Apple představil nový MacBook Pro s čipy M4, M4 Pro a M4 Max.
Na GOG.com běží Halloween Sale 2024. Při té příležitosti lze získat zdarma počítačovou hru Return of the Phantom.
Společnost OpenAI spustila internetový vyhledávač ChatGPT search.
Konference OpenAlt 2024 proběhne již tento víkend 2. a 3. listopadu v prostorách FIT VUT v Brně. Začíná ale už v pátek na warm-up party ve Studentském klubu u Kachničky v 17:00. Pokud jste ještě areál FITu nenavštívili, k dispozici jsou pokyny k orientaci. Na programu je 54 přednášek a workshopů. Témata jsou od silně technických témat jako je třeba GCC nebo PostgreSQL po méně technické témata jako eGovernment, nebo třeba detailní analýzu … více »
Byla vydána nová verze 6.9 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Přehled změn v příslušném seznamu. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.0.1. Tor client na verzi 0.4.8.13. Thunderbird na verzi 115.16.0.
Vývojáři free a open source synchronizačního nástroje (a p2p náhrady Dropboxu) Syncthing oznámili, že z důvodu odporu ze strany Google Play ukončují podporu OS Android. Bohužel v rámci toho zmizí i vydání Syncthing na F-Droid, který má slabší uživatelskou základnu. Syncthing je na Androidu implementován formou wrapper aplikace, která spustí Syncthing démon, vyžádá potřebná oprávnění a zpřístupní webové rozhraní démona. Ve srovnání se
… více »V červnu 2022 bylo oznámeno, že z K-9 Mailu se stane Thunderbird pro Android. Trvalo to poněkud déle, než vývojáři předpokládali, ale včera byl první stabilní Thunderbird pro Android 8.0 vydán.
Projekt microDMG Racer na Kickstarteru nevyšel, tak se autor rozhodl uvolnit na ESP32 postavené autíčko i ovladač jako open source.
Byl vydán TrueNAS SCALE 24.10 „Electric Eel“. Přehled novinek této open source storage platformy postavené na Debianu v poznámkách k vydání.
Byla vydána nová verze 24.10.29 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nově s podporou AI (whisper.cpp) pro generování titulků. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Takže tá ssh session musí bežať celý čas, čo to má fungovať.To už je holt úděl vzdáleného provozu aplikací.
Ak je BigSandy na windowsoch, tak na tých windowsoch musí bežať X server, ktorý sa bude starať o kreslenie tých dát, ktoré mu po sieti z toho Raspberry prídu (cygwin?).To je samozřejmě předpoklad, taky jsem žil poslední dekádu+ že X-Server na Windows = povinně Cygwin (moje jeho poslední "full" instalace si vzala snad 160GB disku). Prý tomu tak již není, je řada light-weight alternativ. Zatím nevíme o jakou aplikaci a režim využití tazateli jde (její požadavky).
Druhý problém je, že tá aplikácia na tom Raspberry môže potrebovať celkom veľa pamäte (ak to často u GUI aplikácií je) a raspberry zrovna množstvom pamäte neoplýva.Pokud by ta aplikace běžela celá na rPi, tak bude potřebovat ještě více paměti, než když se GUI bude prezentovat vzdáleně (teoreticky nemusí na rPi lokální X-server bežet vůbec).
No a tretí problém je, že ten prenos je celkovo dosť neefektívny, takže treba rýchle pripojenie.Opravdu je X-Windows protokol neefektivní, v minulosti přeci nebylo bandwith nazbyt? Pokud budeme vědět více, klidně stanovisko změním o 100%. Zatím nevíme dost, abychom předem určité možnosti apriori vyloučili.
To je samozřejmě předpoklad, taky jsem žil poslední dekádu+ že X-Server na Windows = povinně Cygwin (moje jeho poslední "full" instalace si vzala snad 160GB disku). Prý tomu tak již není, je řada light-weight alternativ. Zatím nevíme o jakou aplikaci a režim využití tazateli jde (její požadavky).X server - Áno cygwin je to, čo tradične človeka napadne, ale iste existujú aj iné alternatívy. Sám som pred N rokmi používal (komerčný?) Hummingbird Exceed. Chcel som len povedať, že OpenSSH či Putty na windowsoch stačiť nebude.
Opravdu je X-Windows protokol neefektivní, v minulosti přeci nebylo bandwith nazbyt?Je menej efektívny než RDP, či VNC. Iste sa tu nájdu na túto oblasť väčší odborníci ako ja, čo vysvetlia detaily. To že je to trápenie, to mám z vlastnej skúsenosti keď občas púšťam veci ako Firefox, Thunderbird, Eclipse, Dolphin či niečo napísané v Jave cez 5Mbps linku. A naozaj je to tak, že si počkáš na každý jeden klik či rozbalenie menu. Problém je v tom, že moderné aplikácie nedbajú na to, či niečo nakreslia raz, alebo 100x - na lokálnom stroji to nepoznáš. Dobre fungujú staré X aplikáce - xterm, xcalc, xload, ... tam niekde zoznam končí Akonáhle je to nad Qt/GTK/... tak je to v háji.
ale slyšel jsem, že se da spuštěný program s gui přesměrovat přes putty - ssh. Je to pravda?Není, již spuštěný program na jiný X server transplantovat nejde (alespoň ne běžnými prostředky, možná by to šlo nějak ohackovat). Pokud už máš spuštěný program na existujícím X serveru a chceš se k němu připojit, spusť si x11vnc a připoj se k tomu po VNC. Pokud jsi tím myslel „program který chci teprve spustit“, tak ano, jmenuje se to X forwarding. Na Linuxu to funguje out of the box, na Windows budeš potřebovat nějaký X server a nikdy jsem to nenastavoval. I tak bych ale zvážil, jestli to přecijen neobalit VNC. Záleží na co konkrétně to chceš používat.
Tiskni Sdílej: