abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 23:44 | Nová verze

    Minulý týden byl oficiálně vydán Android 17. Detaily na blogu a stránkách věnovaných vývojářům.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 20:00 | IT novinky

    Dnes jde do prodeje zařízení Steam Machine. Steam Machine 512 GB za 1 039 EUR a Steam Machine 2 TB za 1 359 EUR. Do čtvrtka 25. června do 19:00 se lze zapsat na seznamy. Ty budou jednorázově náhodně slosovány, čímž bude určeno pořadí rezervací a čekacích listin.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 14:44 | Nová verze

    Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.51.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek v oznámení o vydání a také na YouTube a PeerTube.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 13:33 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 2026.3.0 "Carousels & Killer Whales" svobodného softwaru ScummVM (Wikipedie) umožňujícího bezproblémový běh mnoha klasických adventur na zařízeních, pro které nebyly nikdy určeny. Přehled novinek v poznámkách k vydání a na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 12:22 | IT novinky

    Tento týden (24. a 27. června) vyprší platnost Microsoft certifikátu v UEFI vydaných v roce 2011. Nové certifikáty byly vydány v roce 2023. Kdo na počítačích, i virtuálních, používá zabezpečené spouštění (Secure Boot), měl by si ověřit, že má certifikáty aktualizovány, viz např. články na Red Hat nebo Fedora. Pro stávající systémy se nic nemění. Nadále se budou normálně spouštět. Zavaděče podepsané pouze klíčem z 2023 se ale na počítačích s pouze certifikátem 2011 nespustí. Ve Fedoře je zavaděč shim ve verzi 16.1-6 podepsán klíči 2011 i 2023.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    21.6. 19:55 | Zajímavý software

    Uživatelé mobilních telefonů s Linuxem si nyní mohou nainstalovat aplikaci Mobilní Datovka. Díky tomu je přístup k datovým schránkám dostupný i na zařízeních s mobilními linuxovými distribucemi, jako jsou například Mobian, NixOS Mobile, pmOS atd. Aplikace je dostupná na Flathubu.

    David Heidelberg | Komentářů: 3
    21.6. 13:33 | Komunita

    Software Freedom Conservancy v novém dokumentu shrnuje doporučení, jak přistupovat ke generativní AI založené na LLM při přispívání do svobodného a open-source softwaru. Mimo jiné vyzývá k obezřetnosti, transparentnosti a revizi generovaného kódu člověkem.

    |🇵🇸 | Komentářů: 9
    21.6. 13:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 5.6.0 programu na úpravu digitálních fotografií darktable (Wikipedie).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    20.6. 20:11 | Komunita

    Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma. V Týdnu v GNOME je zmíněn flatpak balíček pro GIMP 0.54.1 z roku 1996. Jedná se o poslední verzi GIMPu postavenou nad toolkitem Motif.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    20.6. 19:11 | Nová verze

    Home Assistant Operating System, tj. linuxová distribuce optimalizována pro hostování Home Assistanta a jeho aplikací, byl vydán v nové major verzi 18.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (11%)
     (8%)
     (2%)
     (16%)
     (31%)
     (3%)
     (6%)
     (2%)
     (15%)
     (26%)
    Celkem 1965 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník


    Dotaz: Python - oživení uživatelského rozhraní

    18.4.2014 10:16 Milan Uhrák | skóre: 31 | blog: milan_at_ABC
    Python - oživení uživatelského rozhraní
    Přečteno: 458×
    Zdravím všechny .. hm, nadpis je asi matoucí, lepší jsem nevymyslel.

    popis situace :

    pomocí pyqt jsem vytvořil prográmek, který vytváří obří soubory. Aby vytváření nebylo "jen tak nasucho", je indikováno progressbarem s nějakými údaji a tlačítkem "stop". Po spuštění vytváření se toto dialogové okno objeví, ale chová se jako ve Vonnegutově invazní lodi - jako by tam bylo jen z psychologických důvodů.

    Signál clicked toho tlačítka je spojen s rutinkou, která nastaví self.cancel na true.

    během vytváření obrazu (zapisují se postupně úseky asi 1MB) se toto kontroluje, a pokud je self.cancel true, vytváření se přeruší, a obraz se smaže.

    nevím, kde dělám chybu, nebo jak obejít "vlastnost", že jakmile se spustí zápis, tak v podstatě celé GUI zablokuje, protože je vytíženo (si myslím) tím zapisováním.

    pokud sleduju vytvářený obraz např. krusaderem, tak i progressbar a informativní label pod nim má docela zpoždění za realitou. Např. label ukatuje 3,5GB hotovo, krusader již vidí 6GB soubor.

    Dá se z toho nějak vymotat ?

    zde skusím pastnout zdroják, ale je trochu složitější, snad to z toho bude vidět

    díky předem za rozumné nápady ..

    Milan
    class image_create( QtGui.QDialog ):
    	def __init__( self,  Parent ):
    		super( image_create, self ).__init__()
    		self.ui=uic.loadUi('UI/create_image_progress.ui')
    		self.ui.label_progress.setText("%i z %i" % ( 0, 0 ))
    		self.connect(self.ui.buttonBox_abort.button( QtGui.QDialogButtonBox.Cancel ),  SIGNAL("clicked()"),  self.get_cancel)
    
    	def get_cancel(self, event=False):
    		self.image_break = True
    
    	# it určí, jak se zobrazuje prováděná úloha, zda v IT MiB, nebo dakadických
    	def create(self, path, name, size, it=False ) :
    		self.ui.show()
    		self.image_break = False
    		if (size < 1024**3):
    			part_size = 128*1024 # 128k bloky
    		else:
    			part_size = 1024**2  # 1M bloky
    		parts=int(size/part_size)
    		frag=size-parts*part_size
    		allpath = os.path.join(path,  name)
    		newfile=open(allpath,  'w')
    		oldperc=0
    		perc=0
    		part=chr(0)*part_size
    		for seq in range (1, parts+1):
    			newfile.write(part)
    			if ( self.image_break == True ) :
    				newfile.close()
    				os.remove(allpath)
    				break
    			total_done = part_size*seq
    			perc = int(float(total_done*100 / size))
    
    			#print "%i %i %i %f" % (seq,  total_done,  perc,  float(total_done*100 / size))
    			if (oldperc < perc):
    				self.ui.progressBar.setValue(perc)
    				oldperc=perc
    			self.ui.label_progress.setText("%s z %s" % ( hr_value( total_done, 3 , it ),  hr_value( size, 1, it ) ) )
    
    			if ( self.image_break == True ):
    				return 1
    
    		newfile.write(chr(0)*frag)
    		total_done = part_size*seq + frag
    		perc = int(float(total_done *100 / size))
    		#print "%i %i %i %f" % (seq+1,  total_done,  perc,  float(total_done*100 / size))
    		self.ui.progressBar.setValue(perc)
    		self.ui.label_progress.setText("%i z %i" % ( total_done,  size))
    		newfile.close()
    		return 0
    #		time.sleep( 5 )
    

    Řešení dotazu:


    Odpovědi

    18.4.2014 10:23 Logik
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Python - oživení uživatelského rozhraní
    PyQt neznán detailně, ale IMHO je problém v tom, že se UI nedostane "k lizu". Je třeba mu dát šanci. Zkus to co raděj tady:

    http://stackoverflow.com/questions/2482437/label-in-pyqt4-gui-not-updating-with-every-loop-of-for-loop
    18.4.2014 14:27 Milan Uhrák | skóre: 31 | blog: milan_at_ABC
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Python - oživení uživatelského rozhraní
    tohle vypadá zajímavě ... děkuji.

    Zkouším app.processEvents(), ale narážím na jeden úplně obecný problémek : ten zdroják zde hozený je v modulu, který importuju do hlavní appky, jenže v tom modulu je "app" (definovaný v hlavní appce) nedostupný (tedy myslím si to - před pár dny jsem narazil na podobnou věc, ani global nepomáhalo, a nakonec jsem to nějak obešel pomocí "parent".

    Je nějaký konkrétní způsob, jak přenést proměnné z hlavního kódu do importovaných modulů ? nebo se importuje nějak jinak ? V Pythonu se sotva zajíždím.

    Milan
    rADOn avatar 18.4.2014 16:07 rADOn | skóre: 44 | blog: bloK | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Python - oživení uživatelského rozhraní
    Ciste pro ukazku:
    import spam
    spam.ham = "dirt"
    
    Uvnitr modulu uvidis promenou ham, spam je odkaz na jeho jmenny prostor. Ale takhle to nedelej, pacz je to neskutecna prasarna a prvni pythonista ktery to uvidi ti pracky urazi a necha te to za trest prepsat do php.

    Porad prasacky ale aspon pouzitelny je udelat si v modulu inicializacni funkci ktera bude fungovat jako konstruktor. Ne ze by v tom byl technicky rozdil, ale je prehlednejsi mit veskerou logiku modulu uvnitr toho modulu a nespolehat se ze nekdo "zvenku" vi co a kam ma strcit aby to zacalo fungovat.

    Uplne nejcistsi zpusob je udelat proste objekt a strkat veci konstruktoru. Vsechno je reference, takze muzes zonglovat s relativne velkym mnozstvim dat bez kopirovani a je veskrze jedno jestli mas v hlanim programu referenci na modul nebo referenci na nejakou instanci – vsechno je objekt. Jestli vis ze nebudes potrebovat vic jednu instanci tak je to zbytecne, naopak je jednodussi trochu opevnit modul s inicializacni funkci (hlavne zajistit aby nesel inicializovat vicekrat) a interpret z nej udela perfketni singleton bez prace.
    "2^24 comments ought to be enough for anyone" -- CmdrTaco
    18.4.2014 18:05 Milan Uhrák | skóre: 31 | blog: milan_at_ABC
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Python - oživení uživatelského rozhraní
    aha, díky, zatím jsem to tak i řešil, v initu byl

    class myobjekt()

    def __init__(self, parent ...) self.parent = parent

    a to mi umožňovalo volat

    mo = myobjekt(self),

    a pak jsem se v mo přes parent dostal o patro nahoru. řesil jsem tak i (při uzavírání formuláře) předání proměnných z formuláře volajícímu objektu ... tohle prostě jen zkouším, vidím, že to takto jde, ale nevím, zda je to dostatečně košer.

    a díky za ukázku i jiných možností, určitě to zvážím

    milan
    19.4.2014 08:26 Milan Uhrák | skóre: 31 | blog: milan_at_ABC
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Python - oživení uživatelského rozhraní
    vyzkoušel jsem napovězené app.processevent, a je to uplne presne to, co jsem čekal ..

    velký dík oběma ....

    Milan
    20.4.2014 09:27 Bill Gates
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Python - oživení uživatelského rozhraní
    Zdravim, pokud se mohu vmisit do diskuze.. Ja sice gui uz neprogramuju, soustredim se spise na webove aplikace, ale mozna vam jeste prijde vhod ma zkusenost.

    Na widlich tehda v delphi jsem onehda pouzival stejny princip a narazil na stejny problem jako vy. Jmenovalo se to Application.ProcessMessages, kdy se GUI dostalo k lizu a fungovalo. Neco jako kooperativni multitasking uvnitr/v ramci jedne aplikace.

    Narazil jsem ale na problemy, ze se mi obcas v jistych specifickych situacich stalo, ze ten utek k systemu pomoci Application.ProcessMessages zpusobil nove zavolani funkce, kde byla umistena smycka s Application.ProcessMessages a jeste k tomu jsem mel na zacatku takove funkce napriklad cekani nez se okno zavre a opet pomoci smycky Application.ProcessMessages. Tzn deadlock.

    Pozor na to.. muze se to stat, dost obtizne se to hleda a pak sice GUI reaguje, tlacitka tlacitkuji, ale nereaguje to na nic... okno se nezavre a naopak se zmensi programovy zasobnik o jedno rekurzivni volani.

    Tak snad vam ma informace bude k necemu dobra, mam pocit ze tady u vas v Pythonu bude princip uplne stejny jako onehda u me v Delphi na widlich.
    22.4.2014 07:08 Milan Uhrák | skóre: 31 | blog: milan_at_ABC
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Python - oživení uživatelského rozhraní
    Tak v tomto případě to snad nebude zlobit, protože k Appprocessevent jsem se uchýlil hlavně proto, že ve smyčce, kde BY SE MĚLO plynule aktualizovat rozhraní + detekovat stisknutí tlačítka byl proces, který úplně vyžral strojový čas a GUIko nepustil pořádně k lízu. Nyní to jede jedna báseň. UI je živé, aktualizuje se naprosto synchronně s postupem hlavní smyčky ... prostě paráda.

    každopádně díky za upozornění, s touto funkcí je asi opravdu potřeba zacházet opatrně. (možná spíše s návrhem jednotlivých eventů a slotů, aby se navzájem nezacyklily)

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.