abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 01:00 | Nová verze

    Byla vydána (𝕏) květnová aktualizace aneb nová verze 1.90 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.90 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 00:44 | Nová verze

    Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 2024.2 linuxové distribuce navržené pro digitální forenzní analýzu a penetrační testování Kali Linux (Wikipedie). Přehled novinek se seznamem nových nástrojů v oficiálním oznámení.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 16:44 | IT novinky

    Počítačová hra Tetris slaví 40 let. Alexej Pažitnov dokončil první hratelnou verzi 6. června 1984. Mezitím vznikla celá řada variant. Například Peklo nebo Nebe. Loni měl premiéru film Tetris.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 9
    včera 10:44 | Nová verze

    MicroPython (Wikipedie), tj. implementace Pythonu 3 optimalizovaná pro jednočipové počítače, byl vydán ve verzi 1.23.0. V přehledu novinek je vypíchnuta podpora dynamických USB zařízení nebo nové moduly openamp, tls a vfs.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 10:22 | Nová verze

    Canonical vydal Ubuntu Core 24. Představení na YouTube. Nová verze Ubuntu Core vychází z Ubuntu 24.04 LTS a podporována bude 12 let. Ubuntu Core je určeno pro IoT (internet věcí) a vestavěné systémy.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 01:00 | Nová verze Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    4.6. 19:55 | IT novinky

    Intel na veletrhu Computex 2024 představil (YouTube) mimo jiné procesory Lunar Lake a Xeon 6.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    4.6. 13:44 | IT novinky

    Na blogu Raspberry Pi byl představen Raspberry Pi AI Kit určený vlastníkům Raspberry Pi 5, kteří na něm chtějí experimentovat se světem neuronových sítí, umělé inteligence a strojového učení. Jedná se o spolupráci se společností Hailo. Cena AI Kitu je 70 dolarů.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    4.6. 13:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 14.1 svobodného unixového operačního systému FreeBSD. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    4.6. 12:55 | Zajímavý software

    Společnost Kaspersky vydala svůj bezplatný Virus Removal Tool (KVRT) také pro Linux.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 11
    Rozcestník

    Dotaz: Plně virtuální pracovní prostředí

    22.4.2017 13:23 David Indra | skóre: 15 | Prostějov
    Plně virtuální pracovní prostředí
    Přečteno: 806×
    Hezké sobotní odpoledne, dostal jsem nápad, jak bych mohl přeměnit svoje systémové pracovní prostředí a chtěl bych tady prodiskutovat, jak to udělat, případně jestli to není úplná blbost.

    Hlavním systémem, který používám je Linux Mint - trávím v něm 99% času. Nicméně kvůli nějakému testování, proprietárnímu SW a HW občas potřebuji použít Windows - proto mám na svém PC v dualbootu jak Mint, tak Windows 10. Je to pro mě ale neuspokojivý stav - nemůžou mi běžet zároveň oba systémy a nemám vyřešené další věci, které by se s mým nápadem řešily snáze (zálohování, práce z cizího PC).

    Proto jsem si vymyslel, že bych na svém PC měl nějaký Linux, který by nicméně byl uzpůsobený svižnému bootování a byl upravený pouze pro hostování virtuálek (libvirt, virt-manager), nic jiného bych na něm nedělal. Po spuštění by se spustila výchozí virtuálka - pracovní Linux Mint, druhou virtuálkou (která by se dala podle potřeby spustit s možností rychlou klávesovou zkratkou se do ní přepnout) by byly Windows 10.

    Díky tomu bych mohl snad relativně snadno vyřešit zálohování - vzhledem k tomu, že disk každé virtuálky by tvořil jeden .img soubor, dala by se jistě na vypnutí virtuálky navázat akce "odešli diff na VPS".

    Vzhledem k tomu, že by se zálohovalo na VPS mě ale napadla další funkce, kterou by se něco takového dalo využít. Co mít možnost pustit tuto virtuálku i na VPS (pouze v situaci, kdy na mém PC neběží)? Díky tomu v případě, že bych byl u cizího počítače by stačilo pouze vzdálené spuštění mého pracovního Mintu a připojení přes VNC a měl bych k dispozici přesně své pracovní prostředí.

    Migrace na nový PC by tímto byla také podstatně zjednodušena, nemusel bych přeinstalovávat celý systém, jen bych přenesl virtuálky.

    Spolu s výhodami mne ale napadá několik otázek. Jak by to bylo s výkonem? Je možné zajistit, aby výkon virtuálky se téměř rovnal fyzickým možnostem hosta? A co fyzická zařízení? Je možné nastavit, aby každé zařízení připojené do USB hosta bylo přesměrováno do virtuálky? Jak vyřešit sdílené úložiště mezi všemi virtuálkami - mít jej jako další synchronizovaný disk, nebo samostatně pouze na VPS? A vůbec - je to celé dobrý nápad?

    Předem díky za jakékoliv podněty a reakce. D.

    Řešení dotazu:


    Odpovědi

    Řešení 1× (OldFrog {Ondra Nemecek})
    Max avatar 22.4.2017 15:05 Max | skóre: 72 | blog: Max_Devaine
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Plně virtuální pracovní prostředí
    Nejlepší, mně známé, řešení je mít Linux + v něm v KVM virtualizovat Windows.
    V PC pak mít dvě grafické karty s tím, že jedna by byla dedikována Win VM (např. Intel i7 s integrovanou intel GPU mít pro Linux a pro Win dedikovat nějakou kartu v express slotě).
    Řešit i virtualizaci linuchu jako takového mi přijde zbytečné. Už jen kvůli problémům s dedikací grafických karet.
    Právě kvůli tomu, co nyní řešíš, jsem si nedávno pořídil Intel i7 6700. Jednak šly ceny hodně dolu, takže poměr cena/výkon bazarová i7 (4500,-Kč) překoná nového Ryzena (5000,-Kč za čtyřjádro a více), dále má intel integrovanou GPU, takže mám vlastně v PC dvě a tu druhou mohu dedikovat Win pro hry.
    Zatím jsem si na hraní nenašel čas, ale matroš už mám :).
    Protože nemám dva monitory, tak si ještě musím koupit KVM přepínač.
    Zdar Max
    Měl jsem sen ... :(
    Max avatar 22.4.2017 15:34 Max | skóre: 72 | blog: Max_Devaine
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Plně virtuální pracovní prostředí
    Jop, a společný storage formou sdílení z toho linuchu přes sambu do té Win VM.
    Je to jednoduché, rychlé, nebývají problémy s oprávněními atd.
    Zdar Max
    Měl jsem sen ... :(
    k3dAR avatar 22.4.2017 18:31 k3dAR | skóre: 62
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Plně virtuální pracovní prostředí
    misto KVM nema monitor 2 digitalni vstupy? i kdybys mel zprevodovat konektory/rozhrani DVI/HDMI/DP pokud ti mel pary co jdou pasivne...
    porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    22.4.2017 20:06 Kit | skóre: 45 | Brno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Plně virtuální pracovní prostředí
    Stejně bys ještě musel přepínat klávesnici a myš. Bylo by to poněkud nepraktické.
    Komentáře označují místa, kde programátor udělal chybu nebo něco nedodělal.
    k3dAR avatar 22.4.2017 22:01 k3dAR | skóre: 62
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Plně virtuální pracovní prostředí
    nemusel, teda pokud by to nebyl "superinteligentni" KVM co by bez K&M (ktere by mel naprimo do PC) nezvladal prepinat jen to V... :) ale neprakticke rozhodne, pokud tedy jeho vstupy na monitoru to bez KVM umoznej...
    porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    24.4.2017 11:17 panCHrz
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Plně virtuální pracovní prostředí
    Pokud jsou dva monitory (ideál), lze oba OS ovládat pomocí Synergy. Ovládání plochy funguje bezva, u některých her je třeba trochu laborovat s nastavením.
    22.4.2017 21:24 OldFrog {Ondra Nemecek} | skóre: 36 | blog: Žabákův notes | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Plně virtuální pracovní prostředí
    Mám to taky tak, na lokálním pc mám Linux Mint a virtualizuju Windows různých verzí pro testování. Akorát grafiku používám jen jednu a do virtuálky se připojuju přes Spice - pomocí virt-manager. Hry nehraju :-) Sdílená data skoro nemám, v případě potřeby se sshhackuju z Windows do hostitelského linuxu pomoci WinSCP. Je to primitivní a pro moje potřeby dostačující řešení. Takhle si virtualizuju i různé distribuce linuxu a Android, vše kvůli testování.
    -- OldFrog
    22.4.2017 15:19 jiwopene | skóre: 31 | blog: Od každého trochu…
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Plně virtuální pracovní prostředí
    Já bych to řešil spíše virtuálním Windows pod Linuxem. Výkon bude vyšší, používáte-li hlavně Linux. A nebylo by špatné mít i virtuální počítač třeba s ReactOS (ta nějak komaptibilní s Win), který není tak náročný a přitom tam běží všechno možné docela dobře. A kde to jde, použil bych Wine. Windows a ReactOS bych umístil na druhý disk - Virtuální počitač (VBox, QEMU) umí bootovat z fyzického disku a přitom stále (kvůli nějakému speciálnímu HW) půjde nabootovat přímo, bez virtuálu. Podobně bych to vyřešil i s Linuxem. Tam bych použil nějaký nenáročný FS (ext2, ...), který by obsahoval obraz systému (FS může být SquashFS [readonly, funguje i jako archiv]). Na ten disk bych dále dal obraz (několik GB) pro dočasné změny systému. Tyhle dva by byly spojeny v jeden FS (složka /) pomocí unionfs. SquashFS by se staral o základní systém, ten druhý (ext4, například) by obsahoval to, co se změnilo (nové balíčky, ...). Ten druhý by se dal zformátovat/smazat a tím by se vrátil systém do "snapshotu" vytvořeným pomocí SquashFS. Jednou za čas by se vytvořil nový SquashFS, který obsahuje oba tyto FS a nahradil by ten první. Potom by se druhý FS zformátoval a vznikl by tak nový readonly systém + FS, kam se ukládají nová data. Pro /home a /var bych použil třetí obraz FS. Zase by se dala data "chránit" převodem do SquashFS a sloučením pomocí unionfs. Také by na prvním disku byl někde boot partition, kde by byl zavaděč, VLASTNÍ initramfs (který to všechno spustí) a jádro.

    Připojit obraz FS v Linuxu není problém, použije se:
    mount /cesta/k/obrazu.img /kam/pripojit
    Všechny obrazy by se připojily třeba do /boot/fs/obrazXYZ (obrazXYZ je název obrazu), tam by se udělal mountpoint unionfs (třeba /boot/fs/skupinaXYZ) a nakonec by se při bootu vše připojilo tímto způsobem:
    mount --bind /boot/fb/skupina0 /root
    mount --bind /boot/fb/skupina1 /var
    mount --bind /boot/fb/skupina2 /lib
    mount --bind /boot/fb/skupina1 /usr/lib
    mount --bind /boot/fb/skupina2 /usr/lib
    # atd.
    mount --bind vezme složku a zduplikuje ji někam jinam. Dal by se použít i symlink.
    .sig virus 3.2_cz: Prosím, okopírujte tento text do vaší patičky.
    22.4.2017 15:21 jiwopene | skóre: 31 | blog: Od každého trochu…
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Plně virtuální pracovní prostředí
    Toto řešení by mělo zajistit možnost virtualizace Lin pod Win, Win pod Lin, Linuxu i Win pod jiným (třetím) OS a také samostatný běh Linuxu nebo Win.
    .sig virus 3.2_cz: Prosím, okopírujte tento text do vaší patičky.
    k3dAR avatar 22.4.2017 19:17 k3dAR | skóre: 62
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Plně virtuální pracovní prostředí
    ponecham stranou smysluplnost a/nebo souvislost s dotazem ;) jen reaguju na UnionFS, to bylo obsolete uz pred 10rokama(na http://unionfs.filesystems.org je posledni verze pro jadro 2.6.18) kdy se pouzival novejsi/vhodnejsi AUFS(Another Union File System), nektere z duvodu proc AUFS jsou popsane(i kdyz je to uz take doost zastarale) i na strance http://www.unionfs.org, ani jedno ovsem nebylo soucasti jadra, takze se da pouzit i novejsi alternativa OverlayFS ktery je od 3.18 i soucasti jadra...
    porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    k3dAR avatar 22.4.2017 19:21 k3dAR | skóre: 62
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Plně virtuální pracovní prostředí
    tak i kdyz to na mem nazoru na UnionFS nic nemeni, tak koukam ze v gitu maji stable pro jadro 3.17 a rc pro 3.18...
    porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    23.4.2017 16:05 Michal
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Plně virtuální pracovní prostředí
    Něco takového jsem dlouho používal jen těch pracovních strojů mám víc, celkem 6. Pro virtualizaci vmware workstation. Pro zálohování se hodí snapshoty takže ZFS případně BTRFS (LVM snapshoty nedoporučuji) abys nemusel system během zálohy shazovat nebo uspávat (ZFS umí poslat rozdíl mezi dvěma snapshoty na úrovní bloků a ne souborů takže to jde i přes pomalejší linku cpát na externí server - jsou malé).

    Jinak řešení, že veškerá práce se dělá ve virtuálu (klidně pouze jediný virtualizovaný linux v linuxu pokud vám to stačí) má obrovské množství výhod a propad výkonu nepatrný. Vřele doporučuji.

    24.4.2017 10:43 Petr
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Plně virtuální pracovní prostředí
    +1

    U mne nasledoval, po teto fazi, upgrade na esxi (12x) s centralni spravou. Maximalni spokojenost. Rychle a funkcni tak jak potrebuju.

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.