Apple představil nový MacBook Pro s čipy M4, M4 Pro a M4 Max.
Na GOG.com běží Halloween Sale 2024. Při té příležitosti lze získat zdarma počítačovou hru Return of the Phantom.
Společnost OpenAI spustila internetový vyhledávač ChatGPT search.
Konference OpenAlt 2024 proběhne již tento víkend 2. a 3. listopadu v prostorách FIT VUT v Brně. Začíná ale už v pátek na warm-up party ve Studentském klubu u Kachničky v 17:00. Pokud jste ještě areál FITu nenavštívili, k dispozici jsou pokyny k orientaci. Na programu je 54 přednášek a workshopů. Témata jsou od silně technických témat jako je třeba GCC nebo PostgreSQL po méně technické témata jako eGovernment, nebo třeba detailní analýzu … více »
Byla vydána nová verze 6.9 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Přehled změn v příslušném seznamu. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.0.1. Tor client na verzi 0.4.8.13. Thunderbird na verzi 115.16.0.
Vývojáři free a open source synchronizačního nástroje (a p2p náhrady Dropboxu) Syncthing oznámili, že z důvodu odporu ze strany Google Play ukončují podporu OS Android. Bohužel v rámci toho zmizí i vydání Syncthing na F-Droid, který má slabší uživatelskou základnu. Syncthing je na Androidu implementován formou wrapper aplikace, která spustí Syncthing démon, vyžádá potřebná oprávnění a zpřístupní webové rozhraní démona. Ve srovnání se
… více »V červnu 2022 bylo oznámeno, že z K-9 Mailu se stane Thunderbird pro Android. Trvalo to poněkud déle, než vývojáři předpokládali, ale včera byl první stabilní Thunderbird pro Android 8.0 vydán.
Projekt microDMG Racer na Kickstarteru nevyšel, tak se autor rozhodl uvolnit na ESP32 postavené autíčko i ovladač jako open source.
Byl vydán TrueNAS SCALE 24.10 „Electric Eel“. Přehled novinek této open source storage platformy postavené na Debianu v poznámkách k vydání.
Byla vydána nová verze 24.10.29 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nově s podporou AI (whisper.cpp) pro generování titulků. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Řešení dotazu:
Ještě upřesním:
Dejme tomu, že na tom disku vůbec nebude Linux. Takže např. takto:
Winsows loader 500 MB
C Windows XP 333 GB (15 GB)
D Windows Vista 333 GB (15 GB)
E Windows 7 333 GB (15 GB)
Takže nemůžu použít terminál z nainstalovaného systému, max z LIVE CD.
PS: Jde pouze o příklad.
cat /dev/sda | lzop > soubor
. Z disku, na kterém je 55GB dat dostávám cca 40GB soubor. (Lze samozřejmě použít i lepší komprimátor, já používám lzop, protože je rychlejší než síť a těch nul mě zbaví taky.)
Tohle se dá aplikovat i na jednotlivé partišny. Takže v nějakém programu si dumpnout rozdělení disku(třeba sfdisk) a potom výše uvedeným způsobem vykopírovat ty jednotlivé oddíly.
To bys jako nabootoval z LIVE CD Linux, doinstaloval Izop a udělal to stejně?Ano. USB Flash se system rescue cd nosím vlastně pořád s sebou a výše uvedený postup dělám poměrně často. Jinak ten komprimátor není IZOP ale LZOP (to jen taková poznámka naokraj, chápu, že v tomto fontu I vypadá jako l). A je to součástí každé distribuce. Lze pochopitelně použít třeba gzip, xz apod. Je to jen komprimátor, na uvedenou funkci to nemá vliv.*
A jak bys nuloval plotnový disk? Tam asi trimování nepůjde, ne?Tam trim není, ale existují programy, které umí vynulovat volné místo. Většinou se to skrývá za bezpečností funkci "skutečně smazat soubory", ale je to jen přepsání volného místa (některé programy to dělají pomocí náhodných dat, tak tohle ne, je potřeba tam dát komprimovatelná data). A pochopitelně ten disk nemít šifrovaný, ale to je asi jasné. Jestli clonezilla(což je nástroj který neznám) umí udělat ntfsclone, tak tam trim ani není potřeba a prostě to tahá jen bloky, které jsou tím NTFS označené jako zabrané. *) Já používám lzop proto, že je straně rychlý. Komprimační poměr sice není oslnivý, ale to já ani nepotřebuju. Často zálohuju po síti (v sysrescd si namountuju NFS a hrnu to tam) a lzop dokáže komprimovat tak rychle, že to saturuje gigabitovou sít. S gzipem by byl komprimační poměr lepší, ale zase rychlost jen 30MB/s. A to už se mi nechce čekat. Takže se snažím využít co nejvíc síť a současně si pomocí trimu zmenšit velikost toho image.
k3dAR:
Perfektní a potěšující odpověď, díky!
Mám na tebe ještě prosbu. Chci dokonale pochopit, jak Clonezilla pracuje, aby mě v budoucnu nic nezaskočilo. Velmi se mi líbí a hodlám jí používat. Dnes po práci jdu za jedním člověkem, který Linuxu rozumí, ale zrovna Clonezillu nezná, abychom se na ní podívali a aby mi vysvětlil, jak pracuje. Určitě hodně věcí pochopí jak je uvidí, nebo je odvodí. A taky hodlám přečíst ty odkazy, cos sem dal. Kdybych ale přesto všechno měl ještě nějaké otázky, byl bys prosím tě ochoten, když tu Clonezillu tak znáš mi na ně odpovědět? Že bych jako případně založil nové téma (Clonezilla) a tam bych napsal, co nechápu. Pomohl bys prosím tě?
A jak bys nuloval plotnový disk? Tam asi trimování nepůjde, ne?
cat /dev/zero > /z ; rm /z
Pustím trim, ssd si volné sektory vynulujeTak třeba KINGSTON SV300 tohle nedělá, data po trimu zůstávají čitelná klidně několik týdnů, než to ty uvolněné sektory alokuje na něco jiného.
Připoj livedvd linuxusmazej v rootech disků v každém systému pagefile.sys hiberfil.sys swapfile.syspak na každém disku vytvoř soubor nulcd /media/disk-kde-je-pripojeny-windowsdd if=/dev/zero of=soubor.tmp bs=1M count=1potom smazat ten souborrm soubor.tmptotéž na všech win discíchtím vyplníš na disku prázdné místo číslicí 0 která jde dobře komprimovata pomocí dd (dd if=/dev/sda bs=1M | xz --format=lzma > out.lzma) nebo pomocí partimage (průvodce) zálohovat jednotlivé partition třeba na externí disk a komprimovat.pak ještě zazálohovat zaváděcí sektor mbr dd if=/dev/sda of=backup-sda.mbr bs=512 count=1nebo gptsgdisk --backup=table /dev/sdasgdisk --load-backup=table /dev/sdbsgdisk -G /dev/sdbale pro někoho kdo tomu rozumí co co dělá jinak si data můžeš hned odstranit. Připoj livedvd linuxu smazej v rootech disků v každém systému pagefile.sys hiberfil.sys swapfile.sys pak na každém disku vytvoř soubor nul cd /media/disk-kde-je-pripojeny-windows dd if=/dev/zero of=soubor.tmp bs=1M count=1potom smazat ten soubor rm soubor.tmptotéž na všech win discích tím vyplníš na disku prázdné místo číslicí 0 která jde dobře komprimovat a pomocí dd (dd if=/dev/sda bs=1M | xz --format=lzma > out.lzma) nebo pomocí partimage (průvodce) zálohovat jednotlivé partition třeba na externí disk a komprimovat. pak ještě zazálohovat zaváděcí sektor mbr dd if=/dev/sda of=backup-sda.mbr bs=512 count=1nebo gpt sgdisk --backup=table /dev/sda sgdisk --load-backup=table /dev/sdb sgdisk -G /dev/sdb ale pro někoho kdo tomu rozumí co co dělá jinak si data můžeš hned odstranit.
jj sajrajt co žere místo a při bootu se vytvoří znova.
-rm-win-swap-hibneni to ani zadna novinka, clonezilla tu volbu ma skoro 10let ;)
Tiskni Sdílej: