroji KDE právě proto, že potřebuji mj. i funkce Dolphinu, které ostatní správci souborů postrádají.
Toliko moje cesta a zkušenosti s novým HW, multimedii a také hrami v Linuxu. Držím palce a hodně štěstí, snad ti moje tipy alespoň trochu pomohou.
Ahoj, děkuji moc! Ano, v mnohém je to podobné: Také jsem přemýšlel o distribučním kolečku, také uvažuji o Manjaru (už mám staženou instalačku), také uvažuji o KDE (za celou historii jsmem si na něj nedokázal zvyknout). U ffmpeg jsem zkoušel zadat svoje rozlišení..
Problém je v tom, že na nic z toho nemám moc času a musím "fungovat" (před létem je toho samo o sobě hodně) a při tom hledat řešení.
Nemám tedy tak důkladnou zkušenost jako ty (takže jsem opravdu rád za tvůj komentář). Jen Fedora Kinotie - Silverblue - Ubuntu LTS 20.04 - Ubuntu stabilní verze a nakonec Rhinno.
Aktuálně je můj největší problém přístup ke sdíleným diskům Google.
Ze zoufalství jsem se to snažil rozchodit i pod wine, ale bez úspěchu.
(Vím, že všechno nakonec obvykle nějak jde, ale jak jsem psal, nemám na to dostatečk času)
Vůbec nedokážu pochopit, proč je takový problém mít opravdu funkčního linuxového klienta .
Pokud bude fungovat KIO Gdrive, překlopím se do Plasmy.
Ohledně hardware zatím moc jasno nemám.
Protože mám dvě oblasti činnosti, uvažuju o určité dualitě, která by mi dala víc času najít linuxové alternativy.
- MB Air pro multimediální věci
- linuxový NTB pro práci s IT.
Přemýšlel jsem o nějaké vyšší řadě ThinkPadu, ale chci AMD a zatím jsem neměl čas hledat podrobnosti.
A nebo místo Airu nechám původní MBP.
Otázka je, kdy se vůbec vrátí ze servisu. Zatím je ticho..
(chápu, že nejsou díly, ale..)
Podle mého názoru je dobrá vize ponechat Maca na multimedia a zabývat se alternativami později. Pokud nemáš příliš času a zaplatíš za jeho opravu, není podle mě co řešit. Osahat si alternativy a naučit se s nimi, nějaký čas chce. Obzvláště pak, pokud se budeš učit alespoň základy s ffmpegem apod. Nenásilná forma je vždycky lepší a příjemnější, než to pytlíkovat na rychlo.
Nedostal ses ještě k výběru laptopu, tak přiložím odkaz na německý web, kde je poměrně velká škála modelů a budeš se moci seznámit s tím, co je na trhu. Jen se všechny typy do ČR nepodívají. Ale pro představu a vyhledání si konfigurace poslouží dobře. Bohužel nemá filtr na typ, pouze na značku, tak jsem ti přednastavil Lenovo + AMD (když jsi to tak psal). Přeji příjemné potápění :).
Z diskuze zde není zřejmé, zda-li potřebuješ notebook kvůli mobilitě/místu atd. či ti prostě vyhovuje. Nadhodím tedy "kacířskou" myšlenku, jestli by nebyl desktop lepší volbou. Sám nyní zažíváš, že u Apple pokud odejde výfuk, musíš vyměnit i levé přední a zadní pravé dveře, střešní okno a ventily (příměr k autu je zcela záměrný). I díky tomu pak díly nemá. Ale to jste už probírali výše a trefně to napsal Max. U PC-based laptopu to je s díly lepší, ale rozšiřitelnost či případný upgrade je v desktopu výhodnější a jednodušší. Zmiňuji jen proto, že leckoho dnes již desktop ani nenapadne a vyjde cenově lépe - nemluvě o výkonu. Ale opravdu neznám tvé potřeby a preference, tak toto téma klidně ignoruj :).
Problém to samozřejmě není, musí se jenom chtít. Že jsou některé firmy absolutní ignoranti, to víme dávno; a to zdaleka ne jen z pohledu Linuxu. Nepochopitelné je to u Googlu, který i na open source světě postavil svůj byznys. Každopádně sem pak napiš, jestli ti KIO GDrive funguje ke spokojenosti, třeba se to bude někomu dalšímu hodit. Ještě mne napadlo, že nemusíš vědět, že je možné si do levé části Dolphinu uložit libovolnou "adresu" složek v síti. Myslím, že to jde u GDrive také. To by ti mohlo také pomoci.Vůbec nedokážu pochopit, proč je takový problém mít opravdu funkčního linuxového klienta
DE je subjektivní záležitost. Na konzum se dá použít každé prostředí a člověk si vybere podle subjektivních pocitů a potřeb. Ale pokud je třeba pracovat, už se výběr smrskne podle potřeb uživatele a rozhodují pak zdánlivé drobnosti. Tím si musí projít každý, aby si našel to své DE. Stejné je to s distribucí. Neexistuje jedno správné a dokonalé řešení pro všechny.
Děkuju, je to velmi užitečné a opravdu si toho vážím.
Pro zoufalý nedostatek času odpovím jen velmi stručně:
- openSUSE Tumbleweed jsem zvažoval. Problém se SuSe je, že i když jsem ji několikrát zkoušel, vždy jsem od ná nakonec odešel. Vždy stejný přůběh: Wow! Všechno vypadá skvěle (YAST). Jen dokud člověk nenarazí na něco co nefunguje. Pak to pro mne byl vždy docela problém vyřešit.
- Díky za odkaz na německý web. Budu muset použít překladač nebo požádat manželku (která umí německy )
Rád se podívám.
- ano, notebook je pro mne jediná varianta, protože hodně měním místa.
Dříve jsem více stolních požítačů na různých místech a synchronizoval jsem je pomocí Seafile.
Musím říct, že to fungovalo skvěle, ale notebook je v mém případě lepší varianta.
Vůbec nedokážu pochopit, proč je takový problém mít opravdu funkčního linuxového klienta
Opravdu tomu nerozumím. I Kodi má plugin pro přístup na Google Drive.
Mimochodem KIO Gdrive funguje v mém případě nejlépe ze všeho co jsem zkoušel (a zkoušel jsem všechno co jsem našel).
Ale právě se mi stalo, že jsem zkusmo přesouval iso Fedory z místního disku na Disk Google. Výsledek: Z mého počítače soubor zmizel a na disku Golgle není. Nic se neděje, stáhnu ho znova. Ale to by se stávat nemělo.
- Uložit síťovou adresu v dolphinu zkusím, díky za dobrý tip.
- s úvahou o DE naprosto souhlasím. Vyzkoušel jsem jich řadu (podobně jako distribucí).
V jednu dobu se mi velmi osvědčilo Ubuntu. Bylo to v době, než zařízli vizi propojit mobily, tablety a desktop. Dodnes lituju, že se to stalo.
Dnes, kdybych měl čas se v tom vrtat (což v budoucnu třeba bude), bych si určitě vybral Fedoru rpm-ostree. Považuju to za svkělou myšlenku.
Kdyby měli trochu lepší "výstupní kontrolu kvality", nebo by bylo distro, které by to trochu víc ladilo (něco jako býval CentOS), bylo by to za mne úplně super.
Ale neznám Arch based distribuce jako Manjaro atd., asi taky můžou být skvělé.
Pro mne, protože teď potřebuju pracovat bez vyrušení a potřebuju to rychle vyřešit, je momentálně horkým kandidátem na vítěze ZorinOS.
I za cenu trochu konzervativnějšího přístupu. Mimochodem, prodávají také hardware, ale není moc levný.
Nicméně, pokud by byl otestovaný s Linuxem, je to také výhoda (pro rychlé nasazení).
Update:
- naskladnění dílů pro opravu je posunuto na 2.7. Ale jisté to není..
- po otestování několika distribucí jsem nainstaloval Fedoru Silverbllue s dodatky Plasma Desktop (jako volbu)
- je docela dřina to upravit do stavu, který mi vyhovuje. Ale:
- nahrávání obrazovky i se zvukem ve Waylandu zdá se funguje pomocí Kooha
- přístup ke sdíleným diskům Google se tváří přes gnome-online-accounts jako (s výhradami) funkční
- tisk funguje
- Fedora mi automaticky updatovala firmware v Thnikpadu (to jsem docela koukal
- VPN přes nm funguje
- v Gnome Boxes mám připraveny Suse Leap, Tumbleweed, ZorinOS a Endless OS pro test (Endless OS je teda bleskurychlý..)
No, aby nebylo vše skvělé: Když jsem všechno dokončil, zjistil jsem, že nejsem schopný dodatečně zašifrovat domovský adresář
(jako jsem to už x-krát dělal na Ubuntu). Nenašel jsem žádný rozumný způsob jak to ho docílit.
Takže mne to čeká všechno znova. Notebook musím zajistit proti ztrátě nebo odcizení.
Připravil jsem si postup, snad to podruhé půjde rychleji.
Takže pro tuto chvíli hotovo. Napíšu sem postup - jednak, abych to případně našel, druhak, prorože by se to mohlo někomu hodit.
Pokud to dobře chápu, nejlepší je nainstalovat základní systém a co lze instalovat z flathubu. Tím se zjednodušeuje případná přeinstalace.
Pozn. Pro snazší isnstalaci by se hodilo by se mít dostupný seznam aplikací, které by byly spojené s uživatelským účtem.
Reinstalace Fedory Silverblue:
1) Nová instalace na (tentokrát) šifrovaný disk
2) Přidání rpmfusion
3) Přidání flatpaku
4) Výpis nainstalovaných balíků na zdrojovém počítači
Pozor, tady je třeba si rozmyslet, jestli jsme vrstvili balíčky jako uživatel nebo superuživatel.
Tedy, jestli spouštíme příkaz pod uživatelem nebo pod rootem.
rpm -qa --qf "%{NAME}\n" > rpmqa.txt
(Pokud bychom potřebovali převést řádky na soubor s mezerami, můžeme to udělat takto, ale zjistil jsem, že to není potřeba:
cat rpmqa.txt | tr "\n" " " > rpmqanew.txt
5) Nainstalujeme znovu balíčky na nový systém
(opět buď pod uživatelem, nebo pod superuživatelem):
rpm-ostree install --allow-inactive $(cat rpmqa.txt)
(nebo rpm-ostree install $(cat rpmqanew.txt)
Možná budeme muset seznam balíčků upravit.
Po dokončení restartujeme příkazem systemctl reboot
Poznámka: Pokud instalujeme pod rootem, můžeme použít příkaz
rpm-ostree install --apply-live --allow-inactive $(cat rpmqa.txt)
6) Výpis nainstalovaných aplikací z flathubu
flatpak --columns=app list > flatpaklist.txt
A pak:
flatpak install $(cat flatpaklist.txt)
Poznámka: Balíčky, které jsme instalovali odjinud musíme naistalovat znovu.
7) Přenos původního domovského adresáře uživatele a nastavení práv
chown -R uzivatel:uzivatel userhomedir
8) Reboot a hotovo.
PS: Nastavení vpn je uloženo zde:
/etc/NetworkManager/system-connections
estorecon -r -v /home
(jen poznámka, abych to nemusel příště hledat..)
Závěr: Macbook je zpět. Po dvouměsíční "odvykací kůře" mi MacOS připadá divný
Zvykl jsem si na Gnome, které jsem si upravil podle vých potřeb a pracuje se mi
s ním skvěle.
Musím přiznat, že mne to překvapilo.
(Pamatuju si jak jsem těžce nesl přechod
z klasického Gnome a také nástup Unity v Ubuntu.
Na Unity jsem si zvykl a nakonec mi přišlo lepší než Gnome,
ke kterému jsem se pak obloukem přes Plasmu a Cinnamon
teď stejně vrátil).
- Zatím se mi nepodařilo najít ekvivalení hardwarovou náhradu a překvapilo mne,
jak jsou ostatní notebooky (i s horší výbavou než můj tříletý MBP) podobně drahé
Přitom nemám jistotu, že bude vše fungovat tak jak má.
(Pokud bych nepotřeboval pracovat s grafikou a videem, byla by volba snazší).
Takže mne zatím čeká dualboot a další testování a hledání.
Chce to rozhodně víc času (který jsem teď neměl).
Rozhodně ale platí, že jsem díky Linuxu zůstal produktivní
v době, kdy se mi můj "profesionální pracovní nástroj"
ze dne na den rozbil pod rukama a jeho oprava trvala čtvrt roku.
Důležité ponaučení...
Děkuji všem za podporu!
Parametry jsem popsal v dotazu. Plus skvělý displej (pokud funugje).
Zkušenost s používáním je nepřenositelná, musí se to zažít (taky jsem tomu nevěřil).
Je to zkušenost, která hodně pomůže urovnat priority
Úplně to chápu. Ekosystém je super a Linuxu to podle mne zásadně chybí.
V Ubuntu to věděli a pracovali na tom, dokud to nezařízli.
To mne nepřestane mrzet.
Ale na druhou stranu, Apple ekosystém má docela vážné limity.
Přišel jsem na to, když mi klekl MacBook.
Najednou jsem se k řadě aplikací a dat nemohl dostat.
Na starším hw nové verze nefunovaly a staré už měly pryč licence.
A to nemluvím o zakoupeném obsahu: Knihy si jnde člověk nepřečte.. atd.
Děkuji, nechci.
Raději svobodu za cenu trochu. nižší funkčnosti.
Ale, kdyby se mi to nerozbilo, asi bych byl dál spokojený uživatel Apple Ekosystému.
Když funguje, funguje skvěle.
Na závěr jsem se ještě zeptal OpenAI. Zde je odpověď:
Pokud hledáte notebook s vysokým výkonem, který by dokázal nahradit váš MacBook Pro, měli byste hledat notebooky s nejnovějšími procesory a grafickými kartami od AMD. Zde je návrh jednoho možného notebooku s vysokým výkonem:
Notebook: Lenovo ThinkPad P15 Gen 2
Procesor: AMD Ryzen 9 5950HX
Grafická karta: AMD Radeon PRO W6800M
Paměť: 32 GB DDR4 3200 MHz
Úložiště: 1 TB NVMe SSD
Displej: 15,6" UHD IPS s podporou HDR400
Wi-Fi: Wi-Fi 6E
Operační systém: Fedora Linux Workstation
No, tak vida...
Operační systém: Fedora Linux WorkstationZajímavé, že OpenAI dal přednost Fedoře před Ubuntu, RHEL nebo SuSE.
Takže, přátelé: Vypadá to na stejný problém jako posledně. MBP po uspání nelze probudit. Pouze černá obrazovka.
Minule (před opravou) šel alespoň připojit externí monitor. Nyní nejde ani to.
Touchbar také nesvítí...
Musím říct, že jsem doufal, že se stejná závada nestane dvakrát (otázka je, jestli je stejná..)?
Tentokrát ale už poučený, mám data mimo Apple vendor-locking.
Tedy, až na pár knížek, které prostě oželím.
Uvidíme zítra, jinak znovu směr Český servis a uvidí se co dál.
To abych vydělával a platil jen za šmejd téhle exkluzivní společnosti..
Opravdu Vám nikomu takovouto stresující, špatnou a drahou a opakovanou zkušenost nepřeju... :(
Čtvrtek je za námi, Apple mlčí.
Napsal jsem dotaz, jestli je něco neového.
Ticho..
Čtvrtek. Dvakrát píšu do Apple, že už týden a půl mám svůj hlavní pracovní nástroj nepoužitelný,
ale hlavně, že nemám vůbec žádné informace. Prosím je, aby se o zvali.
Apple mlčí.
Pátek. Snažím se odhánět myšlenku, že ignorování problému je způsob, jakým je Apple řeší. Snažím se přesvědčit sám sebe, že to musí být něčím jiným. Třeba je člověk, se kterým jsem mluvil nemocný. Říkal přece, že jsem se dovolal k hlavnímu technikovi Apple. Proč jinak by se - i přes moj urgence - vůbec neozýval?
Volám do Českého servisu, kde prováděli předchozí opravu.'
- Český servis má technické problémy a tento víkend je "mimo provoz".
Ptám se, co mám dělat. Mám zavolat v pondělí.
Ptám se, jestli je na opravený díl záruka.
Dozvídám se, že záruka na opravu je u firemních zákazníků 3 měsíce.
Je to pět.
- Snažím se dovolat do dalšího servisu.
Tentokrát v místě bydliště: iWant Liberec.
Telefon nikdo nebere.
V iPadu se dozvídám, že nemají žádné volné termíny pro objednání opravy.
Jak nepropadnout zoufalství...
Kdybych neměl Linux, byl bych v totálním háji.
A moji zákazníci také.
Ještě musím vymyslet co se svými daty,
konkrétně s multimediálními prezentacemi, ke kterým se bez Apple nedostanu.
Nějak mi prohášení Apple o tom, že svými výrobky napomáhají rozvoji kreativity
a uvolnění lidského potenciálu začínají zdát až ironická.
Uvidíme, co bude dál..
Možná, že se dnes ještě někam dovolám.
Nebo třeba příští týden.
Zatím mám doma "zlatou" cihlu, která ovšem vůbec není zlatá.
A rozhodně uvolňování kreativity a lidského potenciálů vůbec nepomáhá.
Pátek odpoledne. Když neberou telefon, rozhodl jsem se vydat do servisu osobně.
Už chápu, proč nezvedají telefon
PS: Prý mají zavřeno už dlouho.
Co takhle to napsat na web Apple a nahrát oznámení
do automatické odpovědi v telefonu, aby se tam člověk nehnal zbytečně?
Pokračování v pondělí..
17. března. MBP odnesen do servisu. Konečně.
Dnes bylo otevírání iWantu v Liberci a byla to veliká sláva s frontou, občerstvením a muzikou.
I přes nával se mne ujali, za což jim patří poděkování.
Dost se mi ulevilo, i když výsledek neznám.
Říkal jsem si, co bych asi dělal, kdybych podobnou věc
řešil třeba s Xiaomi nebo se System76, jak složitě bych to asi posílal na opravu..
Servis do druhého dne u zákazníka asi není vůbec špatná věc (HP, Lenovo, Dell..),
což člově vlastně neocení, dokud se mu něco hodně nerozbije.
Uvidíme, co bude dál..
13. 2. pondělí.
Přestal jsem očekávat, že se z Apple někdo ozve.
Volám do iWantu do Prahy a konečnšě se dozvídám nějaké relevantní informace:
- iWant v liberci budou otevírat v pátek.
- pokud chci prodat můj MBP, orientační výkupní cena s touto závadou je asi 4500 Kč.
Pokud si nechám MBP opravit a byla by to stejná závada jako posledně (což tak s největší pravděpodobností je),
oprava mne minule stála 22 500.
Je to zajímavé, protože Alza nabízí tento použítý MBP tady za 76 952 Kč.
- Mohu nechat MBP opravit a pak ho zkusit prodat sám. Asi mi nic jiného nezbyde.
- dozvěděl jsem se, že lid angle sensor se v "mé verzi" skutečně musí měnit i s displejem.
V novějších výrobcích Apple je to údajně možné už zvlášť. Pěkně děkuji, Apple!
Stále to ale neřeší otázku co dál.
Okamitě kompletně opustit MAC svět nemohu, migrace mi nějaký čas zabere.
Nejsmysluplnější se jeví pronájem zařízení (například u Alzy),
kde je v ceně pojištění. Zajímalo by mne, jestli s tím někdo máte nějaké zkušenosti?
Jít znova do rizika takovéhoto nákupu, pokud jsou Apple zařízení tak moc poruchová, nepřipadá v úvahu.
Pornájem na 3 roky s následnou obnovou vypadá jako řešení. Alespoň pro tuto chvíli, než se vypořádám se zbytkem.
Smlouva vypadá celkem dobře. Ale právě pročítám recenze a ty jsou naopak docela děsivé.
Asi existují i jiné společnosti, jenže je neznám. Uvítal bych, kdyby s tím měl někdo nějaké zkušenosti.
Děkuji za odpovědi, jen to pro mne není teď téma.
Vzdálený přístup využívám. Tady ale potřebuji náhradu za rozbitý hardware.
Okamžitý přechod není možný:
a) kvůli datům, která budu muset nejdříve migrovat (některá videa z KeyNote bez Macu nedostanu.
b) potřebuji funkční stroj pro střih videa. Sice to už studuju, ale situace nevypadá s podporou grafických karet růžově
a nemůžu si dovolit koupit další stroj, který nebude fungovat.
Zatím to vypadá, že mi nezbyde než koupit další Mac.
Uvidím po opravě.
a) kvůli datům, která budu muset nejdříve migrovat (některá videa z KeyNote bez Macu nedostanu.Je možnost si rozjet MacOS ve virtuálce, případně i na železe. Hledej pod heslem "Hackintosh". Nějaký ten pátek zpátky jsem Hackintosh zkoušel ve virtuálce a i když to byl test na pár dnů, tak se zdálo, že všechno fungovalo. Pak jsem ho smazal, neměl jsem pro něj využití. Pokud ti jde jen o přetažení dat, tak by to mělo být řešení.
Zatím to vypadá, že mi nezbyde než koupit další Mac.Sadomasochismus je dnes ve společnosti tolerován mnohem více než v minulosti. Nemusíš se za to stydět
Hackintosh znám, díky za tip.
Není to tak snadné: Často je problém, že musíš mít ty správně (nové) verze programů.
Mám starý MacBook Pro i5 a je to problém.
Například jsem už neotevřel uložené virtualizované stroje uložené v Paralles.
Teď musím musím být co hlavně co nejdříve plně funkční.
Není to tak snadné: Často je problém, že musíš mít ty správně (nové) verze programů.To samotné zprovoznění ve VM mi nepřišlo složité za použití Linuxu a Qemu. Dal jsem VM k dispozici i celou GPU, takže 3D akcelerace GPU na MacOS fungovala. V takovém případě by neměl být problém nainstalovat stejnou verzi MacOS jako jsi měl v pokaženém MacBooku a správné (nové) verze programů stáhnout z AppStoru. Nevidím v tom žádný háček. Ale jestli už nechceš přejít na Linux (jak jsi původně uvažoval) a jsi až příliš vendor-locknutý u Applu tak chápu, že asi zase skončíš u Applu.
Mně momentálně ale chybí hardware :).Koupíš Lenovo co ti poradilo OpenAI
Situace s podporou grafických karet vypadá normálně. V červnu minulého roku jsem ti psal o kdenlive, které má definované profily pro nvenc a vaapi. Pracuje s ffmpegem, takže si můžeš definovat vlastní profily, včetně za použití AMF, pokud jde do tvého distra podpora doinstalovat.potřebuji funkční stroj pro střih videa. Sice to už studuju, ale situace nevypadá s podporou grafických karet růžově
a nemůžu si dovolit koupit další stroj, který nebude fungovat.
S tou nvidií to je přesně ono.
V mezičase se dívám na noteboky:
Zajímavě vypadá Asus Vivobook Pro 15: Mám ho právě na stole pro firmu a má fakt dobrý display.
i7, GeForce RTXstudio, kovový.
Nejhorší ja asi touchpad, ale zdaleka není tak špatný jako u dřívějších modelů.
Pak jsem našel nějaké Lenovo Yoga (jasně, raději bych jinou řadu Lenova, ale tohle vychází nejlépe poměr cena / výkon).
Ale nejdřív musím dotáhnout jednu věc, pak můžu zkusit experimentovat.. :)
Děkuji moc!
Dost v tom lovím: Hledám komplexní řešení. Asi můžu použít Fedoru, případně Fedroru rawhide.
S ne-rpm a ne-deb distry mám problém - ne, že bych je neměl rád zkoušel jsem ledacos, ale zkoušení a ostrý provoz je něco jiného:
Potřebuji například účetní software (Flexibee), které sice rozjet jde i jinde, ale pak je tu problém s updaty, které jsou potřeba
pokud možno pravidelné a bezbolestné (třeba kvůli legislativě).
Ale měli by se snad časem překlopit více do webu, takže zrovna toto odpadne.
Je to fakt docela vyčerpávající (jak psal Max).
Už jsem uvažoval i o dvojím řešení:
- na "práci" Linux (třeba na Lenovu, BTW: Ty ceny za řadu X mne dost šokovaly)
- a na média třeba "laciný" Mac Air.
Mimochodem, syn ho měl, takže jsme ho otestovali na obyčejném převodu videa:
Ten jeho M1 v základní konfiguraci byl skoro stejně rychlý jako můj MBP i9 (!).
Takže jsem si říkal, že by to možná stačilo.. jenže ty konfigurace za 20 tisíc vč DPH
jsou fakt minimální a jakmile by do toho chtěl člověk nahrát cokoliv dalšího
(třeba chtěl něco dělat v Garagebandu se samply), tak se tam už nic nevejde...
Takže to je taky varianta nanic. Resp. hračka pro maily, office a sem tam nějaké video.
Rozhodně to budu řešit dál,
jen se obávám, že to nepůjde tak rychle, jak jsem si původně
představoval.. :-/
PS: S tím AMD mne to dost překvapilo, díky moc za informaci
nVidii jsem původně vyřadil (pod dojmem Linusova vyjádření a mých bývalých zkušenostech ).
Je dobré vědět, že je to jinak.
Minimum system requirements for Linux CentOS 7.3 32 GB of system memory Blackmagic Design Desktop Video 10.4.1 or later Discrete GPU with at least 2 GB of VRAM GPU which supports OpenCL 1.2 or CUDA 11 NVIDIA/AMD Driver version – As required by your GPUale u pro Desktop Video (ovladače pro Playback/Capture BMD zařízení) je zmiňována Linuxová podpora podstatně širší.
Minimum System Requirements for Linux Basic system requirements: x86-64 running Linux 3.10 or higher. AArch64 running Linux 4.9.140 or higher. ... Supported Distributions x86-64: Ubuntu 20.04, 22.04 Debian 11 Fedora 36 CentOS 7 Nvidia Jetson AGX Xavier / Nvidia Clara AGX: JetPack 4.6 ... Several different package formats are supplied: Native package (.deb) for Ubuntu and Debian based distributions. Native package (.rpm) for RedHat and Fedora based distributions. Tarball and packaging files for custom installation. Full release notes including installation instructions are available in the ReadMe.txt found in the downloadable tar archive.Zdroj
Takže dokončení:
- MBP je znovu v opravě se stejnou závadou.
Dostane nový displej a angel senzor.
Oprava cca 22 600.Výkupní cena u iWantu 22 - 25 tisíc
Takže zaplatím opravu a MBP tam nejspíš rovnou nechám
Možná, že se to budoucímu majiteli už to co mně nikdy nestane,
ale to nikdo nevíme. Já už to potřetí riskovat nebudu.
Záruka na nový díl je 3 měsíce. Rozbilo se to znovu za 5.
Je to neskutečný:
- záruka (pro firmy rok, pro ostatní 2 roky). Rozbilo se to poprvé těsně po dvou leteh.
- závada v asi půlcentimetrové součástce za tisícovku, ovšem musí se měnit celý displej za 20 tisíc (= udržitelnost podle Apple)
- záruka na vyměněné díly 3 měsíce. Rozbilo se to znovu po pěti. Všechno se opakuje znovu.
Opraveno to bude snad koncem týdne nebo začátkem dalšího.
záruka na vyměněné díly 3 měsíce.Na netu píší, že na opravu věci i na díly, které byly při opravě použity se vztahuje 2 letá záruční lhůta.
Moc díky! To jsem nevěděl
Otázka je co teď s tím.
To bych asi býval musel reklamovat u Českého servisu.
Asi to logicky nemohu vymáhat na iWantu.
Když jsem tam volal, tak měli zavřeno kvůli nějakým technickým problémům.
Do telefonu mi řekli o záruce 3 měsíce.
Proto jsem nakonec hledal opravu jinde a dal to iWantu v Liberci.
Tam mi 3 měsíční záruku na díly potvrdili.
U dalších telefonátů s dalšími servisy to potvrdili také.
Takže nevím, jestli má Apple tedy nějakou výjimku nebo jak to tedy je.
Proč by všichni nezávisle na sobě tvrdili něco jiného.
Zkusím se na to zeptat.
Ještě bych se mohl třeba soudit o to kdo má pravdu... jako by těch starostí bylo málo.
Už takhle mi to sežralo většinu sil a peněz a stálo nezměrné úsilí abych se vůbec udržel "v provozu".
"dones to tam, kde ti to "opravili"
To momentálně nejde, protože to právě opravují jinde (v iWantu).
V Brně měli výpadek z technických důvodů, proto jsem to dal jinam.
PS: Když jsem začal psát tento dotaz, vůbec jsem netušil kam až se to dobere.
Nyní jsem rád, že tu je záznam celé historie..
Otázka je co teď s tím.Byla chyba, že jsi to nereklamoval u Českého servisu. Ty jsi v podstatě nevyužil svého zákonného práva "reklamovat". Jestli to ještě v iWantu opravené nemáš, tak bych tu opravu pozastavil a vrátil se k reklamačnímu procesu u Českého servisu. Pokud už opravu zastavit nepůjde, tak pak mne napadá, že bys mohl sdělení (od Českého servisu) o 3 měsíční reklamační lhůtě použít jako argument, že tím byla reklamace zamítnuta. Pokud teda máš nějaký písemný důkaz, že nechtěli reklamaci v Českém servisu přijmout kvůli uběhnutí 3 měsíční lhůty. Pak by možná byla šance, aby ti Český servis zaplatil alespoň nějakou kompenzaci.
Do telefonu mi řekli o záruce 3 měsíce.Zde se uvádí: " Článek 10 Zvláštní ustanovení o opravě zařízení – pozáruční servis. Při opravě zboží, na které se nevztahuje záruka – pozáruční servis, servisní společnost podle požadavku zákazníka provede opravu zboží a zákazník je povinen zaplatit servisní společnosti cenu za opravu zařízení včetně diagnostiky. Servisní společnost odpovídá za vady, které má provedená oprava při převzetí zboží kupujícím nebo se vyskytnou v záruční době. Je-li zboží opraveno vadně, má kupující právo na bezplatné odstranění vady. Právo z odpovědnosti za vady musí kupující uplatnit u servisní společnosti v záruční době. Záruční doba u opravy je 3 měsíce. Záruční doba přesahující 3 měsíce se vyznačuje v dokladu Protokol o opravě. " Chápu to tak, že kdyby ti notebook třeba škrábli, něco jiného poškodili nebo by ti display sice fungoval, ale měl bys tam mnoho mrtvých pixelů (viditelná vada), tak máš právo do 3 měsíců reklamovat. V podstatě by to měly být vady, kterých jsi si měl všimnout hned při převzení. Dle mého se ta 3 měsíční lhůta nevztahuje na skyté vady, kterých jsi si nemohl všimnout.
Takže nevím, jestli má Apple tedy nějakou výjimku nebo jak to tedy je.Vyjímku ze zákona určitě nemá.
Byla chyba, že jsi to nereklamoval u Českého servisu.
Ano. Jednal jsem tak na základě telefonického rozhovoru a na základě toho, že byli mimo provoz kvůli technickým důvodům.
Ale totéž mi řekli i přímo v Apple. Kde by mne tehdy napadlo jak moc se to může zkomplikovat :-/
Písemný doklad tedy nemám.
Do iWantu jsem opravu ale zadal i po jejich potvrzení, že se na to záruka nevztahuje.
Všichni říkají totéž. Kdyby to bylo jinak, záruku bych rád využil.
Přiznám se, že už se v tom ztrácím. Vím ale, že jsem se všude na záruku ptal jako na první věc.
Připadalo mi to jako logické.
Všichni tvrdí - včetně dalších servisů kam jsem volal ještě včera, že na to záruka není.
Napsal jsem mail technikovi do Českého servisu, který dělal předchozí opravu,
uvidím jaká bude odpověď. Tedy, doufám, že nějaká bude.
Do iWantu jsem opravu ale zadal i po jejich potvrzení, že se na to záruka nevztahuje.To měli pravdu. Uplynula ti lhůta 2 roky od zakoupení a notebook nebyl v záruce. Zároveň iWant, jako firma co nemá nic společného s firmou Český servis nemůže ručit za vadné opravy firmy Český servis.
Všichni tvrdí - včetně dalších servisů kam jsem volal ještě včera, že na to záruka není.Jde o to jestli jste se pochopili správně. Samozřejmě že "další servisy" neposkytují žádnou záruku za chybnou opravu firmy Český servis. Firma Apple, také určitě celoplošně neručí za to, že nějaký Český servis něco špatně opravil. A v záruce 24 měsíců od zakoupení notebooku jsi to už také neměl. Takže když ti "další servisy" řekly, že na to záruka není, tak ti to řekly správně. Svoje práva z vadné opravy musíš uplatňovate u Českého servisu. Další servisy ani Apple ti v tom asi nepomohou.
To chápu. Ptal jsem se na to obecně (i jinde). Myslím, že jsme se pochopili, řekli by jinak: "Záruka na opravený díl je, ale musíte to reklamovat u Českého servisu."
Samozřejmě dokázat to nemohu. Ale děkuji za snahu!
Ono je problém, že člověk potřebuje pracovat, řeší to v (nejen) časovém tlaku a na základě informací, které jse schopen zjistit.
Jinak by člověk musel být napůl právník. A pak teda by mohli být právníci napůl ajťáci a tak podobně. Prostě je to šílený.
člověk potřebuje pracovat, řeší to v (nejen) časovém tlakuChápu. Mít to opravené rychle a dráž je někdy výhodnější než to mít opravené levněji a později.
Je fakt, že ten displej je dost dobrý. Kolik je ale výrobní cena netuším. Nicméně je to nejspíš uměle vytvořený proces - mohou to opravit pouze certifikované servisy, nějak se to páruje (nastavuje?) s tím senzorem. Bude to asi podobné jako s výměnou baterie i iPhone (pouze certifikovaný servis, jinak to hlásí neoriginální baterii i když byl použitý originál).
Nevadilo by mi, že mají uzavřené procesy ani relativně vysoké ceny za jejich výrobky, kdyby to ale odpovídalo kvalitě zboží a kvalitě služeb.
Ne, že se se mnou "hlavní technik Apple" nebaví a notebook za 90 tisíc se za dva roky rozbije kvůli konstrukční závadě, kterou musím zaplatit
a pak mi ho vykoupí za 22 tisíc .
Slušné firmy si zákazníků váží a svoje chyby na své náklady odstraňují
(což Apple dělal třeba kvůli vadným displejům u iPadů - taky jsem si ho koupil, ale kupodivu drží..).
Ale když to shrnu - jen moje zkušenost:
- Starší MacBook Pro - antireflexní vrstva zvenčí displeje (!) se stírá
- iPady mají vadné displeje - tohle ještě Apple řešil
- další generace MBP - díky "inovativní" motýlkové klávesnici přestávají psát některé klávesy.
Oprava stojí "ranec".
- Poslední Intel MBP 16" - problémy s angel senzorem, displejem, poruchovou základní deskou, SSD disky
To jsem se dozvěděl po svém telefonování po servisech, protože stále řeším co s tím mým MBP budu dělat.
- M1, M2 - ve virtualizaci si pustíte jen ARM OS.
- Připojím k tomu neuvěřitelné ceny, když člověk chce víc než 8GB RAM a víc než 256 GB HDD.
Takže pro mne se Apple stal v podstatě nepoužitelný.
Je to škoda, může nabídnout hodně dobrých věcí a inspirace.
Update: Tak podle poslední informace výměna displeje a senzoru nepomohla. Závada je pravděpodobně na desce.
Tím by se potvrzovalo to, že tento model je fakt špatný.
Řešení: Výměna desky (cca 24 000,-) ale protože možná ani to nepomůže (s původním displejem) tak výměna i displeje a senzoru (cca 22 600)
takže oprava za 46k? A nejistota co se stane příště. To nemá smysl.
To vážně nemá cenu. Takže ještě zítra poslední pokus a pak konec příběhu.
Možná, že se podaří po vrácení starého displeje a po kompletní resetu použít alespoň externí monitor
(to mi u zašifrovaného disku nešlo, protože jsem se poslepu nedokázal přihlásit).
Moc díky za ochotu člověku ze servisu se tím zabývat.
Tím bude moje Apple journey u konce.
Už se docela těším. Opravdu se mi uleví.
Apple snad má v ČR pouze DIČ (s adresou vedoucí do Irska), k transferu peněz asi více nepotřebuje.Už do toho Applu nekopejme. Když někdo narazí na tuhle diskuzi, tak si notebook od Applu stejně už nikdy nekoupí
Závada je pravděpodobně na desce.Zdá se, že autorizované servisy Apple nemají moc vymakanou diagnostiku když si nejsou jistí co je to za konkrétní závadu. Nechtěl bych být na tvém místě. Kdybys chtěl reklamovat vadnou opravu u Českého servisu, tak teď není příliš jisté jestli byl skutečně vadný display a teď se pokazilo něco dalšího na základovce nebo jestli ti vyměnili display úplně zbytečně a závada byla celou dobu jen na základovce.
Pomalu se snad blížím ke konci a tím i zpět k původní otázce:
Čím nahradit Apple Macbook Pro 16?
Dnes jsem konečně narazil na něco co vypadá jako řešení:
Lenovo ThinkPad Z16 G1 Ryzen 9 Pro 6950H/32GB/1TB SSD/Radeon 6500M 4GB/16" WQUXGA OLED Touch/4G/3yPremier/Win11 Pro/šedá
Alza má popis zde a uvádí servis u zákazníka (on-site).
Popisy se ale u různých dodavatelů liší.
+ má Ubuntu certifikaci, takže by to mělo s Linuxem fungovat
+ má 3 roky záruku - píšou, že i pro podnikatele (i když někde uvádějí jen dva roky) - musím zjistit.
+ má konfiguraci, která se zdá být přesně tím co potřebuji.
Další otázkou je: Kde koupit tento notebook bez Windows?
Windows opravdu nepotřebuji a pokud za ně nebudu muset platit
(čistě z principu, protože se mi nelíbí, že se mi vnucují i když je nepotřebuji)
byl bych rád. Proč mám podporovat další korporát, když jeho služby nevyužiji?
Nevíte někdo? Je nějaká šnace získat tento produkt bez OS nebo třeba klidně s předinstalovaným Ubuntu?
Díky moc!
.. a otázka je jak je to pak se zárukou..
Zkusím se na ten konfigurátor podívat, děkuji!
Zatím zužuji výběr na 3 kandidáty.
Jen to vše chce čas...
Tak vyšlo to na 81 246 Kč se zahraniční klávesnicí. Záruka 3 roky.
Jinak ten konfigurátor je prima věc. Škoda, že ho nemáme v Česku.
Aha, tak letos v létě má být ThinkPad Z16 Gen 2.
To je jako minule, když jsem potřeboval notebook a koupil jsem i9 těsně předtím, než vyšel M1.
Tady se to aspoň ví. Ale to mi stejně moc nepomůže.
Takže další pročítání recenzí, zjišǒvání kompatibility..
Lenovo Z16 je prý lepší než Dell XPS. Recenze lidí u Dellu nic moc.
Starlabs má dodávky za 4-5 měsíců,
System76 něco má, ale u velkých displejů vše hlavně s Intelem.
Pokud ještě něco neobjevím nebo někdo nebude mít zajímavý typ,
zatím to Lenovo vychází jako favorit
Na Gen 2 ale nemůžu čekat (podobně jako na ostatní).
Další informace o řadě Z Gen 2, dostupné v létě letošního roku (kdyby to někdo také řešil):
Tak základní informace bych měl. Gen 1 bude muset prozatím stačit.
Takže se blížím k závěru:
- MacBook opravit nelze. Respektive lze, ale je to zcela nesmyslné:
Bylo by potřeba vyměnit displej se senzorem, ale i celou zákldní desku.
Podle vyjádření servisu se tyto díly spolu pravděpodobně vzájemně zkratují.
I kdyby se to uskutečnilo, není žádná záruka, že by se celý problém znovu neopakoval.
Záruka na vyměněné díly 3 měsíce (znovu jsme si to zopakovali).
Takže celková cena za opravu je astronimická, jistota funkčnosti malá.
Zůstala mi drahá bezcenná cihla.
O nervech, které mne to stálo a o pracovních omezeních ani nemluvě.
A. Zpět k původní otázce: Čím nahradit Apple Macbook Pro 16"?
1) Nahradit ho zcela nelze.
2) Koupit nový (i kdybych to z nějakého důvodu chtěl udělat) nemá smysl,
protože ve virtzualizaci s M1 a M2 procesory fungují jen armové OS.
B. Moje požadavky
1) 16" displej. Bylo by fajn, kdyby byl stejně kvalitní, ale to není podmínkou.
2) 1TB HDD
3) 32 GB RAM (16 minimálně)
4) v Linuxu podporovaná dedikovaná karta
Jedna z pozitivních inspirací, kterou Apple přinesl je v tom, že počítače mohou (a mají) i vypadat hezky.
To je jedna z věcí, která linuxovým projektům často chybí. Takže, kdyby můj notebook vypadal i pěkně,
nezlobil bych se..
C: O čem jsem uvažoval:
1) Xiaomi ProBook 16"
Líbil by se mi, ale není dostupný v ČR (příapadné opravy)
Potřebuji jinou konfiguraci.
2) Star Fighter
Dostupnost 4-5 měsíců. To je jako špatný vtip. Nemohu čekat.
3) KDE Slimbook 15
Docela zajímavá alternativa. Ještě ji prostuduji.
4) System 76
5) Tuxedo
6) Dell XPS, HP a ostatní..
S Dellem osobně nemám dobré zkušenosti s poruchovostí (telefon - workstation - monitor).
HP chci ještě projít.
Většina linuxových notebooků není dostupná v ČR, nemají českou klávesnici (to bych vydržel),
nebo jsou velmi drahé a / nebo mají dlouhé dodací lhůty a / nebo jsou ošklivé.
Dell nemá dobré recenze a moje zkušenost tomu odpovídá.
D: Předpokládaný výsledek
Pročetl jsem co se dalo, zhlédl recenze na Invidious (YouTube).
Pokud se něco nezmění, kloním se k Lenovu ThinkPad Z16 Gen 1.
Výhody:
- certifikace pro Linux (Ubuntu)
- 3 roky záruka v ceně (on-site)
- dodání do druhého dne
- nerezignuje na design (MBP to není, ale snaha byla)
- konfigurace se blíží tomu co potřebuji.
U grafické karty si nejsem jistý.
Záruka, dostupný servis a rychlost dodání jsou důležitými faktory
(nemohu být bez počítače).
E: Co bude následovat
Instalace, konfigurace a v případě, že bude vše v pořádku odchod z Apple ekosystému.
iPad, hodinky, iPhone. Ukončení všech pronájmů aplikací.
Nejtěžší bude asi telefon (Android jsem nepoužíval už mnoho let
a u linuxových telefonů to bude na další výzkum (podpora kritických aplikací, bankovní aplikace..)
Děkuji Vám všem, kteří jste se mnou prošli touto cestou za pomoc a podporu.
Snad se konečně blížím k závěru.
Zatím ho ještě nemám. Je to docela bitva. Zatím se mi zdál jako nejlepší volba. Ty reference ohledně přehřívání jsem zatím nenarazil, to je docela důležitá informace.
Asi by mi neupgradovatelnost tolik nevadila, kdybych věděl, že bude ntb fungovat. Ale jde o princip. A souhlasím s tím, že mám osobně s HP hardwarem dlouhodobě také dobrou zkušenost (i ve firmách).
Řeším také ještě distribuci. to je taky oříšek.
Potřebuji notebook pro dva druhy činností: IT a multimédia. MBP to perfektně splňoval (když fungoval)
S Fedorou jsem velmi spokojený. Vrátil jsem se k ní po mnoha letech poté, co jsem zjistil, že daleko víc odladěná než jsem očekával. Ale jakmile chce člověk něco tvořit, zdá se, že je nejlépe předpřipravené Ubuntu Studio.
Mimo rpm a deb distra zatím nemůžu, jak jsem už psal někde výše. Je to děs, potřebuju “fungovat” a pořád řeším tohle.. A vypdá to nekonečné..
Bez některých věcí dokážu, ale velmi mi chybí neexistující funkční Google disk klient, resp. žádný nefunguje dobře. To je docela problém, protože Google disk potřebuju.
Další věc, která je pro mě problém, je GarageBand. Tady náhrada, pokud vím není, a ten mi bude opravdu chybět. Hlavně kvůli velké databázi zvuků a velmi pohodlnému ovládání.
S ostatními věcmi se postupně smiřuju.
Ale to už je zase jiné téma.
- stabilita systému
- vysoké teploty při zatížení
(viz níž)
- žádné připojení HDMI (to mi až tolik nevadí, můj MBP ho také neměl, redukci mám)
- pájená pracovní paměť (to mi také tolik nevadí, MBP to měl stejně
- pouze jeden slot SSD (nevadí, víc nepotřebuji)
- žádná možnost 2,5K, pouze 60Hz displeje (s tím asi dokážu žít)
Přehřívání vede k nestabilitě systému.
Restartování na Z16 je způsobeno starým ovladačem bluetooth z Windows 10 nainstalovaným na Z16. Pokud změníte ovladač bluetooth na novější Windows 11, mělo by to být opraveno. Poděkování patří mému příteli, který to objevil koncem srpna se svou Z16.
No a jak to bude s Linuxem. Ví někdo?
Toto kromě Lenova radí AI:
System76 Oryx Pro - toto je notebook s 16" displejem, který je speciálně navržen pro použití s Linuxem. Má řadu konfigurací s různými procesory, pamětí a úložišti, takže si můžete vybrat tu, která nejlépe vyhovuje vašim potřebám.
Dell XPS 15 - další možností je tento notebook od DELLu s 15,6" displejem a vysokým rozlišením. Je dodáván s Ubuntu nebo s předinstalovaným Windows 10, ale podporuje také další distribuce Linuxu.
Lenovo ThinkPad P15 - tento notebook nabízí konfigurace s různými procesory a grafickými kartami, včetně vysoké výkonnosti. Podporuje různé distribuce Linuxu a je dodáván s 3letou zárukou.
System76 Bonobo WS - toto je další notebook od System76 s velkým 17" displejem a vysokým rozlišením. Má mnoho konfiguračních možností a podporuje různé distribuce Linuxu.
TUXEDO InfinityBook Pro 17 - toto je notebook s 17" displejem od německého výrobce TUXEDO Computers. Je dodáván s předinstalovaným Linuxem a má konfigurace s různými procesory a grafickými kartami.
Tyto notebooky jsou všechny navrženy pro použití s Linuxem a mají vynikající reputaci pro spolehlivost a stabilitu...
OK, je potřeba si porovnat parametry, takže jsem porovnal parametry Lenova a Tuxedo.
- AMD Ryzen 9 PRO 6950H × Intel Core i7-12700H - vítězí Intel (Tuxedo)
- Radeon 6500M 4GB x NVIDIA GeForce RTX 3050 Ti 4GB (což je ta nejhorší z grafik nabízených Tuxedem)
Podle rychlého hledání vítězí NVIDIA (Tuxedo)
- NVIDIA GeForce RTX 3050 Ti 4GB x AMD Pro 550M 8GB (na MacBooku) - vítězí NVIDIA.
Přičemž cena výše uvedené konfigurace Tuxedo je o mnoho nižší než u Lenova.
Podobná konfigurace jako u Lenova (ale jen Ryzen7 a 15") vychází ještě výrazně levněji.
Hm, to dost mění situaci.
Tedy znovu od začátku... porklikat se konfiguracemi a cenami..
Rozdíl mezi nabízenými grafikami NVIDA 60% ve výkonu... uff.
+ Lenovo má lepší displej.
- Ale zase se přehřívá.
- U Tuxedo uživatelé poukazují na hluk v zátěži.
Vodním chlazením jsem se zatím nestihl zabývat.
Teď ještě zjistit jak je to s platbou, clem, DPH a zárukou..
Ještě jednou upozorňuju, že moje znalosti Tuxedo jsou jen z recenzí. Fyzicky jsem to nedržel v ruce.
Jasně, to je úplně v pořádku. Děkuji!
Já také ne, také vycházím jen z recenzí na netu.
Takže je to porvrzeno. MacBook je "neopravitelný":
Na zařízení dle diagnostických a funkčních testů by bylo nutné vyměnit jak displej (pozn. cca 22 tisíc) tsak základní desku (pozn. cca 45 tisíc?).
Společně s těmito díly se musí vyměnit Lid Angle Sensor a Touch ID.
Znovu potvrzená záruka na opravu jen 3 měsíce.
Žádná záruka toho, že se závada nebude opakovat, nebo že se nevyskytne jiná.
Takže, to takhle máte MacBook, u kterého večer zaklapnete víko a ráno máte nepoužitelnou a neopravitelnou cihlu.
Tím pro mne končí tato část příběhu s názvem Apple.
Znovu potvrzená záruka na opravu jen 3 měsíce.Podle mě ti pořád opakují nějakou marketingovou větu, která se vztahuje na viditelné vady. Neříkají ti jaké je právo na skryté vady podle zákona. Pokud nevěříš odkazu, který jsem poslal výše, tak se můžeš podívat jak se přistupuje k reklamaci opravy auta. Je to ten samý smluvní vztah. Na dtestu v článku Reklamace opravy v autoservisu se uvádí to samé co jsem již psal výše:
V případě, že servis opatří nové náhradní díly či jiné doplňky, má ohledně této věci postavení prodávajícího. Na tyto věci se pak uplatní zákonná ustanovení týkající se kupní smlouvy, včetně například zákonné záruky. Na věci použité při opravě tedy máte dvouletou záruku. Výjimka se může uplatnit v případě, že bylo využita použitá věc. V takovém případě je možné sjednat zkrácení záruční doby na polovinu zákonné doby, tedy na 12 měsíců.
To není o tom, že bych Ti nevěřil, naopak. Ale závada je jiná než posledně, rozbít se může příště zase něco jiného, takže
1. záruku již uplatnit nemohu
2. opravu za 60 - 70 k s tím, že se kdykoliv může rozbít cokoliv dalšího nechci.
No a po tom všem nemám energii abych se s nimi dál dohodoval o něčem, co je vlastně již zcela bezpředmětné.
Ale děkuji Ti moc za odpovědi, není to tak, že bych je ignoroval, naopak, jsem za ně velmi rád. Díky!
Po pročítání webů, benchmarků, sledování videí a dotazování se jsem výběr náhrady za MacBook zúžil na Tuxedo InfinityBook Pro 16 - Gen 7.
Potřebuji stále zodpovědět několik otázek. Napíšu jak to dopadlo...
Já jsem se také kvůli problémům Intelu (přibližně v době, kdy se Apple odklonil od Intelu) přiklonil k AMD a od té doby všechny nové počítače jsou AMD.
Teď jsem to znovu v souvislosti s tím co řeším znovu procházel a překvapilo mne, že výsledky Intel/AMD někde nejsou tak jednoznačné, dokonce Intel vycházel v některých aspektech stále lépe. Po zkoumání jsem došel k závěru, že:
- když chci ntb pro běžnou práci s dobrým výkonem a úsporným chodem, je AMD jednozančná volba.
Viz třeba Tuxedo Pulse ale i další, kdy recenze mluví o podobné výdrž AMD based notebooků jako má Apple
- když chci ntb s vysokývm výkonem, je stále Intel / NVIDIA správná volba. Viz třeba Tuxedo InfinityBook, o kterém uvažuji, ale i další ještě výkonnější.
I ostatní společnosti, které vyrábějí linuxové stroje mají tuto "dvojkombinaci" (Slimbook, System76...) , přičemž výkonné stroje stále nabízejí v kombinaci Intel/Nvidia. Předpokládám, že je to v současnosti asi rozumná varianta, dokud AMD/ATI nepřijde s lepšími možnostmi.
PS: Ještě jsem zapomněl doplnit, že:
Aktualizace (z 12. května 2022): Nvidia vydala moduly jádra GPU s otevřeným zdrojovým kódem. To je skvělá zpráva pro uživatele Linuxu, protože to zlepší kompatibilitu Nvidia-Linux a můžeme také očekávat podporu ovladačů Nvidia v budoucích verzích Linuxu.
Canonical a Suse již začaly pracovat na tom, aby v nadcházejících měsících přinesly tento průlom ve svých distribucích.
Můžete se podívat na moduly jádra s otevřeným zdrojovým kódem na úložišti Nvidia GitHub a další informace o tomto vydání najdete zde.
Historii jsem sepsal a poslal jsem mail Timu Cookovi. Říkal jsem si, že to stejně nikdo nebude číst, ale protože je moje zkušenost tolik v rozporu s filozofií Apple, alespoň to zkusím. Třeba si tam udělají pořádek (nesmějte se mi, kak vidíte, idealisti ještě nevymřeli :)). I kdyby to mohlo někomu dalšímu nějak pomoct.
Dnes se ozvala njaká slečna nebo paní z Apple, že se mnou chce telefonicky spojit.
Nevím o čem si máme povídat, ale je fajn, že se alespoň někdo snaží ozvat.
Už je dost těžké se v tom orientovat, také kvůli této paralelní diskuzi. Proto, aby bylo vše na jednom místě, přidávám sem.
- Vypadá to, že záruční servis u Tuxedo nic moc.
- A zde:
"Tragický je jejich (Tuxedo) support."
To by odpovídalo tomu, že od nich stále nemám odpověďi na moje otázky.
Takže by to bylo nejspíš "z louže pod okap"
- Zato Schenker má ocenění v supportu.
Poslední update k výběru notebooku:
Rád bych 16", ale pokud možno ne tříkilového obra.
Tím se dostává mimo výběr Acer, HP, MSI.. atd.
Kvůli dlouhým dobám dodání a / nebo nabízeným konfiguracím
vypadli ostatní, jako třeba Framework, Slimbook atd.
- Lenovo Z 16: Podle dostupných informací by mělo fungovat s Linuxem.
Dost jsem uvažoval o nákupu - hlavně kvůli avizované záruce a podpoře.
Podpora: Zkušenosti jsou v současné době jsou ovšem dost strašidelné.
- Dell XPS 17. Velmi drahé oproti ostatním, staré komponenty.
Podpora: je na tom podobně.
- System76. Dost jsem o tom uvažoval. Jsou dražší než ostatní.
Nelze objednat českou klávesnici. Není to nic hrozného, ale když už mám platit
tolik peněz, chtěl bych to mít kompletní. PopOS ve virtuálu fungoval dobře.
Podpora: Raději bych nakupoval v EU. Víc jsem to tedy neřešil.
- TUXEDO InfinityBook Pro 16 - Gen7 byl můj favorit.
Podpora: Dost mne vyděsily některé příspěvky lidí na internetu.
Zdá se, že je to ale sporné. Některé zkušenosti dobré, jiné katastrofální.
Rozhodně celkové hodnocení lepší než Dell a Lenovo.
- SCHENKER VISION 16 Pro. Další favorit. Prodává se bez OS,
ale měl by mít prakticky totožný hw s Tuxedem.
Uvažuji o vlastní instalaci.
Podpora: Dříve některé pšíspěvky dost děsivé, v poslední době (2023) se zdá, že funguje dobře.
Jenže záleží na tom, na jaký web člověk zrovna narazí.
Zdá se, že to nezjistím jinak, než vlastní zkušeností.
Napsal jsem do Tuxedo (už dříve) a Schenkeru.
Od Tuxedo zatím žádná odpověď, jen automatický odpovědní mail
(i přes moji opětovnou žádost).
Ze Schenkeru mi také přišla automatická odpověď.
Měl jsem problémy s registrací, ale web bestware se mi "mění pod rukama"
Právě mají Velikonoční akci na disky Samsung.
Vypadá to, že to "žije".
Další update později.
Hezké velikonoce!
Díky za tipy. Přiznám se, že protože hodně cestuju, i váha je pro mne argument. Proto jsem je původně vyřadil z výběru.
Pak jsem znovu tyhle značky procházel a zjistil jsem, že nabízené komponenty jsou buď staré, nebo příliš drahé. Takže pomšř cena / výkon nevychází moc dobře.
Přesto jsem o tom uvažoval, ale pak jsem pročetl recenze na support Lenova a Dellu a reakce jsou dost děsivé.
Nejraději bych ten ntb od Tuxeda, podle mého průzkumu (ze židle od monitoru) by mi asi vyhovoval po všech stránkách.
Čekám na to až se ozvou a přemýšlím, jestli to risknu.
Ono je to totiž podle supportu asi "prašť jako uhoď".
Některé špatné recenze jsou zaviněné dobou covidu.
Ale jak je to teď, to asi budu muset vyzkoušet na vlastní kůži.
Do května to vyřešit nejspíš nestihnu, pak to měsíc nebudu moct řešit, takže to celé bude muset počkat.
Ono to totiž vypadá, že počítače prostě nejsou, proto jsou dodávky atd., tak dlouhé.
No, já jsem si s MBP taky myslel, že to nebudu muset řešit a uprímně Ti přeju, že se tím nemusíš zabývat.
Naneštěstí já potřebuji nový ntb teď.
Myslím, že až ho třeba budeš kupovat, budou AMD konfigurace ještě někde úplně jinde
a mohlo by to pak být hodně zaímavé zařízení.
Protože mi zatím z Tuxedo neodpověděli, nevím přesně jestli a kdy se to podaří.
Do konece měsíce to nestíhám a v květnu to nebudu moct řešit.
Pokud to nakonec klapne, rád info potom napíšu.
To jsou pěkné parametry.
Díval jsem se na podporu linuxu, konkrétně Fedory tady.
Vypadá to zajímavě.
Tak jsem konečně dosáhl průlom v komunikaci s Tuxedem.
Po napsání příspěvku na reddit se věci okamžitě hnuly a vykomunikovali jsme toho víc než za celou dobu předtím.
Nemůžu se rozhodnout ohledně barvy a uvažuji o "vlastním" logu.
Když už, tak ať má Linux trochu reklamu.
Představu mám jasnou, návrh mám hotový, není mi zatím jasné, jak odhadnout velikost a barevný odstín
z pohledu toho co z toho nakonec vyleze (podle fotek se to dělá fakt špatně a trochu se bojím, aby to někdo nevymršil..)
Update: Dnes se ozvali z Apple. Můj MacBook prý na vlastní náklady opraví.
V sobotu ho nesu do servisu.
Musím říct, že jsem to nečekal a mile mne to překvapilo.
Kdyby se mnou komunikovali z Tuxedo, měl bych doma už 16" notebook.
Protože mi ale trvalo, než jsem narazil na někoho, kdo mi odpověděl, musel jsem svůj nákup odložit.
Dodání trvá 3 týdny a já tu v té době nebudu a vše se proto muselo skoro o dva měsíce odložit.
Teď vůbec nevím co s tím.
Za opravený MacBook jsem rád (tedy, pokud se oprava povede, ještě ho opravený nemám a už předchozí oprava
a poslední servis mne stály dost peněz).
Jde ale o to, jestli ten stroj mohu mít dál jako pracovní nástroj a jestli mu mohu důvěřovat.
To se ale všechno uvidí. Záleží na tom co věe opraví.
Tak přemýšlím nad tím, jestli nemít v zásobě přece jen ještě jeden notebook,
třeba to AMD Tuxedo Pulse2, čímž bych se vyhnul všem problémům s Intel/NVIDIA.
Ať to dopadne jakkoliv, jsem rád, že se z Apple ozvali.
A jsem rád, že se tomu věnovali a dotáhli to do konce.
V mých očích si tím zachránili čest. Pořád si myslím, že na tom záleží.
Chvíli to teď potrvá, ale rád pak napíšu jak to celé dopadne.
Zatím drží. Ale bojím se ho používat. Používám ho minimálně, hlavně na střih videa, kde zatím nemám hw náhradu.
A také nezavírám víko, nepoužívám stojan atd. a jsem ve střehu
Vzhledem k tomu, že vyměnili většinu střev (kromě paměti a hdd), tedy desku a celé víko, tak to snad ještě chvíli fungovat bude (doufám)..
Měl jsem vybrané a nakonfigurované Tuxedo. Ale vzhledem k tomu, že MBP Apple na vlastní náklady opravil, zatím jsem nákup odložil.
V současné době opatrně používám MBP a snažím se dostat ven z vendor-lockingu. Nedávno jsem konečně uspokojivě rozchodli GoogleDrive.
Teď potřebuji převést hotové prezentace s vloženými videy (y podle vzoru město).
Asi poslední věc je synchronizace iPhonu, ideálně možnost psát alespoň zprávy z desktopu.
Přenos fotografií je složitý.
Zrcadlení obrazovky nejspíš oželím.
Takže pomalu pokračuju a bojím se, že bude MBP po dalším spuštění zase černý.
Zatím drží.
PS: Díky za odkaz. Já jsem si právě říkal, že pokud budu mít šanci trochu počkat, třeba seženu něco bez nVidie.
Předpokládám, že vývoj půjde dopředu a nabídka bude lepší..
Aktualizace: Stále těžím z poučení z předchozích událostí. Jakkoliv jsem rád, že se k mému příběhu Apple postavil velkoryse, stále víc si uvědomuji, že si nemohu dovolit být závislý na uzavřeném ekosystému.
Po pátrání uvažuji nakonec o nákupu https://fedora.slimbook.com/, protože v současné době používám Fedoru.
(zatímco Tuxedo sází spíše na Ubuntu atp.).
A už bych to i udělal, kdyby můj MBP nebylo možné opravit. Jenže nyní ho používám poměrně málo.
Mezi tím jsem (v mezičase) pracoval na tom, abych neopotřeboval uzavřené aplikace.
Asi největší problém byl čas a to, abych zjistil, jestli budu schopný plnohodnotně pracovat s videem.
Poslední věc, kterou jsem zatím neměl čas ověřit je spolehlivé nahrávní obrazovky.
Protože je to IMHO pořád docela dobrý hardware (poku se nerozbije), rád bych ho zkusil použít s Fedorou.
Zkusil jsem instalaci na externí z https://github.com/mikeeq/mbp-fedora, která dříve fungovala, ale nebyl jsem úspěšný.
Zatím s tím zápasím a jsem na půl cestě (momentálně mi instalace Fedory z https://wiki.t2linux.org/distributions/fedora/installation/
nefunguje, systém jednou startuje a dvakrát ne. Hlásí kernel but at lib/list debug.c:56! a zastaví se).
Zkusil jsem upravenou verzi Fedory https://nobaraproject.org/ , která po instalaci doplňků "pro unsupported spins" z odkazu výše funguje docela dobře, ale nedaří se mi vytvořit instalaci na šifrovaném externím disku, což je pro mne nepoužitelný stav).
Tedy jen krátká zpráva o současné situaci .
No, přečetl jsem si to po sobě, upravil jsem to a stejně tam mám chyby. Kdyby to šlo, dodatečně bych je ještě opravil, ale to nemohu. Omlouvám se, snad to bude možné i tak pochopit. To je tak, když člověk spěchá.. :-/
Všude funguje něco jiného, záleží na hardware, na tom jestli Wayland..
OBS je asi jediné, které funguje všude, ale je to dost kanón na vrabce.
Potřebuju to zapnout, aby to fungovalo, nespadlo v polovině a abych se na to mohl spolehnout.
Zatím jsem neměl odvahu to zkusit v případech, kdy jsem záznam
(například přednášky, na které jsem nemohl být, ale chtěl jsem se k obsahu vrátit po návratu).
Děkuji za tip! Úplně poslední verzi jsem asi nezkoušel, ale (pokud se dobře pamatuji) v 38 to umělo jen záznam obrazu bez zvuku. Jinak je to pěkné, obdoba Cmd+Shift+F5 na Macu.
PS: Teď jsem to rychle zkoušel a zázam mám bez zvuku.
Já to chápu: Byl jsem vůči Fedoře velmi skeptický. Moje zkušenosti byly takové, že se to chovalo spíš jako beta verze RHELu, která byla prakticky nepoužitelná pro nějaké vážnější nasazení, povýšení mezi verzemi buď nebylo možné, nebo bylo silně problematické. Problémy a zase problémy. Můj kamarád z RedHatu mi tankrát říkal, že jsem blázen, když jsem Fedoru nasadil ve firemním produkčním prostřední na desktop. Byl to tehdy mazec, takže trochu vím o čem píšu
Proto jsem mnoho let k mé velké společnosti používal Ubuntu a musím říct, že úplně bez problémů. Někdy po změnách směrování Ubuntu jsem (tehdy i kvůli hardwaru) přesedlal na Mac.
V poslední době je ale situace jiná, ve Fedoře udělali hodně dobré práce, několikrát jsem zkoušel serverové verze Ubuntu a Alma Linuxu a Alma je mnohem svižnější. Pak jsem zkusil po letech Fedoru na desktopu a udělal jsem stejnou zkušenost. Dnes je to někde úplně jinde než v minulosti. A protože jsem kdysi začínal s Red Hatem (ještě předtím, než z něj byl RHEL) a pak s Fedorou, jsem tomu rád. Už nějaký čas - vlastně od havárie Macu ji používám ně několika desktopech a jsem velmi spokojený. Začal jsem u Silverblue ale nakonec jsem se vrátil k Workstation, protože jsem potřeboval některá nestandardní nastavení. Nedělám reklamu, jen popisuji svoji zkušenost a vysvětluji, proč (já osobně) nyní preferuji Fedoru.
PS: Teď píšu z Fedory (resp. Nobary) z Macbooku.
Momentálně nefunguje touch ID (zatím jsem se tím nezabýval)
a pravděpodobně narazím na některé další drobné problémy.
Touchbar funguje, zvuk je prostorový, RunCat mi u procesoru ukazuje 1%.
Chystám zkontrolovat spotřebu, ventilátory a další doladění.
Jinak to ale funguje dobře, právě testuji DaVinci Resolve.
Všechno zatím z externího flashdisku.
Supported Distributions x86-64: Ubuntu: 22.04, 23.04 Debian: 11 Fedora: 38 CentOS: 7
Tady je fix pro DaVinci Resolve pro Fedoru 39. Vyzkoušel jsem, že jde spustit na Fedora Linux 39 (Workstation Edition) s grafikou NVIDIA GeForce GTX 660.
No, sice to funguje, ALE (kdyby to někdo řešil):
Export do MP4 – nebo přesněji, kódování do H.264 nebo H.265 – vyžaduje licenci MPEG, která, jak jsem pochopil, není zdarma .
Operační systémy jako Microsoft Windows a Apple macOS zahrnují podporu kódování H.264, což je jeden z důvodů, proč stojí tolik, kolik stojí.
Linux však zdarma zahrnuje tento druh podpory, alespoň ne oficiálně. Proto bezplatná verze Resolve na Linuxu nenabízí export do MP4.
Jediný způsob, jak exportovat do MP4 pomocí kódování H.264/5 v Linuxu přímo z Resolve, je koupit si verzi Studio. Případně můžete video exportovat pomocí jiného typu kódování a později jej překódovat do MP4.
Jj, tomu rozumím, jen jsem to netušil, protože v MacOS všechno funguje perfektně a tohle mne prostě nenapadlo..
V podstatě je to ve free verzi tím pádem v Linuxu nepoužitelné.
Také nerozumím tomu, jak to potom dělá OpenShot, Kdenlive, etc...
PS: Nejsem proti platbě za software, pokud funguje.
Tady je ale hodně neznámých - (ne)funguje to různě na různém hardware,
je nejisté, jestli to bude fungovat s novými verzemi, jak často se bude opakovaně platit s každou novou verzí etc.
,
Update: Instalace Nobary na MBP (zatím na částečně šifrovaný externí flash disk) se podařila.
Systém je celkem svižný, mně osobně se upravené Gnome ovládá mnohem lépe než MacOS.
Co nefunguje (na některé věci jsem zatím neměl čas):
- fingerprint
- kamera (tu se mi zatím nepodařilo zprovoznit, zatím koliduje s ovladačem klávesnice)
- propojení s Apple ekosystémem (pochopitelně)
Co částečně funguje:
- touchbar funguje, ale zdá se, že občas může "zhasnout".
- při použtí sluchátek z mobilního telefonu se aktivují dvojí slluchátka a zvuk v Kdenlive zmizel.
Víc jsem zatím neřešil.
Celkově vzato jsem překvapený svižností systému.
Otisk prstu mi nechybí (spoší naopak),
ale nefunkční kamera je potíž.
Ještě se pokusím to trochu dořešit.
Mým současným cílem je zjistit, jestli se plně obejdu bez MacOS,
před případným nákupem kompletně linuxového stroje.
Tiskni
Sdílej: