Jakub Jelínek oznámil vydání verze 15.1 (15.1.0) kolekce kompilátorů pro různé programovací jazyky GCC (GNU Compiler Collection). Jedná se o první stabilní verzi řady 15. Přehled změn, nových vlastností a oprav a aktualizovaná dokumentace na stránkách projektu. Některé zdrojové kódy, které bylo možné přeložit s předchozími verzemi GCC, bude nutné upravit.
Byly vyhlášeny výsledky letošní volby vedoucího projektu Debian (DPL, Wikipedie). Staronovým vedoucím zůstává Andreas Tille.
Jason Citron končí jako CEO Discordu. Od pondělí 28. dubna nastupuje nový CEO Humam Sakhnini, bývalý CSO Activision Blizzard.
Článek na Libre Arts představuje baskytarový multiefekt Anagram od společnosti Darkglass Electronics. S Linuxem uvnitř (licence, GitHub).
Městský soud v Praze vyhlásil rozsudek, který vyhověl žalobě novináře Jana Cibulky, který s podporou spolku IuRe (Iuridicum Remedium) požadoval omluvu od státu za to, že česká legislativa nařizuje operátorům uchovávat metadata o elektronické komunikaci. To je přitom v rozporu s právem. Stát se musí novináři omluvit a zaplatit náklady řízení. Především je ale součástí přelomové rozhodnutí o nelegálnosti shromažďování dat a o
… více »Americké technologické firmy Apple a Meta Platforms porušily pravidla na ochranu unijního trhu, uvedla včera Evropská komise (EK). Firmám proto vyměřila pokutu – Applu 500 milionů eur (12,5 miliardy Kč) a Metě 200 milionů eur (pět miliard Kč). Komise to oznámila v tiskové zprávě. Jde o první pokuty, které souvisejí s unijním nařízením o digitálních trzích (DMA). „Evropská komise zjistila, že Apple porušil povinnost vyplývající z nařízení
… více »Americká společnost OpenAI, která stojí za chatovacím robotem ChatGPT, by měla zájem o webový prohlížeč Chrome, pokud by jeho současný majitel, společnost Google, byl donucen ho prodat. Při slyšení u antimonopolního soudu ve Washingtonu to řekl šéf produktové divize ChatGPT Nick Turley.
Po roce vývoje od vydání verze 1.26.0 byla vydána nová stabilní verze 1.28.0 webového serveru a reverzní proxy nginx (Wikipedie). Nová verze přináší řadu novinek. Podrobný přehled v souboru CHANGES-1.28.
Byla vydána nová verze 10.0.0 otevřeného emulátoru procesorů a virtualizačního nástroje QEMU (Wikipedie). Přispělo 211 vývojářů. Provedeno bylo více než 2 800 commitů. Přehled úprav a nových vlastností v seznamu změn.
42 svobodných a otevřených projektů získalo finanční podporu od NLnet Foundation (Wikipedie).
V diskusním listu LKML (Linux Kernel Mailing List) byl včera představen nový souborový systém speciálně navržený pro zařízení s NAND flash pamětí. Souborový systém F2FS (Flash-Friendly File System) byl vyvinut společností Samsung. Jaegeuk Kim poslal za společnost Samsung do LKML nejenom představení nového souborového systému, ale samozřejmě také dokumentaci a příslušné patche. Greg Kroah-Hartman pochválil F2FS na Google+. F2FS bude skvělý pro zařízení s Androidem. Diskuse také na serveru Slashdot.
Tiskni
Sdílej:
Jenže na SD nebo USB nemáš přístup k NAND.Ano. Tam je controller mezi NAND a FS, ktery v podstate vsechny vyhody F2FS odstini. Tenhle FS miri o level nize, nez se pohybuje 99% uzivatelu PC.
stačí nasadit libovolný souborový systém, který není optimalizován na rotační média a který umí trim.Presne tak, staci trim.
pracuje i nad blokovým zařízením. Takže bude i pro SSD.Fajn. Jenze FTL, wear leveling a cele mapovani je u SSD provadeno internim controllerem, tutiz tohle nema zadny benefit. NAND flash v praxi pouzivam, vim co tam jsou za problemy.
Obávám se, že zaměňujete příčinu a následek.
Podle mě souborové systémy pro velké paměti nejsou, protože všechny velké paměti se prodávají s řadičem, a tak je nikdo nevyvíjí.
Důkaz, že není problém je vytvořit, je právě YAFFS a ostatní systémy. Ty vznikly ještě před existencí velkých pamětí, protože tehdy existovaly jen malé paměti a ty se neprodávaly lidem, ale montovaly se do zařízení, kde se Windows téměř nevyskytují.
Naopak když se začaly vyrábět velké externí paměti, tak kvůli rozšíření Windows bylo jasné, že nic jiného než VFAT nebo NTFS nepřipadá v úvahu. Ostatně výrobcům pamětí nutnost řadiče přišla vhod, protože to je to jediné, čím si mohou konkurovat (protože skutečné nandové pole vyrábí jen pár firem), a je to jedna z mála možností, jak vytvořit nové proprietární duševní vlastnictví na čem postavit firmu.
Nakonec někdo tu již psal, že standard pro Secure Digital vyžaduje VFAT. Stále vám připadá, že ten zlý jsou linuxoví vývojáři?
Optimalizace ve file systému, jak pracovat s blokem, který má 1M a omezený počet zápisů by byla zcela jiná. Teď tu optimalizaci se snaží řešit řadiče v flash discích, ale díky tomu, že mají vždy jen velmi lokální informaci, tak to sice funguje, a v porovnám s disky rychle, ale kolik potenciálu těch flash disku to nechá nevyužité.Kolik je toho nevyužitého potenciálu v situaci, kdy zapisovací blok je zlomečkem bloku mazacího, a řadič má díky TRIM docela dobrou představu o tom, kdy má se zapisovacími bloky hrát škatule a nebo kdy je má nechat na místě?