Apple představil nový MacBook Pro s čipy M4, M4 Pro a M4 Max.
Na GOG.com běží Halloween Sale 2024. Při té příležitosti lze získat zdarma počítačovou hru Return of the Phantom.
Společnost OpenAI spustila internetový vyhledávač ChatGPT search.
Konference OpenAlt 2024 proběhne již tento víkend 2. a 3. listopadu v prostorách FIT VUT v Brně. Začíná ale už v pátek na warm-up party ve Studentském klubu u Kachničky v 17:00. Pokud jste ještě areál FITu nenavštívili, k dispozici jsou pokyny k orientaci. Na programu je 54 přednášek a workshopů. Témata jsou od silně technických témat jako je třeba GCC nebo PostgreSQL po méně technické témata jako eGovernment, nebo třeba detailní analýzu … více »
Byla vydána nová verze 6.9 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Přehled změn v příslušném seznamu. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.0.1. Tor client na verzi 0.4.8.13. Thunderbird na verzi 115.16.0.
Vývojáři free a open source synchronizačního nástroje (a p2p náhrady Dropboxu) Syncthing oznámili, že z důvodu odporu ze strany Google Play ukončují podporu OS Android. Bohužel v rámci toho zmizí i vydání Syncthing na F-Droid, který má slabší uživatelskou základnu. Syncthing je na Androidu implementován formou wrapper aplikace, která spustí Syncthing démon, vyžádá potřebná oprávnění a zpřístupní webové rozhraní démona. Ve srovnání se
… více »V červnu 2022 bylo oznámeno, že z K-9 Mailu se stane Thunderbird pro Android. Trvalo to poněkud déle, než vývojáři předpokládali, ale včera byl první stabilní Thunderbird pro Android 8.0 vydán.
Projekt microDMG Racer na Kickstarteru nevyšel, tak se autor rozhodl uvolnit na ESP32 postavené autíčko i ovladač jako open source.
Byl vydán TrueNAS SCALE 24.10 „Electric Eel“. Přehled novinek této open source storage platformy postavené na Debianu v poznámkách k vydání.
Byla vydána nová verze 24.10.29 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nově s podporou AI (whisper.cpp) pro generování titulků. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Řešení dotazu:
A čo 2 x PCIe 4.0 nvme - koľko dokážu v SW raid0 dať rýchlosť čítania a zápisu ?Zrychlíš jen sekvenční čtení a zápis. Náhodné tím nenavýšíš.
Náhodné tím nenavýšíšZdroj?
pokud máš dostatečně rychlý procesor, bude "prodleva pro nalezení buňky" polovičníNerozumíme si. Ta prodleva (latence) nenastává v procesoru, ale přímo v řadiči v SSD. Samozřejmě i různé filesystému mohou být různě rychlé, ale o tom teď nemluvím.
probíhá paralelně ve dvou (nebo více) SSDTo paralelní čtení/zápis se ti hodí právě až ve chvíli když si řadič na SSD našel co potřeboval a už se jen sosá. V tu chvíli bude bottleneck max. rychlost sekvenčního čtení/zápisu daného disku, případně maximum co dokáže přenést SATA/PCIe. Takže dejme tomu, že sosáš max. rychlostí 2500 MB/s a když máš 2 disky tak můžeš sosat dohromady rychlostí 5000 MB/s. Kdybys pracoval jen se 4KB soubory, tak zapojením dvou NVMe do RAID0 v podstatě nic nezíkáš. Čím jsou soubory větší tím větší rychlost u RAID0 získáš, protože ta rychlost je složena právě z konstatního času pro nalezení buňky (režie řadiče) a z variabilního času, který je dán propustností dat. A ty tím RAID0 zvýšíš jen propustnost.
To nic nevypovídá o jiné sestavě, s jiným CPU, s jinou implementací RAIDu a možná ani o jiném NVME s jiným typem řadiče.I když se rozkrájíš tam z náhodného čtení vymáčneš úplné minimum. K čemu to je? Při práci z desktopem to nemáš šanci poznat. Poznáš jen zvýšené sekvenční čtení a zápis, když se ti budou spouštět např. rychleji hry (jak jsem ti dole vložil ty dva odkazy).
"při práci s dektopem to nemáš šanci poznat"Ano, náhodné nemáš šanci na desktopu poznat. Tahle diskuze se týká desktopu. Sekvenční se zvýší. To říkám od začátku. Pokud by jsi se na začátku zeptal na detaily mezi náhodným a sekvenčním čtením/zápisem, tak jsme si to mohli v klidu vysvětlit.
Pokud jsou tyto požadavky dohromady uspokojitelné v kratším celkovém čase paralelně ze dvou nezávislých zařízení logicky by výsledná souhrnná/průměrná latence (všech požadavků) měla být nižší, než když se všěchny přístupy uspokojovalí z jednoho deviceNo jo, ale kdo rozhodne zda "jsou tyto požadavky dohromady uspokojitelné v kratším celkovém čase paralelně"? Jak to udělat u náhodného čtení, když "ta věc", která by rozhodovala o tom zda jsou "požadavky dohromady uspokojitelné v kratším celkovém čase", nemá tušení který 4KB soubor se bude číst o setinku později? Má "ta věc" čekat na další požadavek na náhodný 4KB soubor, aby zkrátila dobu při paralelním čtení nebo čekat nemá, protože by doba čekání byla delší než okamžité načtení souboru? Mnoho otázek, které určitě databázoví specialisté řeší od rána do večera , ale u desktopu, který nechrlí požadavky na jeden 4KB soubor za druhým by taková režie pro náhodně čtené soubory byla jen prodloužením odezvy.
8.2.4.1 Stripe Everything Across Every Disk The simplest approach to I/O configuration is to build one giant volume, striped across all available disks. To account for recoverability, the volume is mirrored (RAID 1). The striping unit for each disk should be larger than the maximum I/O size for the frequent I/O operations. This provides adequate performance for most cases.Pro zajištění dostatečné paralelizace na straně RDBMS běží více procesů pro obsluhu IO, osazuje více řadičů atd. Tady jsou dva příklady dříve zmíněného TPC-C benchmarku z roku 2008 s 6760 HDD a výkonem 4 000 000 tpm. z roku 2010 kdy k více než dvojnásobnému výkonu již stačilo jen 200 SSD a 200+ SAS/SATA HDD.
Otázka je, jak dobře je to paralelizovatelné a jestli naopak tím paralelizováním tam nevneseš další latenci.Přesně tak. U databází můžeš získaz u desktopu ne - o pár komentářů výše
U databází můžeš získaz u desktopu neJinak, z mého hlediska jsou databáze např. jako sqlite jakožto součást firefoxu to, co do velké míry způsobuje „pomalost desktopu“. Takže to, co říkáš, považuji za dvojnásob nesmyslné...
Rozhodně tvrzení, že RAID0 nic nepřinese je z obecného hlediska nepravda.Dal jsem odkaz na video, které ukazuje, že u náhodného čtení RAID0 u NVMe nic nepřinese. Právě naopak. Teď jsi na tahu ty nebo Jéčko, abyste sem hodili odkaz, který dokazuje vaše tvrzení.
Pros Better Sequential Performance Two drive’s capacity as one volume Coolness factor and bragging rights Cons Slower access times Neutral Random read IOPS down but writes up.Další https://www.pctechreviews.com.au/2019/07/14/amd-nvme-raid-explained-and-tested/3/ To co bude zajímat nejvíce je dole v "Real World Use": - při renderování žádný rozdíl v časech - při extrahování archivu taky žádný rozdíl - až u gamingu se ukázalo, že hry se při RAID0 spouští rychleji. Což dává smysl, protože se načítají objemnější soubory, takže se tam ukazuje výhoda sekvenčního čtení.
To tvrdím stále.A je to stále nepravda. Podívej se na ty výstupy z Crystaldisk / AS Benchmark, které dokazují, že nemáš pravdu, tj. že existují případy, kdy to neplatí.
Korektně by ta věta zněla např. takto: „V testech, které jsem viděl, RAID0 náhodné čtení nenavýšil.“Ty nevidíš, že v komentáři na který reaguješ je napsáno "Náhodné tím podle některých bechtestů nepatrně stoupne..."??? Vážně by mě zajímalo, čeho takovou přiblbou diskuzí chceš dosáhnout. Snad každému je z těch grafů i článků i videa jasné, že i nepatrný nárůst v grafech u čtení 4KB souborů QD1 (což nás u destopu zajímá) nemůže mít na reálný život žádný vliv. U tvého grafu (z německého fóra) z ATTO_Disk je u 4KB QD4 zvýšené čtení z 534 MB/s na 563 MB/s. To je 5%. Ve videu je u 4K Q1T1 nárůst z 61 MB/s na 62 MB/s (a to jen u RAID0 - CPU) což je zaokrouhleně 2%. A z toho očekáváš, že budeš o 5% rychleji bootovat nebo že ti o 5% bude rychleji fungovat Firefox jak jsi psal výše?
při extrahování archivu taky žádný rozdílPři extrahování archivu čteš sekvenčně a zapisuješ sekvenčně. Renderování na tom bude podobně. Daleko lepší test by byl např. na rychlost bootu.
Daleko lepší test by byl např. na rychlost bootu.Pokud myslíš, že by to bylo daleko lepší, tak to změř a napiš článek/blog.
U RAID0 si nejsem jist zda lze vůbec z pohledu FS docílit operace nezahrnujici oba cleny (možná pokud je alokační blok mensi/roven stripe).Ale to vůbec není nutné, aby to mělo nějaký efekt... Stačí, aby oba přístupy proběhly paralelně...
$ ssh debian-11 'grep -i -e p2pdma /boot/config*' # CONFIG_PCI_P2PDMA is not set
Tiskni Sdílej: