42 svobodných a otevřených projektů získalo finanční podporu od NLnet Foundation (Wikipedie).
Americký výrobce čipů Intel plánuje propustit více než 20 procent zaměstnanců. Cílem tohoto kroku je zjednodušit organizační strukturu ve firmě, která se potýká s problémy.
Byla vydána OpenMandriva Lx 6.0 s kódovým názvem Vanadium. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
CSIRT.CZ, český národní CERT provozovaný na základě veřejnoprávní správní smlouvy společností CZ.NIC, shrnuje patnáct let svého fungování pod tímto sdružením: CSIRT.CZ – 15 let ve sdružení CZ.NIC.
Commodore OS Vision (Wikipedie) byl vydán v nové verzi 3.0. Jedná se o linuxovou distribuci určenou pro fanoušky značky Commodore. Předinstalována je na počítačích Commodore 64x.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 208. brněnský sraz, který proběhne v pátek 25. dubna od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1.
Ve svém článku Getting Forked by Microsoft popisuje autor programu Spegel svoji nepříjemnou zkušenost s firmou Microsoft. Firma ho kontaktovala a zpočátku to vypadalo, že by mohlo jít o oboustranně prospěšnou spolupráci, autor tedy ochotně odpovídal na jejich otázky ohledně architektury programu a pomáhal jim ho zprovoznit. Následně komunikace ze strany Microsoftu utichla. Autor předpokládal, že zřejmě došlo ke změně priorit a firma
… více »Společnost Notion Labs stojící za softwarovou platformou pro spolupráci Notion (Wikipedia) oficiálně představila (YouTube) poštovního klienta Notion Mail. Aktuálně funguje pouze nad Gmailem.
Byla vydána nová verze 9.12 z Debianu vycházející linuxové distribuce DietPi pro (nejenom) jednodeskové počítače. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Diskusi vyvolala stránka Flatpak - bezpečnostní noční můra (flatkill.org) popisující bezpečnostní problémy technologie Flatpak [reddit, Hacker News].
Tiskni
Sdílej:
Co napr. takový CentOS 7 nebo SLE? To vlastně mainstreamové distribuce s komerční podporou ale leckterý software je tam ve skoro archaických verzích (třeba GCC 4.8 na CentOS 7).+1, tohle je důvod, proč jsem před časem u jednoho sw vyhodnotil balíček pro CentOS jako unfeasible... :-/
scl enable devtoolset-7
.
Realne? Nepouzivat CentOS. To je bohuzial take korporatne a nepostihuje to len Linux, ale podobne, alebo este horsie na tom bol Tru64 (GCC 2.95) a onoho casu aj HP-UX. Takze starym prekladacom to nedam ani do Flatpaku ani nikam inam a novym prekladacom riskujem, ze to nebude stabilne.S Flatpakovým SDKčkem dostaneš i kompilátor. V runtimu verze 1.6 bylo GCC 6.2, s podporou novějších jazykových standardů problém není. Trochu drhnout by možná mohly nějaké špeky z C++17.
K tomu bych přidala situaci kdy autor použije nějaké novější verze např. Qt, které v určité podmnožině stable distribucí nejsou.Zábavnější je to když použije starší. Zrovna před měsícem jsem si užil portování kusů PyQt4 do nového Mintu, kde už je všude Qt5 a stálo mě to asi 6 hodin práce, s tím že před pár lety bych na tom naprosto vyhořel.
-future
větev...
spravit balicek nie je zrovna komplikovana vecSpravit balíček vyžaduje udělat si přehled o tom, jestli v daném distru jsou potřebné dependence a v potřebných verziích/variantách, dále pak u těch, co nejsou, vymyslet, jak to řešit. A je celkem jedno, jestli pro Debian-family nebo RH-family nebo jiná distra. Jinak ano, žádný z těch úkolů jednotlivě není rocket science a dá se, ale dohromady je to vopruz, násobený počtem podporovaných dister. Fajn by bylo, kdyby existovala nějaká meta-definice, ze které by se daly např. tvořit balíčky pro více dister a třeba i bundly jako AppImage nebo Flatpak. Otázka je, jestli by ta definice mohla být dostatečně obecná, aniž by byla šíleně složitá.
Mam se na ne vykaslat?
Ne, bohatě stačí začít používat OBS...
Tak jistě, pokuď někdo píše SW "pro vývojáře" a ne "pro uživatele", tzn. závisí na tisíci různých "cool" knihovnách, jejichž API se mění 2x do měsíce a jednou týdně vyjde rozbitá verze, tak tady opravdu OBS nepomůže. Pokuď se ale SW už píše s tím, že by měl fungovat v běžných "mainstrem" prostředích, tak tady odvede OBS 99% práce.
V zásadě pak stačí pouze vyzkoušet balíček (který se vyrobí zaškrtnutím jednoho checkboxu) pro novou verzi distribuce v okamžiku, kdy je distribuce přidána do OBS. A to se zas tak často neděje - Ubuntu vychází 2x ročně, Fedora a OpenSUSE jednou, Debian jednou za dva roky a RHEL jednou za 5 let.
Jak už jsem psal - je to o stylu vývoje. Pkuď si do projektu zatáhnete závislosti na nějakých obskurních knihovnách, které se verzi od verze (build od buildu v různých distrech) chovají jinak a mají tendenci dělat závislý SW nefunkčním, nezbude vám opravdu nic jiného, než použít bastly typu flatpak nebo appimage.
Při dostatečně "defenzivním" stylu vývoje takové problémy - z vlastní zkušenosti - nenastávají, nebo alespoň o několik řádů méně často, než bugy v samotném projektu. Takže "testování" se dá nechat na uživatelích a řešit až případný, zcela ojedinělý, bugreport (řízení jaderného reaktoru ve flatpaku jsem ještě neviděl a doufám, že ani neuvidím...).
Jak už jsem psal - je to o stylu vývoje. Pkuď si do projektu zatáhnete závislosti na nějakých obskurních knihovnách, které se verzi od verze (build od buildu v různých distrech) chovají jinak a mají tendenci dělat závislý SW nefunkčnímJasně, např. libstdc++, openssl nebo libcurl jsou vyloženě obskurní :-/
Docela by mě zajímalo, v jaké (ne-rolling updates, tam samozřejmě z principu v průběhu času velké změny občas nastanou) distribuci se v rámci jedné verze změnilo libstdc++ nebo OpenSSL tak, že rozbilo závisející balíčky...
Ale uznávám, že tahle debata je pro mě předem prohraný boj - vždy se dá najít nekonečné množství důvodů, proč něco nejde.
Zvlášť by mě to zajímalo v případě libstdc++, protože moje zkušenosti jsou zcela jiné. Do loňska jsem se několik let účastnil projektu, kde jsme několikrát denně distribuovali dynamicky linkovaný kód pro RHEL, SLES a Debian (od RHEL6 po nejnovější verze), kompilovaný oproti libstdc++ z RHEL6 a NIKDY se nestalo, že by to neprošlo testama z důvodů nekompatibility libstdc++...
kompilovaný oproti libstdc++ z RHEL6No, tak v takovém případě jsi v pohodě, protože libstdc++ z RHEL6 bude nejspíše tak prastará vykopávka, že ji sestavoval ještě Ježíš s učedníky a prakticky se ti nestane, že by někdo měl starší. Naproti tomu když chceš sestavovat na Debianu, tak musíš downgradovat, aby pak ten sw nastartoval i na RHELu, CentOSu apod., anebo změnit distro právě na RHEL nebo CentOS. To se tu řešilo v jiném vlákně. Jinak nejde ani tak o to, že by aktualizace nutně rozbila balíčky (resp. to se možná i u toho OpenSSL stalo, už se přesně nevzpomínám), ale už to, že jsou ty balíčky ve znatelně jiných verzích je komplikace. Ten libcurl jsem zmínil proto, že např. v nějaké verzi přidali nějakou fíčuru, kterou potřebuju, ale starší Debian, CentOS apod. mají starou verzi, takže je potřeba napsat na tu fíčuru workaround nebo ji backportovat a dále také psát na to všelijaké feature testy. Takže musí někdo udělat tu práci, aby zjistil, kde jaké fíčury v kde jaké knihovně jsou nebo nejsou na kdejaké distribuci a následně napsal a udržoval ty backporty/workaroundy a feature testy. To jsou šílený hladový zdi. Na to se vyplácají celé člověkodny práce, které mohly být naplněny nečím mnohem smysluplnějším.
Kolik jste tech balicku realne udrzoval a jak dlouho? Delat baliky je peklo! Debian si v pohode zmeni nazev balicku, udelate balicek pro Ubuntu, ten ale funguje spatne v Minutu. Udelate DEB, ktery funguje v unstable ale ve stable uz ne a v Ubuntu taky ne. Peklo na zemi. Pak ruzne verze vyvojovych aplikaci ktere kod kompiluji. Neda se spolehnout naprosto na nic, teda ano, da se spolehnout na to, ze to nebude jednoduche ani omylem. Delam baliky pro svuj program uz X let a jsem z toho cim dal zoufalejsi. Navic kdyz uz se balik dostane konecne do stable, je aktualni verze uplne jinde a kdyz je v te stare verzi bug, tezko jej budu opravovat kdyz je aktualni upstream uplne jinde. Vytvorite balik a zacne kolecko. Ve VirtualBoxu mam Debian, Ubuntu, Mint v nekolika verzich a pokazde musim otestovat instalaci a upgrade :(. Vydat novou verzi je peklo na nekolik hodin. Des a posledni dobou na to fakt nemam naladu. AppImage mi uz skoro funguje, pak bude nasledovat flatpack a asi se na DEB vykaslu. RPM baliky pro Fedoru mi nastesti dela nekdo jiny, jestli funguji v openSuse nemam tuseni a odmitam to resit. Odmitat mohu, ale kdyz mi uzivatele reportuji problem, nemohu je poslat do mist, kde slunce nesviti. Drtiva vetsina z nich kompilaci nezvladne. Mam se na ne vykaslat?Preto je aj dost zvyk, ze kodery len davaju zdrojaky a niekto dalsi (z distra alebo distro-fanus) spravi uz balicek pre distribuciu
odpůrce jakéhokoliv technického řešení, které není aspoň deset let staré.Heh toto píšu všetci čo pretlačujú šmejďárny namiesto poctivej práce. Áno už sa teším kedy spravíte z Linux Enviroment MS sračku bez konceptu. To už ale ja budem na dôchodku, všetko mi bude šumák a budem vás všade chodiť za to jebať na plný úväzok.
Myslím, že mi Flatpak nefungoval kvôli absencií systemd, teda u Snapy si to pamätám určite.Flatpak již nějakou dobu na systemd nezávisí.
./configure --prefix=/usr --sysconfdir=/etc && make && make install
. Pak stačí jednoduše vytvořit pár souborů k zabalení jako balíček pro .deb, nejlépe k tomu ještě .spec pro RPM. Pokud je program dobře naprogramovaný a nepoužívá prasárny, je pak možné jej překompilovat víceméně automaticky pro kdeco.
Spravovat třeba RPMka pro Fedoru, která má novou verzi každý půlrok, k větším změnám občas dojde i v rámci jedné verze a podporovat je nutné aspoň tak tři verze dozadu musí být fakt job snů.Od toho jsou správci balíků.
Flatpak se tuto situaci snaží aspoň nějak řešit.Jo, přidáváním dalších hoven do té hromady hnoje, kterou je IT obor.
Pokud hodlám distribuovat svůj vlastní software pro Linux, jsem tím správcem balíčků já. Představa, že švihnu kód někam na GitHub a někdo jiný to za mě zabalí je přinejmenším dost optimistická. Pro jednotlivce nebo malé týmy představuje konstantní údržba linuxových balíčků značnou zátěž, kterou je ne každý ochotný podstupovat. Tím spíše, když třeba na Windows stačí rozumně napsaný kód zkompilovat jednou a šance, že bude fungovat na všem od XPček pod desítky a ještě dál je dost vysoká.Spravovat třeba RPMka pro Fedoru, která má novou verzi každý půlrok, k větším změnám občas dojde i v rámci jedné verze a podporovat je nutné aspoň tak tři verze dozadu musí být fakt job snů.Od toho jsou správci balíků.
nix-build
, nix-copy-closure
a nixos-rebuild
Nemam rad a nepouzivam Flatpack od zacatku. Lidi by se opravdu meli zpamatovat.Když už hejtujete, tak alespoň napište správně název.
Cele tohle kontainerizovani je zlo (dobry sluha, zly pan). Melo by se pouzivat jen okrajove a podstive. Ovsem lenost lidi vitezi.Co třeba Qubes OS? Rovněž vám připadá jako zlo?
yaourt -S nějaký_bordel_z_AURu
se dovede naučit i ten BFU, který si tak může nepříjemně nabořit systém. Úplně stačí situace, kdy se maintainer nějakého AUŘího pseudobalíčku na jeho údržbu vybodne a on jako na potvoru vyjde update, který naruší závislosti. V ten moment BFU nemůže aktualizovat nic, takže se k němu nemusí dostat ani případné kritické záplaty. Flatpak poskytuje aspoň nějakou míru izolace a vnitřní konzistence a i v případě nějaké závažnější chyby to neodnese celý systém.
yaourt -Ss cohledam
a yaourt -S cochcinainstalovat
, už to podle mě není BFU. A upřímně, jestli si BFU před tím sám nainstaluje Arch, tak to už vůbec není BFU.
curl ${url} | bashHmmm.