Apple představil nový MacBook Pro s čipy M4, M4 Pro a M4 Max.
Na GOG.com běží Halloween Sale 2024. Při té příležitosti lze získat zdarma počítačovou hru Return of the Phantom.
Společnost OpenAI spustila internetový vyhledávač ChatGPT search.
Konference OpenAlt 2024 proběhne již tento víkend 2. a 3. listopadu v prostorách FIT VUT v Brně. Začíná ale už v pátek na warm-up party ve Studentském klubu u Kachničky v 17:00. Pokud jste ještě areál FITu nenavštívili, k dispozici jsou pokyny k orientaci. Na programu je 54 přednášek a workshopů. Témata jsou od silně technických témat jako je třeba GCC nebo PostgreSQL po méně technické témata jako eGovernment, nebo třeba detailní analýzu … více »
Byla vydána nová verze 6.9 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Přehled změn v příslušném seznamu. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.0.1. Tor client na verzi 0.4.8.13. Thunderbird na verzi 115.16.0.
Vývojáři free a open source synchronizačního nástroje (a p2p náhrady Dropboxu) Syncthing oznámili, že z důvodu odporu ze strany Google Play ukončují podporu OS Android. Bohužel v rámci toho zmizí i vydání Syncthing na F-Droid, který má slabší uživatelskou základnu. Syncthing je na Androidu implementován formou wrapper aplikace, která spustí Syncthing démon, vyžádá potřebná oprávnění a zpřístupní webové rozhraní démona. Ve srovnání se
… více »V červnu 2022 bylo oznámeno, že z K-9 Mailu se stane Thunderbird pro Android. Trvalo to poněkud déle, než vývojáři předpokládali, ale včera byl první stabilní Thunderbird pro Android 8.0 vydán.
Projekt microDMG Racer na Kickstarteru nevyšel, tak se autor rozhodl uvolnit na ESP32 postavené autíčko i ovladač jako open source.
Byl vydán TrueNAS SCALE 24.10 „Electric Eel“. Přehled novinek této open source storage platformy postavené na Debianu v poznámkách k vydání.
Byla vydána nová verze 24.10.29 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nově s podporou AI (whisper.cpp) pro generování titulků. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
.BAT
souborů nabízí mnohem více, než by se mohlo na první pohled zdát. (Prvotní inspiraci lze najít ve spouštěcích skriptech systému, které jsou třeba v /etc/rc.d/init.d
.)
Unixové systémy, mezi které patří i Linux, poskytují uživateli mnohem větší efektivitu práce a lepší zabezpečení než Windows, nicméně je třeba do něj proniknout. Není to tak těžké, mnoho základních otázek zodpoví třeba man jméno_příkazu
, nainstalovaná dokumentace není na rozdíl od té ve Windows pouhou imitací. Unix navíc nedělá z uživatele blba.
Kontact je dobrej a s Outlookem by srovnání snesl, ale KMail je hrůza…Proč by tam tedy bylo to ale, kdybych nevěděl, že KMail je právě ta část Kontactu co se stará o poštu a nesnižovalo to hodnotu Kontactu v porovnání s Outlookem?
/var/mail
a navíc natahoval těch několik set mailů poměrně dlouho, rozhodl jsem se zůstat u konzolovýho řešení. Mutt se spouští včetně načtení schránky asi 2 vteřiny. Složky na poštu jsem zatím jaksi nezavedl.
WMP se mi nelíbí už od doby, co nešel nainstalovat bez MSIE... Navíc neumí plug-iny z WinAMPu, což je nejlepší přehrávač, jaký jsem kdy viděl. (XMMS taky ujde, ale není to úplně ono.)
Dokumentace ve WinXP je podle mě na nic, protože je asi opravdu potřeba ji doplňovat informacemi z internetu, to jsem u Linuxu nemusel a ani moc nemohl. (Dnes už je to jiné, ale k českým verzím Red Hatu byly kromě zcela samozřejmých manuálových stránek přibaleny i různé sbírky HOWTO, takže mi ani moc nevadilo, že jsem neměl internet. ) Časy se mění...
Aktualizace je IMHO lepsi zakazat. ... Pritom nepodstupujete zadne silene riziko..., pokud mate aktualizovany antivir, firewall a antispywareTrochu zvláštní... Jednu aktualizaci nahradíte jinou.
Co vidim jako dalsi chybu Gaimu je napr. to, ze nikde viditelne nevypisuje muj aktualni status. Lehce zapomenu prepnout na status online nebo naopak napr. na invisible.Mate pravdu. Da se to trochu vyresit tim, ze pridate do seznamu kamaradu sebe sama. Je to samozrejme videt jen v rozbalenem seznamu kamaradu, ne na ikonce v panelu.
Čiastočne ste si odpovedali, ktoré programy sú v Linuxe kvalitné a Vami vyžadované "náhrady", aj keď toto slovo nemám rád. Takže môj pohľad na overené programy:
Outlook 2003 = Thunderbird, Evolution
Windows Media Player 10 = MPlayer, Xine, Amarok, BMP
ICQ5 = Gaim, Licq
Total Commander = Krusader, príp. Midnight v konzole
Ale najmä stabilita záleží od verzie programu, Linux distra a sú potrebné ako všade dodatočné nastavenia ak to programy vyžadujú, ako napr. správne fonty v MPlayeri, kódovanie v Gaime, ale to platí asi všeobecne.
Linux (u mne Mandrake a teď MDV2006) používam necelé dva roky, stačí mi Kmail, xmms, xine, totem, kaffeine, licq, mc a konqueror (jako zmiňované ekvivalenty).
Ono je to i o tom, jak to používání woken vypadalo, tam jsem měl winampa, salamandera, kdysi OExpress, pak nic a jen z webu jsem čet maily - při těch častých reinstalacích či pro celkovou dostupnost jsem se bez lokálního mailu obešel. Takže bez nějakých M$ produktů jsem se skoro obešel.
Že se linux nešíří masově? Nejdou v něm tolik hry, není v něm (prý) tak zaběhlé a "vyfikané" vývojové prostředí. Tolik inteligentních a náročných lidí na světě zase neni, kdo mohl, už na linux přešel
Linux mi vyhovuje, snad mam perspektivu, že mi nikdo neřekne "máš smůlu s podporou, utrum", když mam zdrojáky, tak si můžu něco opravit sám či předělat. A jsem před zákonem čistý
BTW: rekni mi jestli Ti nekdy napoveda windows pomohla :-P
Styl kdy v napovede najdu radu "ujistete se, jestli mate zaply monitor" je mi k ho....ho, hodne vecem. To uz muzu mit cinskej manual.
Kodeky jsem v GNU/Linuxu nikdy neresil, a funguje mi zatim uplne vsechno. Staci MPlayer kompilovat s podporou vseho
Tiskni Sdílej: