Apple představil nový MacBook Pro s čipy M4, M4 Pro a M4 Max.
Na GOG.com běží Halloween Sale 2024. Při té příležitosti lze získat zdarma počítačovou hru Return of the Phantom.
Společnost OpenAI spustila internetový vyhledávač ChatGPT search.
Konference OpenAlt 2024 proběhne již tento víkend 2. a 3. listopadu v prostorách FIT VUT v Brně. Začíná ale už v pátek na warm-up party ve Studentském klubu u Kachničky v 17:00. Pokud jste ještě areál FITu nenavštívili, k dispozici jsou pokyny k orientaci. Na programu je 54 přednášek a workshopů. Témata jsou od silně technických témat jako je třeba GCC nebo PostgreSQL po méně technické témata jako eGovernment, nebo třeba detailní analýzu … více »
Byla vydána nová verze 6.9 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Přehled změn v příslušném seznamu. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.0.1. Tor client na verzi 0.4.8.13. Thunderbird na verzi 115.16.0.
Vývojáři free a open source synchronizačního nástroje (a p2p náhrady Dropboxu) Syncthing oznámili, že z důvodu odporu ze strany Google Play ukončují podporu OS Android. Bohužel v rámci toho zmizí i vydání Syncthing na F-Droid, který má slabší uživatelskou základnu. Syncthing je na Androidu implementován formou wrapper aplikace, která spustí Syncthing démon, vyžádá potřebná oprávnění a zpřístupní webové rozhraní démona. Ve srovnání se
… více »V červnu 2022 bylo oznámeno, že z K-9 Mailu se stane Thunderbird pro Android. Trvalo to poněkud déle, než vývojáři předpokládali, ale včera byl první stabilní Thunderbird pro Android 8.0 vydán.
Projekt microDMG Racer na Kickstarteru nevyšel, tak se autor rozhodl uvolnit na ESP32 postavené autíčko i ovladač jako open source.
Byl vydán TrueNAS SCALE 24.10 „Electric Eel“. Přehled novinek této open source storage platformy postavené na Debianu v poznámkách k vydání.
Byla vydána nová verze 24.10.29 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nově s podporou AI (whisper.cpp) pro generování titulků. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Už jsou to asi tak tři týdny, co si vybírám notebook na vysokou školu. Nejdříve jsem pokukoval po Asusu, pak po Toshibě. Za tu dobu jsem si pečlivě prošel jejich nabídky a u obou značek jsem si vybral potenciálního kandidáta. Pořád jsem ale nebyl úplně spokojen. Až před pár dny jsem se mrknul na ThinkPady od IBM/Lenova a bylo rozhodnuto. Můj notebook prostě bude ThinkPad a už mám i pár kandidátů. Než si z nich ale nějaký vyberu, měl bych později pár otázek.
Potřebuju laptop, který něco vydrží, který budu zřejmě celkem často přenášet, který vydrží na baterce tak čtyři hodiny a na kterém dobře pojede Linux. Neženu se za co největším počtem MHz a největším diskem. Jdu studovat informatiku, budu hodně programovat, chci si taky konečně začít pořádně hrát s Linuxem, protože jsem doteď neměl na čem, chci poslouchat muziku, chci surfovat na netu, sem tam se mrknout na nějaký z mých oblíbených sci-fi seriálů a rád bych, aby byl ten notebook pokud možno co nejtišší. Nejnovější hry hrát nebudu, nejnamakanější hra, kterou bych si někdy rád zahrál je Warcraft III a na tu stačí snad sebeslabší dnešní grafárna. Jinak jsem fanda starých dobrých RPG - dungeonů, Ultim, Albionu, ... Baldur's Gate, Falloutu... A pak Starcraftu. Takže když hry, tak tyhle. Nic náročnýho :o)
Nemůžu si dovolit utratit víc než něco málo přes dvacet tisíc. Z Thinkpadů jsem si vybral dva modely. Jeden je levnější, druhý dražší. Ten druhý resp. třetí laptop (celkem o dost víc překračující tu dvacetitisícovou hranici) tam je proto, že se mi díky jednomu známému možná podaří sehnat notebook trochu levněji, takže bych toho případně rád využil ;o)
Pokud některý z těchto ThinkPadů máte nebo jste s ním už někdy alespoň pracovali, tak bych vám byl velice vděčný, kdybyste mi napsali vaše dojmy z nich. Jak na vás působí nebo působily, jak se vám s nimi pracuje a hlavně jak na nich jede Linux, případně *BSD :o) Co jsem tak viděl na netu, tak ThinkPady jsou na tom s kompatibilitou s Linuxem dost dobře. Možná i nejlépe ze všech značek.
Taky shodou náhod žádný z těchto mnou vybraných notebooků nemá touchpad, pouze trackpoint. Nejdřív jsem měl k trackpointu trošku nedůvěru, ale teď si říkám, že by mohl být i lepší a hlavně už by na rozdíl od touchpadu nepřekážel (mám tu momentálně jeden laptop půjčený a ten touchpad je občas celkem otravnej :o)).
Tak, snad jsem na nic nezapomněl. Předem děkuju za jakékoliv komentáře. Jak komentáře ThinkPady chválící, tak i ty nesouhlasící a vymlouvající, ale samozřejmě i jakékoliv k tématu ;o) Taky pokud víte o podobném, lepším a/nebo výhodnějším ThinkPadu, upozorněte mě prosím. Díky!
UPDATE: Vítězem se stal tento ThinkPad! :o) Děkuju vám všem za komentáře a za pomoc.
Tiskni Sdílej:
deb http://ftp.cz.debian.org/debian jessie main contrib non-free
deb http://ftp.cz.debian.org/debian jessie main contrib non-free
Jediné, co mi dělá trochu potíž je, že při uspání má notebook pořád větší spotřebu, než by měl mít. Něco se asi nevypíná jak by mělo. (Předpokládám, že to je problém pod Linuxem.)Ano, ve Windows je spotřeba minimální.
Dál nevím, jak je na tom s funkčností modem, infra a FireWireFirewire funguje bez problémů. Infra a modem nevím.
Centrino je luxusní procesor, asi nejlepší v současnosti (lepší než Athlony64, P4 a cenou určitě lepší než Core* technologie).Centrino jednak není procesor. Výkon Yonahu oproti Dothanu je i 2x větší (http://www.madshrimps.be/?action=getarticle&number=3&artpage=1906&articID=434), a i spotřebu má o malinko nižší.
Chceme v podstatě totéž. Akorát jsem si vědom, že je třeba zaplatit víc a tak zvažuju IBM T43p, DELL D820 apod. Nicméně podobný notebook už přes rok mám, tak zkusím poradit.
Na 4 hodiny u lowendu s Celeronem M zapomeň, pokud je nechceš trávit se spořičem obrazovky nebo si nepřikoupíš přídavnou baterii (mám HP, koupil jsem Traveler battery a výdrž se pohybovala kolem 8 hodin, po roce 6) - bohužel nemám relevantní srovnání s Pentiem M, ale mělo by na tom být lépe (sám ho mám a 4 hodiny jsou i tak sen). Spolubydlící má R50e a Warcraft III si nezahraje - nemá nárok ani na Heroesy 3... Pro zajímavost - s i915 hraju Neverwinter Nights, ale R50e by měl mít i8xx.
K programování je podle mě nejdůležitější vysoké rozlišení a občas se hodí aspoň 1GB RAM - Dual Core bys taky užil, jestli pomýšlíš na Javu nebo .NET. Jestli počítáš s programováním do školy, tak se tím netrap - první ročník je spíš o papíru, tužce a Jarníkovi.
Dle omezujících kritérií bych zvážil třeba: Asus A6V HP nx6310 A sám bych si koupil Dell Inspiron 6400 Essential:
Kdy se změnilo obecné povědomí o HP? Ještě před půl rokem každý nadával na to, jak kolem něj umírají HP a dnes aby člověk zvažoval, jestli si místo špičkového IBM nekoupi raději HP...Existují (existovaly, již to přes rok nesleduji) dva druhy notebooků HP: originál HP a bývalé Compaq. Compaq byly vždy strašné šmejdy a nálepka HP na tom nic nezměnila.
Jó kdyby měl 50 tisíc, tak tam je situace jasná: IBM.Pro mě není. Který model IBM je vyrovná Dellu D820 (nebo D620)? Snad jedině T43p, ale od notebooku za tuhle cenu nečekám slabé 3 hodiny na baterii a Pentium M... Pochválen buď alespoň displej 1600x1200, který u IBM začíná až na cenách o další třídu výš. A to nemluvím o servisu...
Nějak mi ten Dell nepřijde jinej než muj TP r51e (+-)? Snad až na tu grafiku.
Joj ... to nemůžu, minela ... sorry. Ok, v tom je rozdíl, asi pro někoho dost zásadní.
Na 4 hodiny u lowendu s Celeronem M zapomeň...S tím ani nepočítám, taky je u toho Celeronu udávaná výdrž něco přes dvě hodiny.
Spolubydlící má R50e a Warcraft III si nezahraje - nemá nárok ani na Heroesy 3... Pro zajímavost - s i915 hraju Neverwinter Nights, ale R50e by měl mít i8xx.Tak to nevím. Možná u některých typů R50e byla grafika i8xx, ale u toho, na který jsem dával odkaz je napsaná grafika i915.
K programování je podle mě nejdůležitější vysoké rozlišení a občas se hodí aspoň 1GB RAM - Dual Core bys taky užil, jestli pomýšlíš na Javu nebo .NET.Na Javu nebo .NET zatím rozhodně nepomýšlím. A vysoké rozlišení taky zatím nějak nepotřebuju. Na Windows píšu ve Vimu v konzoli (80x25) a vyhovuje mi to a na Linuxu v konzoli při rozlišení framebufferu 1024x768 to už je úplně sen :o) Ale můžeš mi samozřejmě říct, že já ještě ani pořádně nevím, co to programování je a jak je velké rozlišení důležité... a budeš mít pravdu :o) Ale přece jenom bych řekl, že 1024x768 pro mě bude v pohodě.
... první ročník je spíš o papíru, tužce a Jarníkovi.Jsem s tím smířený a počítám s tím :o) Věřím tomu, že Dell má kvalitní notebooky, ale neznám nikoho, kdo by ho používal, tu značku prakticky vůbec neznám a moc o ní nevím. Zato na zmínky o ThinkPadech narážím na každém kroku. Proto jsem se rozhodnul právě pro ně. Je to pro mě prostě jistota.
Ale můžeš mi samozřejmě říct, že já ještě ani pořádně nevím, co to programování je a jak je velké rozlišení důležité... a budeš mít pravdu :o)Tak to bych si nedovolil. Osobně mi větší plocha vyhovuje víc než malá (1024x768), v různých IDE je k nezaplacení, když si můžeš zobrazit toolbary. Moje práce vypadá obvykle tak, že mám dvě SSH spojení do firmy, dvě SSH na vlastní server, jeden shell s rootem na localhostu, dvě instance Firefoxu, jednu Opery (česky+firemní pošta přes SSH tunel), nejméně dva Vimy se zdrojovými kódy, dva se šablonami, jeden pro tmp na lokálu. Když si k tomu chci pustit hudbu, občas něco vyeditovat v Gimpu (ten bývá nechutně rozlezlý), nebo vyřešit nějakou maličkost, začínám se ztrácet. Edituju třeba přes 15 souborů a najít je v těch oknech... Používám aktivně kolem 6 virtuálních ploch. 1600x1200 pomůže - více terminálů na ploše, které se buď vůbec nebo jen málo překrývají, více oken prohlížeče atd. Gnome-terminal má taby, ale zatím jsem jim nepřišel na chuť - myslím, že další vrstva "virtuálních pracovních ploch" problém neřeší... Poslední dobou už dokonce provozuju terminál i prohlížeč ve full-screen módu, ale má to svoje nevýhody (nevidím toolbary ve Firefoxu, nevidím bežící úlohy a nenávidím přepínač úloh, pokud mám na ploše více než 2 okna).
Na druhou stranu jsem nedávno rozchodil dualhead, což je super (např. ladící informace na druhém monitoru). R5Xe výstup na druhý monitor má, takže...Takže je u něj možné mít na jednu grafiku připojený dva monitory (vlastní obrazovka laptopu + další monitor připojený na VGA výstup)? Nikdy předtím jsem to neřešil a nezajímal jsem se o to, takže to neznám :o) To by bylo fakt supr...
Známej z Brna je v práci má, Delly a IBMka, sám by si vybral Della ... podrobnosti teď nevím.
To by mě zajímalo, kam to budeš tak často přenášetNo, nemyslel jsem tím jenom pendlování mezí kolejí a školou. V Praze jsou i jiná místa, kde bych ve svém volném čase rád byl (případně kde bych občas i přespal) ;o) Takže takhle...
Mně by jako takové hezké studentské řešení připadalo toto: ...Perfektní a fakt originální sexy řešení, fakt. Ale přece jenom bych se radši v tomhle spoléhal pouze sám za sebe :o)
Ohledně r51e a dvd ... mam v něm tohle ... výpis z lshw
description: IDE Channel 1 physical id: 1 bus info: ide@1 logical name: ide1 clock: 66MHz *-cdrom description: DVD-RAM writer product: MATSHITADVD-RAM UJ-830Sx physical id: 0 bus info: ide@1.0 logical name: /dev/hdc version: 1.00 capabilities: packet atapi cdrom removable nonmagnetic dma lba iordy audio cd-r cd-rw dvd dvd-r dvd-ramčili je více možností, modelů.
Mam tu verzi, co je v HW sekci, tedy s celerem. V servisu, v Thinkcentru mi taky tvrdili, že nejde vyndat ... jde, za chodu otevřeš dvířka, vypneš kompa, odjistíš tu pacinku a mechanika je tvoje.
Baterku mam 6-článkovou, vydrží ... má kapacitu teď cca 48000 mWh, tedy podle spotřeby 13-20W, což je minimálně 2,5h.
K baterce:
cat /proc/acpi/battery/BAT0/info present: yes design capacity: 51840 mWh last full capacity: 48050 mWh battery technology: rechargeable design voltage: 10800 mV design capacity warning: 2402 mWh design capacity low: 200 mWh capacity granularity 1: 1 mWh capacity granularity 2: 1 mWh model number: IBM-92P1087 serial number: 10751 battery type: LION OEM info: SANYOvíce jsem si poznamenával k sobě do blogu.