abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 15:00 | Nová verze

    Po po téměř roce vývoje od vydání verze 5.38 byla vydána nová stabilní verze 5.40 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 75 vývojářů. Změněno bylo přibližně 160 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    dnes 12:00 | Zajímavý článek

    Uroš Popović popisuje, jak si nastavit Linux na desce jako Raspberry Pi Zero, aby je šlo používat jako USB „flešku“.

    Fluttershy, yay! | Komentářů: 1
    dnes 08:44 | Zajímavý software

    Andreas Kling oznámil, že jelikož už se nevěnuje nezávislému operačnímu systému SerenityOS, ale výhradně jeho webovému prohlížeči Ladybird, přičemž vyvíjí primárně na Linuxu, SerenityOS opustí a Ladybird bude nově samostatný projekt (nový web, repozitář na GitHubu).

    Fluttershy, yay! | Komentářů: 2
    dnes 02:22 | Nová verze

    Po dvou měsících vývoje byla vydána nová verze 0.13.0 programovacího jazyka Zig (GitHub, Wikipedie). Přispělo 73 vývojářů. Přehled novinek v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.6. 17:55 | Komunita

    Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 9
    7.6. 14:55 | IT novinky

    Před 70 lety, 7. června 1954, ve věku 41 let, zemřel Alan Turing, britský matematik, logik, kryptoanalytik a zakladatel moderní informatiky.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 24
    7.6. 11:44 | Zajímavý software

    NiceGUI umožňuje používat webový prohlížeč jako frontend pro kód v Pythonu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    7.6. 10:55 | Nová verze

    Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána ve verzi 2024.6. Z novinek lze vypíchnout lepší integraci LLM (OpenAI, Google AI, Ollama) nebo podporu Matter 1.3.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    6.6. 20:55 | IT novinky

    IKEA ve Spojeném království hledá zaměstnance do své nové pobočky. Do pobočky v počítačové hře Roblox. Nástupní mzda je 13,15 liber na hodinu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    6.6. 10:44 | Zajímavý článek

    Alyssa Rosenzweig se v příspěvku na svém blogu Vulkan 1.3 na M1 za 1 měsíc rozepsala o novém Vulkan 1.3 ovladači Honeykrisp pro Apple M1 splňujícím specifikaci Khronosu. Vychází z ovladače NVK pro GPU od Nvidie. V plánu je dále rozchodit DXVK a vkd3d-proton a tím pádem Direct3D, aby na Apple M1 s Asahi Linuxem běžely hry pro Microsoft Windows.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 42
    Rozcestník

    Jaderné noviny - 20. 2. 2008

    24. 4. 2008 | Lukáš Helebrandt | Jaderné noviny | 3908×

    Aktuální verze jádra: 2.6.25-rc2. Citát týdne: Ingo Molnár. Setkání v Pekingu. KGDB o krok blíže k začlenění?

    Obsah

    Aktuální verze jádra: 2.6.25-rc2

    link

    Aktuální vývojové jádro je (k 20. 2. 2008) 2.6.25-rc2, vydané 15. února. Jsme teď ve stabilizačním období, takže většinu změn tvoří opravy. Tento patch [prepatch] obsahuje také nějaká vylepšení v rozhraní realtime skupinového plánování a přidává jaderným značkovačům možnost vícenásobných kontrol [multiple-probes]. Linus říká: Věřím, že tento vývojový cyklus nebude ani zdaleka tak náročný jako v případě 24, a proto se chystám odjet na dlouhý víkend a zůstat na pláži. Pro detaily se podívejte na dlouhý changelog.

    Od 2.6.25-rc2 si do hlavního repozitáře našlo cestu přes 300 patchů. Jsou to většinou opravy, ale také nějaké nové ovladače sledovacích zařízení [watchdog], vylepšení bezpečnostního modulu SMACK a několik opravdu velkých aktualizací Video4Linux ovladačů.

    Aktuální -mm strom je 2.6.25-rc2-mm1. Nedávné změny v -mm zahrnují podporu online defragmentace a read-only bind mód pro ext4.

    Starší jádra: 2.4.36.1 bylo vydáno 16. února, obsahuje množství bezpečnostních oprav s nízkou prioritou.

    Citát týdne: Ingo Molnár

    link

    Tvrdím, že neexistuje žádný rozumný důvod, proč dělat obsáhlé změny atomicky a odděleně od současného stromu, který má být stabilizován. _Každá_ rozsáhlá změna API může být rozdělena na fáze, ve kterých se každý subsystém přizpůsobí svým vlastním tempem; musí se to jen dobře naplánovat, otestovat a provést důsledně.

    -- Ingo Molnar

    Setkání v Pekingu

    link
    andrew morton peking

    Vývojář jádra v obleku není moc často k vidění, takže nešlo než vystavit následující obrázek. Andrew Morton se účastní Linux Developer Symposia 2008 v Pekingu, Číně. Zaměřením této akce, sponzorované Linux Foundation a Chinese Open Source Promotion Union, je dostat čínské vývojáře hlouběji do globální linuxové komunity. Zprávu z této akce hledejte v příštích Jaderných novinách.

    KGDB o krok blíže k začlenění?

    link

    Jaderný debugger na úrovni zdrojových kódů KGDB je tady už nějaký ten pátek, avšak mimo hlavní strom. Linus Torvalds není obecně moc velký fanda debuggerů a byl vždy proti začlenění KGDB. To se nyní možná mění a o začlenění KGDB do 2.6.26 se vážně uvažuje.

    V průběhu let toho Linus o debuggerech řekl dost, zejména o těch jaderných; dlouhý příspěvek do linux-kernel (2000) nastiňuje jeho námitky:

    Náhodou věřím, že když lidi nemají jaderný debugger, nutí je to přemýšlet o problému jinak než s ním. Myslím, že bez debuggeru se člověk nedostane do pozice, kdy ví, jak to funguje, a problém opraví z tohoto pohledu. Bez debuggeru má člověk tendenci přemýšlet o problémech jinak. Chce jim rozumět na jiné úrovni.

    Pokus propašovat KGDB do hlavního stromu v rámci aktualizací architektury x86 selhal, ale Linus přeci jen pootevřel dveře k přijetí KGDB: Vůbec se tím nebudu zabývat, dokud to nebude nabízeno jako samostatný strom, nepomíchané s dalšími věcmi. Pak se na to můžu podívat. To podnítilo snahu o kgdb-light, kterou vedl Ingo Molnár.

    Původní naděje, že bude kgdb obsažen v 2.6.25, se nenaplnily, ale s tím, jak Ingo opakovaně adresuje požadavky hackerů kernelu, se množství stížností snižuje. Po třech dnech od prvního odeslání kgdb-light je teď Ingo u desáté verze. Různá vlákna na linux-kernel ukazují, že spousta optimistických vývojářů se zatajeným dechem čeká, jestli se KGDB konečně dostane do hlavního stromu.

    Odlehčená verze KGDB má stále většinu schopností té originální a další, teoreticky více rušivé, mohou být přidány později. Ingo se zjevně snaží jít na věc korektně, protože chce nejprve začlenit nerušivé části, které by mohly být použitelné pro různé architektury. Poukazuje na to, že ve třech architekturách v hlavním stromu už jsou kousky gdb, a pokračuje:

    Takže jsme to mohli udělat tak, že bychom jen dali cp kernel/kgdb.c arch/x86/kernel/gdb-stub.c a začlenili tohle. Nikdo by nemohl nic říct - v early_printk.c už máme nízkoúrovňový UART kód, který jsme mohli znovu použít.

    Ale my jsme to chtěli dělat správně a nepřidávat do arch/x86/kernel/gdb-stub.c speciální hack.

    Diskuze o patchích se zaměřovaly především na vyřešení problémů nebo oblasti, které potřebují pročistit. Filozofické námitky byly z většiny ponechány stranou. Dost možná proto, že se Ingo svědomitě snažil o sestavení sady patchů, která by neměla velký dopad:

    Tato série kgdb má očividně nulový dopad na kernel, protože se zkrátka nedotýká žádné nebezpečné cesty kódu [codepath]. Od tohoto okamžiku se může KGDB vyvíjet po malých, pečlivě kontrolovaných dětských krůčcích, stejně jako veškerý další jaderný kód.

    Pro tento účel mění patch 22 souborů (na rozdíl od 41, které měnil původní kgdb), odstraňuje všechny vlivy na důležité cesty a nízkoúrovňové sériové ovladače; jak říká Ingo, KGDB by se neměl motat do věcí ovladačů. Kromě toho byla přepracována a pročištěna podpora "kgdb přes dotazované konzole" [kgdb over polled consoles]. Byly odstraněny různé hacky určené pro přístup k symbolům modulů, protože je potřeba vymyslet pro tento problém lepší řešení. Zatím se nepřišlo na žádné problémy, které by bránily začlenění, takže teď už to opravdu závisí na tom, co si myslí Linus; to se možná nedozvíme, dokud se v dubnu nebo květnu neotevře začleňovací okno pro 2.6.26.

           

    Hodnocení: 100 %

            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    24.4.2008 00:17 JohnnyDoe | skóre: 11 | blog: _
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny - 20. 2. 2008
    Mno, mozna se to zda jenom mne, ale ta fotka Andrew Mortona tam vystavena neni :-). Nuze vizte LWN.
    24.4.2008 01:57 DNA
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny - 20. 2. 2008
    také mě to zmátlo, třeba bude až v dalším vydání LN (nebo jí štípl redakční šotek :D )
    24.4.2008 07:34 Robert Krátký | skóre: 94 | blog: Robertův bloček
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny - 20. 2. 2008
    Co na to říct? :-D Jsem sklerotik... už je to napraveno.
    24.4.2008 16:13 trekker.dk | skóre: 72
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny - 20. 2. 2008
    Koukám, že JN změnily překladatele...
    Quando omni flunkus moritati
    24.4.2008 16:15 Robert Krátký | skóre: 94 | blog: Robertův bloček
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny - 20. 2. 2008
    Mám pomocníka, protože - jak je patrné z dat - opět se dostávám do skluzu.
    25.4.2008 04:52 trekker.dk | skóre: 72
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny - 20. 2. 2008
    Tos klidně mohl dát vědět - přece jenom na kerneltrapu toho v poslední době nevychází tolik jako dřív, takže jsem s něčím mohl píchnout.
    Quando omni flunkus moritati
    24.4.2008 19:22 mnn
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny - 20. 2. 2008
    Ved uz vysiel finalny 2.6.25 :) www.kernel.org :)
    25.4.2008 00:20 trekker.dk | skóre: 72
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny - 20. 2. 2008
    Jo tak tahle reakce se tu neobjevila už dlooouho.
    Quando omni flunkus moritati
    thingie avatar 25.4.2008 02:54 thingie | skóre: 8
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny - 20. 2. 2008
    No, každopádně, nejsou dva měsíce staré jaderné noviny trochu moc staré jaderné noviny?
    Růžové lži.
    25.4.2008 04:51 trekker.dk | skóre: 72
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny - 20. 2. 2008
    Náhodou staré noviny jsou dobré noviny... člověk už ví, jak to dopadlo (a nemusí dlouho čekat, aby to zjistil.)
    Quando omni flunkus moritati
    25.4.2008 09:11 Xerces
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny - 20. 2. 2008
    +1 taky mam rad pribehy u kterych vim ze to dobre dopadne. :-) Dik za noviny.
    25.4.2008 09:29 Filip Jirsák | skóre: 68 | blog: Fa & Bi
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny - 20. 2. 2008
    Pořád lepší dva měsíce staré Jaderné noviny než žádné jaderné noviny. Mavíc ne každý updatuje na každé nové jádro, takže třeba pro mne JN stále ještě píší o budoucím čase…
    thingie avatar 25.4.2008 17:31 thingie | skóre: 8
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny - 20. 2. 2008
    No pro mě jsou dva měsíce tolik, že už mě tak staré zprávy prostě nezajímají :-) Ty věci jsem už dávno zkoušel nebo o nich slyšel jinde :-)
    Růžové lži.
    26.4.2008 11:22 Robert Krátký | skóre: 94 | blog: Robertův bloček
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny - 20. 2. 2008
    Jak jsem psal výše - je mi líto toho skluzu a věřím, že se to odteď zlepší.

    Založit nové vláknoNahoru

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.