abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 15:00 | Nová verze

    Po po téměř roce vývoje od vydání verze 5.38 byla vydána nová stabilní verze 5.40 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 75 vývojářů. Změněno bylo přibližně 160 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    dnes 12:00 | Zajímavý článek

    Uroš Popović popisuje, jak si nastavit Linux na desce jako Raspberry Pi Zero, aby je šlo používat jako USB „flešku“.

    Fluttershy, yay! | Komentářů: 1
    dnes 08:44 | Zajímavý software

    Andreas Kling oznámil, že jelikož už se nevěnuje nezávislému operačnímu systému SerenityOS, ale výhradně jeho webovému prohlížeči Ladybird, přičemž vyvíjí primárně na Linuxu, SerenityOS opustí a Ladybird bude nově samostatný projekt (nový web, repozitář na GitHubu).

    Fluttershy, yay! | Komentářů: 2
    dnes 02:22 | Nová verze

    Po dvou měsících vývoje byla vydána nová verze 0.13.0 programovacího jazyka Zig (GitHub, Wikipedie). Přispělo 73 vývojářů. Přehled novinek v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.6. 17:55 | Komunita

    Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 9
    7.6. 14:55 | IT novinky

    Před 70 lety, 7. června 1954, ve věku 41 let, zemřel Alan Turing, britský matematik, logik, kryptoanalytik a zakladatel moderní informatiky.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 24
    7.6. 11:44 | Zajímavý software

    NiceGUI umožňuje používat webový prohlížeč jako frontend pro kód v Pythonu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    7.6. 10:55 | Nová verze

    Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána ve verzi 2024.6. Z novinek lze vypíchnout lepší integraci LLM (OpenAI, Google AI, Ollama) nebo podporu Matter 1.3.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    6.6. 20:55 | IT novinky

    IKEA ve Spojeném království hledá zaměstnance do své nové pobočky. Do pobočky v počítačové hře Roblox. Nástupní mzda je 13,15 liber na hodinu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    6.6. 10:44 | Zajímavý článek

    Alyssa Rosenzweig se v příspěvku na svém blogu Vulkan 1.3 na M1 za 1 měsíc rozepsala o novém Vulkan 1.3 ovladači Honeykrisp pro Apple M1 splňujícím specifikaci Khronosu. Vychází z ovladače NVK pro GPU od Nvidie. V plánu je dále rozchodit DXVK a vkd3d-proton a tím pádem Direct3D, aby na Apple M1 s Asahi Linuxem běžely hry pro Microsoft Windows.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 42
    Rozcestník

    Týden na ScienceMag.cz: Počítačová paměť v podobě chemické reakce

    28. 8. 2017 | Redakce | Různé | 2375×

    Bezpečnější jaderné reaktory, kvark-gluonové plazma, rekordní elektromotor, nové nanočočky z Brna, Zemi mine obří asteroid, reakce Bělousova-Žabotinského, náhodný světelný šum pro sledování v mlze…

    Zirkoniové prvky pokryté diamantem v jaderných reaktorech

    Zvýšení bezpečnosti jaderných reaktorů a prodloužení životnosti jaderného paliva pokrytím povrchu palivových prvků antikorozními polykrystalickými diamantovými vrstvami. Metoda ochrany zirkoniových slitin polykrystalickými diamantovými vrstvami byla navržena odborníky z Fyzikálního ústavu AV ČR, Fakulty strojní ČVUT a firmy Westinghouse.

    Chemické bity a reakce Bělousova-Žabotinského

    Když k reprezentaci informace může sloužit elektrický náboj, magnetický moment (spin) nebo písmenko v DNA, proč by nemohly existovat i bity ovládané chemickou reakcí? Paměť chemického „počítače“ reprezentují tři kapičky, pro přepis informace se používá chemická reakce, která může běžet oběma směry. Konkrétně si vědci zvolili populární reakci Bělousova-Žabotinského…

    Nanočočky z Brna pro fotoaparáty i diagnostiku rakoviny

    Vědci z Ústavu fyzikálního inženýrství VUT nedávno představili novou koncepci miniaturní čočky, která má tloušťku jen okolo 30 nanometrů a najde tak využití v optické mikroskopii nebo například v optoelektronice, kde umožní zmenšování moderních čoček fotoaparátů do chytrých telefonů.

    Kvark-gluonové plazma je nejrychleji rotující kapalina

    Velikost rotačního pohybu QGP (kvark-gluonové plazma) byla určena měřením polarizace Λ částic produkovaných ve srážkách jader zlata na urychlovači RHIC. Částice je polarizována jestliže její vnitřní moment hybnosti (spin) je orientován ve směru momentu hybnosti plazmatu… Vesmír po Velkém třesku a studium fáze hmoty existující při teplotách stotisíckrát převyšujících teplotu slunečního jádra.

    Jak sledovat objekty zahalené v mlze

    Nová technika využívá ke sledování pohybujících se objektů zahalených rozptylujícím médiem náhodný („šumový“) světelný signál. Fyzici z Floridy vyvinuli statistické metody, které jim umožňují oddělit fluktuace světla emitovaného zamlženým médiem od těch, které se odrazily od pohybujícího se objektu.

    Lidožraví lvi a izotopy – věříte tomu?

    V roce 1898 se v oblasti Tsavo v Keni stavěla železnice spojující Keňu a Ugandu. Neštěstím místních dělníků ovšem bylo, že si je jako kořist vyhlédli dva lidožraví lvi. Analýza kostí a chlupů obou (nakonec zabitých) lvů nyní vede k závěru, že jeden sežral asi 24 lidí, druhý 11. Věříte, že se to dá tak přesně zjistit jen na základě poměru dvou izotopů uhlíku?

    Krátce

    Ediakarské organismy nemusely být přisedlé. Co víme o fauně edikara? Moc toho není…

    Přežití druhů v potravních řetězcích závisí na změnách velikosti těla jedinců s teplotou. Zmenšování velikosti jedinců může zvýšit pravděpodobnost přežití populací…

    Jaká byla strategie pravěkých zemědělců? Produkce ječmene se postupně zvyšovala, lze to spojovat i s pěstováním sladového ječmene na výrobu piva.

    Tři jazykové perličky: Zvlčení, bitná a duál. Lze podle okolností kopat nohama i nohami? Mění se člověk nejčastěji ve vlka?

    Synchronní elektromotor překonal rekord v účinnosti. Celosvětová poptávka po energii podle prognózy Mezinárodní energetické agentury do roku 2030 vzroste o dalších 50 %.

    Nejdetailnější snímek povrchu hvězdy a její atmosféry. První mapa pohybu hmoty v atmosféře jiné hvězdy než našeho Slunce.

    Okolo Země proletí obří asteroid Florence. Florence mine Zemi 1. září v bezpečné vzdálenosti 7 milionů kilometrů. I tak je to ale jedno z nejtěsnějších přiblížení takto velkého objektu za poslední dobu.

    Pavel Houser

           

    Hodnocení: -

    zatím nehodnoceno
            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.