abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 21:44 | Nová verze

    Vyšla nová verze XMPP (Jabber) klienta Gajim, která přidává podporu reakcí pomocí emoji (XEP-0444: Message Reactions) a citace zpráv (XEP-0461: Message Replies). Přehled dalších vylepšení je k dispozici na oficiálních stránkách.

    sonicpp | Komentářů: 0
    dnes 15:00 | Nová verze

    Po po téměř roce vývoje od vydání verze 5.38 byla vydána nová stabilní verze 5.40 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 75 vývojářů. Změněno bylo přibližně 160 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    dnes 12:00 | Zajímavý článek

    Uroš Popović popisuje, jak si nastavit Linux na desce jako Raspberry Pi Zero, aby je šlo používat jako USB „flešku“.

    Fluttershy, yay! | Komentářů: 1
    dnes 08:44 | Zajímavý software

    Andreas Kling oznámil, že jelikož už se nevěnuje nezávislému operačnímu systému SerenityOS, ale výhradně jeho webovému prohlížeči Ladybird, přičemž vyvíjí primárně na Linuxu, SerenityOS opustí a Ladybird bude nově samostatný projekt (nový web, repozitář na GitHubu).

    Fluttershy, yay! | Komentářů: 2
    dnes 02:22 | Nová verze

    Po dvou měsících vývoje byla vydána nová verze 0.13.0 programovacího jazyka Zig (GitHub, Wikipedie). Přispělo 73 vývojářů. Přehled novinek v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.6. 17:55 | Komunita

    Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 10
    7.6. 14:55 | IT novinky

    Před 70 lety, 7. června 1954, ve věku 41 let, zemřel Alan Turing, britský matematik, logik, kryptoanalytik a zakladatel moderní informatiky.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 24
    7.6. 11:44 | Zajímavý software

    NiceGUI umožňuje používat webový prohlížeč jako frontend pro kód v Pythonu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    7.6. 10:55 | Nová verze

    Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána ve verzi 2024.6. Z novinek lze vypíchnout lepší integraci LLM (OpenAI, Google AI, Ollama) nebo podporu Matter 1.3.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    6.6. 20:55 | IT novinky

    IKEA ve Spojeném království hledá zaměstnance do své nové pobočky. Do pobočky v počítačové hře Roblox. Nástupní mzda je 13,15 liber na hodinu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Rozcestník

    Nelze připojit disk (systém nevidí diskový oddíl)

    Problém může být způsoben několika faktory. Nejprve je třeba zjistit, jestli váš systém vůbec disk vidí. To můžete zkusit jednoduchým příkazem:
    $cat /proc/partitions
    který vám vypíše jaké disky a diskové oddíly (partitions) váš systém vidí. Výstup vypadá nějak takto:
    major minor  #blocks  name
    
       3     0   78150744 hda
       3     1   15361888 hda1
       3     2     108675 hda2
       3     3    5751270 hda3
       3     4          1 hda4
       3     5    3429846 hda5
       3     6    4891761 hda6
       3     7   47849571 hda7
       8     0     253200 sda
    
    Zařízení s číslicí jsou diskové oddíly na disku. Tzn. hda4 je logický oddíl na disku hda a obsahuje další tři diskové oddíly 5-7

    Flash disky a bloková zařízení vůbec se po připojení přes USB hlásí v závislosti na tom, jaký ovladač jádro použije dříve. Je-li v jádře zaveden modul ub (v konfiguračním souboru jádra volby spojené s BLK), bude začínat název nově vytvořeného zařízení písmeny "ub". Další písmeno se objeví v závislosti na tom, zda již v systému nějaké zařízení vytvořené tímto ovladačem existuje či nikoliv. Jde to podle abecedy od "a" dál. Takže /dev/uba, /dev/ubb, /dev/ubc...

    Dalším ovladačem který lze pro tato zařízení použít je usb_storage. Názvy nově vytvořených zařízení pak začínají písmeny "sd".

    Pozor! Je-li zaveden ovladač ub, může ho vaše jádro upřednostnit, ovšem tento ovladač má problém, je-li na disku víc diskových oddílů než 7(!), v takovém případě se vám nemusí vytvořit všechna potřebná zařízení. Řešení je jednoduché - odebrat tento modul z jádra a pak zařízení zapojit znovu. Abyste nebyli nuceni tuto operaci provádět po každém restartu, přidejte tento modul do blacklist viz Jak zabránit načtení modulu.

    Jako bloková zařízení se kromě flash disků, externích optických mechanik a disků, hlásí např. také digitální foťáky, nebo mp3 přehrávače, atp.

    Pozor! Na každém systému se může zařízení hlásit trochu jinak, a také není pravidlem, že všechna musí mít datovou část jako diskový oddíl sda1! Např. můj flash disk, nemá žádný diskový oddíl, takže jej připojuji rovnou přes /dev/sda (respektive /dev/uba)

    Druhým krokem je kontrola, zda systém vytvořil také příslušné zařízení. Tu lze provést zase velmi jednoduchým způsobem:
    $ls -al /dev/sda*
    brw-rw---- 1 root floppy 8, 0 2006-02-20 09:34 /dev/sda
    

    V případě že toto zařízení neexistuje, můžete zkusit ještě další možnosti, o kterých se zmíním níže. V tuto chvíli vycházím z toho, že zařízení existuje. Podle vypsaných údajů s ním může kromě roota (vlastníka) pracovat také každý člen skupiny "floppy". To lze změnit buď ručo (jednorázově), příkazy chmod, chown či chgrp, nebo používá-li váš systém udev úpravou souboru /etc/udev/permissions.rules trvale.

    Takže se zařízení pokusím připojit do předem připraveného přípojného bodu /mnt/sda..
    #mount /dev/sda /mnt/sda
    Nicméně ani pak se nemusí disk připojit. Pak vstupuje do hry jak je disk naformátován a zda jádro podporuje jeho souborový systém. Jaké souborové systémy vaše jádro podporuje si můžete vypsat opět jednoduchým:
    $cat /proc/filesystems
    90% flash disků a blokových usb zařízení pro ukládání dat používá vfat. Zařízení jako cdrom atp. používají iso9660. Pouze u disků zapojených přes USB šuplíky a různé adaptéry se můžete setkat s jinými filesystémy.

    Systém disk vidí, ale k vytvoření zařízení nedošlo

    Pokud má váš systém také podporu statického /dev, tak můžete zkusit připojit disk přes něj. Na mém stroji je ve skrytém adresáři /dev/.static Takže bych se pokusil disk připojit přes
    #mount -vfat /dev/.static/dev/sda /mnt/sda
    Pokud i toto selže, tak zkusím zda ten disk je vůbec použitelný přes fdisk (stačí mi když s ním je vůbec schopen něco dělat). Když i ten selže, tak nastává čas pro kontrolu připojovaného zařízení, je-li nastaveno tak jak má být.

    Pozor! osobně jsem se setkal s tím, že některé IDE - USB adaptéry vyžadují disk naswitchovaný jako master, zatímco jiným je to jedno. Možná to je závislé na typu zařízení, nevím.

    Postup zde uvedný by měl být obecně použitelný na všech linuxových distribucích. Některé pro tento účel nabízejí různé nástroje a možnost automatického nastavení.

    Systém disk nevidí

    Tzn. výpis z /proc/partitions neukáže nic nového. Tak zkusit nejprve jiný USB port. V případě že jde USB box napájený přes USB port, tak si uvědomte, než začnete zmatkovat, že disk je energeticky poměrně náročné zařízení a celý problém může být způsoben jeho nedostatečným napájením. Stává se to u strojů se slabším zdrojem, nebo také tam kde stávající zdroj již nestíhá. Většinou bývá taková situace provázena pomrkáváním kontrolky na boxu. Je-li napájen box dvěma USB konektory, pokuste se je zapojit tak, aby nebyly v portech co jsou těsně vedle sebe - obvykle totiž takové porty mají společné napájení. Má-li box možnost přídavného napájení, zkuste zapojit také sítový adaptér.

    Související dokumenty

    Na co se často ptáme: /etc/fstab (článek)

    Dokument vytvořil: Leoš Literák, 27.7.2005 20:59 | Poslední úprava: Aleš Kapica, 31.10.2006 13:50 | Další přispěvatelé: Robert Krátký | Historie změn | Zobrazeno: 5638×

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.