Projekt microDMG Racer na Kickstarteru nevyšel, tak se autor rozhodl uvolnit na ESP32 postavené autíčko i ovladač jako open source.
Byl vydán TrueNAS SCALE 24.10 „Electric Eel“. Přehled novinek této open source storage platformy postavené na Debianu v poznámkách k vydání.
Byla vydána nová verze 24.10.29 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nově s podporou AI (whisper.cpp) pro generování titulků. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Wasmer byl vydán ve verzi 5.0. Jedná se o běhové prostředí pro programy ve WebAssembly. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
X.Org X server 21.1.14 a Xwayland 24.1.4 řeší bezpečnostní chybu CVE-2024-9632 využitelnou k eskalaci práv. Pochází z roku 2006 (xorg-server-1.1.1).
Společnost Apple představila nový Mac mini. Menší, výkonnější a zároveň uhlíkově neutrální. S M4 nebo M4 Pro.
Byla vydána (𝕏) říjnová aktualizace aneb nová verze 1.95 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.95 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byl vydán Mozilla Firefox 132.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání, poznámkách k vydání pro firmy a na stránce věnované vývojářům. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 132 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Jan Gruntorád byl včera večer ve Vladislavském sále Pražského hradu během tradiční ceremonie k oslavě Dne vzniku samostatného československého státu (28. října) vyznamenán prezidentem republiky medailí Za zásluhy 1. stupně za zásluhy o stát v oblasti techniky. Gruntorád je český informatik a manažer, patří mezi průkopníky internetu v České republice a je často označovaný jako 'Otec českého internetu'. V roce 2021 byl uveden jako první Čech do Internetové síně slávy. Mezi léty 1996 až 2021 byl ředitelem sdružení CESNET.
Bylo oznámeno (cs) vydání Fedora Linuxu 41. Ve finální verzi vychází pět oficiálních edic: Workstation pro desktopové, Server pro serverové, Fedora Cloud pro cloudové nasazení, IoT pro internet věcí a Fedora CoreOS pro ty, kteří preferují neměnné systémy. Vedle nich je k dispozici také Silverblue a Kinoite a alternativní desktopy, např. KDE Plasma, Xfce nebo LxQt, a k tomu laby – upravené vydání Fedory například pro designery, robotiku, vědecké použití atd. Přehled novinek ve Fedora Workstation 41 a Fedora KDE 41 na stránkách Fedora Magazinu.
Dopisal som do /var/spool/cron/crontabs/root riadok > 40 11 * * * /usr/local/sbin/reboot.sh a subor som ulozil.No ja nevim, ja teda vzdycky editoval crontab pomoci
crontab -e
, takze predpokladam ze problem bude v modtime toho /var/spool/cron/crontabs/
jak se pravi v
man cron
Additionally, cron checks each minute to see if its spool directory’s mod- time (or the modtime on /etc/crontab) has changed, and if it has, cron will then examine the modtime on all crontabs and reload those which have changed. Thus cron need not be restarted whenever a crontab file is modi- fied. Note that the crontab(1) command updates the modtime of the spool directory whenever it changes a crontab.
#! /bin/sh reboota pojmenovat ho např. restart a dát ho např. do adresáře /home/uzivatel/skripty.
Nejjednodušší je udělat skript#! /bin/sh reboot
Za trest stokrat napsat: "Uz nikdy nebudu ve scriptu pro cron pouzivat prikazy bez absolutni cesty" !!
Kdyz uz tak:
#! /bin/sh /usr/bin/reboot
#! /bin/sh #pondelni_skript cp -u -r /home/uzivatel/pracovni /mnt/usbdisk/pondeliv cronu:
10 17 * * 1 root /home/uzivatel/pondelni_skriptpak restart cronu
Pozij crontab -e
to za tebe udela veskere potrebne ukony.
Ano to je spravne. Program crontab ti otevrel ten spravny soubor ve tvem oblibenem editoru (no nejspis ve VI), takze udelej nejakou malickou zmenu (ve vi pomoci 'i') a uloz ho ('2xESC' a ':wq') a program crontab se postara o to aby si cron daemon vsimnul, ze mu nekdo zmenil konfiguraci.
crontab -e
, možná bychom se pohli výpisem crontab -l
, je možné, že to crond vůbec nevidí
Jinak pozor na proměnné. Jako root by problém s právy neměl být, spouští se cron-hourly.
Slack používá velmi konzervativní Dillon cron, který VŠE edituje crontabem
crontab -l
je s malé "L", ne s jedničkou
crontab -l
má být s malým "L", ne s jedničkou.
crontab
soubory vašeho cron
daemona a příslušným způsobem je upravitman cron
a man crontab
nepomůžou, bude asi pro další rady potřeba vědět, jaký cron daemon používáte. Nejspíš to poznáte třeba z man cron
, cron daemon by o sobě také mohl něco prozradit při použití s přepínačem -h
nebo -v
, případně s použité distribuce by snad bylo možné usoudit, který cron daemon je tam jako defaultní.
shutdown -r
a shutdown -h
, první je reboot a v druhém případě lze u moderních desek budit magic packetem.
Each user can have their own crontab, and though these are files in /var/spool/ , they are notviz. man crontab
intended to be edited directly.
Tiskni Sdílej: