Jakub Jelínek oznámil vydání verze 15.1 (15.1.0) kolekce kompilátorů pro různé programovací jazyky GCC (GNU Compiler Collection). Jedná se o první stabilní verzi řady 15. Přehled změn, nových vlastností a oprav a aktualizovaná dokumentace na stránkách projektu. Některé zdrojové kódy, které bylo možné přeložit s předchozími verzemi GCC, bude nutné upravit.
Byly vyhlášeny výsledky letošní volby vedoucího projektu Debian (DPL, Wikipedie). Staronovým vedoucím zůstává Andreas Tille.
Jason Citron končí jako CEO Discordu. Od pondělí 28. dubna nastupuje nový CEO Humam Sakhnini, bývalý CSO Activision Blizzard.
Článek na Libre Arts představuje baskytarový multiefekt Anagram od společnosti Darkglass Electronics. S Linuxem uvnitř (licence, GitHub).
Městský soud v Praze vyhlásil rozsudek, který vyhověl žalobě novináře Jana Cibulky, který s podporou spolku IuRe (Iuridicum Remedium) požadoval omluvu od státu za to, že česká legislativa nařizuje operátorům uchovávat metadata o elektronické komunikaci. To je přitom v rozporu s právem. Stát se musí novináři omluvit a zaplatit náklady řízení. Především je ale součástí přelomové rozhodnutí o nelegálnosti shromažďování dat a o
… více »Americké technologické firmy Apple a Meta Platforms porušily pravidla na ochranu unijního trhu, uvedla včera Evropská komise (EK). Firmám proto vyměřila pokutu – Applu 500 milionů eur (12,5 miliardy Kč) a Metě 200 milionů eur (pět miliard Kč). Komise to oznámila v tiskové zprávě. Jde o první pokuty, které souvisejí s unijním nařízením o digitálních trzích (DMA). „Evropská komise zjistila, že Apple porušil povinnost vyplývající z nařízení
… více »Americká společnost OpenAI, která stojí za chatovacím robotem ChatGPT, by měla zájem o webový prohlížeč Chrome, pokud by jeho současný majitel, společnost Google, byl donucen ho prodat. Při slyšení u antimonopolního soudu ve Washingtonu to řekl šéf produktové divize ChatGPT Nick Turley.
Po roce vývoje od vydání verze 1.26.0 byla vydána nová stabilní verze 1.28.0 webového serveru a reverzní proxy nginx (Wikipedie). Nová verze přináší řadu novinek. Podrobný přehled v souboru CHANGES-1.28.
Byla vydána nová verze 10.0.0 otevřeného emulátoru procesorů a virtualizačního nástroje QEMU (Wikipedie). Přispělo 211 vývojářů. Provedeno bylo více než 2 800 commitů. Přehled úprav a nových vlastností v seznamu změn.
42 svobodných a otevřených projektů získalo finanční podporu od NLnet Foundation (Wikipedie).
Zdravím všechny.
Mám takový problém, Linux používám již zhruba od roku ~ 2000. Za tu dobu jsem vystřídal několik počítačů. Ale vždy jsem na něm měl jeden problém, který byl nezávislý na OS (dříve Mandriva, pak Mandrake a nyní Ubuntu) a na počítači.
Problém je takový: Mám několik síťových karet v počítači (nyní 2). Pokud zapnu počítač a síťová karta je zastrčená v zařízení (modem, router, switch) je normálně inicializovaná a můžu ji používat. To znamená odpojím ji, ona zmizí, zapojím ji ona se objeví, dostane třeba jinou adresu. Pokud však v momentě zapnutí není nikam zastrčená, můžu ji zastrkávat kam chci a systém o ni neví. Už jsem tento problém řešil několikrát, dokonce jsem dával dotazy, ale vždy to skončilo tak, že jediný funkční způsob byl tak, že jsem propojil kabel a restartoval počítač.
No a teď dotaz - existuje způsob jak aktivovat síťovou kartu bez restartu počítače?
Řešení dotazu:
$ sudo ifup eth0 Ignoring unknown interface eth0=eth0.
#zobrazit nahozene site. zobrazi eth0 ? bez ip ? => je up. neni nakonfigurovana ifconfig #zobrazit vsechny site. zobrazi eth0 ? => je down ifconfig -a #zobrazi eth0 ? => NetworkManager o ni vi nmcli devpokud eth0 vidis, tak:
#pouze nahozeni eth0 sudo ifconfig eth0 up #rucni nakonfigurovani ip pro eth0 sudo ifconfig eth0 192.168.1.11nebo si eth0 pridej (s ip natvrdo, nebo auto) do /etc/network/interface
Díky za odpověď.
ifconfig eth0 nezobrazí, nmcli dev také ne.
Konfigurovat /etc/network/interfaces jsem zkusil. Přidal jsem tam dva řádky:
auto eth0 iface eth0 inet dhcp
Provedl jsem sudo /etc/init.d/networking restart - to vůbec nic neudělalo. Tak jsem restartoval počítač. Po restartu linuxu systém nenaběhne ihned, ale několik minut čeká s hlášením, že probíhá konfigurace sítě. Pak to napíše, že přidává dalších 60 sekund na konfiguraci sítě. Načež najede Ubuntu. Eth0 opět není vidět. Proto jsem /etc/network/interface vrátil do původního stavu.
ip a
nebo alespoň ifconfig -a
? Jmenuje se to rozhraní eth0? To že to čeká na DHCP je normální, když jsi mu dal, že má čekat na dhcp. Nech tam jenom to auto eth0 (pokud se to rozhraní takhle jmenuje).
#s kabelem lsmod >kabel_ano.txt #bez kabelu lsmod >kabel_ne.txt #porovnat diff kabel_ne.txt kabel_ano.txt
Myslím, že jsme pokročili, vypadá to na modul r8169 (poslední 4 řádky):
26a27 > joydev 17526 0 27a29 > hid_generic 12548 0 29d30 < joydev 17526 0 31d31 < hid_generic 12548 0 37c37 < snd_hda_codec_realtek 66743 1 --- > gpio_ich 13526 0 38a39 > snd_hda_codec_realtek 66743 1 43d43 < gpio_ich 13526 0 46a47 > ttm 90127 1 radeon 47a49 > drm_kms_helper 53224 1 radeon 50,53d51 < ttm 90127 1 radeon < snd_seq_device 14497 3 snd_seq,snd_rawmidi,snd_seq_midi < drm_kms_helper 53224 1 radeon < snd_timer 29989 2 snd_pcm,snd_seq 56c54,55 < snd 69874 22 snd_hda_codec_realtek,snd_hwdep,snd_timer,snd_hda_codec_hdmi,snd_pcm,snd_seq,snd_rawmidi,snd_hda_codec_generic,snd_hda_codec,snd_hda_intel,snd_seq_device,snd_seq_midi --- > snd_seq_device 14497 3 snd_seq,snd_rawmidi,snd_seq_midi > snd_timer 29989 2 snd_pcm,snd_seq 58a58 > snd 69874 22 snd_hda_codec_realtek,snd_hwdep,snd_timer,snd_hda_codec_hdmi,snd_pcm,snd_seq,snd_rawmidi,snd_hda_codec_generic,snd_hda_codec,snd_hda_intel,snd_seq_device,snd_seq_midi 72c72,73 < mii 13981 1 3c59x --- > r8169 73299 0 > mii 13981 2 3c59x,r8169
Co teď, jak to udělat, aby se zavedl vždy?
Co teď, jak to udělat, aby se zavedl vždy?V Debianu tomu typicky pomůže to "auto eth0". V nejhorším se dá dát příslušný modprobe do /etc/rc.local.
Tak další restarty.
Přidal jsem do /etc/rc.local položku modprobe r8169. Teď se po startu automaticky zavede modul r8169. Bohužel eth0 stále není, pokud při startu počítače není zapojený kabel. Nemůže to být vadný modul r8169? Nebo má tam být ještě něco?
dmesg|grep ethA případně ještě grepovat na nějaké další výskyty, třeba
grep -i rtl
.
dmesg|grep eth
nevypíše ani jeden řádek
dmesg|grep -i rtl
Také nic nevypíše.
ifconfig -a ethtool eth0 ethtool -i eth0 lsmod dmesg|tail
ethtool eth0 Settings for eth0: Cannot get device settings: No such device Cannot get wake-on-lan settings: No such device Cannot get message level: No such device Cannot get link status: No such device No data available
To znamená odpojím ji, ona zmizí, zapojím ji ona se objevíTady bych viděl problém. Mně na Linuxu teda síťové karty po odpojení kabelu nebo smazání IP nemizí. Jak to mizení zjišťuješ? Nepoužíváš k tomu doufám již 15 let nefunkční ifconfig!
ifconfig -anezobrazí eth0.
eth0 link up 100Mb/s full duplex
)
Co lsmod při bootování s připojenou a odpojenou kartou? Nechybí modul?
Pokud je funkční síťovka, tak je funkční až do příštího vypnutí počítače. Můžu kabel vytahovat, zastrkávat - to vše je v pořádku.
Nefunguje pokud při zapnutí počítače není zastrčený kabel. Pak ji už nedokážu zprovoznit. Zatím jsem našel nezavedený modul r8169 (viz výše - ve spolupráci s nobody). Jeho zavedením, ale kartu nezprovozním.
lsusb
?
Je to PCI kartaV lspci je vidět?
Je to tak, v BIOSu bylo zaškrtnutý Green Mode, tak jsem to zrušil a už to funguje. Bylo to tak, že pokud při zapnutí počítače nebyl zastrčený kabel, tak BIOS síťovku definitivně vypnul a Linux ji nedokázal zapnout. A ten starý počítač měl taky Gigabyte základní desku - takže podobný BIOS a tím dělal to samé.
Takže díky za vyřešení. (Ještě by to chtělo vymyslet jak vypnutou kartu z Linuxu zapnout - no, ale to já už potřebovat nebudu)
Tiskni
Sdílej: