abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 01:00 | Nová verze Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 19:55 | IT novinky

    Intel na veletrhu Computex 2024 představil (YouTube) mimo jiné procesory Lunar Lake a Xeon 6.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 13:44 | IT novinky

    Na blogu Raspberry Pi byl představen Raspberry Pi AI Kit určený vlastníkům Raspberry Pi 5, kteří na něm chtějí experimentovat se světem neuronových sítí, umělé inteligence a strojového učení. Jedná se o spolupráci se společností Hailo. Cena AI Kitu je 70 dolarů.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 13:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 14.1 svobodného unixového operačního systému FreeBSD. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 12:55 | Zajímavý software

    Společnost Kaspersky vydala svůj bezplatný Virus Removal Tool (KVRT) také pro Linux.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    včera 12:33 | Nová verze

    Grafický editor dokumentů LyX, založený na TeXu, byl vydán ve verzi 2.4.0 shrnující změny za šest let vývoje. Novinky zahrnují podporu Unicode jako výchozí, export do ePub či DocBook 5 a velké množství vylepšení uživatelského rozhraní a prvků editoru samotného (např. rovnic, tabulek, citací).

    Fluttershy, yay! | Komentářů: 1
    včera 12:00 | Nová verze

    Byla vydána (𝕏) nová verze 7.0 LTS open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 11:11 | Nová verze

    Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 22 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    3.6. 17:00 | IT novinky

    Společnost AMD na veletrhu Computex 2024 představila (YouTube) mimo jiné nové série procesorů pro desktopy AMD Ryzen 9000 a notebooky AMD Ryzen AI 300.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    3.6. 16:22 | Nová verze

    OpenCV (Open Source Computer Vision, Wikipedie), tj. open source multiplatformní knihovna pro zpracování obrazu a počítačové vidění, byla vydána ve verzi 4.10.0 . Přehled novinek v ChangeLogu. Vypíchnout lze Wayland backend pro Linux.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Rozcestník

    Dotaz: Proxmox první krůčky, první problémy

    20.9.2018 23:51 Astrid
    Proxmox první krůčky, první problémy
    Přečteno: 822×
    Tak jsme si takhle po ránu, místo točením klikou rumpálu, řekl, zkusím virtualizovat a na nějaký beznadějně zastaralý šrot nainstaloval Proxmox VM 5.2. Kupodivu i když jsme s tím neměl žádné zkušenosti tak vše klaplo, Proxmox funguje, dá se zpravovat před web. Zatím spokojenost tedy až na to, že 2GB RAM bez hw podpory virtializace v CPU fakt není to správné železo na tyto hrádky, ale do příštího týdne to musí na hraní stačit a člověk si aspoň ověří stability a co si to nechá líbit. Zkusil jsme vyrobit i první VM, tedy do storage nahrál první ISO 64bit Debianu a začal instalovat, kupodivu i na tomto železe s 2GB RAM a líným dvou jádrem se zadařilo, i když jsme nepřišel na to jak vyměnit DVD, tedy jejich ISO a druhá část instalace jela ze síťového repro. instalace proběhla OK a i s GNOME se to rozjelo, na práci to není, bo je to line jak veš, ale rozjelo se to. Nicméně mám tu první zásek a pár prvních dotazu.

    1. Při vytváření VM jsem jako LAN zvolil VirtIO LAN kartu, při instalaci Debianu ji pak přiřadil IP 192.168.0.30 a předpokládal, že půjde ping 192.168.0.30 z libovolného PC ve stejné síti jako ten virtualni debian a nevirtuálni Proxmox, ale nejde stejně tak mi nejde se připojit přes putty na 192.168.0.30 připojím se jen přes konzoli z webového správce proxmoxu. Nevím v čem je problém, příjde mi, že nefunguje virtualizovana LAN? Obecně nevím co z těch cca 5 siťovek při vytváření VM vybrat ani co dělám špatně, když si nepingnu na 192.168.0.30? Ještě více obecně, stejně tak nevím jaký vybrat typ disku při vytváření VM, vše jede na SATA 6GB discích, ale nevím zda je pak lepší vybrat i ve VM SATA či mohu vybrat SCSI či jiny disk?

    2. Proxmox využívá https a tak logicky při přístupu na https://192.168.3:8006 prohlížeč řve kvůili SLL certifikátu. Předpokládám, že odstranit se to da jen instalaci SLL, doufám, že proxpox nemá problém s free certifikáty jako třeba těmi od Let's encrypt?

    3. To s proxmox přímo nesouvisí, ale nevíte, v čem mají dělané grafy a budíky, které jsou na stránce pro sledování vytížení CPU, RAM atd.? To stejné by se mi hodilo na web pro sledování něčeho mého, tak mě zajímá jak/čím dělají ony grafy a budíky?

    4. Nejsme si jist zda je Proxmox ta nejlepší volba pro virtualizaci? Na hraní je to jedno, ale proč si hrát s něčím co pak nejde použít do produkce nebo má výrazně lepší konkurenci?

    5. Představme si, že chci ve virtuálu jet třeba Debian s Sambou jako fileserver pro LAN s Windows klienty. Jaká je správná strategie? Součástí VM s debianem je i prostor pro ukládaní souboru toho souborového serveru? Nebo je lepší a možné mít na data nějaký samostatný a samostatně zálohovatelný kontejner, který se jen v té VM s debianem namapuje ? Snad je jasné nač se ptám.

    Tolik na úvod a děkuji za každou reakci

    Odpovědi

    Max avatar 21.9.2018 07:28 Max | skóre: 72 | blog: Max_Devaine
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Proxmox první krůčky, první problémy
    1) musíš mít správně nastavené síťování v rámci proxmox serveru, viz "Network Configuration", bridge by měl být výchozí, takže by to by default mělo jet, pokud jsi ale něco neměnil. Takže si ověř, jak tu síť v proxmoxu máš nastavenou

    2) Proxmox nemá problémy s letsencrypt apod., má na to i záznamy v dokumentaci, viz HTTPS Certificate Configuration a Certificate Management

    4) nejlepší volba je to pro konkrétní nasazení, nemyslím si, že by se Proxmox hodil pro virtualizaci clusteru, kde by byly stovky hypervisorů, oficiální záznam ve wiki hovoří o 16 serverech v jednom clusteru. Proxmox je poměrem výkon/jednoduchost nejlepší OSS řešení pro menší/střední nasazení. Dále už tu máš pak jen Xenserver (se postupně zase uzavírá), oVirt (je trochu náročnější instalace, konfigurace, nutný oddělený server s mgmt atd.) a ESXi free (bez možnosti migrace VM, clusterování atd.)

    5) Nejjednodušší je mít vše v jednom, tzn. všechny data ve VM, tak to mm i já (pro 300 uživatelů a několik automatů) a nevidím v tom problém

    Zdar Max
    Měl jsem sen ... :(
    23.9.2018 22:01 Käyttäjä 11133 | skóre: 58 | blog: Ajattelee menneisyyttä
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Proxmox první krůčky, první problémy
    oVirt (je trochu náročnější instalace, konfigurace, nutný oddělený server s mgmt atd.)
    Funguje i self-hosted oVirt + ti ve výčtu chybí OpenStack.
    23.9.2018 22:12 a1bert | skóre: 23
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Proxmox první krůčky, první problémy
    a co libvirt (virt-manager)?
    Max avatar 25.9.2018 20:25 Max | skóre: 72 | blog: Max_Devaine
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Proxmox první krůčky, první problémy
    Funguje, ale není to dobrý nápad :).
    Zdar Max
    Měl jsem sen ... :(

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.