Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Berkeley Humanoid Lite (Onshape, GitHub) je open source humanoidní robot. V amerických cenách jej lze sestavit do 5000 dolarů.
Jakub Jelínek oznámil vydání verze 15.1 (15.1.0) kolekce kompilátorů pro různé programovací jazyky GCC (GNU Compiler Collection). Jedná se o první stabilní verzi řady 15. Přehled změn, nových vlastností a oprav a aktualizovaná dokumentace na stránkách projektu. Některé zdrojové kódy, které bylo možné přeložit s předchozími verzemi GCC, bude nutné upravit.
Byly vyhlášeny výsledky letošní volby vedoucího projektu Debian (DPL, Wikipedie). Staronovým vedoucím zůstává Andreas Tille.
Jason Citron končí jako CEO Discordu. Od pondělí 28. dubna nastupuje nový CEO Humam Sakhnini, bývalý CSO Activision Blizzard.
Článek na Libre Arts představuje baskytarový multiefekt Anagram od společnosti Darkglass Electronics. S Linuxem uvnitř (licence, GitHub).
Městský soud v Praze vyhlásil rozsudek, který vyhověl žalobě novináře Jana Cibulky, který s podporou spolku IuRe (Iuridicum Remedium) požadoval omluvu od státu za to, že česká legislativa nařizuje operátorům uchovávat metadata o elektronické komunikaci. To je přitom v rozporu s právem. Stát se musí novináři omluvit a zaplatit náklady řízení. Především je ale součástí přelomové rozhodnutí o nelegálnosti shromažďování dat a o
… více »Americké technologické firmy Apple a Meta Platforms porušily pravidla na ochranu unijního trhu, uvedla včera Evropská komise (EK). Firmám proto vyměřila pokutu – Applu 500 milionů eur (12,5 miliardy Kč) a Metě 200 milionů eur (pět miliard Kč). Komise to oznámila v tiskové zprávě. Jde o první pokuty, které souvisejí s unijním nařízením o digitálních trzích (DMA). „Evropská komise zjistila, že Apple porušil povinnost vyplývající z nařízení
… více »Nemohu ale nic podobného najít. Zvláštní, přitom mi můj požadavek na zálohování přijde logický a praktický - musí už něco existovatJe to zhovadilost. Casem z toho bude jen bordel ze souboru a ruznych zacyklenych pseudo-symlinku. Chces si uchovavat historii zmen? Pouzij verzovaci system, nebo snapshoty.
Tohle je znovuvynalézání kola, jenom horšího a dřevěného.
Přesuny adresářů samozřejmě korektně vyřeší inkrementální, případně exkrementální snapshoty nad Btrfs, které se pomocí send
a receive
pak taky inkrementálně, případně exkrementálně obnoví na cílovém zařízení, včetně efektivní reprezentace všech přesunů, částečných změn reflinkovaných souborů, a tak dále a tak blíže.
Proč se namáhat s nějakými odkazy na přesunutý adresář? Jestli nějaké adresáře často přesouvám, vytvořím si je jako subvolume. Pak můžu měnit jejich jména dle libosti, ale jejich ID zůstane stejné. Reprezentovat tohle prapodivnými jmény a symlinky dává pramalý smysl.
Jakmile je řeč o číslu verze, začíná být jasné, že vhodným mechanismem není přesun adresářů, nýbrž série snapshotů, které efektivně reprezentují verze a inkrementální i exkrementální změny.
Nekonzistentní zálohování na úrovni jednotlivých souborů je nesmysl, kterým kdysi trpěl CVS a který je už asi tak 20+ let překonaná historie — nikdy to nefunguje dobře. Rozumné zálohy jsou atomické a nespoléhají na náhodu a štěstí.
Určitě se tu něco podobného už někdy řešilo a já jen špatně hledám.
Přesně tak. Odpověď na celý dotaz je: Btrfs. (Nebo taky ZFS, ale implicitně bych dal přednost tomu, co je v kernelu a nepošpiněné CDDL.)
Tiskni
Sdílej: