Byly vyhlášeny výsledky letošní volby vedoucího projektu Debian (DPL, Wikipedie). Staronovým vedoucím zůstává Andreas Tille.
Jason Citron končí jako CEO Discordu. Od pondělí 28. dubna nastupuje nový CEO Humam Sakhnini, bývalý CSO Activision Blizzard.
Článek na Libre Arts představuje baskytarový multiefekt Anagram od společnosti Darkglass Electronics. S Linuxem uvnitř (licence, GitHub).
Městský soud v Praze vyhlásil rozsudek, který vyhověl žalobě novináře Jana Cibulky, který s podporou spolku IuRe (Iuridicum Remedium) požadoval omluvu od státu za to, že česká legislativa nařizuje operátorům uchovávat metadata o elektronické komunikaci. To je přitom v rozporu s právem. Stát se musí novináři omluvit a zaplatit náklady řízení. Především je ale součástí přelomové rozhodnutí o nelegálnosti shromažďování dat a o
… více »Americké technologické firmy Apple a Meta Platforms porušily pravidla na ochranu unijního trhu, uvedla včera Evropská komise (EK). Firmám proto vyměřila pokutu – Applu 500 milionů eur (12,5 miliardy Kč) a Metě 200 milionů eur (pět miliard Kč). Komise to oznámila v tiskové zprávě. Jde o první pokuty, které souvisejí s unijním nařízením o digitálních trzích (DMA). „Evropská komise zjistila, že Apple porušil povinnost vyplývající z nařízení
… více »Americká společnost OpenAI, která stojí za chatovacím robotem ChatGPT, by měla zájem o webový prohlížeč Chrome, pokud by jeho současný majitel, společnost Google, byl donucen ho prodat. Při slyšení u antimonopolního soudu ve Washingtonu to řekl šéf produktové divize ChatGPT Nick Turley.
Po roce vývoje od vydání verze 1.26.0 byla vydána nová stabilní verze 1.28.0 webového serveru a reverzní proxy nginx (Wikipedie). Nová verze přináší řadu novinek. Podrobný přehled v souboru CHANGES-1.28.
Byla vydána nová verze 10.0.0 otevřeného emulátoru procesorů a virtualizačního nástroje QEMU (Wikipedie). Přispělo 211 vývojářů. Provedeno bylo více než 2 800 commitů. Přehled úprav a nových vlastností v seznamu změn.
42 svobodných a otevřených projektů získalo finanční podporu od NLnet Foundation (Wikipedie).
Americký výrobce čipů Intel plánuje propustit více než 20 procent zaměstnanců. Cílem tohoto kroku je zjednodušit organizační strukturu ve firmě, která se potýká s problémy.
Co je moc, to je moc. Ale toto už nemá obdoby. Zpravodajský server Technet dnes ve svém článku Poplatek pro autorské svazy za prázdná DVD zdražil z desítek haléřů na 5 Kč přinesl informaci o nové vyhlášce ministerstva kultury, díky které by měli podražit zálohovací prostředky a tiskárny. Ač se někomu může zdát zdražení v řádu několika desítek halířů, korun, či desetikorun únosné, je potřeba se zamyslet na tím komu a za co ona navýšená částka bude poskytnuta.
Bohužel, nejsou to výrobci médií, kteří díky velmi konkurenčnímu trhu tlačí ceny svých výrobků dolů, aby je prodali. Nejsou to zaměstnanci těchto výrobců, kteří v potu krve kdesi v Asii dělají za podprůměrnou mzdu, aby sobě a své rodině opatřili základní životně důležité potraviny. Bohužel, ti, kterým tato částka putuje jsou nenažrané autorské svazy ze svou z větší části milionářskou klientelou. Což tedy znamená, že ti co nemají a zaslouží si, dále mít nebudou a ti co mají budou mít ještě více.
Další otázka která se tohoto kroku ministerstva směrem k nenažraným autorským svazům se týká je ta, zdali je ta tento poplatek vůbec oprávněný. Oprávněnost tohoto poplatku bych chápal tehdy, pokud by se stahovala na média a zařízení, na které a pomocí kterých bych si zkopíroval nějakou muziku, film, či knížku. U médií na které ukládám své fotky, rodinné filmy z kamery a zálohuji svou práci toto nechápu. Rovněž tak u tiskárny, na které si tisknu své dokumenty.
Takže si kladu otázku, jak je možné, že nějaký nenažraný ochranný autorský svaz se svou klientelou dostává peníze za mou práci. Focení, filmování, psaní, programování. Copak nestačí, že platím poplatky za rozhlas a televizi? Koupím si čas od času nějaké CD, DVD, knížku? S rodinou zajdu do kina, divadla, koncert?
Asi nestačí a to je smutné. Za co a jaké nenažrance budeme podporovat příště? Doufám, že se nějakého vychytralého poplatku nedočkáme za chození po veřejných komunikacích. Konzumaci vzduchu a kdo ví čeho jiného.
Tiskni
Sdílej:
ja nerejpu jenom suse konstatuji
O volbách, voličích a volených volech jsem v této souvislosti také přemýšlel. A vyšlo mi, že za to v tomto kontextu můžeme všichni. Polovina voličů volila levicově orientované strany. Polovina voličů pravicově orientované strany. A ti co nevolili přispěli tak akorát k remíze, páč se nebyli schopni přidat ani na jednu stranu vah, aby ji z rovnováhy vychýlili. Jak je to teď na ministerstvech a koho volení voli tam sedí a proč nevím.
Pravdou však asi je, že tlak a peníze kterými autorské ochranné svazy na jednotlivé kompetentní úředníky tlačí, je tak velký a tak pro ně přínosný, že by se těžko něco jakýmkoliv volebním výsledkem změnilo
Zastupitelska demokracie je idealni system pro podnikatele, nikoliv pro bezne obcany. Nemuzete se pak divit, ze tu stat haji zajmy podnikatelu nikoliv svych ocanu.A proto by se všichni občané měli stát podnikateli. Negovat klientelismus lze jen tím, že se všichni staneme potenciálními klienty, takže zavládne opět rovnost před politiky i před zákonem... Bohužel, kupónová prznivatizace přihrabala majetek státu za babku spíš na ty větší hromádky, takže ti, co větší hromádku a styky neměli, jsou nyní na "rovné" startovní čáře až daleko vzadu. Jak tento náskok ještě zvětšit, to měla v předvolebním programu strana modrých ptáků, tato "ideální strana pro podnikatele (všeho druhu)"
Ty peníze jdou autorům.No a teď ještě tu O červený karkulce. Z peněz, které OSA vybere, toho autoři moc nedostanou, protože valnou část sežere OSA samotná. Viz ten případ, kdy autor písně "Most přes minulost" z muzikálu Johanka z Arku obdržel peníze za dvě provedení v médiích (přestože tu píseň hráli v každém rádiu několikrát denně)
Ale hochu, co tě nemá.Rozhovor s důvěryhodným člověkem, co má k OSe velmi blízko.
OSA samozřejmě může vyplácet mzdy svým zaměstnancům a funkcionářům, což pochopitelně dělá.To zcela určitě.
Možná. Ale jsou autoři, kterým jdou nemalé částky, aniž by museli hnout prstem. Nechci OSu obhajovat, jen podotýkám, že mnoho negativních reakcí směřuje ne zcela správným směrem.Ty peníze jdou autorům.No a teď ještě tu O červený karkulce. Z peněz, které OSA vybere, toho autoři moc nedostanou, protože valnou část sežere OSA samotná. Viz ten případ, kdy autor písně "Most přes minulost" z muzikálu Johanka z Arku obdržel peníze za dvě provedení v médiích (přestože tu píseň hráli v každém rádiu několikrát denně)
Mj. věděli jste, že Janda v mládí tvrdil, že OSA je zbytečná organizace a měla by se zrušit?MUDr. Rath také tvrdil, že členství v lékařské komoře má být nepovinné. A když pak stanul v jejím čele, okamžitě obrátil. Přece si kapr nevypustí svůj rybník
Jak asi mohou zjistit, ze porusujete autorska prava. To by museli neustale smejdit ve vsech pocitacich,CD prehravacich... k cemuz ze zakona jaksi nemaji pravomoc. Az ji k tomu mit budou, tak se vam to libit nebude.A jak to asi mohou zjistit u softwaru? To je úplně totéž.
Byl jsem odmitnut s tim, ze to drive delali, ale kvuli nejake smernici EU o ochrane autorskych prav to prestali delat. Jestli je to pravda, tak potes Panbuh.Žádná taková směrnice není. Vždy záleží na autorovi příslušného softwaru (zde BIOSu), jaké podmínky pro nakládání určí. Pokud licence takové nakládání (v podstatě šíření) nezakazuje, není důvod, který by bránil kopírování. Oni se zřejmě raději jistili, pro případ, že by byl nějaký problém.
Hudbu bych si stahoval do té doby, než by se to vyřešilo.
Jestli by spíš nepomohl opak. Proč jsou zaváděny ty poplatky? No protože se neůměrně krade (hudba, filmy, soft). A vy to chcete ještě větší krádeží změnit? To je jako hasit oheň ohněm. Naopak, kdyby si všichni kupovali místo stahování, nic podobného jako OSA nebo BSA by nemuselo vzniknout.
Naopak, kdyby si všichni kupovali místo stahování, nic podobného jako OSA nebo BSA by nemuselo vzniknout.To není moc dobrý argument. Jako kdyby se preventivně pokutovali všichni řidiči za to, že někteří z nich jezdí jako prasata. Nebo kdyby byl každý člověk preventivně vsazen každoročně na jeden den do basy, protože někteří kradou.
Kdyby si lidé hudbu kupovali -- to by byla nádhera. Můžeš je začít přemlouvat.
To není o přemlouvání. To je řekl bych o morálce (nebo svědomí, slušnosti apod). Prostě za věci se platí (a pokud na ně třeba nemám, no tak si je nepořídím).
kdyby si všichni kupovali místo stahování, nic podobného jako OSA nebo BSA by nemuselo vzniknout.Pointa je v tom slově "místo". Ano, kdyby si skutečně lidi místo stahování kupovali, bylo prachů v byznysu dost. Protože ale kdyby stahování nebylo možné, lidi by si ani náhodou nekupovali tolik jako si stahují, a tak by bylo třeba vymyslet nějaký jiný zdroj financování pro OSA neba BSA. Nechte si laskavě tu propagandistickou morálku či moralistickou propagandu od cesty. Autorské právo ani patenty nebo tyto poplatky nevznikly protože si lidi stahujou místo aby kupovali, ale protože si kromě kupování taky stahujou - prostě nepodchycený segment trhu. A snazší než tento trh uspokojit je vybírat paušálně, neboť k tomu je třeba jen pár právníků a trocha lobby, ne technické a manažérské řečení. Vyzývám všechny ty socky tady, co si stěžujou na úspěšné podnikání autorských svazů, ať nezávidí a radši si taky najdou nějaký zdroj bezpracných zisků!!!
OK - ja si vylobujem aby si si ku každému rožku (a všeobecne ku pečivu) musel kúpiť aj moju - mimochodom hnusnú - sójovú paštétu (tieto dnešné hity sú tiež len obyčajné shity) a potom ma obdivuj ako som to tým sockám natrel.Samozřejmě. Pokud to dokážeš (ono se lehko řekne u pivka "ja si vylobujem", ale pak většinou skutek utek), máš můj obdiv
Kdo svolá masivní a ještě masivnější letákovou (ale aby jim z nich nešly desátky) kampaň a alegorické vozy? Kdy a KDE?Luk ma na blogu banner, ktery je ulozen na www.kernel-api.org. Nepodarilo se mi dohledat licenci, ale i presto jsem podle toho namaloval nekolik SVG verzi. (no_media_fees.svgz je hlavni zdroj 100 na 100 mm s textem. Soubory, ktery maji v nazvu path maji text preveden na cesty, soubory se simple jsou zjednodusene SVG bez Inkscape atributu a ten small je mrnavy banner do paticek webovych stranek.)
Uvedené zákonné vymezení působnosti nedává ochránci právo vstupovat do soukromoprávních vztahů či sporů (včetně sporů mezi zaměstnanci a zaměstnavateli, i když jejich zaměstnavatelem je státní úřad). Nemůže také zasahovat do rozhodovací činnosti soudů, není odvolacím místem proti jejich rozhodnutí a oprávněn zasahovat do činnosti výslovně vyjmenovaných institucí. Působnost ochránce se tak nevztahuje na: Soudy všech stupňů a typů v jejich rozhodovacích pravomocích, Rozhodovací činnost státních zastupitelství, Parlament, prezidenta republiky a vládu, Nejvyšší kontrolní úřad, zpravodajské služby České republiky, orgány činné v trestním řízení.A tady se dá protestovat proti praktikám OSA (ale to je soukromoprávní), nebo proti vyhlášce (ale to je vláda). Takže zapojit ombudsmana, nevím nevím. Spíš možná iniciovat stížnost na to, že vyhláška je v rozporu s vyšší normou - zákony o daních? nějaký princip z ústavy nebo listiny práv a svobod?
Tady jde o princip, který zjevně nechápete. Je absolutně nefér, aby nějaká soukromá banda budižkničemů (popř. přidružených autorů) dostávala peníze z médií.A to ještě nádavkem k tomu, že jejich "dílo" je bezpracně kopírovatelné a tudíž v případě kvality zajišťuje bezpracný mnohonásobný zisk oproti např. producentům potravin, židlí anebo třeba učitelům za stejné množství i kvalitu práce. Holt, jaký kdo má lobby, tak se mu žije :P
Software je taky bezpracne kopirovaleny :PSamozřejmě. Ale ono jaksi nemá cenu hovořit o programátorech před vynálezem kopírování. Těm dokonce vznikla díky tomuto vynálezu profese ;)
JAK se autor – textař, skladatel – stane zastupovaným OSA? * vyplní žádost o zastupování (kontaktujte členské oddělení) * prokáže veřejné užití svého díla (součást žádosti) * vyplní tzv. ohlášku díla (VZOR HTML) * zaplatí jednorázový poplatek 500,- Kč * podepíše smlouvu o zastupování (formát PDF)Takže nejen, že těm zlodějům platím za vypalování a ukládání i svých dat a že ten poplatek de facto zavádí presumpci viny, ale navíc pokud chci dostat své peníze zpět, musím vysolit další pětikilo
* prokáže veřejné užití svého díla (součást žádosti) (Co se za to veřejné dílo může považovat? Web stránka, diplomová práce uložená v kihovně? Na každé další dílo které vytvořím musím podávat novou žádost a platit těch 500 Kč? Otázka je, kolik mi budou platit a jestli se mi někdy vrátí těch 500 Kč.
Být spisovatel, zpěvák nebo herec před vynálezem relativně bezpracného kopírování nebylo žádné terno, a to ani byl-li takový "řemeslník" úspěšný.Ono to víceméně platí dodnes. Třeba hudebníci z prodaných CD nemají téměř nic - peníze dostává pouze autor hudby a textu.
Ono to víceméně platí dodnes. Třeba hudebníci z prodaných CD nemají téměř nic - peníze dostává pouze autor hudby a textu.A hlavně prodejce/distributor - a ano, já vím, že se všichni nakonec shodnou na tom, že na tom všichni do jednoho prodělávají kalhoty... Tomu se pak říká zázrak kapitalismu, všichni ochotně tratí jak mourovatí, a nejvíc ti nejbohatší z nejbohatších, a čím víc tratí, tím víc bohatnou
Kdyz budu hrat vlastni hudbu na vlastnim (internetovym) radiu tak jim stejne musim platit naky procenta ze ziskuOpravdu? IMHO ale to už hraničí s omezováním osobních svobod. Jak jsem jednou slyšel od jednoho staršího pána: Aby je Hitler po*ebal :-]]]]