Apple představil nový MacBook Pro s čipy M4, M4 Pro a M4 Max.
Na GOG.com běží Halloween Sale 2024. Při té příležitosti lze získat zdarma počítačovou hru Return of the Phantom.
Společnost OpenAI spustila internetový vyhledávač ChatGPT search.
Konference OpenAlt 2024 proběhne již tento víkend 2. a 3. listopadu v prostorách FIT VUT v Brně. Začíná ale už v pátek na warm-up party ve Studentském klubu u Kachničky v 17:00. Pokud jste ještě areál FITu nenavštívili, k dispozici jsou pokyny k orientaci. Na programu je 54 přednášek a workshopů. Témata jsou od silně technických témat jako je třeba GCC nebo PostgreSQL po méně technické témata jako eGovernment, nebo třeba detailní analýzu … více »
Byla vydána nová verze 6.9 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Přehled změn v příslušném seznamu. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.0.1. Tor client na verzi 0.4.8.13. Thunderbird na verzi 115.16.0.
Vývojáři free a open source synchronizačního nástroje (a p2p náhrady Dropboxu) Syncthing oznámili, že z důvodu odporu ze strany Google Play ukončují podporu OS Android. Bohužel v rámci toho zmizí i vydání Syncthing na F-Droid, který má slabší uživatelskou základnu. Syncthing je na Androidu implementován formou wrapper aplikace, která spustí Syncthing démon, vyžádá potřebná oprávnění a zpřístupní webové rozhraní démona. Ve srovnání se
… více »V červnu 2022 bylo oznámeno, že z K-9 Mailu se stane Thunderbird pro Android. Trvalo to poněkud déle, než vývojáři předpokládali, ale včera byl první stabilní Thunderbird pro Android 8.0 vydán.
Projekt microDMG Racer na Kickstarteru nevyšel, tak se autor rozhodl uvolnit na ESP32 postavené autíčko i ovladač jako open source.
Byl vydán TrueNAS SCALE 24.10 „Electric Eel“. Přehled novinek této open source storage platformy postavené na Debianu v poznámkách k vydání.
Byla vydána nová verze 24.10.29 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nově s podporou AI (whisper.cpp) pro generování titulků. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Nadace pro svobodný software (FSF) informuje o rozhodnutí italského Nejvyššího soudu zakázat praktiky odrazující uživatele od používání GNU/Linuxu tím, že je při koupi nového počítače nutí platit za licenci Windows. Výrobci nově nemohou odmítnout vrácení peněz za nepoužité licence. Prodej počítačů s předinstalovaným softwarem totiž není stejný jako prodej automobilů se 4 koly, motorem, atd. U počítače s předinstalovaným softwarem uživatel uzavírá dvě smlouvy: první při nákupu počítače a druhou při jeho prvním spuštění. Pokud uživatel druhou smlouvu nepřijme, má právo na vrácení peněz za nepoužitou licenci.
Tiskni Sdílej:
Dneska PC bez Windows téměř neseženeš.Čím to asi bude? Že by se to nikomu nevyplatilo prodávat? Pokud někdo skládá PC z běžně dostupných komponent, nic nebrání je nabízet bez OS, a v tomhle segmentu si myslím že problém "sehnat" není. Pokud se jedná o desktopy velkých výrobců (HP, Dell, Lenovo) tak i na běžných e-shopech vídám konfigurace bez OS resp. s FreeDOS. Jako firma není vůbec žádný problém nakoupit v jednotkách kusů libovolnou konfiguraci bez OS. "Nejhorší" je to asi u notebooků. Ale ze zkušenosti - pokud by o to byl dostatečný zájem, tak pro obchodníky prodávající koncovým zákazníkům není zásadní problém získat libovolnou konfiguraci - minimálně v segmentu nad úplným entry-level u zmíněných značek. Co může být problém je cena, která pak někdy nemusí být úplně konkurenceschopná ve srovnání se standardními konfiguracemi, které se dodávají v desítkách tisíc kusů. Nicméně zkušenost z nákupů PC i notebooků v objemech cca 300K - 1Mio CZK je taková, že rozdíl v ceně bez OS a s Windows odpovídá běžné ceně OEM Windows minus 20 až 25 %.
pokud by o to byl dostatečný zájem, tak pro obchodníky prodávající koncovým zákazníkům není zásadní problém získat libovolnou konfiguraci - minimálně v segmentu nad úplným entry-level u zmíněných značek. Co může být problém je cena, která pak někdy nemusí být úplně konkurenceschopná ve srovnání se standardními konfiguracemi, které se dodávají v desítkách tisíc kusů.
IMHO bude problém spíš v tom, že Microsoft bude takové obchodníky/výrobce vydírat – dostanou „nabídku“ že buď budou prodávat počítače jen1 s Windows, nebo jim zvýší ceny za OEM licence a jejich zboží bude nekonkurenceschopné (u zákazníků, kteří ty Windows chtějí).
[1] nebo ten FreeDOS nebo jiný systém budou moci dát na nezajímavé počítače, které nikdo nechce – aby se neřeklo, že prodávají jen MS Windows
Porozhlídni se po kauzách, když někdo začal prodávat víc než počítač týdně bez M$ Malware.
Jestli se nepletu, tak ke každému našláplému DELLu dostáváme ve firmě (D)OEM licenci, byť ji nepotřebujeme (protože máme corporátní licenci a na část HW widle nejdou vůbec), ale nevyplatí se to řešit.
To uz budeme nakazovat firmam, jak maji mit postavene smlouvy se zakazniky?Viz kupec benátský.
Taky se mi to moc nelíbí, je to jen takové náhradní řešení, záplata. Lepší by bylo, kdyby stát přestal kupovat od MS a přestal učit jeho SW na školách.
Proč nemíním se s někým dohadovat o předinstalovaný operační systém?
1. Asi z lenosti.
2. Když MS ohodnotil přeinstalované MS-Windows na asi 700 Kč + musím žádat + jakýsi manipulační poplatek. Tak raději při koupi kompu za asi 12 tisíc (takové zpravidla kupuji) si MS-Windows nechám a jedu v dual-boot. Občas se mi MS sejde. Například SW na rozlišení OCR písma, nativní editory RAW fotek (u mne Nikon) a podobně, kde Linux-distra zaostávají.
Vzhledem k tomu, jak bývají Windows od výrobců zatentované addwarem, je stejně lepší disk kompletně smazat, rozdělit si podle svého a udělat čistou instalaci obou systémů. Rozdíl v rychlosti a stabilitě předinstalovaných Windows a nové čisté instalace bývá někdy až neuvěřitelný.
Souhlas.Rozdíl v rychlosti a stabilitě předinstalovaných Windows a nové čisté instalace bývá někdy až neuvěřitelný.
Nevím proč ve Vašem případě dual-boot nefunguje. Já běžně instaluji (i v zaměstnání) dual-boot se SUSE (SLED) nebo Ubuntu na různém HW (desktop, laptop ...) na Lenovo (G555 mám doma), HP, Dell, Asus, Fujitsu ... a po zmenšení partition (uvolnění místa pro Linux-distro). Zabudovanou fukci ve MS-Windows neužívám - jsou s ní problémy, které jsem již zde v diskusích popsal.
regineLákala mě změna partition c: (proč C?) na menší a vytvoření druhé pro user data. Zadal jsem 50 GB a zmenšila se 90 GB. No, řekl jsem si. Asi překlep. Zadal znovu 50 GB a vytvořilo se nějakých 36 GB (pozor přesná čísla si už nepamatuji). Dobrá zpět. Zvětším na oněch božských 50 GB. Výsledek - hláška, že mohou být jen 4 partition (byly tam ještě nějaké systémové a instalační od výrobce), jinak extended a to nelze v Seven.
partmagicemTo je co?
Na správu kompu jdu zásadně přes Live-boot. Systém mi nesmí běžet, jsou s tím jen problémy.
Na partition/oddíl diksku jedině dlouhověkově ověřený Gparted (buď samostatně nebo jako součást distra).
Na zálohu před jakýmkoliv systémovým zásahem opět ověřený SW Clonezilla.
A žiji bezproblémově.
Označil bych to za „Live Distribuci“ velmi šikovně nachystanou a vybavenou ke správcovským účelům.Fair enough, i když osobně nejsem zvyklý na nějaký luxus a nepohrdnu jakýmkoli livekem včetně třeba GParted Live dodávaného přímo na stránkách GParted. Ale nevidím důvod tomu přisuzovat něco víc než co to je.
Nevím co tím „přisuzovat něco víc než co to je“ myslíš. Rozdíl mezi „vybaveností“ a přípravou „GParted Live“ a „PartedMagics“ je dost velký, nejen komfortem, ale i výběrem aplikací/balíků. „PartedMagics“ je plnohodnotná mini-light-live distribuce + vybavená velkou spoustou nástrojů pro správu, která mi zatím vždy nastartovala na všemožném HW a to relativně rychle (očekávám, že brzo narazím, protože jak jsem psal, používám starší, když za to ještě nechtěli ten bakšiš). Srovnat „GParted Live“ s různými live distribucemi, je jednoduché, „GParted Live“ je velmi-velmi-velmi minimalistický (ale velký), „PartedMagics“ si moc netroufám srovnávat, je specializovaný na správu, takže z mého pohledu, je v tomto směru vybavený lépe než všechny Livka co jsem kdy zkoušel.
Mám ho na jednom USB ve třech variantách (486, 32bit, 64bit) + starší Puppy a je to v zásadě jediné co do čehokoliv vrazím, když s tím mám něco dělat (mimo případu odvirování).
PS: Odpovídám se zpožděním, až jsem se podíval na „GParted Live“ - co je zač.
Tož já ti to neberu. Ale pokud bych se nějak účastnil projektu parted/gparted, asi by mě nepotěšilo, když někdo tvorbu těch programů přisoudí autorovi liveka.To mně taky a kdo to udělal?
…, ale přijde mi líto ho glorifikovat a přitom se tvářit že autoři těch OSS nástrojů neexistují nebo tvůrci liveka automaticky přisoudit celé dílo.A opět ;), to dělá kdo?