abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 13:44 | IT novinky

    Na blogu Raspberry Pi byl představen Raspberry Pi AI Kit určený vlastníkům Raspberry Pi 5, kteří na něm chtějí experimentovat se světem neuronových sítí, umělé inteligence a strojového učení. Jedná se o spolupráci se společností Hailo. Cena AI Kitu je 70 dolarů.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 13:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 14.1 svobodného unixového operačního systému FreeBSD. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 12:55 | Zajímavý software

    Společnost Kaspersky vydala svůj bezplatný Virus Removal Tool (KVRT) také pro Linux.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    dnes 12:33 | Nová verze

    Grafický editor dokumentů LyX, založený na TeXu, byl vydán ve verzi 2.4.0 shrnující změny za šest let vývoje. Novinky zahrnují podporu Unicode jako výchozí, export do ePub či DocBook 5 a velké množství vylepšení uživatelského rozhraní a prvků editoru samotného (např. rovnic, tabulek, citací).

    Fluttershy, yay! | Komentářů: 0
    dnes 12:00 | Nová verze

    Byla vydána (𝕏) nová verze 7.0 LTS open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 11:11 | Nová verze

    Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 22 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 17:00 | IT novinky

    Společnost AMD na veletrhu Computex 2024 představila (YouTube) mimo jiné nové série procesorů pro desktopy AMD Ryzen 9000 a notebooky AMD Ryzen AI 300.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 16:22 | Nová verze

    OpenCV (Open Source Computer Vision, Wikipedie), tj. open source multiplatformní knihovna pro zpracování obrazu a počítačové vidění, byla vydána ve verzi 4.10.0 . Přehled novinek v ChangeLogu. Vypíchnout lze Wayland backend pro Linux.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 14:00 | Zajímavý software

    Národní superpočítačové centrum IT4Innovations s partnery projektu EVEREST vydalo sadu open source vývojových nástrojů EVEREST SDK pro jednodušší nasazení aplikací na heterogenních vysoce výkonných cloudových infrastrukturách, zejména pro prostředí nabízející akceleraci pomocí FPGA.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 13:22 | IT novinky

    Společnost Valve aktualizovala přehled o hardwarovém a softwarovém vybavení uživatelů služby Steam. Podíl uživatelů Linuxu aktuálně činí 2,32 %. Nejčastěji používané linuxové distribuce jsou Arch Linux, Ubuntu, Linux Mint a Manjaro Linux. Při výběru jenom Linuxu vede SteamOS Holo s 45,34 %. Procesor AMD používá 75,04 % hráčů na Linuxu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 21
    Rozcestník

    Dotaz: realtime micro-cron

    23.12.2009 08:48 hajoucha | skóre: 22
    realtime micro-cron
    Přečteno: 414×
    Ahojda,

    mám debian s realtime jádrem a proces, který čte teplotu z teploměru (cca 10 měření/s). Potřebuji nyní vyrobit jiný program, který jednou za např. 2s načte teploty a časy uložené někam prvním programem (doba se může změnit, ale ne mnoho, např. 3s,2s,1s, nebo 0.5s je představitelných, 0.1s je už příliš krátké). Nicméně tento druhý program musí nutně běžet velmi přesně periodicky. Tj. každé 2.0001s nikoli jednou 2.1s a jednou 1.9s. Přesnost požaduji alespoň 0.0005s, tj. 0.5ms. Nyní by mne zajímalo, jak to celé šikovně implementovat.

    V současné chvíli je to tak, že teplomer čte z hw (skrze gpib) a posílá na stdin. Asi bych měl ještě dodat, že celý záznam, tj. všechny dvojice "čas-teplota" z celého experimentu potřebuji zachovat. Druhý program zase naopak potřebuje tyto dvojice jenom "od posledního čtení". Tj. za poslední 2s.

    Odpovědi

    ava avatar 23.12.2009 14:47 ava | skóre: 10
    Rozbalit Rozbalit vše Re: realtime micro-cron
    Řekl bych, že tě bude zajímat

    man setitimerman

    a z něj ITIMER_REAL

    kde do it_interval-u si doplníš dvě vteřiny a odstartuješ to. Nemám osobní zkušenosti s přesností tohoto řešení, ale je to volání na úrovni kernelu, takže by to mohlo být tak přesné jak je jen možné, včetně toho že by nemusela vznikat kumulativní chyba (předpokládám že ta by ti vadila především, to že to bude jednou za 2.1s a podruhé za 1.9s ti asi vadit nebude, pokud ta odchylka nebude příliš velká a součet odchylek bude víceméně nulový). Každopádně si pak přesnost tohoto řešení samozřejmě pro jistotu změř.
    Press any key to continue, or any other key to cancel
    23.12.2009 18:57 hajoucha | skóre: 22
    Rozbalit Rozbalit vše Re: realtime micro-cron
    díky, mrknu na to. Alespoň nějaký začátek....
    23.12.2009 23:39 trekker.dk | skóre: 72
    Rozbalit Rozbalit vše Re: realtime micro-cron
    Nemám osobní zkušenosti s přesností tohoto řešení, ale je to volání na úrovni kernelu, takže by to mohlo být tak přesné jak je jen možné, včetně toho že by nemusela vznikat kumulativní chyba
    Taktéž nemám osobní zkušenost, ale kdybych měl něco takového dělat, tak bych asi zkusil stejné řešení.

    V závislosti na zatížení stroje (např. počtu procesů, které budou chtít běžet zároveň s tím důležitým) se může objevit nějaké zpoždění mezi spuštěním časovače a reakcí procesu, ale to by se mělo pohybovat v řádu jednotek, maximálně desítek milisekund (a jak už bylo řečeno, časovač běží v jádře, takže toto zpoždění ho neovlivní)
    Quando omni flunkus moritati
    24.12.2009 10:38 hajoucha | skóre: 22
    Rozbalit Rozbalit vše Re: realtime micro-cron
    no já už se chystám to spáchat a změřit... abych sem mohl hodit konkrétní výsledky. Nicméně ještě než to udělám bych rád zopakoval, že několik milisekund je prostě pro mne příliš dlouho. Takže běžné plánování v systému mi nestačí. Na druhou stranu, mám kernel s realtime patchem, takže ten by to snad mohl vyřešit. Tj. svému časovači dám vysokou prioritu, takže ani při velkém zatížení nebude muset čekat na konci fronty.
    25.12.2009 15:00 hajoucha | skóre: 22
    Rozbalit Rozbalit vše Re: realtime micro-cron
    tak první pokusné měření říká, že zpoždění u běžného procesu je v nejhorším případě 21.5us, což je akceptovatelné. Přitom velká většina časových značek není zpožděná o více než 0.5us. Teď ještě zkusím, co s tím udělá nastavení větší priority...resp. jestli na tohle má nějaký vliv real-time patch.
    e.lisak avatar 25.12.2009 18:07 e.lisak | skóre: 23
    Rozbalit Rozbalit vše Re: realtime micro-cron
    man signal, sigaction, setitimer ... :-)
    25.12.2009 20:13 kuly
    Rozbalit Rozbalit vše Re: realtime micro-cron
    Jaký to používáš prohlížeč, že ti nezobrazil předchozí odpovědi?
    26.12.2009 16:16 Jose
    Rozbalit Rozbalit vše Re: realtime micro-cron
    Na co potřebuješ tak přesné rozlišení ? Teploměr připojený přes GPIB stejně bude mít celkové dopravní zpoždění včetně náhodných fluktuací podstatně věší než je vlastní reakce operačního systému.
    10.1.2010 12:39 hajoucha | skóre: 22
    Rozbalit Rozbalit vše Re: realtime micro-cron
    Na co potřebuješ tak přesné rozlišení ?
    je to otázka akademické cti. Prostě chci co největší rozlišení pro svůj fyzikální experiment. Navíc se domnívám, že to udělat lze. Tudíž to udělat chci.
    Teploměr připojený přes GPIB stejně bude mít celkové dopravní zpoždění včetně náhodných fluktuací podstatně věší než je vlastní reakce operačního systému.
    no, domnívám se právě, že nebude. Mám lpt-gpib ovladač, který mi "dopravní zpoždění" gpib minimalizuje. Pak mám real-time patch pro jádro. Možná se ale pletu a někde něco přehlížím. To je vždy možné. Kritika vítána.

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.